Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 86

Θέμα: CBF 600 SA Αναζήτηση προβλήματος....

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23

    Unhappy CBF 600 SA Αναζήτηση προβλήματος....

    Καλησπέρα στην ομάδα! Πριν μπω στο ζουμί, θέλω να τονίσω ότι έχω διαβάσει αρκετά για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, αλλά δεν έχω βρει κάτι που να βοήθησε. Θα προσπαθήσω να περιγράψω όσο γίνεται πιο λεπτομερώς το ζήτημα.

    Αρχικά, αγοράζοντας το μηχανάκι πριν μερικά χρόνια, ενημερώθηκα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ότι είχε αλλάξει αντλία βενζίνης.

    Πάντα, από την αρχή που το πήρα, όταν είναι κρύο, στροφάρει αργά και ο ήχος του είναι σαν ένα πιο έντονο γουργουρητό. Αυτό μέχρι τις 4-5k rpm. Μετά ο ήχος του γίνεται κανονικός, κάνει ένα μικρό σκαλοπατάκι και αρχίζει κανονικά η ροπή του. Μάλιστα, στο διάστημα αυτό (4-5k) η αίσθηση είναι σαν να "κρεμάει". Αυτό με μικρές κινήσεις του grip. Άρα, έχουμε χαμηλή ροπή, κρέμασμα, μικρό κενό και τράβηγμα. Αυτή βέβαια η συμπεριφορά μπορεί να μην έχει να κάνει καθόλου με το ζήτημα.

    Τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ μόλις ζεσταθεί. Το άνοιγμά του είναι ροϊκό σε όλο το φάσμα, χωρίς σκαλοπάτι ή κενά. Ο ήχος του δε, κανονικότατος.

    Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Μόλις το μηχανάκι ζεσταθεί πολύ, αρχίζουν τα έντονα κρεμάσματα. Αρχικά θα εμφανιστεί συνήθως κάπου στις 7k rpm. Όσο γκάζι και να δώσεις εκεί, συμπεριφέρεται λες και μένει από βενζίνη. Αν ζεσταθεί κι άλλο, μπορεί να αρχίσει να το κάνει από τις 4k rpm. Θέλω να τονίσω πως όταν κινούμαι στην εθνική, ακόμα και για αρκετές ώρες, δεν έχω τέτοια θέματα. Το πρόβλημα ξεκινάει μόλις μπω σε επαρχιακό και αρχίσει να ζορίζεται κάπως περισσότερο, δηλαδή να αρχίσει να ζεσταίνεται κιόλας περισσότερο.

    Θέλω να συμπληρώσω πως πριν περίπου 6-7 μήνες, χρειάστηκε να αλλάξω πάλι αντλία βενζίνης. Μπορεί να είναι τυχαίο βέβαια αυτό. Ακόμα και με καινούργια αντλία, τα "κρύα" συμπτώματα υπήρχαν, τα "ζεστά" όμως όχι. Βέβαια το καλοκαίρι και οι υψηλές θερμοκρασίες επιδεινώνουν τα συμπτώματα.

    Ένα τελευταίο που μου έρχεται, είναι πως όταν κυκλοφορούσα σε βροχή, στο μαγικό φάσμα των 4-5k rpm, πολλές φορές έκανε ένα πολύ σύντομο κρεμασματάκι και ξαναάρπαζε κανονικά.

    Συγγνώμη πραγματικά για το κατεβατό! Είμαι όλος αυτιά και μάτια και αναμένω απαντήσεις και ερωτήσεις!!

  2. #2
    Καλημέρα.Πήγες σε ηλεκτρολόγο να τσεκάρει ρεύματα;Θα μπορούσε να είναι κάποιος ελαττωματικός πολλαπλασιαστής..

  3. #3
    Εγω ετσι οπως το κοβω μου κανει τροφοδοσια (αντλια,μπουζι,μπεκ,πολλαπλασιαστης).

    Μηχανικος το εχει δει?

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Ήμουν χθες στον μηχανικό μου για κάτι άλλες δουλειές και επειδή το μηχανάκι έβρασε, την ώρα που βγήκε να το κάνει βόλτα, άρχισε να κάνει τα δικά του. Ενώ στην αρχή έλεγε πως είναι ίσως κάποιος πολλαπλασιαστής, μετά στράφηκε πιο πολύ σε κάτι "μηχανικό" όπως για παράδειγμα σε αντλία ή ακόμα και στην βαλβίδα που ανοιγοκλείνει το κλαπέτο του αέρα (idc solenoid valve).

    Το θέμα είναι ότι ο μάστορας έκλεισε για καλοκαίρι και δεν μπόρεσε να ασχοληθεί περαιτέρω. Μου είπε όμως ότι θέλει ψάξιμο από την αρχή όλο το θέμα και ότι ίσως κοστίσει έναν σκασμό..

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Η περιοδο αυτη δε βοηθα.. κανε υπομονή για το σεμπτεμβριο, ομως μεχρι τοτε εξεζητημένη αναζητηση για καλο μαστορα γνώστη I4 honda με κανα δυο καλές εναλλακτικές.
    Αν δεν εχει την εμπειρία του προβλήματος που περιγραφεις θα ξεκινήσει να αλλαζει μεχρι να βρει(οπως αναφέρθηκε παραπανω ενα σωρο εξαρτηματα και κυκλώματα)
    Αν ειναι έμπειρος σε παρόμοιες συμπεριφορες μπορει να σου βρει απευθειας την "πηγή του κακού"

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Υπάρχει κάποιος που να έχει τέτοια εμπειρία; Ή κάποιος που να έχει σοβαρές γνώσεις πάνω σε injection, να χρησιμοποιεί διαγνωστικά κλπ;;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Όταν γράφεις το μηχανάκι εβρασε τι εννοείς. Θερμοκρασίες εκτός ορίων?
    Έχει μετατροπές το μηχανάκι επάνω? Εξάτμιση φίλτρο παράλληλο εγκέφαλο ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Όχι, οι θερμοκρασίες του είναι εντός ορίων. Από μετατροπές δεν έχει απολύτως τίποτα, ειναι όλα μαμά, ακόμα και τα φίλτρα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Αν έχεις το service manual έχει οδηγίες διερεύνησης βλάβης. Αν πιάνουν τα χέρια σου ξεκινάς με οπτικό έλεγχο και με πολύμετρο μπορείς να κάνεις κάποιες μετρήσεις σε σενσορες.
    Έχω του 2008 το manual αλλά μπορείς να βρεις στο manualslib και άλλων ετών
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Απο μπαταρια πως παει..??

    Υ.Γ.
    Συνηθως αναζητουμε λυσεις και οχι προβληματα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις το service manual έχει οδηγίες διερεύνησης βλάβης. Αν πιάνουν τα χέρια σου ξεκινάς με οπτικό έλεγχο και με πολύμετρο μπορείς να κάνεις κάποιες μετρήσεις σε σενσορες.
    Έχω του 2008 το manual αλλά μπορείς να βρεις στο manualslib και άλλων ετών
    Έχω κι εγώ το service manual από το δικό μου. Ο οπτικός έλεγχος έχει γίνει και τώρα είμαστε για το επόμενο στάδιο των μετρήσεων. Δυστυχώς, λόγο του ότι δεν κάνει κάτι σε μόνιμη βάση, αλλά τελείως σποραδικά, δεν υπάρχει ακριβής μεθοδολογία να ακολουθήσω σύμφωνα πάντα με το manual. Θα έλεγα ότι ταιριάζουν τα συμπτώματα με αρκετές βλάβες.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Απο μπαταρια πως παει..??

    Υ.Γ.
    Συνηθως αναζητουμε λυσεις και οχι προβληματα..

    Από μπαταρία είναι μια χαρά. Δεν έχει κάποιο θέμα. Όσο για την αναζήτηση λύσης, θα συμφωνήσω γιατί μου αρέσει η θετική σκοπιά!!

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Βρε εμεις καλα συμφωνουμε αλλα με τα μπουκωματα και τις διακοπες τι γινεται..??

    Ρωτησα για την μπαταρία γιατι αν ειναι ηλεκτρικο το προβλημα (χαμηλο ρευμα αντλιας) καλυτερα να βεβαιωθεις για απλα πραγματα πριν πας σε πηνια/γεννητρια κ.λ.π.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2018
    Μηνύματα
    23
    Με 3-4 ανθρώπους που μίλησα σήμερα, είπαν με Βεβαιότητα ο καθένας ότι είναι πολλαπλασιαστές ή το «μάτι».. το θέμα είναι ότι οι απόψεις ειναι 50-50 και κανένας δεν είδε το μηχανάκι..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Απο μπαταρια πως παει..??

    Υ.Γ.
    Συνηθως αναζητουμε λυσεις και οχι προβληματα..
    Αν δεν καταλήξει ποιο είναι το πρόβλημα δεν μπορεί να καταλήξει στην λύση. Το στάδιο είναι διερεύνησης εντοπισμός αποκατάσταση
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2012, 10:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF