Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 72

Θέμα: Μετά το Gixxer τι?

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Θα πρότεινα αβλεπή τα μεγάλα LC8 μοτέρ της ΚΤΜ σ ότι παραλλαγή επιθυμείς (adv, sm, smt)
    Απο budget είσαι οκ και έχουν υψηλότατο fun factor.
    Αλλά καταφανώς δεν είναι μοτοσυκλέτες για καθημερινή χρήση κυρίως λόγω κινητήρα.

    Μέσες άκρες ότι έχει συζητηθεί παραπάνω...
    Μια εναλλακτική για απολαυστική βόλτα όποτε είναι να κινηθείς σε κάποιο budget comuter και τα ρέστα πινακιδωμένο εντουράκι . Βγάζουν απίθανα γούστα ,ξελαμπικάρουν το μυαλό εντός 2ώρου (χαλαρά είσαι σπίτι για μεσημεριανό την κυριακή) ενώ απο θέμα κόστους χρήσης δεν είναι δυσβάσταχτο (όσο δεν είσαι κάφτης βέβαια και να ζητάει αναλώσιμα συνέχεια)

    Εντελώς ενδεικτικά, προσωπικά με δίχρονο 250άρι , απο την στιγμή που το έφερα σε λογαριασμό με τα αναλώσιμα του να μην ζητάει (λάστιχα , αλυσίδα, σέρβις) το κόστος της βόλτας είναι 8€ βενζινόλαδο και 1,5€ σπαστός, νεράκι, σοκοφρέτα.
    Η βαρυμπόμπη βρίθει απλών διαδρομών και πανεύκολων μονοπατιών (δεν μπαίνουν όμως μικρά adv γιατί με 19αρι μπροστά και ασφάλτινα στην πρώτη λάσπη τέλος)

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Αφού τα ταξίδια είναι εκτός για τα προσεχή χρόνια λόγω οικογένειας γιατί έχεις αποκλείσει τα γυμνά;; Κανά triumph τρικυλινδρο ίσως;;

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Απ τη στιγμη που οδηγησες το 390 και εμεινες ευχαριστημενος απο τις ταχυτητες που ΘΑ κινεισαι (αν αποφασισεις να παρεις αυτο) δεν εχει νοημα να κοιτας σε παραπανω κυβικα....πολλοι βεβαια εδω μεσα οπως κι εγω δε θα μπορουσαν να ζησουν με ενα αξιολογοτατο μεν,commuter δε,390 αλλα να το ειχαν μονο σα δευτερο...Εγω πχ αν πουλαγα το κ8 και ηταν να εχω ΕΝΑ μηχανακι για ολα δε θα μπορουσε να ειναι μικροτερο απο v-strom 650 πχ.Αν εισαι σιγουρος οτι δε θα σου λειψει το γκαζι τοτε παρ'το.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις απόψεις σας.

    Ο λόγος που ακόμα το σκέφτομαι ενώ μου άρεσε το 390 είναι ότι στα ίδια λεφτά βρίσκω αξιοπρεπέστατα 990 Adventure που είναι και αποθημενο ετών. Παρόλα αυτά οπως αναφέρθηκε και παραπάνω δεν είναι για καθημερινή χρήση. Επομένως επειδή δεν καίγομαι να κάνω την αλλαγή άμεσα, προσπαθώ να σκεφτώ όλες τις εναλλακτικές και όλες τις απόψεις.

    Όσον αφορά για τα γυμνά, τα αποκλείω για πολλούς λόγους. Αυτά που μου κάνουν το κλικ (lc8, touono) δεν θα μου δώσουν ουσιαστική διαφορά στο θέμα χρηστικοτητας. Τα υπόλοιπα, αφενός δεν με αγγίζουν ώστε να θέλω να τα οδηγήσω, αφετέρου σκέφτομαι τα εξής:
    - Τετρακυλινδρα: Σκάνε στην πόλη, καίνε βενζίνη άσκοπα, γκάζι που δεν μπορείς να το εκμεταλλευτείς για παρόμοιους με τους σημερινούς μου λόγους.
    -Τρικύλινδρα: Λιγότερη κατανάλωση, πιο fun to ride, αλλά κι εκεί για να είναι fun to ride πρέπει να μπεις πίστα (εγώ τουλάχιστον που δεν κάνω ταρζανιές στους δρόμους)... Άρα δεν λύνω κάποιο πρόβλημα πρακτικά.
    -Δικυλινδρα: Μια ασφαλής επιλογή. Κατανάλωση νορμαλ, ταξίδι νορμαλ, πίστα αν θες κλπ κλπ. Να την πω την αμαρτία μου;
    Τελευταία τροποποίηση από MadMar; 29/08/2020 στις 00:23.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    (Διπλή απάντηση μιας και δεν με αφήνει να ποστάρω όλο το μήνυμα)

    Όταν ακούω λοιπόν το ήχο δικύλινδρου σε γυμνό μου φαίνεται ότι δεν ταιριάζει (εξαιρώ τα lc8, tuono). Αυτό είναι προσωπική άποψη βέβαια.

    Επομένως με ένα ονοφακι, λύνεις προβλήματα όπως λακούβες, πεζοδρόμια, κατανάλωση, ταλαιπωρία γενικότερα και επιπλέον μπορείς να πας και μια Κυριακάτικη βολτίτσα στον Υμηττο να κανεις το παιχνίδι σου.
    Τελευταία τροποποίηση από MadMar; 29/08/2020 στις 00:24.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καταρχην τα ss δεν κουράζουν σε ανοιχτο δρομο. περιεργο μου φαινεται που το γράφεις αυτο. με ορθιο μηχανάκι κουράζομαι πολύ περισσοτερο και σιγουρα επιβαρυνει την μέση σου.
    το 390 για μένα ειναι κακή αγορά. πρώτον ειναι μικρο και το γκάζι ειναι λίγο, δευτερον έρχεται το 490. δηλαδη σε λίγο καιρο θα έχεις λυμένα και τα δύο βασικα του θέματα. αν το 490 ειναι μοντέλο 21 εγω θα περίμενα. πιστευω θα ανακοινωθει το καλοκαιρι.

    ηκαι οχι
    https://www.bikewale.com/news/48250-...j-in-pune.html
    Φίλε Βασίλη, σε εθνική οδό ταξιδεύοντας 130-140 παρατηρώ ότι μετά από κανα μισάωρο ο αυχένας και η μέση αρχίζουν να φωνάζουν σταμάτα. Το αποδίδω στην κλήση του σώματος προς τα εμπρός και του κεφαλιού να παραμένει σε ευθεία θέση (ένα s) ουσιαστικά. Στα 170+ είναι ο παράγοντας αδρεναλινη που λειτουργεί θετικά πιθανολογώ, συν το γεγονός ότι οποιαδήποτε στροφή σε τέτοιες ταχύτητες απαιτεί μετατόπιση του σώματος (κορμός) κάτι που ουσιαστικά ενεργοποιεί τους μυς που σε άλλη περίπτωση αδρανούν σε μια λάθος (εκ φύσεως) στάση του ανθρώπινου σώματος.

    Όσον αφορά για το 490, ελπίζω να μην περιμένουμε 7 χρόνια όπως με το 390

  7. #22
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Φίλε Βασίλη, σε εθνική οδό ταξιδεύοντας 130-140 παρατηρώ ότι μετά από κανα μισάωρο ο αυχένας και η μέση αρχίζουν να φωνάζουν σταμάτα. Το αποδίδω στην κλήση του σώματος προς τα εμπρός και του κεφαλιού να παραμένει σε ευθεία θέση (ένα s) ουσιαστικά. Στα 170+ είναι ο παράγοντας αδρεναλινη που λειτουργεί θετικά πιθανολογώ, συν το γεγονός ότι οποιαδήποτε στροφή σε τέτοιες ταχύτητες απαιτεί μετατόπιση του σώματος (κορμός) κάτι που ουσιαστικά ενεργοποιεί τους μυς που σε άλλη περίπτωση αδρανούν σε μια λάθος (εκ φύσεως) στάση του ανθρώπινου σώματος.

    Όσον αφορά για το 490, ελπίζω να μην περιμένουμε 7 χρόνια όπως με το 390
    Δεν ειπες τι ζελατινα εχεις. Σ αυτες τις ταχυτητες που αναφερεις η μαμα ζελατινες στελνουν τον αερα στο στηθος, σε "σηκωνουν" και παιρνουν βαρος απο τα χερια.
    Αν εισαι οκ με γονατα, τα ss ειναι πολυ ανετα μηχανακια για να πηγαινεις με 150αρες, αλλα η ζελατινα παιζει τεραστιο ρολο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν ειπες τι ζελατινα εχεις. Σ αυτες τις ταχυτητες που αναφερεις η μαμα ζελατινες στελνουν τον αερα στο στηθος, σε "σηκωνουν" και παιρνουν βαρος απο τα χερια.
    Αν εισαι οκ με γονατα, τα ss ειναι πολυ ανετα μηχανακια για να πηγαινεις με 150αρες, αλλα η ζελατινα παιζει τεραστιο ρολο.
    Ζελατίνα έχω μια της Fabri φιμέ. Έτσι το αγόρασα επομένως δεν ξέρω μοντέλο κλπ.

    https://ibb.co/99wNM1h

  9. #24
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Ζελατίνα έχω μια της Fabri φιμέ. Έτσι το αγόρασα επομένως δεν ξέρω μοντέλο κλπ.

    https://ibb.co/99wNM1h
    Ειναι απλο, αν δεν νοιωθεις τον αερα στο στηθος σ αυτες τις ταχυτητες να σε σηκωνει, πολυ πιθανο να φταιει η ζελατινα που κουραζεσαι. Συγκρινε απο φωτογραφιες αυτην που εχεις με την μαμισια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ειναι απλο, αν δεν νοιωθεις τον αερα στο στηθος σ αυτες τις ταχυτητες να σε σηκωνει, πολυ πιθανο να φταιει η ζελατινα που κουραζεσαι. Συγκρινε απο φωτογραφιες αυτην που εχεις με την μαμισια.
    Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Συγκρίνοντας το δική μου με άλλες που βλέπω στο δρόμο, οπτικά δεν έχω δει διάφορες ως προς το σχήμα.

    Επιπλέον, αδυνατώ λίγο να καταλάβω από φυσικής πλευράς πως ο αέρας που στέλνεται μέσω της ζελατίνας στο στήθος βοηθάει την κατάσταση.

    Για να είμαι ξεκάθαρος, όντως στα 140-150 αν δεν σκύψω πάνω στο τεπόζιτο, ο αέρας έρχεται ακριβώς στο στήθος μου. Αυτό όμως δεν μου φαίνεται να διορθώνει την κατάσταση για τους εξής λόγους:

    Πρώτον, η ύπαρξη κλιπ-ονς έναντι τιμονιού στα ss εξ ορισμού φέρουν το σώμα σε θέση κάμψης προς τα εμπρός. Συνεπώς αν θεωρήσουμε ότι σε φυσιολογική θέση καθίσματος η σπονδυλική στήλη είναι ευθεία, σε αυτή την περίπτωση κάνει ένα σχήμα s στον αυχένα.

    Δεύτερον, η δύναμη που ασκείται απ τον αέρα σε αυτό που περιγράφεις το μόνο που καταφέρνει είναι να ασκεί μια αντίθετη δύναμη στον κορμό και στο κεφάλι, με αποτέλεσμα επιπλεον καταπόνηση.

    Τα παραπάνω τα λέω πολύ φιλικά και θέλοντας να καταλάβω το επιχείρημα της ζελατίνας!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    SV650S ή Bandit 650 για "έξω",και ένα 300Χ για "μέσα".Πανέμορφο το 390 ,αλλά 6+ χιλιάρικα για μηχανάκι χωρίς μοχλικο στην ανάρτηση;

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    SV650S ή Bandit 650 για "έξω",και ένα 300Χ για "μέσα".Πανέμορφο το 390 ,αλλά 6+ χιλιάρικα για μηχανάκι χωρίς μοχλικο στην ανάρτηση;
    Ευχαριστώ φίλε μου για την πρόταση. Το θέμα των δυο μοτοσικλετών είναι το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό κι εμένα. Βεβαίως όχι για να αγοράσω 2, αλλά για να κρατήσω το τζιξερ (μόνο για πίστα όταν και όποτε) χωρίς πινακίδες, και να πάρω άλλο ένα για κάθε μέρα.

    Αλλά, δεν υπάρχει ο κατάλληλος χώρος στάθμευσης στο σπίτι. Με αποτέλεσμα μια από τις δυο να έμενε εκτεθειμένη στο κάθε κ@λοπαιδο να τη σηκώσει. Άρα ενώ θα ήταν η ιδανική για μένα λύση, δεν παίζει λόγω συνθηκών δυστυχως.

  13. #28
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    βρε τι το συζητάς αφού έχεις καταλήξει καλορίζικο το 390 είπαμε, ο καθε ένας μας θα πει τα δικά θέλω
    το τζιξερ βρήκες να το πουλήσεις? γιατί εκεί είναι το πρόβλημα, οι αγοροπωλησίες εάν δεν είναι "σκοτωμού" δεν φεύγουν. Η αγορά είναι εύκολη πας στην αντιπροσωπεία και καπαρώνεις το νέο εργαλείο
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Είπα κι εγώ, πως και δεν έχουν πέσει ακόμα στο τραπέζι τα bandit 650 και sv650s Περιμένω να του προταθεί και το all arounder KLE...

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    βρε τι το συζητάς αφού έχεις καταλήξει καλορίζικο το 390 είπαμε, ο καθε ένας μας θα πει τα δικά θέλω
    το τζιξερ βρήκες να το πουλήσεις? γιατί εκεί είναι το πρόβλημα, οι αγοροπωλησίες εάν δεν είναι "σκοτωμού" δεν φεύγουν. Η αγορά είναι εύκολη πας στην αντιπροσωπεία και καπαρώνεις το νέο εργαλείο
    Φίλε δόκτορα, φαίνεται ότι έχω καταλήξει γιατί μιλάει η φωνή της λογικής, αλλά η καρδιά κάνει πίσω. Όπως και να έχει αν και το 390 είναι ότι πρέπει για τη χρήση που κάνω, δεν είναι ένα μηχανάκι που το βλέπω και μου πέφτει το σαγόνι. Στα λεφτά που διαθέτω ξέρω ότι μπορώ να βρω κάτι που να να είναι μεν πιο άνετο απ το τζιξερ αλλά να είναι και Μηχανή! ( 990 it is)

    Οσον αφορά την πώληση, δεν καίγομαι γι αυτό δεν θα το σκοτώσω το τζιξερ. Όντας ψήρας εγώ και οι προηγούμενοι 2 ιδιοκτητες του, είναι ένα μηχανάκι που το βλέπεις και νομίζεις οτι είναι καινούργιο οπότε δεν θα το έδινα για κανένα λόγο σε τιμή σκότωμα (προτιμώ να μου μείνει αμανάτι που λένε!!!)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετά το vstrom τι; Πες και εσύ την άποψή σου..
    από PanVas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 487
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2011, 21:45
  2. Μετά το Vfr τι?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 08:38
  3. Μετά το πέσιμο τι;...
    από stvr1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2007, 23:06
  4. Μετά το ΧΤ... Τι;
    από nkaratz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2005, 10:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF