Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Νεος οδηγος, νεο μηχανακι, συμβουλες;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    13

    Νεος οδηγος, νεο μηχανακι, συμβουλες;

    Καλησπερα παιδια, εδω και μια βδομμαδα εγινα κατοχος του crypton s. Ειχα να οδηγησω απο τον περασμενο Νοεμβριο (οταν εδινα για το διπλωμα). Δεν εχω ξανα οδηγησει ποτε μηχανακι. Μεχρι στιγμης εχω βρει τους ρυθμους παλι κτλπ, αλλα αυτο που με αγχωνει να το πω ετσι και με προβληματιζει ειναι το στρωσιμο. Διαβαζω και στο manual και στο ιντερνετ διαφορες αποψεις, φυσικα κ εμπιστευομαι περισσοτερο το manual, αλλα περα απο το να μην εχω για πολυ ωρα σταθερο γκαζι κτλπ δε αναφερει κατι αλλο. Θα ηθελα να ρωτησω μερικες συμβουλες για εναν νεο οδηγο κ ποσο μαλλον για νεο μηχανακι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Ό,τι ακριβώς λέει το manual να κάνεις. Σε γενικές γραμμές απλά δεν πρέπει να έχεις υψηλές στροφές ή συνεχόμενες στροφές. Πήγαινέ το χαλαρά,να είσαι ασφαλής κιόλας.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Για σου φίλε εγώ παλιά είχα δυο παπια. Honda innova 125 και τα δυο.
    Και τα δυο τα έστρωσα μέχρι τα 1700 χιλιόμετρα.
    Μετά το Στρώσιμο δουλευαν ρολόι.
    1)Μην τερματίζεις τις ταχύτητες. Οι αλλαγές σου να είναι περίπου στο μισό γκάζι, σε κάθε αλλαγή.
    2) Μην βάζεις για αυτό το διάστημα δευτερο άτομο.
    3) Υπολόγισε max ταχυτητα 65-70 χιλιόμετρα /ώρα. ( Για μότο 125cc για 110cc που είναι το δικό σου υπολογισε λίγο λιγότερο).Και 75 να πας, για λίγο (ανηφόρα) δεν πειράζει.
    4) Μην κάνεις υπερβολικά χιλιόμετρα μονοκοπανιά με σταθερό γκάζι.
    5) Το καλυτερο (λέμε τώρα) Στρώσιμο μότο γίνεται στις ώρες που δεν έχει πολυ μεγάλη θερμοκρασία ( νωρίς το πρωι-αργα το απόγευμα).
    6) Θα δείχνεις μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ να μην σου "κρεμάσει" το παπι σε ανηφόρα. Δηλαδή να έχεις λάθος ταχύτητα μέσα και στα μισά της ανηφόρας να χρειαστείς κατέβασμα. Εκεί το ζορίζεις το παπι.
    7) Για τα πρωτα 500 χιλιόμετρα μην πλαγιαζεις υπερβολικά το παπι στις στροφές για να πατησουν σωστά τα λάστιχα που φοράει.
    8) Ξεκίνημα στο φαναρι νορμάλ όχι υπερβολικά σιγά.
    9) Όχι συνέχεια με την ίδια ταχύτητα μέσα π.χ (3) , να κάνεις συχνά αλλαγές ταχυτήτων.
    Αυτά φιλε, ελπίζω να βοήθησα.
    Αν ξέχασα κάτι ας προσθέσουν τα παιδιά.
    Καλη υπομονή.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Μετά το Στρώσιμο δεν το παμε τέρμα γκάζι, για να δουμε πόσο βγάζει τελική.
    Ανεβάζουμε την max ταχύτητα που πηγαιναμε σταδιακά. Π.χ Από 70,μετά το Στρώσιμο σε 80, μετά από κάποια χιλιόμετρα 90 μετά 100 μετά 110 κτλ.
    Θέλει υπομονή το πραγμα αλλά αξίζει.
    Τελευταία τροποποίηση από Sebastian1980; 14/08/2020 στις 20:29.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Στα παραπάνω... Μην ανοίγεις απότομα το γκάζι, ειδικά όταν είναι κρύο. Τα περισσότερα μάπα στρωσίματα οφείλονται σε αυτό καθώς και το ζορισμα σε ανηφόρα με λάθος σχέση μέσα. Επίσης, επειδή είναι μικρό μηχανάκι, απέφυγε όσο μπορείς το 2ο άτομο, ιδανικά μην ανεβάσεις κανέναν.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οι κατασκευαστες πιάνοντας τον μ.ο. σναβατων με ελαχιστη γνωση μηχανολογιας σωστα προτείνουν τον easy τροπο.
    Η hard μέθοδος ειναι για πιο advance αναβατες που ξέρουν τι συμβαίνει στο μοτερ γνωρίζοντας με ακρίβεια τα διαστήματα φουλ γκαζι, κρύωμα μοτερ, ενδιάμεση χρηση και τούμπαλιν.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    εξαιρετικός ο τύπος που γράφει και πραγματικά εαν ποτέ αποκτήσω μηχανάκι καινούργιο μάλλον αυτόν τον τρόπο θα ακολουθήσω. Σχεδόν παρόμοιο τρόπο ακολουθούμε και στα εντούρο μετά τις ανακατασκευές .

    Σίγουρα δεν συστήνεται σε νεο οδηγό να κάνει τέτοιο στρώσιμο, χρειάζεται να έχεις ενα ελάχιστο επίπεδο οδηγικό, οπότε ακολουθα τις συμβουλές των παραπάνω και εαν είσαι fluent με τα αγγλικά σου , διάβασε το άρθρο, είναι πολύ κατατοπιστικό, ενδιαφέρον και σου δίνει μια χρήσιμη γνώση για το μέλλον

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    εξαιρετικός ο τύπος που γράφει και πραγματικά εαν ποτέ αποκτήσω μηχανάκι καινούργιο μάλλον αυτόν τον τρόπο θα ακολουθήσω.
    Ξανά-σκέψου το.

    Hard break in BULLSHIT! - Part 1
    Hard break in BULLSHIT! - Part 2

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα σας, είμαι 18και σύντομα βγάζω δίπλωμα για 125cc. Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνετε κάποια μηχανή 125cc για πόλη κυρίως αλλά θα κάνω και αποστάσεις 300χλμ 4-5 φορές τον χρόνο. Ευχαριστώ πολύ

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγος, πρωτο μηχανακι
    από FoxManGR στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2019, 09:12
  2. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  3. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  4. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24
  5. Βοήθεια ρε! (νέο μηχανάκι!)
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2004, 14:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF