Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Αγορά πρώτο μοτό ΒΟΗΘΕΙΑ!!

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Απο καποιον που το εκανε Test Ride

    Να εκφρασω και μια απορια?Αφου θες καινουριο γιατι δεν πας και εσυ να κανεις Test Ride τα μοντελα που σε ενδιαφερουν και να αποκτησεις προσωπικη αποψη βρε αδερφε?

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Από τον Αύγουστο ακόμα δεν έχεις πάρει μηχανάκι ? Έτσι όπως πας περίμενε να βγάλει η ΚΤΜ το 390 δικύλινδρο
    Δεν βιάζομαι φίλε μου, η καύλα ειναι κακός σύμβουλος, εκτός αυτού η εποχή δεν ειναι η καταλληλότερη για μοτο, απτο να το εχω κλειδωμένο στο γκαράζ προτιμώ να ψάχνω την καλύτερη επιλογή

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Απο καποιον που το εκανε Test Ride

    Να εκφρασω και μια απορια?Αφου θες καινουριο γιατι δεν πας και εσυ να κανεις Test Ride τα μοντελα που σε ενδιαφερουν και να αποκτησεις προσωπικη αποψη βρε αδερφε?
    Θα γίνει και αυτό όταν καταλήξω

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Θα γίνει και αυτό όταν καταλήξω
    Ισως σε βοηθησει να καταληξεις

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Ισως σε βοηθησει να καταληξεις
    Κάτι σαν το : αν δεν κατάλαβες Κάνε ότι κατάλαβες για να καταλάβουν οι άλλοι ότι κατάλαβες.

















    Κατάλαβες?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #36
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Δεν υπαρχει το ''ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ'' Αρα υπαρχει το ''ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ''
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Κάτι σαν το : αν δεν κατάλαβες Κάνε ότι κατάλαβες για να καταλάβουν οι άλλοι ότι κατάλαβες.

















    Κατάλαβες?
    Αν μπορεις να το υποστηριξεις ειναι πολυ καλη τακτικη

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Δεν υπαρχει το ''ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ'' Αρα υπαρχει το ''ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ''
    Αν θεωρησουμε οτι το "δεν υπαρχει" οντως δεν υπαρχει,τοτε δεν μπορει να υπαρχει το "δεν υπαρχει" αλλα να υπαρχει το "υπαρχει" μια και ηδη ξερουμε οτι το "Δεν υπαρχει" δεν υπαρχει.
    Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.Εαν οχι θα σου προτεινα να μελετησεις λιγο συχρονη φιλοσοφια για να δεις τον τροπος σκεψης

  8. #38
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Παιδιά να έρθουμε και λίγο στο θέμα του ανθρώπου?

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Εχεις δικιο.Νομιζω οτι απο την στιγμη που εχει πει οτι ενδιαφερεται μονο για καινουριο η καλυτερη λυση θα ηταν να σκεφτει 2-3 μοντελα που ενδεχομενως τον ενδιαφερουν και να απευθυνθει στις αντιστοιχες αντιπροσωπειες για να κανει ενα test ride ωστε να αποκτησει προσωπικη αποψη. Επισης επειδη ανεφερε τα Benelli χωρις να εχω εμπειρια απο αυτα θα προτεινα να τα αποφυγει οπως και ολα τα προιοντα που κανουν την εισοδο τους στην αγορα μιας και μαλλον δεν εχουν περασει τις "παιδικες ασθενειες" που περνανε ολα τα καινουρια προιοντα.

    Καλυτερα θα ηταν για να εχει το κεφαλι του ησυχο να αγορασει καποιο γνωστο Ευρωπαικο ή Γιαπωνεζικο αναλογα τις προτεραιοτητες του.

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Εχεις δικιο.Νομιζω οτι απο την στιγμη που εχει πει οτι ενδιαφερεται μονο για καινουριο η καλυτερη λυση θα ηταν να σκεφτει 2-3 μοντελα που ενδεχομενως τον ενδιαφερουν και να απευθυνθει στις αντιστοιχες αντιπροσωπειες για να κανει ενα test ride ωστε να αποκτησει προσωπικη αποψη. Επισης επειδη ανεφερε τα Benelli χωρις να εχω εμπειρια απο αυτα θα προτεινα να τα αποφυγει οπως και ολα τα προιοντα που κανουν την εισοδο τους στην αγορα μιας και μαλλον δεν εχουν περασει τις "παιδικες ασθενειες" που περνανε ολα τα καινουρια προιοντα.

    Καλυτερα θα ηταν για να εχει το κεφαλι του ησυχο να αγορασει καποιο γνωστο Ευρωπαικο ή Γιαπωνεζικο αναλογα τις προτεραιοτητες του.
    Μετά απο πολυ σκέψη κατέληξα κεγω σε αυτό το συμπέρασμα οτι καλύτερα θα ηταν να αποφύγω αυτα τα μοντέλα (παρολο που οπτικά μου αρέσει το leoncino) εαν προσέξετε το νήμα απτην αρχή εχω παει απο naked σε cafe racer και έπειτα σε on off οπότε θα καταλάβετε οτι ήμουν πραγματικά μπερδεμένος με τις ανάγκες μου και για το τι πραγματικά θέλω και με εξυπηρετεί, ύστερα ομως απο πολύ διάβασμα και σκέψη κατέληξα στο συμπέρασμα οτι η εν λόγω κατηγορία ειναι αυτή που θα με βολέψει καλύτερα και σε θέμα μετακίνησης και σε θέμα οικονομίας συντήρησης κτλ.. Αρχικά κοιτούσα το cb500x αλλα ξεφεύγει λιγο στη τιμή(ασε που το θεωρώ και κάπος "παπουδιάρικο" Και βαρύ) επίσης και το versys 300x μου κίνησε κάπος το ενδιαφέρον αλλα γρήγορα το απέκλεισα καθώς αποτι ειδα και διάβασα θέλει δούλεμα συνέχεια στα κόκκινα για να πάρεις την δύναμη του κάτι που πιατεύω θα με κούραζε και λογικό καθώς δικύλινδρο + 300 κυβικα.. Οπότε αυτή την στιγμή προσανατολίζομαι στο 390 adventure που πιστεύω οτι πέρνεις πολύ μηχανάκι για αυτά τα χρήματα (οχι οτι ειναι λίγα αλλα γενικά οι τιμές ειναι ανεβασμένες στα μοτο πλέον) δεν συμμερίζομαι τις απόψεις οτι με τα ιδια λεφτά πέρνω κάτι ποιο μεγάλο και ποιο γρήγορο γιατί πρώτον δεν ειμαι του γκαζιού και δεύτερον με το ίδιο σκεπτικό και ferrari πλεον πέρνεις με λιγότερα χρήματα σε σχέση με παλιά αλλα τι να το κάνεις αν δεν μπορείς να το ταίσεις και να το συντηρήσεις, εκτός αυτού αποτι βλέπω η φάση με τα πολλά κυβικά και γενικά με το ποιος την εχει ποιο μεγάλη εχει ξεπεραστεί και ευτυχώς γιατί ειχε παραγίνει εδω στην Ελλάδα(βέβαια περι ορέξεως κολοκυθόπιτα)οπότε βλέποντας πως κινήται και η παγκόσμια "μοτοβιομηχανία" Βγάζοντας και εξελίσοντας ολο και περισσότερα μικρομεσαία κινούμαι προς τα εκεί!
    Τελευταία τροποποίηση από Mr_Overdose; 30/10/2020 στις 15:40.

  11. #41
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Δικά σου είναι τα λεφτά, αλλά αν δεν είχες μέχρι τώρα μηχανή, θα πρότεινα η πρώτη σου να είναι μεταχειρισμένη. Ένας λόγος είναι ότι σχεδόν μετά βεβαιότητος κάποια στιγμή θα τη ρίξεις, οπότε θα γδαρθεί/σπάσει κάτι και θα φας απίστευτη ξενέρα. Πιο σημαντικό είναι ότι πιθανόν να μην ξέρεις ακόμα τι πραγματικά θέλεις. Αγοράζοντας μεταχειρισμένο μπορείς να δοκιμάσεις και αν δε σου ταιριάζει να το πουλήσεις με μικρή απώλεια, ώστε να δοκιμάσεις κάτι άλλο.

    Ο αντίλογος είναι ότι, λόγω κρίσης τα μεταχειρισμένα έχουν συχνά παράλογα υψηλές τιμές και η αγορά μεταχειρισμένου ενέχει πάντα ρίσκο.

    Αν δε σε νοιάζει τόσο η μεταπώληση, υπάρχει και το σαφώς φθηνότερο Bajaj Dominar, που πιστεύω ότι θα σε καλύψει.

    Edit: Εντός του budget σου είναι και το MT-07, το οποίο θα έπαιρνα εγώ αν έψαχνα μηχανή σε αυτά τα χρήματα.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 30/10/2020 στις 15:40.

  12. #42
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    γ εκτός αυτού αποτι βλέπω η φάση με τα πολλά κυβικά και γενικά με το ποιος την εχει ποιο μεγάλη εχει ξεπεραστεί και ευτυχώς γιατί ειχε παραγίνει εδω στην Ελλάδα(βέβαια περι ορέξεως κολοκυθόπιτα)οπότε βλέποντας πως κινήται και η παγκόσμια "μοτοβιομηχανία" Βγάζοντας και εξελίσοντας ολο και περισσότερα μικρομεσαία κινούμαι προς τα εκεί!
    Μήπως είναι γιατί αυτά τα μικρομεσαία είναι φτιαγμένα στις και για τις χώρες τις Ασίας κυρίως ;Λέω εγώ τώρα.
    Φυσικά ο καθένας ορίζει τα όρια του,οικονομικά- οδηγητικά αλλά μια μοτοσυκλέτα 700-800 κε δεν θεωρείτε καν μηχανή μεγάλου κυβισμού από την στιγμή που τα ακριβά μοντέλα είναι 1200-1300κε.
    porca miseria.

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δικά σου είναι τα λεφτά, αλλά αν δεν είχες μέχρι τώρα μηχανή, θα πρότεινα η πρώτη σου να είναι μεταχειρισμένη. Ένας λόγος είναι ότι σχεδόν μετά βεβαιότητος κάποια στιγμή θα τη ρίξεις, οπότε θα γδαρθεί/σπάσει κάτι και θα φας απίστευτη ξενέρα. Πιο σημαντικό είναι ότι πιθανόν να μην ξέρεις ακόμα τι πραγματικά θέλεις. Αγοράζοντας μεταχειρισμένο μπορείς να δοκιμάσεις και αν δε σου ταιριάζει να το πουλήσεις με μικρή απώλεια, ώστε να δοκιμάσεις κάτι άλλο.

    Ο αντίλογος είναι ότι, λόγω κρίσης τα μεταχειρισμένα έχουν συχνά παράλογα υψηλές τιμές και η αγορά μεταχειρισμένου ενέχει πάντα ρίσκο.

    Αν δε σε νοιάζει τόσο η μεταπώληση, υπάρχει και το σαφώς φθηνότερο Bajaj Dominar, που πιστεύω ότι θα σε καλύψει.

    Edit: Εντός του budget σου είναι και το MT-07, το οποίο θα έπαιρνα εγώ αν έψαχνα μηχανή σε αυτά τα χρήματα.
    Ευχαριστώ πολύ φιλε μου για την προταση σου αλλα πρώτον ειμαι αλλεργικός στα μεταχειρισμενα και δευτερον προτιμω να παω και να πληρώσω 2-3 πλαστικα που θα σπασουν επειδη θα την ριξω παρα να τρεχω στο μάστορα 3 την ωρα επειδη ο προηγουμενος την ελιωσε απτην κακομεταχειρηση και εκει η ξενερα θα ηταν πολυ μεγαλυτερη. Γυμνα ηταν παντα απο μικρος η αγαπημενη μου κατηγορια αλλα πλεον στα 35 οικογενειαρχης με την μικροσκοπικη-ανυπαρκτη πισω σελα του mt07 και μεγεθος playmobil δεν νομιζω οτι με καλυπτει ουτε στο να βαλω την γυναικα πανω και να παω καπου ουτε να παω καπου αλλου περαν της ασφάλτου. Bajaj dominar κτλ ουτε τα βλέπω απτην ασχήμια.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Μήπως είναι γιατί αυτά τα μικρομεσαία είναι φτιαγμένα στις και για τις χώρες τις Ασίας κυρίως ;Λέω εγώ τώρα.
    Φυσικά ο καθένας ορίζει τα όρια του,οικονομικά- οδηγητικά αλλά μια μοτοσυκλέτα 700-800 κε δεν θεωρείτε καν μηχανή μεγάλου κυβισμού από την στιγμή που τα ακριβά μοντέλα είναι 1200-1300κε.
    Φιλε μου η Ελλαδίτσα τον 10 εκκατομυριων θεωρω πως δε χρειαζεται
    Καν κατι παραπανω απο 500 κυβικα για να την γυρισεις, εκτος αυτου στην ελλαδα του σημερα τα 700-800 κυβικα θεωρειται μηχανη μεγαλου κυβισμου απο το κοστος κτισης μεχρι το κοστος συντηρησης κτλ κτλ
    Τα 1200+ κυβικα που γραφεις πιστευω πως απλα δεν ειναι για ελλαδα απο καμια αποψη!

  15. #45
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Που στηρίζεις αυτή την άποψη από την στιγμή που όπως είπες έχεις κυριολεκτικά μηδενική εμπειρία;
    Φιλικά γράφω ,χωρίς σκοπό δημιουργίας εντάσεων αλλά φαίνεσαι απόλυτος χωρίς να έχεις δοκιμάσει να γυρίσεις την Ελλάδα με μονοκύλινδρο 390 κε.Δεν εννοώ πως δεν γίνεται φυσικά αλλά μου φαίνεται πως αναπαράγεις κάποια κλισέ περί κόστους,χρήσης.Δηλαδή τόσες χιλιάδες κάτοχοι μεγάλων ας το δεχτώ μοτοσυκλετών στην...Ελλαδίτσα είναι θύματα του μάρκετινγκ και κακοί καταναλωτές-θύματα;
    Θέλω να καταλήξω,απλά μην είσαι τόσο απόλυτος και φυσικα με το καλό να πάρεις αυτό που θέλεις!!
    porca miseria.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κοροϊδία με αγορά καινούργιας μοτο.
    από kokos08 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2010, 08:07
  2. 19/07/2009.επιλογη για μοτο βοηθεια
    από gs 500 f στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 09:36
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 16:28
  4. αγορα λαινουργιας μοτο
    από zeb στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2008, 09:08
  5. Αγορα νεας ΜΟΤΟ
    από AFROPANTELOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2006, 22:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF