Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 72

Θέμα: Μετά το Gixxer τι?

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Οχι δε θελει εγγραφη Πανο, απλα δε λειτουργει σωστα το site λογω ανακαινισης (ειναι προσφατη η αλλαγη και μαλλον δεν εχουν λυθει τα οποια bugs). Κι εγω για να βρω το λινκ απο google εψαξα. Παντως κοιτωντας για 37mm δε μου βγαζει κατι δυστυχως.

    Αναζητηση για 50mm και η αντιστοιχη για 37mm.

    Στειλε ενα mail παντως, γραφει πως μπορουν να τα κανουν σε οποια διαμετρο ζητησεις.

    Συνημμένο 420569
    thanks φίλε.

  2. #47
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Η μετατροπή από κλιπον σε τιμόνι είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στη Γερμανία. Η LSL π.χ. παρέχει κιτ που έχουν και έγκριση TÜV.

    https://louis-moto.co.uk/artikel/lsl...odels/10021320

  3. #48
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Το εχεις κλειδώσει μέσα σου ότι το Κ πρέπει να φύγει, οπότε προχωρά στην αλλαγή.
    Να αλλάξεις με τιμόνι η κλιπον στον Θεό δεν το καταλαβαίνω.
    Θα έχεις ένα μοτό που δεν θα κάνει τίποτα από τα 2 (θεωρητικά) που προσπαθείς να συνδυάσεις σωστά.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Καλημέρα σε όλους! Καλή Κυριακή να έχουμε!

    Λοιπόν, αυτό που πολλοί μου είπατε ότι ίσως είναι πολύ λίγο το 390 και αν και μπορεί να μου καλύψει το 90% των απαιτήσεων ίσως η μεταπήδηση απ το τζιξερ σε κάτι τέτοιο να έχει ως αποτέλεσμα να το βαρεθώ πολύ γρήγορα, το σκέφτηκα πολύ καλά και μου φαίνεται ορθολογικό. Είναι σίγουρο πως θα έρθει αυτή η στιγμή, και πολύ πιθανό να έρθει σύντομα.

    Εντάξει η οικονομία, εντάξει η άνεση αλλά πάντα προσπαθούσα όσο μου το επιτρέπουν οι συνθήκες (οικονομικές) να έχω μια μηχανή που και μόνο που την βλέπω να μου χαρίζει χαμογελα!

    Επομένως, δεν θα προχωρήσω σε μια τέτοια αγορά. Αυτό που έχω ακόμα στο πίσω μέρος του μυαλού μου είναι είτε να πάω στο 990, να αλλάξω λίγο κατηγορία είτε να περιμένω λίγο να δω πως θα πάνε τα πράγματα με το καινούργιο μέλος της οικογένειας που έρχεται και αν με παίρνει να πάρω το 790 που τα συνδυάζει όλα.

    Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας!

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Ίσως να αξιζε να δοκιμασεις την παραπάνω πατέντα, δεν ξέρω αν κοστίζει αρκετά αλλά φαίνεται ενδιαφέρουσα και το κυριοτερο μπορεις να επαναφέρεις τη μηχανη στην αρχική της μορφή ανα πάσα στιγμή.

  6. #51
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Νομίζω σωστά το σκέφτεσαι. Το 390 θα σου φαινόταν ωραίο μόνο όσο κρατούσε ο ενθουσιασμός του καινούριου.
    Αφού θέλεις ψηλό το 990 από μένα.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

    Λοιπόν, το Gixxerάκι έφυγε και το νέο μέλος ήρθε μετά από πολλή σκέψη και εσωτερικές αναζητήσεις

    Το 390 το έκανα test ride και μου φάνηκε πολύ παιχνιδιάρικο και κάλυπτε σχεδόν το 90% των απαιτήσεών μου (άψογο για commuting, αρκετά σπιρτόζικο για τα κυβικά του, υπέρ του δέοντος καλά φρένα, πολύ καλές αναρτήσεις, αρκετά μπλιμπλίκια που δεν τα βρίσκεις στην κατηγορία του). Αλλά.... Σε καμιά εκδρομή με συνεπιβάτη νομίζω θα τα έβρισκε και αυτό λίγο σκούρα, αλλά και οι επιβένοντες δεν θα είχαν καμία προσφερόμενη άνεση.

    Το 990 ήταν και παραμένει έρωτας. Πολλά χρήματα όμως για μοτοσυκλέτα 10 ετίας και πλέον, και διαβάζοντας για τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσεις αν δεν γινόταν σωστή συντήρηση από τους προκατόχους ο έρωτας παραμένει πλατωνικός.

    Πολλά άλλα πέρασαν απ το μυαλό μου όπως το CB500X που φαντάζει αρκετά τίμιο, αλλά δεν έκαναν το κλικ.

    Η σκέψη λοιπόν ήρθε εν μια νυκτί, η απόφαση πάρθηκε, η μοτοσυκλέτα βρέθηκε και είναι πλέον μαζί μου!!!

    Το όνομα αυτής Suzuki (παραμένουμε στη μαμά) V Strom 650 K9

    Ήταν η πρώτη μου εμπειρία αγοράς από έμπορο, και παρ'όλες τις κακές προδιαθέσεις που είχα, ο άνθρωπος ήταν σωστότερος και από ιδιώτη. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση γι αυτό δεν θα δώσω επωνυμία, αλλά του ζήτησα να την περάσει πιστοποίηση Moto Cert για πλαίσιο υποπλαίσιο, όχι μόνο την πέρασε αλλά μου την έκανε δώρο, καθώς την πέρασε και πιστοποίηση Moto Cert για πιρούνι και τιμονόπλακα. Μου είχε πει επίσης ότι θα μου έδινε εγγύηση για 6 μήνες εφάμιλλη με την εργοστασιακή. Όχι μόνο το είπε, αλλά μου την παρέδωσε γραπτή και άκουσον άκουσον χωρίς να είναι απραίτητο να πάει η μηχανή στο συνεργείο του για σέρβις. Μόνη προϋπόθεση, να είναι σε πιστοποιημένο σερβις Suzuki.

    Μέχρι στιγμής λοιπόν, όλα καλά με το νέο μου απόκτημα. Πιο ήρεμες καταστάσεις από το Gixxerάκι, αλλά και πιο ξεκούραστες και άνετες καθημερινές διαδρομές!!! Φωτό έπονται μόλις μπορέσουμε να πάμε μια σωστή βόλτα...

  8. #53
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Μεγειές και καλοτάξιδο, αλλά...












    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MadMar Προβολή μηνύματος
    Αποκλείω μηχανάκια όπως V-Strom, Versys, NC, CB500X κλπ κλπ. Γενικά αποκλείω τις μοτοσυκλέτες που έχω βαρεθεί να βλέπω σε κάθε γωνιά του δρόμου.
    Life begins at 45°.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μεγειές και καλοτάξιδο, αλλά...














    Ποτέ μη λες ποτέ τελικά φίλτατε Blitzer

    Όταν ξεμείνεις από επιλογές που να συμβαδίζουν με τα θέλω σου, γυρνάς στη λίστα με τα αποκλείεται και ξανασκέφτεσαι ορισμένα πράγματα...


  10. #55
    Για τη δουλεια που το θες , πολυ καλο ειναι.

  11. #56
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Καλοτάξιδο και από μένα!!!

    Του 2009 είναι το παλιό καλό σουλούπι του ΠΑΣΟΚ σωστά????

    Άντε να το ευχαριστηθείς!!!!

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Για τη δουλεια που το θες , πολυ καλο ειναι.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Καλοτάξιδο και από μένα!!!

    Του 2009 είναι το παλιό καλό σουλούπι του ΠΑΣΟΚ σωστά????

    Άντε να το ευχαριστηθείς!!!!
    Ναι ναι αυτό ακριβώς το σουλούπι είναι, το ορθόδοξο


  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Μετα το τζιξερ το χαααοος,μετα το τζιξερ το τιποτα!!! Οπως ελεγε και ο Σακης...

  15. #60
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Για να παραφράσω και μία πολύ γνωστή φράση...

    Ο μοτοσικλετισμός είναι ένα χόμπι, στο οποίο συχνά αλλάζεις μηχανές για να βρεις ποια σου ταιριάζει και στο τέλος καταλήγεις με V-Strom 650

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετά το vstrom τι; Πες και εσύ την άποψή σου..
    από PanVas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 487
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2011, 22:45
  2. Μετά το Vfr τι?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 09:38
  3. Μετά το πέσιμο τι;...
    από stvr1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2007, 00:06
  4. Μετά το ΧΤ... Τι;
    από nkaratz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2005, 11:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF