Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: Μετά το Gixxer τι?

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Είπα κι εγώ, πως και δεν έχουν πέσει ακόμα στο τραπέζι τα bandit 650 και sv650s Περιμένω να του προταθεί και το all arounder KLE...
    Πως και δεν είχα σκεφτεί την Κλαιρη;;;

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Κάνα κινέζικο κούτα κοιτάς?
    Πολύ καλά λόγια γράφονται για το voge 500 και είναι σαφώς πιο μηχανή από το 390...
    Είναι βέβαια άγνωστος Χ αυτά τα μηχανάκια.

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Ο,τι να ναι...

  4. #34
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Συγκρίνοντας το δική μου με άλλες που βλέπω στο δρόμο, οπτικά δεν έχω δει διάφορες ως προς το σχήμα.

    Επιπλέον, αδυνατώ λίγο να καταλάβω από φυσικής πλευράς πως ο αέρας που στέλνεται μέσω της ζελατίνας στο στήθος βοηθάει την κατάσταση.

    Για να είμαι ξεκάθαρος, όντως στα 140-150 αν δεν σκύψω πάνω στο τεπόζιτο, ο αέρας έρχεται ακριβώς στο στήθος μου. Αυτό όμως δεν μου φαίνεται να διορθώνει την κατάσταση για τους εξής λόγους:

    Πρώτον, η ύπαρξη κλιπ-ονς έναντι τιμονιού στα ss εξ ορισμού φέρουν το σώμα σε θέση κάμψης προς τα εμπρός. Συνεπώς αν θεωρήσουμε ότι σε φυσιολογική θέση καθίσματος η σπονδυλική στήλη είναι ευθεία, σε αυτή την περίπτωση κάνει ένα σχήμα s στον αυχένα.

    Δεύτερον, η δύναμη που ασκείται απ τον αέρα σε αυτό που περιγράφεις το μόνο που καταφέρνει είναι να ασκεί μια αντίθετη δύναμη στον κορμό και στο κεφάλι, με αποτέλεσμα επιπλεον καταπόνηση.

    Τα παραπάνω τα λέω πολύ φιλικά και θέλοντας να καταλάβω το επιχείρημα της ζελατίνας!
    Η σκυφτη θεση ειναι κουραστικη για δυο λογους, πιεση στους καρπους λογω βαρους του σωματος που πεφτει σε αυτους και πιεση στον αυχενα λογω βαρους κεφαλιου. Οταν ομως σε χτυπαει ενα ομαλο ρευμα αερα απο μπροστα και το βαρος στους καρπους λιγοστευει και το βαρος στον αυχενα γιατι ελαφρωνουν σωμα και κεφαλι. Δεν εχω ευλιγισια μπαλαρινας, καθε αλλο, αλλα πχ για να κανω 500αρα στην εθνικη θα προτιμησω ενα χαγιαμπουσα απο οποιοδηποτε αλλο μηχανακι. Με ψηλη ζελατινα ειναι μαρτυριο, με την μαμισια ομως ειναι κ@υλα. Αλλαξα τρεις ζελατινες μεχρι να καταληξω στην μαμισια.

    Απο την αλλη, η ανετη θεση οδηγησης στον αυτοκινητοδρομο δεν ειναι η καθετη γιατι ολο το βαρος το τρωει η μεση. Η ανετη θεση ειναι αυτη που σε βαζει με καποια κλιση σκυμενο προς τα εμπρος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    242
    Έχεις σκεφτεί τα ρυθμιζόμενα κατ' ύψος clip-ons και μια ψηλότερη ζελατίνα touring?
    Θα φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου χωρίς την ανάγκη της αγοράς άλλης μοτοσυκλέτας.
    Στο 390 προσωπικά δεν θα πήγαινα, λόγω KTM (έχεις συνηθίσει την πρακτικότητα και την απουσία βλαβών ενός γιαπωνέζικου) και φυσικά λόγω ιπποδύναμης.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η σκυφτη θεση ειναι κουραστικη για δυο λογους, πιεση στους καρπους λογω βαρους του σωματος που πεφτει σε αυτους και πιεση στον αυχενα λογω βαρους κεφαλιου. Οταν ομως σε χτυπαει ενα ομαλο ρευμα αερα απο μπροστα και το βαρος στους καρπους λιγοστευει και το βαρος στον αυχενα γιατι ελαφρωνουν σωμα και κεφαλι. Δεν εχω ευλιγισια μπαλαρινας, καθε αλλο, αλλα πχ για να κανω 500αρα στην εθνικη θα προτιμησω ενα χαγιαμπουσα απο οποιοδηποτε αλλο μηχανακι. Με ψηλη ζελατινα ειναι μαρτυριο, με την μαμισια ομως ειναι κ@υλα. Αλλαξα τρεις ζελατινες μεχρι να καταληξω στην μαμισια.

    Απο την αλλη, η ανετη θεση οδηγησης στον αυτοκινητοδρομο δεν ειναι η καθετη γιατι ολο το βαρος το τρωει η μεση. Η ανετη θεση ειναι αυτη που σε βαζει με καποια κλιση σκυμενο προς τα εμπρος.
    ειναι κουραστικα τα ss αντικειμενικα...και μονο τα μαρσπιε να σκεφτεις που ειναι ψηλα και πισω κουραζει η σταση του σωματος.Και για να λεει οτι κουραζετε τοτε αυτο συμβαινει,δε φταιει κατι αλλο.

    Παιδες αν η καυλα ειναι μεγαλη κανεις δε το πουλαει το ss,κι εγω κουραζομαι αλλα δε το πουλαω γιατι εχω αλλα μυαλα απο τον φιλο madmar...SS παιρνεις γιατι με την κουραστικη θεση οδηγησης κανεις αλλα πραγματα και οχι touring,αν κανεις touring με ss τοτε απλα συμβιβαζεσαι.

    Το Busa μπαινει στα sport touring χωραφια και ειναι πιο ανετο απο gsxr600.Δηλαδη να πουμε πιο εινα ιπιο ανετο hayabusa vs gs1200 οκ να το συζητησουμε....αλλα οχι gsxr600 vs gs1200 δεν υπαρχει συγκριση σε θεματα ανεσης

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    ειναι κουραστικα τα ss αντικειμενικα...και μονο τα μαρσπιε να σκεφτεις που ειναι ψηλα και πισω κουραζει η σταση του σωματος.Και για να λεει οτι κουραζετε τοτε αυτο συμβαινει,δε φταιει κατι αλλο.

    Παιδες αν η καυλα ειναι μεγαλη κανεις δε το πουλαει το ss,κι εγω κουραζομαι αλλα δε το πουλαω γιατι εχω αλλα μυαλα απο τον φιλο madmar...SS παιρνεις γιατι με την κουραστικη θεση οδηγησης κανεις αλλα πραγματα και οχι touring,αν κανεις touring με ss τοτε απλα συμβιβαζεσαι.

    Το Busa μπαινει στα sport touring χωραφια και ειναι πιο ανετο απο gsxr600.Δηλαδη να πουμε πιο εινα ιπιο ανετο hayabusa vs gs1200 οκ να το συζητησουμε....αλλα οχι gsxr600 vs gs1200 δεν υπαρχει συγκριση σε θεματα ανεσης
    Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα, δεν συγκρίνεται hayabusa με GSXR. Το hayabusa δεν είναι ss σε καμία μα καμία περίπτωση.

  8. #38
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    αν θες πιο πολύ να το κρατήσεις απο τον να πάρεις το 390, δώστου μια δεύτερη ευκαιρία και κάνε την μετατροπή που είπε ο D3300 απο πάνω, ή μετατροπή σε handlebar
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lsl-handlebar-riser-kit-suzuki-gsxr-600-2006-2007-1.jpeg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	89,9 KB 
ID:	420563
    Ξέρω κάποιος θα πει τι είναι αυτό, δεν μπορούμε να τα έχουμε κάπου πρέπει να υπάρξει συμβιβασμός
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Έχεις σκεφτεί τα ρυθμιζόμενα κατ' ύψος clip-ons και μια ψηλότερη ζελατίνα touring?
    Θα φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου χωρίς την ανάγκη της αγοράς άλλης μοτοσυκλέτας.
    Στο 390 προσωπικά δεν θα πήγαινα, λόγω KTM (έχεις συνηθίσει την πρακτικότητα και την απουσία βλαβών ενός γιαπωνέζικου) και φυσικά λόγω ιπποδύναμης.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν θες πιο πολύ να το κρατήσεις απο τον να πάρεις το 390, δώστου μια δεύτερη ευκαιρία και κάνε την μετατροπή που είπε ο D3300 απο πάνω, ή μετατροπή σε handlebar
    Ξέρω κάποιος θα πει τι είναι αυτό, δεν μπορούμε να τα έχουμε κάπου πρέπει να υπάρξει συμβιβασμός
    @MadMar

    Αν ειναι κατι που σε ενδιαφερει πες μου να σου δωσω πληροφοριες απο πρωτο χερι. Ειχα βαλει adjustable clip-ons σε 636 και εχω φιλαρακι με GSXR 750 που εχει βαλει τιμονι.

    Απλα επειδη ξερω πως για πολλους purists ειναι θεμα ταμπου και το αποκλειουν χωρις δευτερη σκεψη, να μην μπαινω αδικα σε λεπτομερειες αν δεν το βλεπεις ως πιθανη λυση.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    @doctoras & ptc Το τιμόνι δυστυχως δεν το σκέφτομαι καθόλου σαν λύση. Αυτό όχι γιατί είμαι κάποιος purist κλπ. Απλά, αισθητικά δεν μου αρέσει καθόλου η εικόνα. Σε κάτι stunt bikes που είναι απογυμνωμενα ss οκ, αλλά στο δικό μου με τίποτα! Ευχαριστώ πολύ πάντως που ασχοληθήκατε με το θέμα μου, και που προτείνατε μια ομολογουμένως καλή λύση...

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    @d3300 & ptc, τα ρυθμιζόμενα clip-ons δεν τα έχω ξανακούσει... Αν μπορείτε βάλτε κάποιο λινκ να ενημερωθώ αν και θα το ψάξω στο Γουγλη

  12. #42
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα, δεν συγκρίνεται hayabusa με GSXR. Το hayabusa δεν είναι ss σε καμία μα καμία περίπτωση.
    Το gsxr600 (06) εχει πιο ανετη θεση απο το busa (gen1). Καθεσαι πιο ορθιος και εχεις καλλιτερες γωνιες σε γονατα και γοφους. Το busa σε βαζει μακρια απο το τιμονι λογω τεποζιτου, κι εκει ειναι και το μεγαλο εργονομικο του προβλημα. Μια επισκεψη στο cycle-ergo.com θα σου φανει διαφωτιστικη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Η αληθεια ειναι πως το τιμονι ειναι κατα τη γνωμη μου χειροτερη λυση απ'τα κλιπ-ονς. Μεγαλυτερο κοστος και μεγαλυτερη παρεμβαση στη μηχανη για ιδιο αποτελεσμα. Τα κλιπ ονς δεν χτυπανε τοσο πολυ στο ματι ενω αν βρεις το σωστο ανταλλακτικο μπορεις να εχεις μεγαλυτερη αλλαγη υψους απ'ο,τι με το τιμονι. Εγω στο δικο μου ειχα βαλει αυτα. Παρακατω και φωτογραφια της μηχανης μου με τα κλιπ ονς τερμα σηκωμενα (μπορεις να τα βαλεις και πιο χαμηλα καθως και να παιξεις με ολες τις γωνιες).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Unti2tled.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	78,2 KB 
ID:	420565

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitle1d.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	55,6 KB 
ID:	420568

    Το αποτελεσμα ηταν σταση σωματος εντελως στριταδικη, πλεον ο μονος περιορισμος ανεσης ηταν η σκληρη σελα και λιγοτερο τα σχετικα ψηλα μαρσπιε του ss. Αυτα ομως τα εχεις ηδη και ξερεις αν σε δυσκολευουν ή οχι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untit4led.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	29,4 KB 
ID:	420566

    Το μειονεκτημα ηταν οτι για να βαλω τα κλιπ ονς οσο πιο ψηλα γινοταν χρειαστηκε να κοψω φερινγκ. Το Κ8 αν θυμαμαι καλα εχει αρκετα μεγαλη εσοχη στο φερινγκ, οποτε πρεπει να μπορεις να παιξεις στο υψος αρκετα και χωρις να κοψεις (αναφερομαι στο κιτρινο βελακι στην παρακατω φωτογραφια).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitl5ed.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	72,0 KB 
ID:	420567

    Κοστος μετατροπης λιγο πανω απο 200€ (κλιπ ον απο το παραπανω site, σωληνακια υψηλης για το μπροστα μεγαλυτερου μηκους και καθρεφτες που επιαναν πανω στα κλιπ ον- αυτο επειδη εκοψα φερινγκ). Σε σχεση με το τιμονατο k9 του φιλου μου το 636 μου ηταν αισθητα πιο ανετο (ειχαν ερθει πιο ψηλα τα χερια). Να σημειωσω εδω οτι ειμαι 1,90, οποτε στο θεμα του υψους ειμαι εκ των πραγματων απαιτητικος. Ο,τι αλλο θες ρωτας.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Ψηλέ, θέλει εγγραφή ο Πολωνός ? για κάποιο λόγο με πετάει έξω.Μπας και έχει τέτοια μετατροπή για παλιά καλάμια (37χιλ) ?

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ψηλέ, θέλει εγγραφή ο Πολωνός ? για κάποιο λόγο με πετάει έξω.Μπας και έχει τέτοια μετατροπή για παλιά καλάμια (37χιλ) ?
    Οχι δε θελει εγγραφη Πανο, απλα δε λειτουργει σωστα το site λογω ανακαινισης (ειναι προσφατη η αλλαγη και μαλλον δεν εχουν λυθει τα οποια bugs). Κι εγω για να βρω το λινκ απο google εψαξα. Παντως κοιτωντας για 37mm δε μου βγαζει κατι δυστυχως.

    Αναζητηση για 50mm και η αντιστοιχη για 37mm.

    Στειλε ενα mail παντως, γραφει πως μπορουν να τα κανουν σε οποια διαμετρο ζητησεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	420569

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετά το vstrom τι; Πες και εσύ την άποψή σου..
    από PanVas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 487
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2011, 22:45
  2. Μετά το Vfr τι?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 09:38
  3. Μετά το πέσιμο τι;...
    από stvr1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2007, 00:06
  4. Μετά το ΧΤ... Τι;
    από nkaratz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2005, 11:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF