Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: bajaj ns200 ή yamaha ys125?

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Στο Bajbaj που είχα δεί, η κατάσταση ήταν απελπιστικά άσχημη. Τόσο άσχημη που φοβήθηκα μην με δει κανένας άνθρωπος να το κοιτάω και γίνω ρεζίλι.

    Οι κολλήσεις του πλαισίου ήταν κακές. Σαν να έκανες ηλεκτροκόλληση σε καράβι με 10 μποφόρ. Το δε πλαίσιο είχε πετάξει σκουριά σε ορισμένα σημεία. Και μιλάμε για μοτοσυκλέτα test ride. Όχι κάτι που κυκλοφορεί κάθε μέρα.

    Τα καλώδια της πλεξούδας ήταν τοποθετημένα σαν να τα έβαλε κάποιος βιαστικά για να κλείσει το μαγαζί του και να πάει διακοπές.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με την μηδενική αξία μεταπώλησης τα καθιστούν ασύμφορες αγορές.
    Πολύ στενάχωρο όλο αυτό. Χωρίς να έχω καμία πρόθεση φυσικά να αμφισβητήσω αυτό που είδες, μου κάνει εντύπωση γιατί στις δοκιμές που διάβασα σε 2-3 ελληνικά site δεν πέτυχα τίποτα σχετικό, ίσα ίσα έλεγαν ότι είναι προσεγμένο και δείχνει γερή κατασκευή. Τα ίδια περίπου και για το Dominar.
    Επίσης δεν θα περίμενα η KTM να συνδεθεί με τέτοιες καταστάσεις, θα είναι άσχημο και για το δικό της image εφόσον μιλάμε για το ίδιο δικτυο, κατασκευή σε ίδια εργοστάσια κλπ. Θα το δω από κοντά και όσο πιο προσεκτικά μπορώ με την πρώτη ευκαιρία, ειδικά για τα σημεία που ανεφερες.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42
    Φιλε εγω που εχω το ys ειμαι φουλ ευχαριστημενος. Εχει καλο γκαζακι ειναι οικονομικο στριβει πολυ ειναι ανετο ειναι ελαφρυ εχει καλα φωτα και αναρτησεις θα το προτεινα ανετα για πρωτη μηχανη και ειδικα για τη χρηση που το θες. Αν θες εσυ η καποιος αλλος κατι για το μηχανακι ας γραψει εδω να του απαντησω

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Το ys ΔΕΝ εχει καλο γκαζακι, ειναι πολυ αδυναμο, στα φαναρια της Αθήνας πασχιζεις να ξεκολησεις στην εκκινηση, επιταχυνει με ρυθμους δημοσιου υπαλληλου που του ειπαν να παει στη δουλεια λιγο νωριτερα...
    Για το λογω αυτο αλλωστε εχει και πολυ κοντο γραναζωμα, οι 3 πρωτες ταχυτητες πασχιζουν να ξεκουνησουν το μηχανακι. Επιταχυνση απλα ανυπαρκτη, το γραναζωμα τελειωνει γρηγορα, στα 80 χλμ ακους το μοτερ να ζοριζεται.
    Τα λάστιχα αρχικης τοποθετησης δεν εμπνεουν καμια σιγουρια, απορω πώς δεν επεσα ποτε με δαυτα... Οπωσδηποτε στο στριψιμο δεν βοηθανε παντως και το μηχανακι δεν ειναι κατι το ξεχωριστο σε αυτον τον τομεα.
    Η σελα, αν και μεγαλη σε μεγεθος, εχει μια εντελως ηλιθια κλιση που σε σπρωχνει πανω στο ντεποζιτο. Χωρανε ανετα 2 ατομα (δεν παει μια βεβαια), αλλα δυσκολα καθεσαι με διαφορετικο τροπο και πιανεσαι γρηγορα. Αυτο με εχει ενοχλησει πιο πολυ απο ολα στα πολυωρα ταξιδια.
    Τα φωτα του ειναι αστεια. Ειναι προορισμενα για να σε βλεπουν στον αστικο ιστο. Ειχα φωτα ποδηλατου πολυ καλυτερα. Σε επαρχιακο δρομο νυχτα θελει προσοχη.
    Οι αναρτησεις ειναι εντελως basic, με δυνατοτητα προφορτισης πισω. Απευθυνονται στην οδηγηση εντος πολης, για αποφυγη των πολλων κραδασμων ειναι οκ, τιποτα απολυτως περισσοτερο.
    Το στησιμο του επιτελει απλα την λειτουργια του commuter, με απαραδεκτο ομως εξοπλισμο για την τιμη του.
    Θα συμφωνησω οτι ειναι παναλαφρο και πολυ ευκολο στην οδηγηση, συγχωρει τα λαθη, σε βαζει στη φιλοσοφια της μοτοσυκλετας.
    Η καταναλωση καυσιμου ειναι πολυ χαμηλη, 2 λ/100 χλμ εντος πολης, σε ταξιδι πεφτει στο 1,7. Αυτονομια γυρω στα 700 χλμ δηλαδη.
    Θεωρω πολυ υψηλη την τιμη του για αυτα που προσφερει. Ειδικα για καποιον που θελει να κανει και ενα ταξιδακι λιγο παραεξω, νομιζω σε περιοριζει.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42
    Για 2μιση χιλιαρικα που το πηρα εγω παντως μια χαρα μου φαινεται. Στις τιμες αυτες παιζουν τα 125αρια παπια πλεον και ειναι πολυ ανωτερο στα παντα απο αυτα. Και στα φωτα εγω που μενω σε επαρχια μια χαρα μου φαινονται το δικαβαλο του το παει αξιοπρεπεστατα (αναλογα και τα κιλα βεβαια). Τα λαστιχα απλα μετρια οχι και αθλια η σελα προσωπικα με εχει βολεψει και σε μεγαλες αποστασεις δε με εχει ενοχλησει. Γενικα το βλεπεις πολυ αρνητικα το μηχανακι νομιζω. Ενα commuter με χαμηλη καταναλωση ειναι. Δεν ειναι ουτε τουρινγκ να το πας ταξιδια ουτε κανα γυμνο πυραυλος τυπου mt. Να γνωριζουμε λιγο τι αγοραζουμε και να εχουμε τις αναλογες απαιτησεις απο αυτο. Εμενα προσωπικα παντως με εχει εξυπηρετησει σε οσα του ζηταω ειμαι ευχαριστημενος απο αυτο και το προτεινω φουλ για πρωτη μηχανη.

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Απο τα δυο τελευταία ποστ συμπεραίνω οτι καποιος εκανε λαθος αγορα. Δεν ειναι κακο η αποδοχη της.
    Πρεπει να εισαι συνειδητοποιημένος για το τι προσφέρουν η μικρης καταγοριας μοτοσυκλέτες, γιατι παντα και σε ολα υπαρχουν τα πλην αλλα και τα συν τους.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Αν γυριζα το χρονο πισω, το ιδιο θα επαιρνα. Προκειται για απολυτα συνειδητοποιημενη επιλογη, χωρις σκεψεις για αντικατασταση του με κατι μεγαλυτερο.
    Απλα προσπαθω να δωσω οσο πιο αντικειμενικα μπορω καποια απο τα χαρακτηριστικα του προκειμενου να καταλαβει ενας υποψηφιος αγοραστης τι προκειται να συναντησει. Να ξερει ποιες πρεπει να ειναι οι προσδοκιες του, ποιοι οι περιορισμοι του, που απευθυνεται αυτο το οχημα.
    Επισης νομιζω ειναι πως αν καποιος σκοπευει να παει σε κατι μεγαλυτερο αργοτερα, καλο ειναι να παρει ενα ys/ybr/cbf μεταχειρισμενο, μου φαινονται πολλα τα 2600 για καινουριο σε σχεση με το τι προσφερει.
    πχ, το καβασακι αθλετ στα 1800 μου φαινεται πολυ καλυτερο vfm και ειναι φτιαγμενα για το ιδιο πραγμα επι της ουσιας...

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Ανάμεσα σε αυτά τα 2, εννοείται το bajaj είναι με διαφορά καλύτερη επιλογή.
    Το συγκρίνουμε τώρα; Τα 24 άλογα με τα 10;
    Η έχει κάποιος την εντύπωση ότι το yamaha είναι καλύτερο ποιοτικά;
    Επίσης όποιος έχει αμφιβολίες για την αξιοπιστία του bajaj, ας κάνει τον κόπο να ρίξει μια μάτια σε Ινδικό σαιτ πωλήσεις μεταχειρισμένων. Αυτά τα μηχανάκια, είτε μιλάμε για bajaj, είτε για hero, είτε βέβαια και για οτιδήποτε made in india, ας είναι και Honda, suzuki κλπ, γράφουν από 60 έως 100.000 χλμ σε 3-4 χρόνια.
    Η Ινδία είναι τεράστια χώρα και τα εισοδήματα μικρά. Εκατομμύρια εργαζόμενοι εκεί αναγκάζονται να γράφουν πολλές δεκάδες ή ακόμα και εκατοντάδες χλμ σε ημερήσια βάση για το πήγαινε έλα στην εργασία τους.
    Όλα αυτά τα 125ρια-200ρια μοτέρ, είναι δοκιμασμένα.
    Τέλος, σχετικά με την μεταπώληση. Προσωπικά δεν αγόρασα ποτέ κάποιο μηχανάκι με κριτήριο πόσο θα το πουλήσω σε μερικούς μήνες ή χρόνια.
    Στην τελική μη νομίζει κάποιος ότι θα βάλει το ys προς πώληση μετά από 1 χρόνο και θα κάνουν ουρά οι υποψήφιοι αγοραστές. Ειδικά το ys που είναι υποδεέστερο αισθητικά - στα δικά μου μάτια - του ybr.
    Αν πάντως κάποιος θέλει μηχανάκι που θα καλύψει καλύτερα τις ανάγκες του, το bajaj θα τον πάει και στα ταξίδια του. 24 άλογα είναι αρκετά και για 2καβαλα και για ανηφόρες και για Εθνικές.
    Ας πάει κάποιος εκδρομή, μέχρι τη Ψάθα ας πούμε, με το ys, ειδικά 2καβαλος και ας έρθει να μας πει τις εντυπώσεις του και πόσο ωραία ανέβαινε την ανηφόρα με 1η για κάνα 8λεπτο.
    Αν τελικά κάποιος γέρνει προς το ys, καλύτερα να πάρει το athlete όσο είναι ακόμα σε στοκ.
    Τουλάχιστον θα έχει χωρο κάτω από τη σέλα και πίσω δισκόφρενο. Επιπλέον θα απαλλαγεί και από τη χρήση συμπλέκτη. Γιατί αυτό είναι το athlete. Μια μικρή μοτοσικλέτα με μοτέρ από παπί.
    Έκτος και επιμένει για συμπλέκτη και 125 cc οπότε μπορεί να κοιτάξει και το pulsar 125 που είναι στα 2.000 και έχει και καλύτερα εξοπλισμό. Η μανιβέλα του pulsar 125 πάντα είναι καλοδεχουμενη.
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 12/08/2020 στις 16:39.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Ευχαριστώ που γράψατε την εμπειρία σας από το ys, λίγο πολύ αυτό περιμένω από ένα ys, να είναι οικονομικό, αξιόπιστο, ευκολοδηγητο αλλά και λίγο αδύναμο.

    @jawaforever έψαξα κάποια βίντεο με συνήθη προβλήματα που βγάζουν τα ns200, από τα λίγα που κατάλαβα δεν είδα κάτι πολύ φριχτό. Δυστυχως μεγάλο εμπόδιο η γλώσσα, μιας και είναι ελάχιστα τα αγγλόφωνα reviews.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    το εχει αγοράσει γνωστός φίλου μου κ ειναι πολύ ευχαριστημένος μετά απο 8.000 χλμ περίπου ,
    δεν το πουλάει κ δεν ειναι αυτό στη φωτο ,αλλά ειναι το ιδιο μοντέλο κ χρώμα ,αν σού αρέσει προχώρα...μετά απο ελεγχο σε δικό σου μάστορα ,
    https://www.car.gr/29947373-cfmoto-250nk

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Γιατί να πάρει κάποιος μεταχειρισμένο όταν μπορεί να πάρει κούτα με τα ίδια χρήματα?
    Και ειδικά για τα cf, δε ξέρω αν είναι καλά, ξέρω από όσα έχω διαβάσει στα φόρουμς ότι όσοι χρειάστηκαν ανταλλακτικά , έφτυσαν αίμα από την αναμονή.

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42
    Αυτα τα bajaj cfκλπ μονο εμενα δε μου γεμιζουν το ματι; Τα γιαμαχα και τα χοντα ειναι πιο ακριβα(καποιε φορες ισως υπερβολικα) για καποιο λογω ο οποιος ειναι η αξιοπιστια. Απο τη στιγμη που δινεις ενα ευλογο ποσο για ενα μηχανακι που δεν εχεις σκοπο να κρατησεις παρα πολυ γιατι να τα δωσεις εκει. Καλυτερα ενα καλομεταχειρισμενο ιαπωνα η κουτα τα 125αρια τους παρα αυτα. Σκορπανε με τον χρονο. Αποψη μου βεβαια. Επισης το Kawasaki athlete ειναι το πιο ασχημο μηχανακι που εχει κυκλοφορησει στην ελληνικη αγορα. Μπορει να ειναι καλο στην οδηγηση αλλα αδερφακι μου δε βλεπεται!
    Τελευταία τροποποίηση από Biker; 13/08/2020 στις 08:37.

  12. #27
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Το έχουμε ξαναπεί η διαφορα αυτη ειναι φυσιολογική γιατι αγοραζεις brand, δικτυο ανταλλακτικών και υποστήριξη
    Ακομη και φασοναρια γιαπωνέζικο οι προδιαγραφές ειναι γιαπωνεζικες και ο κατασκευαστής το υποστηριζει κανονικά.
    Στα ινδικα-κινεζικα αγοραζεις περισσότερη μοτοσυκλετα για το μπατζετ(λογικο για να παρουν μεριδιο αγορας)αλλα κανεις δε ξέρει τι μεταπωλητικη αξια θα εχει στην τετραετία και οταν ληξη η εγγύηση.
    Αυτοι που εχουν τα λεφτα θα πανε για το επώνυμό οι δε θα πανε για τα οικονομικότερα σε κτήση.
    Αν οι δε βγουν δικαιωμένοι απο την επιλογη η ιστορία τους θα δείξει

    Βέβαια το συγκριτικό του φιλου δεν αντικατοπτρίζει τεχνολογικά εφάμιλλο ανταγωνιστή
    Πχ το ns200 θα μπορουσε να συγκριθεί με το gsx-s125 στα 3600 και παρα τα λιγότερα αλογα οι επιδόσεις ειναι κοντά

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Είχα τον "πρόγονο" του YS 125, δηλαδή το YBR 125 - όχι της πρώτης γενιάς αλλά ένα μεταγενέστερο με πιο μοντέρνα εμφάνιση, εκείνο που έβγαινε σε μαύρο - κόκκινο.

    Το είχα αγοράσει καινούριο λόγω... αφραγκίας - αλλά δεν ήθελα να πάρω μεταχειρισμένο.

    Δεν είχα καθόλου καλή διάθεση όταν το πήρα, όμως με διέψευσε. ΗΤΑΝ Η ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΚΠΛΗΞΗ.

    Εκτός του ότι ήταν αξιόπιστο, σκυλί πραγματικό, δεν ήταν καθόλου αδύναμο για τα κυβικά του - τα πάντα έκανε. Ειδικά μετά τα 3.000 χιλιόμετρα περίπου, που ο κινητήρας είχε ανοίξει εντελώς (στην αρχή είναι λίγο σφιχτός, μετά από το στρώσιμο, το οποίο το έκανα ευλαβικά by the book, άρχισε σιγά-σιγά να "λύνεται" και η διαφορά ήταν εμφανής).

    Ήταν επαρκέστατο στην πόλη και μέχρι και Αθήνα - Καλαμάτα πήγα και γύρισα με αυτό και τα κατάφερε μια χαρά. Εννοείται με λίγη υπομονή, χωρίς όμως να σου σπάει τα νεύρα.

    Σου συνιστώ λοιπόν να αφήσεις τα Bajaj και να πάρεις το Yamaha. Για πρώτη μηχανή είναι ιδανικό. Και είναι σίγουρα και πιο όμορφο τώρα από το YBR που είχα εγώ.

    Και θα το πουλήσεις και πολύ πιο εύκολα όταν έρθει η ώρα.

    Αν (αν λέω) καταφέρεις να αυξήσεις λίγο το μπάτζετ σου, σαν μεγαλύτερη μηχανή θα σου συνιστούσα το Benelli BN 251, το οποίο έχω τώρα. Κοστίζει γύρω στα 3.800 - το μοντέλο της δεύτερης, βελτιωμένης στα σημεία γενιάς σε σχέση με αυτό που έχω εγώ.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Καλή περίπτωση και μέσα στο μπάτζετ σου δείχνει κι αυτό: https://www.bikeit.gr/naked-sm-sym/i...t-sym-nh-t-200

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dt 200 manual wanted plz...
    από SwAToNeR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2022, 15:23
  2. Elliniki Pragmatikotita z750 I Fazer (i mallon Kawasaki i Yamaha)
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 10:09
  3. Yamaha vs Honda
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 16:52
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF