Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Mt 09 και λαμπάκι check engine

  1. #16
    Όχι όχι τίποτα. Το μόνο που είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν να αλλάξει τα πίσω φλας. Αλλά δε νομίζω να είναι αυτό τι στο καλό.

    Εν το μεταξύ έκανα Αθήνα Χαλκίδα μια χαρά και απροβληματιστα.
    Για παν ενδεχόμενο έβαλα και καθαριστικό βενζίνης. Να σημειώσω ότι αρκετές φορές το άφηνα αρκετά στη ρεζέρβα. Ελπίζω να μην έκανε κανένα θέμα αυτό.
    Δεν ακούγεται κάποιος θόρυβος, ούτε διαρροή ούτε τίποτα.. τι να πω. Το θέμα είναι να βρω κανέναν ανοιχτό τώρα να κάνω διαγνωστικό.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Δεν έχει κάτι σοβαρό το μηχανάκι σου. Οποιαδήποτε βλάβη στιγμιαία μένει στην μνήμη και δεν φεύγει. Μπορεί να τραβήξεις παρατεταμένη σούζα και θα σου βγάλει βλάβη για τον αισθητήρα του μπροστινού τροχού.
    Το λαμπάκι θα παραμείνει αναμμένο μέχρι να πας στο συνεργείο να σβηστεί με διαγνωστικό

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.154
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Όχι όχι τίποτα. Το μόνο που είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν να αλλάξει τα πίσω φλας. Αλλά δε νομίζω να είναι αυτό τι στο καλό.

    Εν το μεταξύ έκανα Αθήνα Χαλκίδα μια χαρά και απροβληματιστα.
    Για παν ενδεχόμενο έβαλα και καθαριστικό βενζίνης. Να σημειώσω ότι αρκετές φορές το άφηνα αρκετά στη ρεζέρβα. Ελπίζω να μην έκανε κανένα θέμα αυτό.
    Δεν ακούγεται κάποιος θόρυβος, ούτε διαρροή ούτε τίποτα.. τι να πω. Το θέμα είναι να βρω κανέναν ανοιχτό τώρα να κάνω διαγνωστικό.
    Θέμα στο μοτέρ δεν κάνει το να το αφήνεις ρεζέρβα αλλά κινδυνεύεις να την ακούσει η αντλία της βενζίνης καθώς αυτή ψύχεται από το καύσιμο....
    Επίσης δοκίμασε να βγάλεις πόλο μπαταρίας, μέτρα μέχρι το 10 ξανά βάλε τον και πες μας
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Θέμα στο μοτέρ δεν κάνει το να το αφήνεις ρεζέρβα αλλά κινδυνεύεις να την ακούσει η αντλία της βενζίνης καθώς αυτή ψύχεται από το καύσιμο....
    Επίσης δοκίμασε να βγάλεις πόλο μπαταρίας, μέτρα μέχρι το 10 ξανά βάλε τον και πες μας
    Αυτό με τον πόλο το έκανα. Δεν έσβησε το λαμπάκι. Και απ' όσο ξέρω δε σβήνει, μένει στη μνήμη όπως είπε ο προλαλησαντας

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2018
    Μηνύματα
    23
    Σορρυ για το μικρο necro-post, αλλά τελικα το βρηκες? Ειχε αναψει και στο δικο μου (17αρι με akra carbon-block off- k&n) και το πηγα κ εγραφε αισθητηρας λαμδα, ακαθοριστο. Ειχε αναψει αλλη μια φορα στον πρωτο κατοχο οταν εβαλε τη μαμα εξατμιση λογω γραψιματος απο τροχαια.
    Ρωταω για την πληροφορια και σε περιπτωση που μου αναψει ξανα στο μελλον.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Μετά τα 40000 κμ μου έχει ανάψει πάνω από 5 φορές. Το μήνυμα είναι χαζό (δείχνει σαν σφάλμα το maximum της τάσης της αναλογικής εισόδου του αισθητήρα λ) Ενημερωτικά συνήθως αν μια αναπογικη είσοδος σου στέλνει το Μαξ (στα Yamaha κάποιες είναι 0-5volt και του Λ sensor ειναι 1.25volt) αυτό σημαίνει κομμένο καλώδιο ή από συνδεδεμένη φισα.
    Δεν έχει κάποιο τέτοιο προβλημα το μηχανάκι μου και το σφάλμα όσες φορές έχει συμβεί είναι στο γύρισμα του διακόπτη μετά το χρόνο check και χωρίς καν να έχει πάρει μπροστά το μοτερ.
    Μετά όλα δουλεύουν κανονικά,. Το σβήνω και είναι όλα εντάξει.
    Την τελευταία φορά άναψε μετά από πλύσιμο της μηχανής. Ίσως υγρασία να επηρεάζει την φισα που είναι ακριβως δίπλα από το καπάκι του συμπλέκτη.
    Παρόλα αυτά, περισσότερο τείνω να πιστεύω ότι είναι κάποιο χαζό bug του denso της Yamaha.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2018
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Μετά τα 40000 κμ μου έχει ανάψει πάνω από 5 φορές. Το μήνυμα είναι χαζό (δείχνει σαν σφάλμα το maximum της τάσης της αναλογικής εισόδου του αισθητήρα λ) Ενημερωτικά συνήθως αν μια αναπογικη είσοδος σου στέλνει το Μαξ (στα Yamaha κάποιες είναι 0-5volt και του Λ sensor ειναι 1.25volt) αυτό σημαίνει κομμένο καλώδιο ή από συνδεδεμένη φισα.
    Δεν έχει κάποιο τέτοιο προβλημα το μηχανάκι μου και το σφάλμα όσες φορές έχει συμβεί είναι στο γύρισμα του διακόπτη μετά το χρόνο check και χωρίς καν να έχει πάρει μπροστά το μοτερ.
    Μετά όλα δουλεύουν κανονικά,. Το σβήνω και είναι όλα εντάξει.
    Την τελευταία φορά άναψε μετά από πλύσιμο της μηχανής. Ίσως υγρασία να επηρεάζει την φισα που είναι ακριβως δίπλα από το καπάκι του συμπλέκτη.
    Παρόλα αυτά, περισσότερο τείνω να πιστεύω ότι είναι κάποιο χαζό bug του denso της Yamaha.
    Οντως, παιζει να ειχα ανειγοκλεισει κ εγω διακοπτη πριν γινει αυτο.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. MT-09 -Japan's Dark Side
    από golis στο forum Yamaha MT series
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2019, 13:55
  2. R1 09 και R1 07
    από giannis113 στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 06:32
  3. 23/3/09 Και πάλι Δέλεαρ!!!!
    από Maira στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2009, 11:59
  4. Kουμπί και λαμπάκι hiss στη cbr xx
    από Penas80 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2006, 15:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF