Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: Με τη ρετσινιά του οδηγού του Σαββ/κου ...

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Ο δρόμος προς Καλάβρυτα όπως μου αρέσει, γεμάτος γλυκές στροφές και ανηφόρα, ερημικός, με πολύ θέα στο άγριο τοπίο της Πελοποννήσου. Στη διασταύρωση προς Αλαίστενα αριστερά και δεξιά για Αροανία, δεξιά στο υψωματάκι του δρόμου ένα εκκλησάκι μοιάζει ως παρατηρητήριο της περιοχής. Κρίμα που δεν υπάρχει μια πινακίδα που να το κατονομάζει.

    Το πανηγύρι με την απίθανη διαδρομή συνεχίζεται μέχρι την Αροανία. Πολύ πράσινο, πολλά πανέμορφα παραδοσιακά πέτρινα σπίτια, ωραίες πλατείες, πέτρινες εκκλησίες κοσμήματα, παλαιό αρχοντικό που έγινε Πολιτιστικό Κέντρο, συνθέτουν την εικόνα του χωριού. Η θέα του από την απέναντι πλαγιά είναι επίσης φανταστική και δυστυχώς καμία φωτογραφία από κινητό τηλέφωνο δεν μπορεί να αποτυπώσει αυτή την ομορφιά.

    Στην απέναντι κορυφή στη διασταύρωση προς Ανάσταση προβληματίζομαι εάν πρέπει να κάνω μια αλλαγή στο δρομολόγιό μου. Στο χάρτη η διαδρομή προς τα εκεί δείχνει ενδιαφέρουσα και σίγουρα δρόμος που πρέπει να περπατηθεί, αλλά η ώρα με πιέζει. Είναι ήδη 6μιση το απόγευμα και δεν θέλω να με πιάσει νύχτα στα βουνά με το κινέζικο νυχτοφάναρο. Ήδη όμως μπήκε στους επόμενους σχεδιασμούς και αυτή η περιοχή. Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει αλλά έχω αποφασίσει βαθιά μέσα μου πως όσο αντέχω να είμαι πάνω σε δυό ρόδες θα γυρίσω όσες περισσότερες γωνιές μπορώ, είτε από χώμα είτε από άσφαλτο.

    Πριν λίγες ημέρες ξαναβρέθηκα μια ανατολή στο Ταίναρο. Σκεφτόμουν τι είναι αυτό που ακόμα δεν έχει δώσει κίνητρο σε χιλιάδες μοτ/τές από όλη την Ευρώπη να κάνουν απόλυτο σημείο προορισμού το ακρωτήρι. Αν ήξεραν μόνο τι χάνουν, μη γνωρίζοντας τις επιλογές των διαδρομών μέχρι την εσχατιά των Βαλκανίων, αν ήξεραν επίσης και οι κάτοικοι των χωριών πάνω σε αυτές τις διαδρομές τι χάνουν … Αναρωτιέμαι τελικά σε έναν κόσμο που σχεδόν όλοι χάνουν, ποιοι είναι αυτοί που πράγματι κερδίζουν τελικά … Για φανταστείτε χιλιάδες μηχανές από την Άνοιξη μέχρι και το βαθύ Φθινόπωρο να ανεβοκατεβαίνουν αυτά τα βουνά, αναβάτες να σταματούν σε καφενεία κάτω από πλατάνια, να γεύονται κανονικό ψημένο κρέας και όχι καμένο πάνω σε φλόγα, να πίνουν κρασί από τα αμπέλια του χωριού, να τρώνε σαλάτα με κανονική φέτα και όχι τυρί τύπου φέτας … Να περνούν από ιστορικά σημεία με βάρος κάτι χιλιετιών στις πλάτες τους, να βλέπουν πως ο σύγχρονος άνθρωπος γέννησε το “λόγο” και “έννοιες” που έδειξαν δρόμους και "τάισαν" μετέπειτα πολιτισμούς. Αναρωτιέμαι επίσης εάν πάνω στα 174 άλογα που είναι κλεισμένα στο υπόγειο θα είχα χρόνο ή μυαλό να κάνω τέτοιες σκέψεις στην ερημιά …

    Όχι μακρυά από τη διασταύρωση σταματώ υποχρεωτικά καθώς, όλο το πλάτος του οδοστρώματος έχει καταληφθεί από τα συμπαθή τετράποδα που νιώθουν απέραντη ασφάλεια και ευγνωμοσύνη στα χέρια του τσοπάνη, ο οποίος βεβαίως βεβαίως τα συνοδεύει προς το ασφαλές μαντρί τους πάνω σε τι άλλο φυσικά, σε καμαρωτό παπί … Οι συνειρμοί, ελεύθεροι για όλους …

    Λίγο πιο κάτω ( λίγο πιο κάτω για το παπί ίσως είναι αρκετά για κάποιους με σούπερ ντούπερ δίροδα) ένα ακόμα μνημείο Μνήμης της βαρβαρότητας των φίλων συμμάχων μας και ευεργετών μας εδώ και κάτι αιώνες Γερμανών. Το Μνημείο Αυχένα Πριολίθου Καλαβρύτρων, να μας θυμίζει την αφασία, τον παρτακισμό και αμνησία των κατοίκων όλης της χώρας γενικά. Κάθε φορά που βλέπω τέτοια μνημεία, η σκέψη μου δεν πάει σε βάρβαρους και τελείως απολίτιστους λαούς, αλλά σε λαούς που σκύβουν το κεφάλι ακολουθώντας τσοπαναραίους πάνω σε παπιά, που ουσιαστικά ξεπλένουν την ντροπή της δειλίας τους με μνημεία και επετείους … Αυτά φυσικά αποτελούν σκέψεις του Βρας και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα η οποία καταγράφεται από τις αξιόπιστες φυλλάδες και τα δελτία των εννιά μμ. …

    Ελάχιστες στροφές πιο πέρα ένα καταπληκτικό σημείο με κιόσκι και απίστευτη θέα, έχει καταληφθεί από άνθρωπες οπότε δεν έχω πολλούς λόγους να σταματήσω, Ίσως μόνο εάν ήταν άνθρωποι με μηχανές …

    Αχ αυτά τα χωριά των Καλαβρύτων, που να πρωτοπάς και που να πρωτοκαθίσεις … Πριόλιθος και διαύστρωση για Κάνδαλο στην Αγία Τριάδα περνούν γρήγορα. Κινούμαι ήδη σε πεδιάδα με πορεία προς Καλάβρυτα, η ζέστη έχει πέσει αισθητά, η κίνηση σχεδόν ανύπαρκτη, μηχανές ούτε για δείγμα και σκέφτομαι εάν θα μπω στα Καλάβρυτα ή όχι. Ούτως ή άλλως ο προορισμός μου είναι η Πλατανιώτισσα και η ώρα τρέχει να φέρει τη νύχτα στο ραντεβού της με τα ξωτικά του σκοταδιού. Στον κατάλογο των επόμενων σχεδιασμών μπαίνουν τα Καλάβρυτα, η Αγία Λαύρα, το Ηρώων των Αγωνιστών 1821 απέναντί της και το Σπήλαιο των Λιμνών που τρεις φορές μέχρι τώρα προσπαθειών να το επισκεφθώ κατέληξαν σε αποτυχία καθώς για άσχετους λόγους (αλλά γνωστούς λόγω θολοκουλτούρας Γκρικ Ντιμοσίου) ήταν πάντα κλειστό.

    Συνεχίζεται ...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG20200815180535.jpg‎   IMG20200815181013.jpg‎   IMG20200815181115.jpg‎   IMG20200815181358.jpg‎   IMG20200815181534.jpg‎  

    IMG20200815182530.jpg‎   IMG20200815183121.jpg‎   IMG20200815183555.jpg‎   IMG20200815184523.jpg‎   IMG20200815184729.jpg‎  

    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 23/08/2020 στις 13:32.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Στην είσοδο της μαρτυρικής πόλης από τους φίλους των σωτήριων κυβερνήσεών μας, ευκαιρία για τον ανεφοδιασμό της ημέρας, λίγων τηλεφωνημάτων και δυό γουλιές παγωμένου πράσινου τσαγιού που βοηθά με τις ουσίες του την καταπολέμηση των ελεύθερων ριζών αλλά και την ψυχική ανάταση αναλογιζόμενος πως από Κυλλήνη μέχρι εδώ, ο πάπιος έκαψε περίπου 4,5 λίτρα …

    Ρωτώντας ντόπιους (πάλι από κακή μου εκτίμηση για ακόμη μια φορά) για το αν αξίζει να πάω Πλατανιώτισσα από Κερπινή ή από Πετσάκοι, όλοι συμφώνησαν πως από Κερπινή ο δρόμος είναι πολύ καλύτερος … και πήγα και έφαγα 8 χλμ χώμα. Μάρτυς μου ο Θεός όμως δεν το μετάνιωσα καθόλου … Πάλι από εκεί θα ξαναπήγαινα, αρκεί να βρίσκει κανείς τις μικροσκοπικές φθαρμένες πινακίδες που τις ξέρουν μόνο οι ντόπιοι. Τα λιβάδια στο ενδιάμεσο της διαδρομής έχουν κάτι το απόκοσμο. Πολύ χαμηλό χορτάρι, πολύ πέτρα, κόκκινοι χωματόδρομοι, πέτρινες κορφές βουνών που γίνονται κίτρινες από τον ήλιο που πάει down under, συνθέτουν ένα γαμάτο σκηνικό που αξίζει να το δει κανείς ... όπως και το κάθισμα αυτοκινήτου στη σκιά μικρού δέντρο στη μέση του πουθενά. Ποιος αθεόφοβος το έβαλε εκεί ήθελα να ήξερα … Η Κερπινή είναι ακόμα ένας μαρτυρικός τόπος με πολλά χρωστούμενα από τους ευεργέτες συμμάχους μας. Απλά τυχαίνει και οι παριστάνοντες τις κυβερνήσεις εδώ και σχεδόν 77 χρόνια να το ξεχνούν συνεχώς πάνω στη φούρια τους να σώσουν τη χώρα … Και εκεί ακριβώς είναι που σε πνίγει η θλίψη της απέραντης μετριότητας σχεδόν σε όλα όσα αξίζουν …

    https://www.facebook.com/dmko.gr/pho...85760968324629

    Στο χωριό ο ομώνυμος ναός της Παναγίας στην κουφάλα ενός πλατάνου, είναι κάτι που πρέπει να βάλει στους προορισμούς του ο κόσμος. Αξίζει από όποια οπτική να το δει κανείς. Ακόμα και για μονοήμερη εκδρομή είναι εύκολα προσβάσιμο, με όμορφη διαδρομή, πολύ θέα και καλό φαγητό. Παρεμπιπτόντως μια καλησπέρα σε ιντερνετικό φίλο και σπουδαίο ταξιδευτή που τον είδα για πρώτη φορά, ήταν μια ευχάριστη στιγμή. Άσε που η ταβέρνα που διατηρεί δίπλα ακριβώς είναι υπέροχη, όμως ο χρόνος ήταν τόσο σφιχτός. Πάλι συμπλήρωσα το τεφτέρι με τους επόμενους σχεδιασμούς …

    Η ώρα είναι ήδη 20και10 και πρέπει να φύγω πριν νυχτώσει. Μέχρι κάτω τη διασταύρωση της παλαιάς Εθνικής οδού Πάτρας – Κορίνθου η διαδρομή είναι μαγική. Αριστερά τα κάθετα βράχια αποτελούν ένα πρωτόγνωρο γεωλογικό φαινόμενο που σου προκαλεί δέος. Όλη η διαδρομή ανάμεσα από δυό ορεινούς όγκους ακολουθώντας την κοιλάδα που σχηματίζει το ρέμα Κερυνίτης, είναι από αυτές που θέλεις να την ανέβεις και να την επαναλάβεις. Και μισή ακριβώς στρίβω αριστερά για την παραλία Σελιανίτικων που θα βρεθώ με φίλους λάτρεις των δύο τροχών, των ταξιδιών με αυτούς, του καλού φαγητού, της ωραίας κουβέντας και του ωραίου φύλλου … τι άλλο να θέλει κανείς από τη ζωή του δηλαδή … έστω και Σαββ/κο ...

    Η βραδιά εξελίχθηκε με φανταστικό σουβλάκι περασμένο όμως σε ξυλάκια και όχι σε καλαμάκια του φραπέ, με παγωμένες ντόπιες μπύρες, με ζωντανή μουσική και ακόμα πιο ζωντανούς ανθρώπους για παρέα …

    Στις 3 το πρωί σκέφτομαι πως είναι χαζομάρα να κοιμηθώ λίγες ώρες και μετά να χάσω από τη ζέστη όλη τη μπύρα που ήπια. Νομίζω και ο πάπιος δεν θα είχε αντίρρηση, οπότε η επιστροφή ξημερώματα με απίθανη δροσούλα στο Μητροπολιτικό Μαντρί ή αλλιώς επίσημα στο Κράτος των Αθηνών ήταν μια χαρά.

    Η δροσιά του πρωινού με βοήθησε να θυμηθώ πως πριν λίγο καιρό, κάποιος εντελώς άγνωστος σε εμένα αλλά και εγώ προς σε αυτόν, λόγω διαφορετικής οπτικής γωνίας από εμένα ενός θέματος που αφορά οδηγούς εν γένη σε μια από τις σελίδες που δημόσια ανταλλάσσονται απόψεις, με αποκάλεσε οδηγό του Σαββ/κου. Από την Άνοιξη προσπαθώ να φεύγω πάντα Παρασκευή και όταν μπορώ να γυρίζω από Δευτέρα. Κάλιο να σου βγει το μάτι παρά το όνομα ... δεν είναι να παίζεις με αυτά τα πράματα.

    Τελειώνοντας και αποτυπώνοντας στο ηλεκτρονικό χαρτί αυτές τις μνήμες, μια ανάγκη για φευγιό ήδη είναι σε έξαρση, όπως τα φουντώματα της εμμηνόπαυσης σύμφωνα με τις περιγραφές φιλενάδων εκ του ωραίου φύλου … Εξάλλου βενζίνη έχουμε …

    See ya …
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG20200815193113.jpg‎   IMG20200815193400.jpg‎   IMG20200815194411.jpg‎   IMG20200815194553.jpg‎   IMG20200815195225.jpg‎  

    IMG20200815200102.jpg‎   IMG20200815200215.jpg‎   IMG20200815201957.jpg‎   IMG20200815210959.jpg‎   IMG20200816044242.jpg‎  


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2014, 15:08
  2. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2011, 15:29
  3. Πολύ σοβαρό ατύχημα Σέρβου πολίστα με τη μηχανή του.
    από mixalakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2008, 21:36
  4. Η λίστα του Σίντλερ (Φλερτάροντας με τη ζώνη! μία ταινίααα...)
    από Rezeguet στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 04:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF