Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 64

Θέμα: ενας ακόμη ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ οδηγός ιχ (video)

  1. #16
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Η είσοδος του βενζινάδικου είναι σωστή, αλλά για τα οχήματα του ρεύματος που βρισκόταν το παπί. Αυτός έκανε κακή εκτίμηση της ταχύτητας του απέναντι και έστριψε καρφί. Επίσης δεν βλέπω το παπί να φρέναρε καθόλου, ίσως το φλας του άλλου θα έπρεπε να τον υποψιάσει για τη μλκία που θα κάνει.
    Τα ατυχήματα έτσι γίνονται. Στο 99% των περιπτώσεων ο ένας έχει κάνει χοντρή μαλακία και ο άλλος έχασε εκείνο το δέκατο του δευτερολέπτου (αφαιρέθηκε, δεν είδε κτλ) που θα τον έσωνε από το ατύχημα/δυστύχημα. Με το ίδιο τρόπο όλοι μας σώνουμε πολλές φορές τον εαυτό μας από μαλακίες άλλων, επειδή "ήμασταν εκεί" και το σώσαμε.

    Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν επιρρίπτω ευθύνη στον μοτοσυκλετιστή, οι κανόνες οδικής κυκλοφορίας για αυτό το λόγο υπάρχουν.

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ολα αυτα ΜΕΝ,αναποτελεσματικος ΔΕ,απαραδεκτον για το φυλο του και την ηλικια του.Εχεις χτυπησει ανθρωπο,που εστω και για λιγα δευτερολεπτα επεμβασης μπορει να κριθει η ζωη του.Δεν εισαι η κορυφαια του χορου που μαλλιοτραβιεται,και καταριεται την μοιρα της φιλε μου.Συμβαινουν βεβαια και αυτα ,ομως κανουν πολυ κακη εντυπωση.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    διαφωνώ πλήρως και οριζοντίως και καθέτως ....
    ο τύπος δεν ειναι κοριτσάκι η γυναίκα να τα χάσει κ να μαλλιοτραβιέται...ειναι νεαρός μαντράχαλος 2 μέτρα ...
    και αυτοί που προκαλούν τα ατυχήματα σαν αυτόν εδώ τον τύπο ...και εγκαταλείπουν τον ατυχο που χτύπησαν και τούς πιάσει η αστυνομία ,
    αυτό λένε στην απολογία τους ....επαθα σόκ και την κοπάνησα ...
    Θα προσπεράσω τα σεξιστικά σχόλια, καθώς και τις παντελώς αβάσιμες υποθέσεις, και θα πω ότι υπάρχουν άλλοι 10 άνθρωποι στη σκηνή και κάποιοι από αυτούς έτρεξαν να βοηθήσουν τον παπάκια, οπότε ο οδηγός του αυτοκινήτου είχε την "πολυτέλεια" να σοκαριστεί με την ησυχία του. Δεν είδα να εγκαταλείπει κανέναν. Ούτε καν κούνησε το αυτοκίνητό του, το άφησε στη μέση του δρόμου από το σοκ.

    Και για να μην παρεξηγηθώ, όπως έγραψα στο πρώτο μόλις σχόλιο, έκανε μαλακία και μάλιστα χοντρή, και φταίει 100%.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Ανόητη αντίδραση, αλλά όχι αδιάφορη. Με την αδρεναλίνη στα κόκκινα είναι εύκολο να μην κάνουμε αυτά που θεωρούμε αυτονόητα υπό κανονικές συνθήκες.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Επίσης όσοι έχουν κάνει μαθήματα πρώτων βοηθειών ξέρουν πως ισχύει το:
    "Αν δεν μπορείς-γνωρίζεις πως να βοηθήσεις, καλύτερα μην μπερδεύεσαι, μπορεί να κάνεις τα πράγματα χειρότερα ή να δυσκολέψεις την κατάσταση!"

    Ακόμα και η αναφορά ατυχήματος, ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο για να είναι κατά το δυνατόν πιο αποτελεσματική.

    Επίσης υπάρχει και η "αιμοφοβία", η τάση να χάνεις τις αισθήσεις στην θέα του αίματος.
    Πας να βοηθήσεις και στο τέλος μαζεύουν εσένα.

    Τώρα αυτή τη φάση που κάθε φορά που, "κουτάκιας" που χαζεύει, ψ@λάρει με το κκινητό του, whatever...κάνει εμφανώς χοντρή μ@λακία, προκαλέι ατύχημα και βγαίνουν στα φόρα, μοτοσυκλετιστές να μιλάνε για όρια ταχύτητας και σφήνες κλπ υπονοώντας λάθος χειρισμό ποτέ δεν το κατάλαβα.

  5. #20
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Επίσης όσοι έχουν κάνει μαθήματα πρώτων βοηθειών ξέρουν πως ισχύει το:
    "Αν δεν μπορείς-γνωρίζεις πως να βοηθήσεις, καλύτερα μην μπερδεύεσαι, μπορεί να κάνεις τα πράγματα χειρότερα ή να δυσκολέψεις την κατάσταση!"

    Ακόμα και η αναφορά ατυχήματος, ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο για να είναι κατά το δυνατόν πιο αποτελεσματική.

    Επίσης υπάρχει και η "αιμοφοβία", η τάση να χάνεις τις αισθήσεις στην θέα του αίματος.
    Πας να βοηθήσεις και στο τέλος μαζεύουν εσένα.

    Τώρα αυτή τη φάση που κάθε φορά που, "κουτάκιας" που χαζεύει, ψ@λάρει με το κκινητό του, whatever...κάνει εμφανώς χοντρή μ@λακία, προκαλέι ατύχημα και βγαίνουν στα φόρα, μοτοσυκλετιστές να μιλάνε για όρια ταχύτητας και σφήνες κλπ υπονοώντας λάθος χειρισμό ποτέ δεν το κατάλαβα.
    Δες σωστά το βίντεο.Ο οδηγός του αυτοκινήτου κάνει υπερ-τεράστια παπαριά.Και το μηχανάκι όμως πάει τόσο γρήγορα για τις συνθήκες του δρόμου(πρέπει να πηγαίνει με 60-70) που δεν προλαβαίνει ούτε να φρενάρει.

    Κι αυτό θα βγει και στο δικαστήριο,πάρτε μια 55-45 συνυπευθυνότητα κι όλα καλά.

    Μόνο που ο ένας θα πληρώσει ένα σπασμένο προφυλακτήρα και φτερό κι ο άλλος αν την γλυτώσει θα κλαίει τα κόκκαλά του,στην καλή περίπτωση.
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 20/08/2020 στις 11:57.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Δεν διαφωνώ αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι ούτε η ώρα, ούτε το κατάλληλο θρεντ για τέτοια συζήτηση.
    Είναι μια καλή κουβέντα η οποία θα έπρεπε να γίνει, αν δεν έχει γίνει ήδη, αλλά μου φαίνεται "άκομψο" να γίνεται όταν χάνεται μια ζωή ή όταν έχουμε τραυματισμό.

    Από την άλλη προσωπικά δεν έχω δει κανένα (ή σχεδόν) κανένα μοτοσικλετιστή να πηγαίνει εντός ορίων ταχύτητας.

  7. #22
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνώ αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι ούτε η ώρα, ούτε το κατάλληλο θρεντ για τέτοια συζήτηση.
    Είναι μια καλή κουβέντα η οποία θα έπρεπε να γίνει, αν δεν έχει γίνει ήδη, αλλά μου φαίνεται "άκομψο" να γίνεται όταν χάνεται μια ζωή ή όταν έχουμε τραυματισμό.

    Από την άλλη προσωπικά δεν έχω δει κανένα (ή σχεδόν) κανένα μοτοσικλετιστή να πηγαίνει εντός ορίων ταχύτητας.
    Δεν διαφωνούμε σε κάτι.Στην συγκεκριμένη περίπτωση,βλέπουμε το λυπηρό αυτό ατύχημα και προσπαθούμε να βγάλουμε διδακτικά συμπεράσματα.

    Την ταπεινή μου άποψη καταθέτω:Ας προσπαθήσουμε να οδηγούμε με μυαλό,αμυντικά και να βρούμε ένα πολύ ευχάριστο παιχνίδι για την οδήγηση:πως να προβλέπεις από μακριά την μαλακία που θα κάνει ο άλλος στα επόμενα μέτρα μπροστά σου.

    Αν το εξασκήσουμε αυτό το παιχνιδάκι και τηρούμε την ταχύτητα την οποία κινούμαστε σε λογικά πλαίσια για τον δρόμο στον οποίο είμαστε,τις συνθήκες και τα αντανακλαστικά αντίδρασής μας,τότε μειώνουμε πολύ τις πιθανότητες να γίνουμε εμείς τα θύματα του επόμενου μπαμ στον δρόμο.

    Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός κι ας προσπαθήσουμε όλοι από την πλευρά μας να κινούμαστε με μεγαλύτερη ασφάλεια στον δρόμο.Η ζωή είναι μικρή για να την χαραμίζουμε στα τροχαία δυστυχήματα.Τόσο απλα.-
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #23
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    ....αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι ούτε η ώρα, ούτε το κατάλληλο θρεντ για τέτοια συζήτηση.....
    Τι ώρα είναι σωστή να το κουβεντιάσουμε;;;;

    Και ναι,δεν είναι κατάλληλο το θρέντ, πάμε στα τεχνικά να την σπάσουμε στον παλιόγερο..........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Τι ώρα είναι σωστή να το κουβεντιάσουμε;;;;
    Αν βιάζεσαι και είναι να φύγεις στα γρήγορα, κάτσε μισό να κάνω ένα καφέ και τα λέμε σε πολύ λίγο...

  10. #25
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    πάμε στα τεχνικά να την σπάσουμε στον παλιόγερο..........
    Αγαπη μου επικινδυνη, σε βλεπωωωωωω...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #26
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.257
    Εφόσον δεν εγκαταλείπει τον χώρο του ατυχήματος δεν μπορώ να αποδώσω ευθύνες για την μετά το συμβάν συμπεριφορά. Το σοκ και η έκρηξη αδρεναλίνης μπορούν να εξηγήσουν πολλά.
    Για την συμπεριφορά και τις ενέργειες που μπορούν-πρέπει να γνωρίζουν- πράξουν οι εμπλεκόμενοι ή παριστάμενοι σε ατύχημα υπάρχει πρωτόκολλο
    Αν σας ενδιαφέρει να ανοίξουμε σχετικό θρεντ όπου θα μπορεί να καταθέσει όποιος ξέρει την χρήσιμη γνώμη του.
    Εδώ μέσα έχουμε γιατρούς, νομικούς, ασφαλιστές, επαγγελματίες υγείας κτλ.
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2016
    Μηνύματα
    9
    Ελλαδα ρεεεεε αρκει να εχεις ασφαλεια ...................................................

  13. #28
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνούμε σε κάτι.Στην συγκεκριμένη περίπτωση,βλέπουμε το λυπηρό αυτό ατύχημα και προσπαθούμε να βγάλουμε διδακτικά συμπεράσματα.

    Την ταπεινή μου άποψη καταθέτω:Ας προσπαθήσουμε να οδηγούμε με μυαλό,αμυντικά και να βρούμε ένα πολύ ευχάριστο παιχνίδι για την οδήγηση:πως να προβλέπεις από μακριά την μαλακία που θα κάνει ο άλλος στα επόμενα μέτρα μπροστά σου.

    Αν το εξασκήσουμε αυτό το παιχνιδάκι και τηρούμε την ταχύτητα την οποία κινούμαστε σε λογικά πλαίσια για τον δρόμο στον οποίο είμαστε,τις συνθήκες και τα αντανακλαστικά αντίδρασής μας,τότε μειώνουμε πολύ τις πιθανότητες να γίνουμε εμείς τα θύματα του επόμενου μπαμ στον δρόμο-
    Αυτό ακριβώς το παιχνιδάκι, όπως το λες, με έχει γλιτώσει από πόσες "μπανανόφλουδες" στον δρόμο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αυτο το παιχνιδακι ειναι υποχρεωτικο για καθε σοβαρο αναβατη
    το προβλημα της μοτο ειναι οτι ακομα κι αν αυτο το εξασφαλισεις 100% παραμενεις εκτεθειμενος πισω και στο πλαι

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ο τύπος δεν ειναι κοριτσάκι η γυναίκα να τα χάσει κ να μαλλιοτραβιέται
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    απαραδεκτον για το φυλο του

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. motostop.gr - ένας διαφορετικός τρόπος σύγκρισης / οδηγός μοτοσυκλέτας
    από motostop.gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2015, 20:05
  2. ακομη ενας στον μπραλο
    από harvester στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2014, 15:55
  3. Ένας ακόμη ασυνείδητος οδηγός
    από MSGL στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2008, 19:08
  4. ενας μικρος οδηγος....
    από SPORAKIAS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF