Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Νέος δικύλινδρος κινητήρας 700cc από τη Suzuki

  1. #16
    Την τελευταία 20ετία, την πέρασα -κυρίως- με μηχανάκια της ίδιας κατηγορίας με το SV: Μεσαίου κυβισμού all-round.
    FZS 600 (1998-2003)
    Hornet 600
    CBF 600 c-abs inj.
    SV 650
    Αυτά μπορώ να συγκρίνω και σας βεβαιώνω ότι το μόνο που ήταν δυνατό και απολαυστικό σε όλο το φάσμα των στροφών, χωρίς να καίει πολύ, ήταν το FZS. Όλα τα άλλα είχαν κενά. Δυστυχώς όμως , τα νεότερα, λόγω προδιαγραφών ρύπων, φαίνονται χειρότερα. Γι'αυτό και προτίμησα να πάρω πρόσφατα το SV, ως το πλησιέστερο στη "μηχανή" που ήξερα, με λίγα χαζά ηλεκτρονικά και πολλά μέταλλα. Αν όμως υπήρχε η δυνατότητα να αγοραστεί καινούριο ένα FZS, ή Hornet θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα. Δεν υπάρχει, οπότε κάθε συζήτηση είναι έτσι για λόγους ανασκόπησης.
    Τελευταία τροποποίηση από nikonian; 31/08/2020 στις 09:49.

  2. #17
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εγω παντως εχω καβαλησει fzs600 και μου φανηκε εντελως αδιαφορο. Με 1η δεν συνεβαινε τιποτα μεχρι τις 8000rpm και απο κει και πανω ......μεχ. Μονο σε ευθειες εννοιωθα γκαζι.
    Το versys 650 το βρηκα πολυ πιο ενδιαφερον.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το Thundercut μοτερ του FZS πρέπει να ήταν το καλύτερο 4Κ all-around μοτέρ της μεσαίας κατηγορίας. Το ξέρω/θυμάμαι καλά από το fzs2002 που είχα στην κατοχή μου.
    Αρκετά έως πολύ δυνατά (γύρω στα 100 ονομαστικά αν θυμάμαι καλά), ελαστικό, αρκετά ροπάτο από χαμηλά με προοδευτικό και γραμμικό ανέβασμα όσο ανέβαιναν οι στροφές, οικονομικό, αξιόπιστο, άσπαστο... τι άλλο να ζητήσεις.
    Σίγουρα για all around & spor-touring μοτό ήταν πιο κατάλληλο από την detuned έκδοση του R6 που φορέθηκε μετέπειτα στο FZ6.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγω παντως εχω καβαλησει fzs600 και μου φανηκε εντελως αδιαφορο. Με 1η δεν συνεβαινε τιποτα μεχρι τις 8000rpm και απο κει και πανω ......μεχ. Μονο σε ευθειες εννοιωθα γκαζι.
    Το versys 650 το βρηκα πολυ πιο ενδιαφερον.
    Μήπως ήταν η μεταγενέστερη έκδοση (2004-) με ψεκασμό, που μίσησαν όλοι όσοι γνώρισαν το προηγούμενο; Έχω την ίδια ακριβώς άποψη με τον THEOD (και χωρίς να αναφερθούμε στα φρένα της Sumitomo, το μοχλικό και την ποιότητα κύλισης)

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    πάντως το ροπάτο μπαμ που κάνει το sv650 πρέπει να σου κάνει διαφορά στην δυναμική του μοτέρ, οκ το Ι4 πάνω απο της 8k rpm δε συγκρίνεται αλλά νομίζω οτι μέχρι της 7k rpm το sv650 είναι γρηγορότερο απο το FZS600 και αυτό είναι μια νέα τάξη πραγματων σε σχέση με τα υπόλοιπα Ι4 που είχες
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Μήπως ήταν η μεταγενέστερη έκδοση (2004-) με ψεκασμό, που μίσησαν όλοι όσοι γνώρισαν το προηγούμενο; Έχω την ίδια ακριβώς άποψη με τον THEOD (και χωρίς να αναφερθούμε στα φρένα της Sumitomo, το μοχλικό και την ποιότητα κύλισης)
    Το FZS600/2002 ήταν από τα μηχανάκια που πέρασαν από τα χέρια μου και μου άφησε συνολικά άριστες εντυπώσεις/αναμνήσεις.
    Το μοτέρ του όπως έγραψα ήταν αστέρι, τα φρένα του εκπληκτικά, η κύλισή του άψογη, οι χώροι του άφθονοι, οι αναρτήσεις και η οδική του συμπεριφορά αν μη τι άλλο αξιοπρεπείς, είχε φωτούκλες, ήταν αρκετά ποιοτικά κατασκευασμένο, οικονομικό σε κατανάλωση - γενικά ένα ολοκληρωμένο all around μηχανάκι που δεν υστερούσε πουθενά και σε μερικούς τομείς "έλαμπε"...
    Επιπλέον αν θυμάμαι καλά ήταν και αρκετά φθηνό στην αγορά του. Το είχα πάρει κούτα 2.550.000 δραχμές το 2002 (δηλαδή κάπου 7.500 ευρώ) όταν για παράδειγμα το φρέσκο τότε και αντίστοιχων επιδόσεων/χαρακτήρα tdm900 (που ήταν επίσης υποψήφιο για αγορά) κόστιζε 800-850 χιλιάδες δραχμές (2.350-2.500 ευρώ περίπου) παραπάνω, ενώ κι τα άλλα αντίστοιχα μεσαία σπορ-touring σκαρφάλωναν κι αυτά ψηλότερα από το fzs.
    Το έδωσα περίπου 2 χρόνια και καμιά 25αριά χιλιάδες απολαυστικά χιλιόμετρα μετά χωρίς να έχω ακουμπήσει ούτε βίδα (πέρα από 2-3 αλλαγές λαδιών και 1 ψευτοσέρβις) στο ενδιάμεσο... Ελπίζω να υπάρχει ακόμα και να κυκλοφορεί

    ΥΓ Ψέμματα - τώρα θυμήθηκα ότι είχε χρειαστεί να αλλάξω (εντός εγγύησης) ένα φλοτέρ βενζίνης στο ρεζερβουάρ γιατί - όπως υποψιάζομαι - κάποιος ατζαμής βενζινάς κατά τον ανεφοδιασμό έχωσε άτσαλα την μάνικα και κατάφερε να βρει το φλοτέρ…

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    πάντως το ροπάτο μπαμ που κάνει το sv650 πρέπει να σου κάνει διαφορά στην δυναμική του μοτέρ, οκ το Ι4 πάνω απο της 8k rpm δε συγκρίνεται αλλά νομίζω οτι μέχρι της 7k rpm το sv650 είναι γρηγορότερο απο το FZS600 και αυτό είναι μια νέα τάξη πραγματων σε σχέση με τα υπόλοιπα Ι4 που είχες
    Έχουν περάσει αρκετά χρόνια αλλά έχοντας οδηγήσει τόσο το sv όσο και το v-strom650 (που φοράει το ίδιο μοτέρ) θα έλεγα ότι συγκριτικά ενώ στις χαμηλές-μεσαίες η διαφορά υπέρ του 2κύλινδρου είναι ελάχιστη, από τις 7500-8000 και πάνω η διαφορά υπέρ του Thundercut έβγαζε μάτι...
    Πραγματικά αυτό το μοτέρ είχε την τέλεια ισορροπία μεταξύ χαμηλών και ψηλών στροφών και τόσο ομαλότητα/προοδευτικότητα στην μετάβαση που δεν βλέπω κανένα σημείο υπεροχής ενός 2κύλινδρου (σε παρόμοια κυβικά) κατά την εποχή του.
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 31/08/2020 στις 13:00.

  8. #23
    Και να προσθέσω ότι ο V2 στις μεσαίες είναι πιο ευχάριστος, πιο παιχνιδιάρης, πιο λαστιχοβόρος , αλλά στην κίνηση, όταν πέσει γύρω στις 2.500 στροφές, διαμαρτύρεται-κλωτσάει-σβήνει, όταν οι παλιοί Ι4 ρόλλαραν και με ένα απαλό βουητό επιτάχυναν έστω και αργά.

    (ξέρω, είμαι γερο-γκρινιάρης)

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Δεν είσαι γκρινιάρης, ξεχασιάρης είσαι.
    Οι "παλιοί Ι4" δεν είχαν τον κ. Tatsuo να τους λέει "α, τώρα στις χαμηλές θα καις αναθυμιάσεις γιατί χαλιέται ο κ. Heinz.."
    Διόρθωσε τα μείγματα και μετά κάνε συγκρίσεις"

  10. #25
    Μακάρι να πήγαινε και το SV με αναθυμιάσεις.

  11. #26
    Thundercat ήταν, πάντως.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Μακάρι να πήγαινε και το SV με αναθυμιάσεις.
    χμ, έτσι ε;
    με κόκκινο - καφέ τα εργοστασιακά, ισχύς - ροπή. Με μπλε η πρώτη απόπειρα να το διορθώσει...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SV650_Euro415072017.jpg 
Προβολές:	98 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	420589

  13. #28
    Με προβληματίζει λίγο.
    Οι μπλε γραμμές κάπως μου θυμίζουν αυτές των μετρήσεων από τα περιοδικά. Οι κόκκινες-καφέ δεν μου θυμίζουν τίποτα. Συγκεκριμμένα θυμάμαι ότι γύρω στις 8.000σαλ έχει από μαμά ένα αισθητό σκαλοπάτι ροπής σε όλες τις μετρήσεις και μάλιστα δέχεται κριτική γι' αυτό. Εδώ το μοτέρ στις 4.500-8.500 ήταν ευθεία. Επίσης όσες μετρήσεις είδα έδιναν 69-72/8.800σαλ. περίπου.
    Μήπως το μηχανάκι ήταν βλαμμένο και το επισκεύασαν;
    Τελευταία τροποποίηση από nikonian; 31/08/2020 στις 14:50.

  14. #29
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    euro4 με 2000χλμ, μπορεί μίλια..

  15. #30
    Χμμ και που να πηγαίναμε να μας το ρυθμίσουν;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απο τη "1η παπιοβολτα"...
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 09:13
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2005, 17:15
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 22:27
  4. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:29
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF