Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Αγορά πρώτο μοτό ΒΟΗΘΕΙΑ!!

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Που στηρίζεις αυτή την άποψη από την στιγμή που όπως είπες έχεις κυριολεκτικά μηδενική εμπειρία;
    Φιλικά γράφω ,χωρίς σκοπό δημιουργίας εντάσεων αλλά φαίνεσαι απόλυτος χωρίς να έχεις δοκιμάσει να γυρίσεις την Ελλάδα με μονοκύλινδρο 390 κε.Δεν εννοώ πως δεν γίνεται φυσικά αλλά μου φαίνεται πως αναπαράγεις κάποια κλισέ περί κόστους,χρήσης.Δηλαδή τόσες χιλιάδες κάτοχοι μεγάλων ας το δεχτώ μοτοσυκλετών στην...Ελλαδίτσα είναι θύματα του μάρκετινγκ και κακοί καταναλωτές-θύματα;
    Θέλω να καταλήξω,απλά μην είσαι τόσο απόλυτος και φυσικα με το καλό να πάρεις αυτό που θέλεις!!
    Θυμα δεν ειναι και δεν θεωρω κανεναν, εχω δει πολλους ομως να περνουν κατι που δεν χρειαζοντε μονο κ μονο στο βωμο των πολων κυβικων, ισως να φενομαι απολυτως δεν ειμαι αλλιως δεν θα ζητουσα γνωμες. Τα κλισε περι κοστος κτισης πραγματικα δεν τα γνωριζω αλλα οταν χρειαζεσαι 8-9 και 10 χιλαρικα για να παρεις ενα αξιολογο 700-800αρι(εχει και με 6500 το mt07 που ειναι σα playmobil δε θεωρειται για εμενα αξιολογο)δεν ειναι διολου ευκαταφρόνητο ποσον.

  2. #47
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου η Ελλαδίτσα τον 10 εκκατομυριων θεωρω πως δε χρειαζεται
    Καν κατι παραπανω απο 500 κυβικα για να την γυρισεις, εκτος αυτου στην ελλαδα του σημερα τα 700-800 κυβικα θεωρειται μηχανη μεγαλου κυβισμου απο το κοστος κτισης μεχρι το κοστος συντηρησης κτλ κτλ
    Τα 1200+ κυβικα που γραφεις πιστευω πως απλα δεν ειναι για ελλαδα απο καμια αποψη!
    Ίσως γιατί έχεις μηδενική εμπειρία από μοτοσυκλέτες πόσο μάλλον από μεγάλα ταξίδια δικάβαλα/με μπαγκάζια.

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ίσως γιατί έχεις μηδενική εμπειρία από μοτοσυκλέτες πόσο μάλλον από μεγάλα ταξίδια δικάβαλα/με μπαγκάζια.
    Ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο φιλε μου καποιος που κανει ταξιδια δικαβαλος με Μπαγκαζια χρειαζεται κατι μεγαλο αξιοπιστο και ασφαλη αλλα μιλας για πολυ εξιδικευμενη κατασταση διοτι δεν πιστευω να ειναι πανω απο 1 στους 10 αναβατες αυτος που θα χρειαστει μια τετοια μηχανη και επιδιδεται στο σπορ των ταξιδιων στην ελλαδα του σημερα και εμπαση περιπτωση επειδη η συζητηση εχει φτασει στο πολυ γενικο κ δεν βγαζει καπου εγω ψαχνω μηχανακι με συγκεκριμενα κριτήρια οποτε ας επανελθουμε στο θεμα!
    Σας ευχαριστω ολους για την συμμετοχη και νομιζω πως βοηθαμε και πολλα ατομα που ειναι σε παρομοια θεση μεσα απαυτη την κουβεντα!

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Μπορεις να εξηγησεις λιγο περισσοτερο την χρηση για την οποια θες το μηχανησμα?

  5. #50
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο φιλε μου καποιος που κανει ταξιδια δικαβαλος με Μπαγκαζια χρειαζεται κατι μεγαλο αξιοπιστο και ασφαλες αλλα μιλας για πολυ εξιδικευμενη κατασταση διοτι δεν πιστευω να ειναι πανω απο 1 στους 10 αναβατες αυτος που θα χρειαστει μια τετοια μηχανη και επιδιδεται στο σπορ των ταξιδιων στην ελλαδα του σημερα και εμπαση περιπτωση επειδη η συζητηση εχει φτασει στο πολυ γενικο κ δεν βγαζει καπου εγω ψαχνω μηχανακι με συγκεκριμενα κριτήρια οποτε ας επανελθουμε στο θεμα!
    Σας ευχαριστω ολους για την συμμετοχη και νομιζω πως βοηθαμε και πολλα ατομα που ειναι σε παρομοια θεση μεσα απαυτη την κουβεντα!
    fixed
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Μπορεις να εξηγησεις λιγο περισσοτερο την χρηση για την οποια θες το μηχανησμα?
    Βασικα το χρειαζομαι για να με εξυπηρετει σαν δευτερο μεσο οταν θα εχει η γυναικα το αμαξι που συνεπάγεται δουλεια ψωνια καμια χαλαρη βολτιτσα και ισως συντομα ταξιδακια, βρισκομαι σε επαρχια οποτε και οι off road διαδρομες για εξερευνηση ειναι στο πλανο!

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Θα ηθελα να με διαφωτιζεται αν ο μονοκυλινδρος κινητηρας ειναι ποιο ευπαθείς και ποιο επιρεπεις σε βλαβες απο εναν δικυλινδρο γενικα τα υπερ και τα κατα του, εχω διαβασει καποια γενικά στο διαδίκτυο αλλα θα βοηθουσε η γνωμη κάποιου κατοχου, μια γενικη εικονα που εχω ειναι οτι συγουρα το μοτερ του δεν ειναι "για μια ζωή" Οπως ενος δικυλινδρου πιθανον δηλαδή να χρειαστεί μια ανακατασκευη μετα απο κάποιες χιλιαδες χιλιόμετρα επισης οτι ειναι ποιο οικονομικος σε σερβις και βενζινες,επισης διαβασα σε φορουμς καπιοι να υποστηριζουν οτι κινητήρας κατω των 500 κυβικων ειναι προτιμοτερο να ειναι μονοκυλινδρος ως προς την αποδοση( μυθος; )

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Για την ιστορία απλά να πω πως με 5,700 κασέρι έδιναν τον Ιούνιο το TRK 502 το μοντέλο του 2019 (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα στοκ). Οι έχοντες το κρίνοντας απο όσα γράφονται στην ομάδα της λέσχης της Benelli στο fb πίνουν νερό στο όνομα του.

    Επίσης επειδή είναι μοντέλο που βγαίνει από το 2017 και κατασκευαστικά απλό δεν νομίζω να υποφέρει απο παιδικές ασθένειες. Φυσικά μοντέλο τέτοιο με 100,000χλμ δεν νομίζω να υπάρχει για να κριθούν άλλοι παράγοντες αλλά anyway...

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία απλά να πω πως με 5,700 κασέρι έδιναν τον Ιούνιο το TRK 502 το μοντέλο του 2019 (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα στοκ). Οι έχοντες το κρίνοντας απο όσα γράφονται στην ομάδα της λέσχης της Benelli στο fb πίνουν νερό στο όνομα του.

    Επίσης επειδή είναι μοντέλο που βγαίνει από το 2017 και κατασκευαστικά απλό δεν νομίζω να υποφέρει απο παιδικές ασθένειες. Φυσικά μοντέλο τέτοιο με 100,000χλμ δεν νομίζω να υπάρχει για να κριθούν άλλοι παράγοντες αλλά anyway...
    Σ'ευχαριστώ πολυ φιλε για την συμμετοχη, εχω γραψει ποιο πανω οτι γλυκοκοιταζα το leoncino 500 πολλοί ομως υποστηριζουν οτι η ποιοτητα καθως και η μεταπωλητικη αξια τους ειναι ενα προβλημα..φυσικα δεν θα παρω κατι για να το πουλησω την επομενη μερα(βεβαια το ρητό λεει ποτε μην λες ποτε) ωστοσο σε φορουμς και διαφορες ομαδες που εχω παρακολουθηση του εξωτερικου διαβαζω για πολλα προβληματα και παραπονα τοσο για την κατασκευαστική ποιοτητα (χρωμα που εχει πεταξει σκουρια,λιωμενα καλωδια κακης ποιητας κτλ)οσο και μηχανολογικα προβληματα τυπου η μηχανη σβηνει εν πορεια, κακες αντλιες καυσιμου και αλλα πολλα..

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Δεν έχεις αποφασίσει τι θες - για σκέψου πρώτα απ' όλα ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ώστε να αποφασίσεις.

    Η μηχανή πρώτα απ' όλα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ, ΤΟ ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

    Το MT-07 δεν είναι τόσο άβολο όσο λένε, επίσης η Yamaha βγάζει γι' αυτό και μια διαφορετική πιο άνετη σέλα, την οποία την πουλάει ως έξτρα εξοπλισμό. Είναι θαυμάσια μοτοσυκλέτα, ανεπιφύλακτα τη συνιστώ αν μπορείς να την αγοράσεις με το μπάτζετ που έχεις - την είχα, δεν το γράφω επιπόλαια. Και πάρτο από την αρχή με την έξτρα σέλα, αξίζει τον κόπο. Επίσης υπολόγισε στα έξτρα κι ένα κάλυμμα ψυγείου, το χρειάζεται για να μην πάθεις ζημιά από πετραδάκια κλπ.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Αυτό που θέλει το γράφει πιο πάνω. Ένα όχημα να μετακινείται όταν η σύζυγος έχει το αυτοκίνητο. Και επειδή δεν είναι σοφό να έχεις 2 αυτοκίνητα ψάχνει κάτι οικονομικό που να μην χαλάει να μην καίει να μην κοστίζει πολλά στην συντήρηση και κατά προτίμηση μονοκυλινδρο αν δεν βγάζει προβλήματα.
    Κάνω λάθος?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που θέλει το γράφει πιο πάνω. Ένα όχημα να μετακινείται όταν η σύζυγος έχει το αυτοκίνητο. Και επειδή δεν είναι σοφό να έχεις 2 αυτοκίνητα ψάχνει κάτι οικονομικό που να μην χαλάει να μην καίει να μην κοστίζει πολλά στην συντήρηση και κατά προτίμηση μονοκυλινδρο αν δεν βγάζει προβλήματα.
    Κάνω λάθος?
    Ναιιι ρε viper ακριβως οπως τα λες ειναι αλλα με το μονοκυλινδρο δεν εχω καποια εμμονη,απλα τυγχάνει το 390 να ειναι.

  13. #58
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mr_Overdose Προβολή μηνύματος
    Βασικα το χρειαζομαι για να με εξυπηρετει σαν δευτερο μεσο οταν θα εχει η γυναικα το αμαξι που συνεπάγεται δουλεια ψωνια καμια χαλαρη βολτιτσα και ισως συντομα ταξιδακια, βρισκομαι σε επαρχια οποτε και οι off road διαδρομες για εξερευνηση ειναι στο πλανο!
    Ωραια που κολλας μετα?Παρε το 390

    Εαν υπαρχει το μπατζετ για να το εχεις
    Εαν θες και ονοφαδα δεν βολευουν τα γυμνα-βολευει το 390
    Εαν θες και κοντινα ταξιδακια βολευουν τα γυμνα-βολευει και το 390
    Εαν θες και χαλαρη βολτιτσα βολευουν τα γυμνα ισως περισσοτερο απο το 390(σχετικο,αναλογα πως εννοει κανεις την χαλαρη βολτιτσα)
    Εαν θες και ωνια για το νοικοκυριο δεν βολευουν και τοσο με γυμνο-βολευουν με το 390(με μπαγκαζιερα που ετσι κ αλλιως θα βαλεις)
    Εαν εισαι σε επαρχιακη πολη,δεν σε καιει και τοσο η ευελιξια μεσα στην κινηση
    τοτε λυνοντας τον λεξαριθμο βαση της αριθμοσοφιας θα δεις οτι το αθροισμα οσων σου εγραψα κανει 390
    Τυχαιο?

    Περα απο την πλακα.
    Τα θελω σου λενε οτι ενα γυμνο δεν ειναι απαραιτητα η λυση και η θεληση σου,απο οτι εχω καταλαβει,λεει 390.
    Οποτε,για εμενα,εκει που πρεπει να επικεντρωθεις ειναι αν θες να βαλεις σε προτεραιοτητα την αξιοπιστια(τα ιαπωνικα εχουν καλη φημη) ή αν θες κατι που να σε ερεθιζει και λιγο και ας πληρωσεις και για τα ματια που αγαπας (τα ευρωπαικα εχουν καλη φημη).

    Με τα κινεζικα δεν θα ασχολιομουν καν.Ασε να δουμε πρωτα πως ανταποκρινονται στον χρονο.
    Οσον αφορα τα μονοκυλινδρα,ισως να κουραζει λιγο σε ταξιδι εαν και νομιζω οτι σε λιγα κυβικα και με συγχρονη τεχνολογια δεν θα τον καταλαβαινεις και τοσο στα χερια.

    Παντως στο ξαναλεω,εγω στην θεση σου θα ξεχωριζα 3-4 και θα πηγαινα να τα κανω βολτα.Να εχεις προσωπικη αποψη,ετσι και αλλιως εσυ θα επιλεξεις.

    Ελπιζω να μην σε κουρασα.Προσπαθησα να ειμαι αντικειμενικος για να μην σε μπερδεψω περισσοτερο.

    Αιντε και καλοταξιδο το 390
    Τελευταία τροποποίηση από Shinigami Ryuk; 31/10/2020 στις 01:20.

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2020
    Μηνύματα
    80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Ωραια που κολλας μετα?Παρε το 390

    Εαν υπαρχει το μπατζετ για να το εχεις
    Εαν θες και ονοφαδα δεν βολευουν τα γυμνα-βολευει το 390
    Εαν θες και κοντινα ταξιδακια βολευουν τα γυμνα-βολευει και το 390
    Εαν θες και χαλαρη βολτιτσα βολευουν τα γυμνα ισως περισσοτερο απο το 390(σχετικο,αναλογα πως εννοει κανεις την χαλαρη βολτιτσα)
    Εαν θες και ωνια για το νοικοκυριο δεν βολευουν και τοσο με γυμνο-βολευουν με το 390(με μπαγκαζιερα που ετσι κ αλλιως θα βαλεις)
    Εαν εισαι σε επαρχιακη πολη,δεν σε καιει και τοσο η ευελιξια μεσα στην κινηση
    τοτε λυνοντας τον λεξαριθμο βαση της αριθμοσοφιας θα δεις οτι το αθροισμα οσων σου εγραψα κανει 390
    Τυχαιο?

    Περα απο την πλακα.
    Τα θελω σου λενε οτι ενα γυμνο δεν ειναι απαραιτητα η λυση και η θεληση σου,απο οτι εχω καταλαβει,λεει 390.
    Οποτε,για εμενα,εκει που πρεπει να επικεντρωθεις ειναι αν θες να βαλεις σε προτεραιοτητα την αξιοπιστια(τα ιαπωνικα εχουν καλη φημη) ή αν θες κατι που να σε ερεθιζει και λιγο και ας πληρωσεις και για τα ματια που αγαπας (τα ευρωπαικα εχουν καλη φημη).

    Με τα κινεζικα δεν θα ασχολιομουν καν.Ασε να δουμε πρωτα πως ανταποκρινονται στον χρονο.
    Οσον αφορα τα μονοκυλινδρα,ισως να κουραζει λιγο σε ταξιδι εαν και νομιζω οτι σε λιγα κυβικα και με συγχρονη τεχνολογια δεν θα τον καταλαβαινεις και τοσο στα χερια.

    Παντως στο ξαναλεω,εγω στην θεση σου θα ξεχωριζα 3-4 και θα πηγαινα να τα κανω βολτα.Να εχεις προσωπικη αποψη,ετσι και αλλιως εσυ θα επιλεξεις.

    Ελπιζω να μην σε κουρασα.Προσπαθησα να ειμαι αντικειμενικος για να μην σε μπερδεψω περισσοτερο.

    Αιντε και καλοταξιδο το 390
    Καλημέρα φιλε μου, ας ξεκαθαρισουμε πρωτα κατι, οταν μιλαμε για ευρωπαικα μηχανακια και για ιαπωνικά αναφερομαστε απλα ως προς το brand των εν λογω εταιρειων η και την χωρα κατασκευης διοτι αποτι γνωριζω και εχω διαβασει αν οχι ολα τα περισσοτερα μοτερια τουλαχιστον στις κατηγοριες που με ενδιαφερουν κατασκευαζοντε σε τριτες χωρες, βλεπε Ταϋλάνδη για honda kawasaki οπως επισης ινδια για ktm και bmw Κίνα και συγουρα πολλα μοντελα ακομα που ισως δεν τα εχω ψαξει για λογους που δεν με ενδιαφερουν, συγουρα υπαρχουν και μοντελα που κατασκευαζοντε πραγματικα στισ εδρες των εταιρειών οπως ducati aprilia ktm 790 και πανω αλλα το κόστος κτισης για μενα και φανταζομαι για πολλους ακομα ειναι απαγορευτικο!

  15. #60
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    fixed
    Το "εμπαση" δηλαδη στο πηγαδι κατουρησε?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κοροϊδία με αγορά καινούργιας μοτο.
    από kokos08 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2010, 08:07
  2. 19/07/2009.επιλογη για μοτο βοηθεια
    από gs 500 f στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 09:36
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 16:28
  4. αγορα λαινουργιας μοτο
    από zeb στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2008, 09:08
  5. Αγορα νεας ΜΟΤΟ
    από AFROPANTELOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2006, 22:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF