Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Περι φωτισμού

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2015
    Μηνύματα
    23

    Περι φωτισμού

    Σε ένα daytona monster 180 παίρνει λάμπα BA20D 35/35W. Είχα βάλει αυτή .

    Δυστυχώς η απόδοση της δεν είναι και τόσο καλή. Θα προτιμούσα κάτι καλύτερο.
    Τώρα φοράει μια 40/45W (αυτή) και έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Δεν έχω παράπονο.
    Δεν είχα προσέξει καν ότι είναι περισσότερα watt, μόλις την έβαλα μου έκανε εντύπωση η καλύτερη απόδοση της και μετά πρόσεξα τα watt.

    Η ερώτηση μου είναι, θα έχω πρόβλημα αν κρατήσω αυτή τη λάμπα; θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τα περισσότερα watt;
    Μπορώ να βάλω άλλου τύπου λάμπα, με λιγότερα watt αλλά καλύτερη απόδοση;
    τυχαία αυτή;
    έχω διαβάσει ότι δε θα πετύχω και πολλά διότι το κάτοπτρο δεν έχει φτιαχτεί για τέτοιες λάμπες και ίσως έχω χειρότερο αποτέλεσμα.

    Βασικά θέλω να πάρω 2 λάμπες να έχω για backup και δε ξέρω τι να πάρω. αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής 35W η αυτή που έχω τώρα 40/45W. Μου έχουν πει ότι ενδέχεται να δημιουργηθεί πρόβλημα με την μεγάλη

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από packman Προβολή μηνύματος
    θα έχω πρόβλημα αν κρατήσω αυτή τη λάμπα; θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τα περισσότερα watt;
    .......
    έχω διαβάσει ότι δε θα πετύχω και πολλά διότι το κάτοπτρο δεν έχει φτιαχτεί για τέτοιες λάμπες και ίσως έχω χειρότερο αποτέλεσμα.
    Απο την στιγμη που το ηλεκτρικο σύστημα τροφοδοτει ικανοποιητικα τις 45αρες, δεν θα υπαρχει προβλημα..

    Τα κατοπτρα μπορει να εχουν προβλημα αυξημενης θερμοτητας, μπορει και οχι..
    Σιγουρα ομως θα υπαρχει προβλημα δεσμης φωτος αν οι λαμπες εχουν διαφορετικο σχεδιασμο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Η αλλου τυπου λαμπα που προτεινεις ειναι λεντ. Οπότε θα έχεις σιγουρα καλύτερη απόδοση με χαμηλότερη κατανάλωση.

    Οι λεντ όμως έχουν 2 μειονεκτηματα. Το πρωτο ειναι τεχνικής φύσεως, θερμαινονται αρκετά και πρέπει να αερίζονται. Αν προσέξεις περιμετρικά στο πίσω μέρος του λεντ υπάρχουν ψύκτρες. Δες αν το ντουι επιτρέπει σωστη ψύξη.

    Το δεύτερο μειονεκτημα είναι νομικής φύσεως καθώς (χωρίς να γνωριζω για το συγκεκριμένο) δεν έχει πέσει κανενα λεντ στην αντίληψη μου εγκεκριμένο για χρήση δρόμου. Ενδεχομένως και αυτό να μην επιτρέπεται που σημαίνει (θεωρητικά) δεν θα περνάει ΚΤΕΟ.
    Επειδή όμως στην Ελλάδα σε τέτοια θέματα 3 λαλουν και 2 χορευουν δεν αποκλείεται στο ΚΤΕΟ να μην έχουν την παραμικρή ιδέα. Καλό είναι όμως να το ξέρεις.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    πέτα 2 προβολάκια λεντ
    τα οποία θα συνδέσεις στη μπαταρία
    (δεν θα κόψεις καλώδια κλπ )
    και θα τ ανάβεις μόνο όταν τα έχεις ανάγκη.

    Μη τα πειράζεις τ άλλα

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    και θα τ ανάβεις μόνο όταν τα έχεις ανάγκη.
    Ανάγκη για μουτζες και κωλοδαχτυλα απο τους απεναντι..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2015
    Μηνύματα
    23
    παιδιά όχι άλλες μούτζες, έχω φάει αρκετές λόγω του ότι η λάμπα έφεγγε αρκετά ψηλά και ενοχλούσε τους άλλους και δε μπορούσε να ρυθμιστεί. Τώρα μετά από κάποιες προσπάθειες μάλλον τα κατάφερα αφού έχουν πολύ καιρό να μου κάνουν κωλοδάχτυλο.
    Πατέντες με προβολάκια led δε θέλω να κάνω.

    Όπως είπα, με την τωρινή λάμπα 40/45W είμαι ικανοποιημένος. Το μόνο μου θέμα είναι μη δημιουργηθεί πρόβλημα μιας και η λάμπα είναι περισσότερα watt απ όσο λέει ο κατασκευαστής. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα μένω όπως είμαι και όλα καλά, αλλιώς βάζω την 35W. Άλλοι μου λένε ότι δεν υπάρχει θέμα, άλλοι λένε ότι θα δημιουργηθεί.

    Τώρα για τα led, ίσως πάρω μια λάμπα να δοκιμάσω. Το πολύ πολύ να πάει χαμένη. Αυτό με τη θερμότητα ίσως είναι πρόβλημα αν αναπτύσσει τόσες υψηλές θερμοκρασίες και δε βλέπω το φανάρι να επιτρέπει καλή ψύξη.

  7. #7
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Οι λάμπες led δε βγάζουν υψηλότερες θερμοκρασίες από τις πυρακτώσεως. Αν δε σου λιώσει το φανάρι με τα 45W αυτής που έχεις τώρα, δε βλέπω πώς θα σου λιώσει με τα 10-15W μιας led.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Όπως το αντιλαμβάνομαι δεν θα πάθει κάτι το φανάρι από τη θερμοκρασία του λεντ.
    Μάλλον το λεντ θα χαλάσει.

    Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι θερμοκρασία βγάζει ένα λεντ. Οι ψύκτρες όμως δεν νομίζω να είναι τυχαίες. Αλλοι τύποι λεντ (Η7 κλπ) έχουν ακόμα και ανεμιστηράκι απο πίσω.
    Επειδή το έψαχνα για το αυτοκίνητο υπήρχε ένας προβληματισμός για τα φανάρια που κλείνουν με τάπες από πισω.

    Αν το ντουι είναι έξω από το φανάρι ή αν το φανάρι δεν σφραγιζει με τάπα θεωρώ οτι δεν θα υπάρχει θέμα. Αξίζει όμως μια δοκιμή αν και προσωπικά θα έψαχνα για λεντ καλής ποιότητας κι ας κοστιζε παραπάνω.

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Αυξημένη πιθανότητα να χαλάσει λάμπα led λόγω ανεπαρκούς ψύξης υφίσταται, το φανάρι δεν κινδυνεύει

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οτι ειπε ο ανωτερω λατρης των μακαρονιων Misko..

    Δοκιμασε την LED αλλα νομιζω οτι θα παιδευτεις αρκετα μεχρι να βρεις την σωστη ρυθμιση της δεσμης φωτος..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2015
    Μηνύματα
    23
    τελικά θα αφήσω τις δοκιμές και θα παραμείνω στις 40/45W. Ελπίζω να μην έχω θέμα με αυξημένη θερμοκρασία σε σχέση με αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF