Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: bajaj ns200 ή yamaha ys125?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129

    bajaj ns200 ή yamaha ys125?

    Καλησπερα σε όλους, θέλω να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή. Η βασική χρήση θα είναι το καθημερινό δρομολόγιο στη δουλειά, συνολικά περίπου 18 χλμ εντός Αθήνας. Είμαι ανάμεσα στο Yamaha ys125 και στο Bajaj ns200. Από τη μια σκέφτομαι την αξιοπιστία της Yamaha αλλά το αδύναμο μοτέρ του ys125 και από την άλλη το ισχυρότερο Bajaj (200cc, 24 άλογα) με το ερωτηματικό ως προς τη μακροχρόνια αξιοπιστία του.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας και ακόμη καλύτερα την εμπειρία σας κυρίως για το Bajaj μιας και από το YS125 ξέρω περίπου τι να περιμενω. Για να σας προλάβω, τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 3.000 και θέλω να αποφύγω τα μεταχειρισμένα γιατι δεν έχω ούτε την πείρα, ούτε τις άκρες αλλά ούτε και το χρόνο για κάτι τετοιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Αν εξαιρεσεις την ασφαλεια που σου δινει η αντιπροσωπεια της γιαμαχα ,και πιθανοτατα η αξιοπιστια της,τα υπολοιπα ειναι υπερ του ΜΠΑΤΖΑ.Περισσοτερα κυβικα,υπερδιπλασια αλογα,διπλασια ροπη,ΑBS ,2 δισκοφρενα.
    ΙTS UP TO YOU να αποφασισεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αν σκοπευεις να το αλλαξεις καποια στιγμη παρε το yamaha για να παρεις καποια λεφτα πισω
    αν σκοπευεις να το παντρευτεις παρε το αλλο

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Θέλω να πιστεύω ότι η διετής εγγύηση και το δίκτυο της ktm εξασφαλίζει ως ένα βαθμό την after sale εμπειρία.
    Με το ys125 φαντάζομαι ότι θα πάω αργά ή γρήγορα σε αλλαγή. Νομίζω ότι το bajaj ως πιο ισχυρό μάλλον θα με καλύψει για μεγαλύτερο διάστημα στη χρήση που προορίζεται.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    εκτος απο την υπερδιπλασια ιπποδυναμη, νομιζω ο σημαντικοτερος λογος για να πας στο μπατζατζ ειναι το αβς.

    Το μπατζατζ επισης μοιαζει να εχει δελεαστικοτερο εξοπλισμο:
    μονο αμορτισερ πισω, σε αντιθεση με τους σομιεδες του υς,
    προστατευτικα καγκελα,
    17αρηδες τροχους (πολυ περισσοτερες επιλογες για επιλογη ελαστικων), το υς εχει 18αρηδες και πρακτικα εχεις ελαχιστες επιλογες σε αυτη τη διασταση.
    Απλα ότε και εαν αποφασισεις να το πουλησεις, θα δυσκολευτεις αρκετα.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    εναλλακτικά εώς τα 3k υπάρχουν και τα d-tracker150 / sym nh-t200
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Πήγαινε ρίξε μια προσεκτική ματιά στο Bajbaj και μετά μια προσεκτική στο Yahama και η απάντηση στο ερώτημα σου θα έρθει μόνη της.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Πριν λίγο καιρό ειχε προσφορά suzuki gsx 250 στα 2700...Ισως μπορείς να το βρεις κάπου

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Απλα ότε και εαν αποφασισεις να το πουλησεις, θα δυσκολευτεις αρκετα.
    Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια γιατί είναι και η πρώτη μου μηχανή αλλά β λογική μου είναι να την κρατήσω 5+ χρόνια, με την ελπίδα φυσικά να αντέξει κι εκείνη χωρίς σοβαρά προβλήματα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras
    εναλλακτικά εώς τα 3k υπάρχουν και τα d-tracker150 / sym nh-t200
    Έχω μια προτίμηση στις naked αν και η nh-t 200 μου πέρασε από το μυαλό. Με αυτά που ακούω όμως για το after sales του συγκεκριμένου δικτύου ειδικά από κατόχους zontes λέω να την αποφύγω.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιωργοςTT
    Πήγαινε ρίξε μια προσεκτική ματιά στο Bajbaj και μετά μια προσεκτική στο Yahama και η απάντηση στο ερώτημα σου θα έρθει μόνη της.

    Τη Yamaha την έχω δει από κοντά και εννοείται ότι θα τις ξαναδω και εάν είναι δυνατόν θα τις δοκιμάσω πριν την αγορά. Θα με ενδιέφερε πάντως η γνώμη και η εμπειρία των μελών του φόρουμ ειδικά αν κάποιος έχει ή ξέρει κάποιον που να έχει την ns200 ή γενικά Bajaj. Όπως έγραψα και πιο πάνω από τη Yamaha ξέρω πάνω κάτω τι να περιμένω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988
    Πριν λίγο καιρό ειχε προσφορά suzuki gsx 250 στα 2700...Ισως μπορείς να το βρεις καπου
    Διαβάζοντας κάποια θρσντ εδώ είχαν προταθεί οι συγκεκριμένες και σε άλλους και απ'οτο θυμάμαι είχαν πει ότι η προσφορά έχει τελειώσει. Ίσως αν είμαι πολύ τυχερός να ξαναβγεί κάτι το επόμενο διαστημα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Πήγαινε ρίξε μια προσεκτική ματιά στο Bajbaj και μετά μια προσεκτική στο Yahama και η απάντηση στο ερώτημα σου θα έρθει μόνη της.
    Δεν έχω δει κανένα απο τα δυο. Πόση διαφορά έχουν; Ενας αρχάριος ειδικά θα εντοπίσει τις όποιες διαφορές;

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Εγω θα κοίταζα και το νέο daytona g155 σε αυτά τα λεφτά μιας και έχω daytona και είμαι ευχαριστημένος

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    Εγω θα κοίταζα και το νέο daytona g155 σε αυτά τα λεφτά μιας και έχω daytona και είμαι ευχαριστημένος
    Από εμφάνιση φαίνεται πάρα πολύ ωραίο και τα χαρακτηριστικά του πολύ καλά. Δεν έβρισκα πουθενά βιντεάκια για το συγκεκριμένο μέχρι που συνειδητοποίησα ότι κυκλοφόρησε στην Κίνα ως kd 150 G1 από την kiden. Εδώ λογικά έρχεται ως zontes γιατί θεωρείται πιο αναγνωρίσιμο brand. Οι ενδοιασμοί μου για το συγκεκριμένο είναι οι ίδιοι με το nh-t που έγραψα πιο πάνω και το γεγονός ότι ενώ είναι kiden με ότι κι αν σημαίνει αυτό, εδώ εμφανίζεται ως zontes.

    Παρεμπιπτόντως όλα τα Bajaj ns200 που βρίσκω στην Αττική είναι του 2018. Πιστεύετε ότι είναι σημαντικό ή και αποτρεπτικό αυτό;

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Δεν ξέρω φίλε μου πάντως οτι και να πάρεις βάλε στο budget σου κρανος + μπουφάν τουλάχιστον +200 ευρώ υπολόγισε minimum

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Σωστός! Ευτυχώς γαντια, κράνος και μπουφάν τα πήρα πριν ξεκινήσω μαθήματα. Υπολογίζω όμως επιπλέον σήμα, κλειδαριά, συναγερμό και ασφάλεια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω δει κανένα απο τα δυο. Πόση διαφορά έχουν; Ενας αρχάριος ειδικά θα εντοπίσει τις όποιες διαφορές;
    Στο Bajbaj που είχα δεί, η κατάσταση ήταν απελπιστικά άσχημη. Τόσο άσχημη που φοβήθηκα μην με δει κανένας άνθρωπος να το κοιτάω και γίνω ρεζίλι.

    Οι κολλήσεις του πλαισίου ήταν κακές. Σαν να έκανες ηλεκτροκόλληση σε καράβι με 10 μποφόρ. Το δε πλαίσιο είχε πετάξει σκουριά σε ορισμένα σημεία. Και μιλάμε για μοτοσυκλέτα test ride. Όχι κάτι που κυκλοφορεί κάθε μέρα.

    Τα καλώδια της πλεξούδας ήταν τοποθετημένα σαν να τα έβαλε κάποιος βιαστικά για να κλείσει το μαγαζί του και να πάει διακοπές.

    Πρόσθεσε και σε όλα αυτά κάτι μοτέρ να γεννάνε σε βίντεο του YouTube και θα καταλάβεις ότι τα συγκεκριμένα απευθύνονται σε ινδούς που τρώνε σκαθάρια από τα περιττώματα αγελάδας και κοιμούνται δίπλα από ποντίκια.

    Οι άνθρωποι εκεί πεινάνε κυριολεκτικά. Το να αγοράσουν μια μοτοσυκλέτα είναι όπως εμείς να πάρουμε Φεράρι. Δεν έχουν την πολυτέλεια να πληρώσουν κάτι πιο ακριβό. Αυτό μπορούν να αγοράσουν και αυτό παίρνουν. Εμείς που είμαστε σε πολύ καλύτερη μοίρα, είναι κρίμα να τρώμε τον παπά του κάθε εμπόρου- αντιπροσώπου- αβανταδορου σχετικά με το value for money τους.

    Όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με την μηδενική αξία μεταπώλησης τα καθιστούν ασύμφορες αγορές.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dt 200 manual wanted plz...
    από SwAToNeR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2022, 16:23
  2. Elliniki Pragmatikotita z750 I Fazer (i mallon Kawasaki i Yamaha)
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 11:09
  3. Yamaha vs Honda
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 17:52
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 15:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF