Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: citycom/beverly or honda vt500c ?!?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2020
    Μηνύματα
    1

    Cool citycom/beverly or honda vt500c ?!?

    Καλησπέρα στην ομάδα! Νέο μέλος στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, αν κι έχω βγάλει το δίπλωμα πέντε χρόνια τώρα, δυστυχώς ήρθαν έτσι τα πράγματα και δεν έχω καβαλήσει τόσο καιρό. Ήρθε η ώρα όμως να γίνει η αρχή και εφόσον βρίσκομαι σε δίλημμα είπα να ρωτήσω να πάρω καμία έξτρα γνώμη για το πως θα ξεκινήσω. Λόγω δουλειάς θα κάνω κυρίως δρομολόγια μέσα στην πόλη, εφορία, τράπεζες, υπηρεσίες κτλ, αλλά θα έχω και τα δρομολόγια μου προς τα έξω. Από Χανιά είμαι, οπότε μεγάλες αποστάσεις δεν έχουμε, κίνηση όμως αυξημένη πολύ κατά τους καλοκαιρινούς μήνες έχουμε, συνεπώς και η ανάγκη για δίκυκλο μεγάλη (καλό τ αμάξι το χειμώνα αλλά το καλοκαίρι πιο πολύ βενζίνες καίει παρά εξυπηρετεί!) Λόγω των παραπάνω λοιπόν πιστεύω θα με εξυπηρετούσε ιδανικά ένα σκουτεράκι των 300 cc και για τα μέσα στην πόλη αλλά και τα λίγα εκτός. Από τη μία ακούω γενικά πολύ καλά λόγια για το citycom της sym, και από επιδόσεις αλλά και από κατανάλωση, χώρους, κτλ κτλ, αλλά από την άλλη μου φαίνεται πανέμορφο το beverly s 300, για το οποίο βέβαια δυστυχώς ακούω ό,τι εμφανίζει αρκετές ζημιές κι έχει και ακριβά ανταλλακτικά και service. Συνεπώς βρίσκομαι σε δίλημμα για το προς τα που θα κινηθώ.

    Σχετικά με το τρίτο μέρος του τίτλου του θέματος, έχω πάρει μία honda VT500C του 83', ενός θείου μου (τζάμπα) και εδώ και μερικούς μήνες προσπαθώ να την ανακατασκευάσω. Έχω κάνει αρκετή δουλειά αλλά έχω λίγο μέλλον ακόμα μέχρι να την ολοκληρώσω. Γέμιζε ευχάριστα το χρόνο μου κατά τη διάρκεια της καραντίνας και θα συνεχίσει το ίδιο σε περίπτωση μελλοντικής καραντίνας πάλι. 

    Το δίλημμα μου λοιπόν είναι το εξής: κάνω υπομονή μέχρι να την ολοκληρώσω κάποτε και έχω αυτήν σαν το καθημερινό μου δίκυκλο, ή να τολμήσω να κάνω την κίνηση για αγορά σκούτερ (κι αν ναι ποιο από τα δύο; )
    Να συμπληρώσω ότι η ιδέα για αγορά σκούτερ προέκυψε από ένα ντόπιο έμπορα που έχει αυτή την περίοδο προσφορά για όλα τα σκούτερ του καταστήματος του αγορά με 0% προκαταβολή και 48 άτοκες δόσεις.
    Τέλος να αναφέρω ότι είμαι 1,95 συνεπώς δεν έχω και πολλές επιλογές σε μοντέλα σκούτερ, και δεν ήθελα να ανέβω και περισσότερα από 300 cc (για διάφορους λόγους όπως κόστη αγοράς, κατανάλωση και γενικά είναι περιττά τα έξτρα κυβικά στις ανάγκες μου και στην καθημερινότητα μου)

    Εννοείται κάθε γνώμη δεκτή και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Καλώς τον.

    Η κάθε περίπτωση έχει τα + και τα - της.

    Αν το σάντοου είναι σε καλή κατάσταση, μπορεί να σε πάει πολύ μακριά (κυριολεκτικά και μεταφορικά).

    Βάλτα κάτω να δεις από κόστη και χρόνο τι σε βγάζει καλύτερα και κυρίως εσύ προς τα που κλίνεις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. kawasaki ER6n or honda cbf600
    από joker29888 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2013, 22:34
  2. yamaha aerox 50 or honda innova??
    από jim_7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 21:20
  3. KAWASAKI ER-6f ABS OR HONDA CBF 600S
    από Ichigo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 14:58
  4. beverly 250 , honda sh150 , innova παπί
    από samakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2006, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF