Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Μηχανάκι 125cc

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    19/08/2020
    Μηνύματα
    2

    Μηχανάκι 125cc

    Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγο καιρό γίνομαι 18 και συνάμα θα αναβαθμίσω το δίπλωμα μου από τα 50 στα (έως) 125cc. Όντας εξολοκλήρου αρχάριος από μηχανάκια (το πρώτο δίπλωμα δεν το έχω κλείσει ούτε χρόνο),ποια θα ήταν μια καλή επιλογή να κινηθώ σε μηχανή 125cc? Έχω ήδη διαβάσει παλιά threads με παρόμοια συζήτηση όπου στο τραπέζι έπεφταν κυρίως τα sym wolf 125,Ybr 125,cbf 125, παρόλα αυτά ήταν πριν 3 και βάλε χρόνια και θα ήθελα μια γνώμη για την πραγματικότητα του σήμερα. Σημειώσεις ότι μένω σε επαρχία, ότι δεν θα ήθελα να κινηθώ προς σκούτερ/παπί και ότι τα χρήματα που μπορώ να διάθεσω είναι κοντά στα 2κ (χωρίς εξοπλισμό). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.044
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από onomachristi Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους. Σε λίγο καιρό γίνομαι 18 και συνάμα θα αναβαθμίσω το δίπλωμα μου από τα 50 στα (έως) 125cc. Όντας εξολοκλήρου αρχάριος από μηχανάκια (το πρώτο δίπλωμα δεν το έχω κλείσει ούτε χρόνο),ποια θα ήταν μια καλή επιλογή να κινηθώ σε μηχανή 125cc? Έχω ήδη διαβάσει παλιά threads με παρόμοια συζήτηση όπου στο τραπέζι έπεφταν κυρίως τα sym wolf 125,Ybr 125,cbf 125, παρόλα αυτά ήταν πριν 3 και βάλε χρόνια και θα ήθελα μια γνώμη για την πραγματικότητα του σήμερα. Σημειώσεις ότι μένω σε επαρχία, ότι δεν θα ήθελα να κινηθώ προς σκούτερ/παπί και ότι τα χρήματα που μπορώ να διάθεσω είναι κοντά στα 2κ (χωρίς εξοπλισμό). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

    Παρε ενα παπι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ για να εχεις και την εγγυηση Στα λεφτα που διαθετεις μπορεις ΑΥΤΑ.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...tegory=25&rg=3
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.090
    Από τα 2.000 που λες, θα άφηνα στην άκρη τουλάχιστον 500 για εξοπλισμό. Με τα 1.500 που μένουν θα πήγαινα γι αυτά που αναφέρεις, YBR και CBF. Δοκιμασμένα μηχανάκια, αξιόπιστα και οικονομικά. CBF κυκλοφορούν περισσότερα. Το YBR το είχα για 7 χρόνια και 120.000 απροβλημάτιστα χλμ.

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Athlete 125 και τα ρεστα εξοπλισμό αναβάτη

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    19/08/2020
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις θα τις κοιτάξω και περαιτέρω, βέβαια εξοπλισμό (τουλάχιστον καλό κράνος, μπουφάν, γάντια) έχω ήδη διαθέσιμα για αυτό ανέφερα τα 2κ ως αποκλειστικά για την μηχανή.
    Η αλήθεια είναι ότι η wolf είναι εκείνη που μου έκανε το μεγαλύτερο κλικ,όμως στην συνέχεια είδα πολλούς να τις χαρακτηρίζουν ως προβληματικές. Στέκουν αυτοί οι ισχυρισμοί; Δεν αξίζει να την κοιτάξω καν;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    YΒR φιλε μου απο εμενα, ειχα παρει το '16 το φθηνοτερο στην Αττικη 850 ευρω μοντελο του '05 με 50χιλ χιλιομετρα απο εμπορο... Τεσσερα χρονια μετα συνεχιζει σκυλι και του πινω το αιμα. Για επαρχια οι 18ρηδες τροχοι ειναι οτι καλυτερο γιατι πεφτεις σε λακουβες και δεν χανεται ολη η ροδα μεσα. Εχει πολυ ανετη σελα και θεση οδηγησης, το τιμονι το βαζεις εκει που σε βολευει εσενα καλυτερα. Εχουν σχαρα όλα τα μοντελα και μπαινει ευκολα βαλιτσα χωρις πατεντες. Το πιο σημαντικο φυσικα ειναι οτι ειναι γιαμαχα και αμα το δεις διπλα σε κανα πανθερ η κανενα αλλο τετοιο θα καταλαβεις τι διαφορα στα υλικα και στο φιρνιρισμα.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  7. #7
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    YΒR φιλε μου απο εμενα, ειχα παρει το '16 το φθηνοτερο στην Αττικη 850 ευρω μοντελο του '05 με 50χιλ χιλιομετρα απο εμπορο... Τεσσερα χρονια μετα συνεχιζει σκυλι και του πινω το αιμα. Για επαρχια οι 18ρηδες τροχοι ειναι οτι καλυτερο γιατι πεφτεις σε λακουβες και δεν χανεται ολη η ροδα μεσα. Εχει πολυ ανετη σελα και θεση οδηγησης, το τιμονι το βαζεις εκει που σε βολευει εσενα καλυτερα. Εχουν σχαρα όλα τα μοντελα και μπαινει ευκολα βαλιτσα χωρις πατεντες. Το πιο σημαντικο φυσικα ειναι οτι ειναι γιαμαχα και αμα το δεις διπλα σε κανα πανθερ η κανενα αλλο τετοιο θα καταλαβεις τι διαφορα στα υλικα και στο φιρνιρισμα.
    Ybr προτείνω και εγώ για αρχή.
    Βέβαια καλό είναι να επιδιώξεις να οδηγήσεις κάτι πριν καταλήξεις.
    Καλώς ήρθες στον κόσμο των μοτοσικλετιστών και να προσέχεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Εκτός από το CBF δες και το CBR.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    https://www.car.gr/22114243-sym-nh-t-125-neo

    Εμένα αυτό μου αρέσει

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2020
    Μηνύματα
    40
    Και το κτμ duke 125 φαινεται καλο

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2020
    Μηνύματα
    3
    Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση, μόνο που εγώ ψάχνω για μηχανή που να μπορώ να κάνω απόσταση 300χλμ 4-5 φορές τον χρόνο (επειδή σπουδάζω αλλού από το πατρικό μου). Έχετε κάποια μηχανή να μου προτείνετε;

Παρόμοια θέματα

  1. ψαχνω για μηχανακι 125cc super sport
    από mprasnaris στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2019, 01:02
  2. scooter μηχανακι 125cc ιδεες για βελτιωση
    από JohnnieWalker στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2010, 08:27
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2010, 11:43
  4. Δίπλωμα για μηχανάκι 125cc
    από periklis2311 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2009, 14:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF