Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 64

Θέμα: ενας ακόμη ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ οδηγός ιχ (video)

  1. #31
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.250
    Επίσης κάτι άλλο, αν βλέπω καλά το μηχανάκι δεν έχει αναμμένο φως, ας είναι ημέρα, κάντε όσο μπορείτε αισθητή την παρουσία σας. Δεν βγαίνουν όλοι οι γιωταχήδες με σκοπό να γίνουν εγκληματίες. αλλά πρέπει να κατανοήσουμε πως δεν φαινόμαστε πάντα επαρκώς λόγω μικρού όγκου αφηρημάδας αντηλιάς νεκρής γωνίας στον καθρέπτη κτλ.
    φώτα πάντα αναμένα.
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  2. #32
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι το 99% αυτών που δεν κάνουν τίποτα επειδή σοκάρονται-αδρεναλίνη-ψυχολογικά, όπως θέλετε πείτε το, αν ήταν το παιδί τους το θύμα θα δρούσαν χωρίς δεύτερη σκέψη ?
    Όχι βέβαια απαραιτήτως σωστά, γιατί δεν είμαστε όλοι το ίδιο ψύχραιμοι και εκπαιδευμένοι σε δύσκολες συνθήκες, αλλά σίγουρα άμεσα.
    Καμία δικαιολογία από εμένα στον θύτη.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    οπότε σύμφωνα με μερικούς φίλους που εγραψαν σε αυτό το post...
    δικαιολογούν εν μέρει την συμπεριφορά του ,λόγω πανικού- σόκ - ελειψη ψυχραιμίας κλπ ...
    οπότε αν τούς συμβεί κάποιο ατύχημα η δυστύχημα....(χτυπάμε ξύλο βέβαια) και την κοπανήσει ο οδηγός που τούς τράκαρε ...θα το εκανε για αυτούς ακριβώς τούς λόγους ...οπότε καμία βρισιά-φωνή-τιμωρία-κατάρες κλπ ,
    η ωρα ειναι 20κ10 περίπου δηλαδή ειναι μέρα ακόμα ,οπότε δεν εχει νυχτώσει ακόμα και ο οδηγός του ιχ ,τον εχει στο αντίθετο ρευμα κυκλοφορίας και επρεπε να τον εχει δεί μέτρα μακρυά προτού στρίψει και ισως για αυτό εχει ανάψει και φλάς ,εκτός αν μίλαγε στο κινητό κλπ....ο φίλος παραπάνω δίνει συνυπευθυνότητα 55-45 δηλ. ιχ 55% και μοτο 45% σιγά μην βγάλουμε και 100% ευθύνη στη μοτο ,που πηγαίνει κανονικά στο ρεύμα του και φοράει κράνος ο οδηγός -μακάρι να μην εχει χτυπήσει σοβαρά ο οδηγός της μοτο

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παμε ενα story για το βενζιναδικο και το "ΣΟΚ".

    Πριν 4 χρονια, καλοκαιρι αρχες Αυγουστου, κινουμενος προς Λάρισα στην παλαια εθνικη, γυρω στις 21:30.
    Εξω απο πρατηριο Shell, βγαινει αγροτικο το οποιο παραβιαζει διπλη διαχωριστικη και παιρνει κατευθυνση προς τα βορεια χωρις να ελεγξει. Για την ακριβεια δεν σταματησε καθολου, απλα βγηκε στο δρομο σαν να μην συμβαινει τιποτα.
    Μοτοσυκλετιστης, πατερας 2 παιδιων, καρφωθηκε πισω του και σκοτωθηκε ακαριαια.
    Ολα αυτα εγιναν καθως πλησιαζα μαζι με τα προπορευομενα οχηματα το βενζιναδικο... στα 100-200 μετρα.

    Ο οδηγος του αγροτικου, βγαινει απο το αμαξι και τρεχει περα-δωθε με τα χερια στα μαλλια του.
    Καθως πλησιαζω να δω αν ο μοτοσυκλετιστης εχει τις αισθησεις του και με το τηλεφωνο στο χέρι για να καλεσω αστυνομια / ασθενοφορο... ρωταω τον ρωταω "ρε παλικαρε, τι σκατα εκανες???"
    Επι λεξει απαντηση: "ΕΓΩ ΒΓΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ".
    (ακομα σοκαρισμενος)

    Απλα δεν δινω καμια παραπανω σημασια, επιβιβαζομαι στο μηχανακι, η κοπελα μου να 'χει φρικαρει... και γεια σας.

    Στο δικαστηριο 2 χρονια μετα, οι μαρτυρες ηταν ΔΥΟ.
    Ενας εγω, απο τα ΤΟΣΑ ΙΧ που βρισκοταν στο συμβαν και ενας ο υπαλληλος βαρδιας του πρατηριου.

    Ο ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΣΙΜΠΗΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ (ΑΣΚΗΘΗΚΕ ΕΦΕΣΗ) .... ΑΦΑΝΤΟΣ!!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #35
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    οπότε σύμφωνα με μερικούς φίλους που εγραψαν σε αυτό το post...
    δικαιολογούν εν μέρει την συμπεριφορά του ,λόγω πανικού- σόκ - ελειψη ψυχραιμίας κλπ ...
    οπότε αν τούς συμβεί κάποιο ατύχημα η δυστύχημα....(χτυπάμε ξύλο βέβαια) και την κοπανήσει ο οδηγός που τούς τράκαρε ...θα το εκανε για αυτούς ακριβώς τούς λόγους ...οπότε καμία βρισιά-φωνή-τιμωρία-κατάρες κλπ
    Κλάμα. Ούτε 8 χρονών τέτοια άλματα λογικής.
    Life begins at 45°.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Ρε παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα πίσω από ένα πληκτρολόγιο...

    Κανένας μας δεν μπορεί να ξέρει τι θα έκανε στην θέση του οδηγού του αυτοκινήτου.
    Δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση ήταν ο τυπος πριν και πως τον χτύπησε στο κεφάλι η μαλάκια που έκανε.
    Άλλωστε, ούτε να την κοπανήσει πήγε, ούτε να δει τι έπαθε το αμάξι του κοίταζε... τα μαλλιά του τράβαγε.
    Δεν έφυγε, δεν κρύφτηκε δεν έκανε τίποτα περίεργο... είναι αλλά 10 άτομα εκεί που τρέχουν στο παιδί με το μηχανάκι να δουν σε τι κατάσταση είναι.

    Δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω θα θέλατε να κανει ακριβώς μετά το ατύχημα, και πως είσαστε τόσο σίγουροι ότι δεν θα αντιδρουαατε και εσείς έτσι.

    Πριν από 9 χρόνια με είχε χτυπήσει μια κοπέλα και εγώ ήμουν για 5 λεπτά αναίσθητος.
    Όταν επανήλθαν οι αισθήσεις μου και άνοιξα τα μάτια μου, ήταν 4 άτομα πάνω από το κεφάλι μου.
    3 συνοδηγοι του αυτοκινήτου που με χτύπησε και 1 ντελιβερας που οδηγουσε από πίσω μου. Η κοπέλα που οδηγούσε, δεν βγήκε καν από το αμάξι από το σοκ και το άγχος.
    Δεν έφυγε όμως. Δεν της κράτησα κακία, ούτε ένοιωσα ότι δεν έκανε κάτι καλά (εκτός από τη μαλάκια που έκανε και με κοπάνησε...)

    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ρε παιδιά. Άνθρωποι είμαστε, όχι μηχανές να ακολουθούμε αλγόριθμους.
    Ηθικά ο τυπος δεν έκανε κάτι κακό μετά το ατύχημα.

  7. #37
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ....ο φίλος παραπάνω δίνει συνυπευθυνότητα 55-45 δηλ. ιχ 55% και μοτο 45% σιγά μην βγάλουμε και 100% ευθύνη στη μοτο ,που πηγαίνει κανονικά στο ρεύμα του και φοράει κράνος ο οδηγός -μακάρι να μην εχει χτυπήσει σοβαρά ο οδηγός της μοτο
    Δεν δίνω τίποτα εγώ.Απλά σου περιγράφω την ρεαλιστική εξέλιξη της υπόθεσης όταν πάει στο δικαστήριο,μπλεχτούν οι δικηγόροι και οι δικαστές κρίνουν.Και η κρίση τους βασίζεται καλώς ή κακώς στο τί ορίζει ο ΚΟΚ.
    Στην πράξη την πατάτα την έκανε ο οδηγός του ΙΧ.Αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις άλλο το δίκιο κι άλλο το Δίκαιο.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κλάμα. Ούτε 8 χρονών τέτοια άλματα λογικής.
    θα σου ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΩΣ ....
    αλλά σέβομαι ΟΧΙ ΕΣΕΝΑ βέβαια ...
    αλλά τούς υπόλοιπους φίλους που ειναι στο forum ...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Όταν κάποτε είχε γίνει ένα πολύ σοβαρό τροχαίο,η μόνη που πλησίασε ήταν μια γυναίκα...
    Η οποία μάλιστα λειτούργησε υποδειγματικά στο να σταματήσει τρομερή αιμορραγία.
    Κάτι αντρακλες κοιτούσαν άλλου...
    Οι αντιδράσεις δεν έχουν φύλλο..

    Κρίμα στο παιδί και μπράβο που φορούσε κράνος.
    Ελπίζω να το ξεπεράσει χωρίς προβλήματα.
    The only easy day was yesterday.

  10. #40
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Πριν καμιά 15αρια χρόνια, κάπου μετά το Κιάτο,
    με προσπέρασε στην εθνική μια BMW σαν να ήμουν σταματημενος.
    Ο οδηγός φαινόταν σωστός, με κράνος, μπότες, δερμάτινη στολή.
    Λίγο μετά, βλέπω αυτοκίνητα σταματημένα και όλοι να κοιτάνε προς το χαντάκι δεξιά.
    Σταματάω κι εγώ, βλέπω τη BMW καρφωμένη με endo σε ένα golf στην πόρτα πίσω από τον οδηγό.
    ήταν τέτοιο το σοκ μου, που κατεβαίνοντας με το φτωχό μυαλό μου για βοήθεια, δεν έβαλα το σταντ και άφησα απλά τη μηχανή να πεσει.

    Διέκοψα το ταξίδι και επέστρεψα Αθήνα.

    Η ψυχραιμία σε τέτοιες στιγμές είναι το ζητούμενο,
    αλλά δεν την έχουμε όλοι.
    Ειδικά αν είσαι εμπλεκομενος

  11. #41
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Πριν 15 συν χρόνια είχα ένα, δεν θα το λεγα καν ατύχημα, με μία οδηγό αυτοκινήτου που ενώ εγώ βρισκόμουν νόμιμα στη λεοφορειολωρίδα αυτή από τη λωρίδα δίπλα θέλησε να στρίψει δεξιά, δεν έκοψε απότομα κι άκουσε το κορνάρισμα και ίσιωσε κάπως. Χτυπήσαμε πλάι με πλάι, δεν έπεσα (ήταν και μικρές οι ταχύτητες) εγώ δεν έπαθα τίποτα σε αυτήν από το μαρσπιέ χτυπήθηκαν οι πόρτες (δεν θυμάμαι κι ακριβώς).

    Αφού είδε ότι δεν χτύπησε κανείς άρχισε να μου λέει «Γιατί είσαι εκεί» κλπ. Της έδειξα την ταμπέλα μιας και είμασταν κοντά στη στροφή και κατάλαβε ότι έφταιγε, κατάλαβε ότι δεν γνώριζε τι ισχύει και θα έπρεπε.
    Το γράφω για να δείξω το πώς μπορεί να αντιδράσει κάποιος που δεν είναι μαλάκας αλλά μπορεί να κάνει από λάθος / άγνοια / αμέλεια, μαλακία.
    Η συμπεριφορά της άλλαξε στο δευτερόλεπτο, να με ρωτάει και να με ξαναρωτάει αν χτύπησα, αν είμαι σίγουρος, αν θέλω να πάω νοσοκομείο αν έπαθε ζημιά η μηχανή. Είχε αγχωθεί, και φαινόταν, όταν συνειδητοποίησε το λάθος της για το τι μπορεί να μου προκάλεσε.
    Και πριν που νόμιζε ότι εγώ έφταιγα η αντίδρασή της δεν ήταν εριστική. Αλλά όταν ένιωσε ενοχή παρόλο που δεν υπήρχε ούτε ζημιά ούτε τίποτα θα έλεγα σοκαρίστηκε.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    εδώ ,δεν εχουμε μόνο ασυνείδτο αλλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ οδηγό αυτοκινήτου ...
    οτι και να πείς κ να γράψεις....
    https://www.zougla.gr/automoto/news/...ose-o-anavatis

  13. #43
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063


    Απίστευτο... ο τύπος είχε φοβερή τύχη μεσ' την ατυχία του. Στο δρόμο τίποτα δεν είναι δεδομένο, ούτε καν το πράσινο φανάρι. Πάντα προσοχή..

  14. #44
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    εδώ ,δεν εχουμε μόνο ασυνείδτο αλλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ οδηγό αυτοκινήτου ...
    οτι και να πείς κ να γράψεις....
    https://www.zougla.gr/automoto/news/...ose-o-anavatis

    Στο συγκεκριμένο βίντεο δε φταίει ο οδηγός του αυτοκινήτου αλλά ο δήμος.

    Το γιατί το απαντά το έντονο κόκκινο φως...που φαίνεται αντίθετα από τη γωνία λήψης.

  15. #45
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. motostop.gr - ένας διαφορετικός τρόπος σύγκρισης / οδηγός μοτοσυκλέτας
    από motostop.gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2015, 21:05
  2. ακομη ενας στον μπραλο
    από harvester στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2014, 16:55
  3. Ένας ακόμη ασυνείδητος οδηγός
    από MSGL στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2008, 20:08
  4. ενας μικρος οδηγος....
    από SPORAKIAS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 10:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF