Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Yamaha Ys125 εντυπώσεις

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    Σε όλα αυτού το στυλ 125αρακια το τεποζιτο βενζίνης πόσο κοστίζει σαν ανταλλακτικό;
    Μεταλλικο δεν είναι σε όλα;

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2019
    Μηνύματα
    12
    Δε ξερω ποσο εχει σαν ανταλλακτικο αλλα ειναι μεταλλικο!

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Δημοσιεύθηκε πριν 2-3 μέρες το ΦΕΚ για την επέκταση διπλωμάτων ιχ για μηχανες έως 125cc, ελπίζω να προχωρήσει γρήγορα η διαδικασία πλεον και να είμαι σύντομα νεος ιδιοκτήτης. Δεν έχω την εμπειρία για να δώσω και πολλές πληροφορίες αλλά οτι μπορω θα μεταφέρω.

  4. #19
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    εγώ θεωρώ πολύ λάθος αυτή την απόφαση για 125cc και όχι μόνο αλλά και για 50cc, αλλά τέλος πάντων, μην χαλάω το θρεντ
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Ενα θεματακι (που το εχουν κι αλλα γιαμαχα) ειναι το λαμπακι chek engine. Εχει αναφερθει απο αρκετους κατοχους ys και στο εξωτερικο οτι τους αναβει ανευ λογου και αιτιας.
    Μου αναψε μια φορα, το παω στην αντιπροσωπεια, μου λενε "σου αναψε διοτι σου εχει πεσει η μηχανη, δειχνει σφαλμα ο αισθητηρας πτωσης". (Εν τω μεταξυ η μηχανη ΔΕΝ εχει πεσει...) Μου το σβηνει και μετα απο λιγες μερες ξανααναβει οταν ξεκινησα τη μηχανη. Δεν ασχοληθηκα, το εχω ακομη ετσι, 3 χρονια τωρα.

    (Αραγε μπορει να περασει απο ΚΤΕΟ με αναμμενο λαμπακι;

    Ενα αλλο θεμα που ειχα ηταν τα ρουλεμαν στο τιμονι, αρχισαν να σκαλωνουν μετα απο μολις 5000 χλμ. Αλλαχθηκαν στις 8000 και μεχρι τωρα (22000) ολα καλα.

    Κατι αλλο που με ενοχλει ενιοτε ειναι το κατεβασμα απο 2α σε 1η, καποιες φορες κολλαει στη νεκρα και δεν κατεβαζει αμεσα.

    Η μαμα μπαταρια κρατησε 3 χρονια. Αλλαγες λαδιων καθε 5-6000, φιλτρο, μπουζι καθε 12000.
    Καταναλωση σταθερα 1,9 lt/100km.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Πράγματι, το έχω ξαναπετύχει το θέμα με το λαμπάκι στο σχετικό group στο facebook, κάποιοι το συνέδεαν με το πλαϊνό σταντ.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2019
    Μηνύματα
    12
    Ετυχε σε κανεναν να αρχισει να μετραει μετρα απο μονο του χωρις να πατησει τιποτα. Απο κει που εγραφε 3900 τωρα γραφει 3900.5 πχ. Βλεποντας κατι φωτο σε ενα φορουμ δεν ειδα αλλο κοντερ με δεκαδικο. Αδιαφορο ερωτημα αλλα απο περιεργεια.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2022
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα.
    Έχω το ys125 ένα μήνα τώρα.
    Το πήρα από Καρδίτσα και το έφερα οδικώς Αθήνα.
    Το μηχανάκι πάει αρκετά καλύτερα από το crypton t110 που αντικατεστησε.
    Στη διαδρομή Καρδίτσα-Αθήνα το ευχαριστήθηκα αρκετά.
    Λίγο με κούρασε η σέλλα στο τέλος. Επίσης ήταν φανερή η έλλειψη δύναμης στις μεγάλες ανηφόρες πριν τη Λαμία και τον Μπραλο.
    Κατά τα άλλα ποιοτικο, στιβαρό μηχανάκι που δεν καίει τίποτα.
    Ταξίδευα με 90-95 στο ταχύμετρο. Σε κατηφόρα είδα τελικιασμενος 113 χαω.
    Στην Αθήνα τώρα είναι σαφώς μέσα στα νερά του. Πανεύκολο και οικονομικό.
    Τι ΔΕΝ μου άρεσε μέχρι τωρα:
    -η παντελής έλλειψη κάποιου χώρου έστω για να βάλεις τα χαρτιά της μηχανής
    -τα μέτρια φρένα
    Το μηχανάκι είναι μοντέλο 2021 με ένα χρόνο εγγύηση ακομα. Το πηρα με 2300 χιλιόμετρα, ίσα που είχε στρωθεί δηλαδή.
    Να σημειώσω πως οδηγώ μηχανή από το 1995 ενώ από το 2010 έχω αλλάξει τρεις μοτο 1300 κυβικών. Το ys το πηρα για ευκολία και οικονομία στην πόλη και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dadrider3 Προβολή μηνύματος
    .
    Το μηχανάκι είναι μοντέλο 2021 με ένα χρόνο εγγύηση ακομα.
    Εχω την εντυπωση πως ολα τα Ys ειναι η ιδια παρτιδα του 2017, αντε του '18. Aπο 1/1/20 οι νεες εισαγωγες μοτοσυκλετων πρεπει να ειναι euro5, το Ys ειναι euro4, οποτε η εισαγωγη εχει γινει πριν το '20. Το Ys αλλωστε δεν υπαρχει πλεον σαν ενεργο μονδελο στα σαιτ της yamaha.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2022
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Εχω την εντυπωση πως ολα τα Ys ειναι η ιδια παρτιδα του 2017, αντε του '18. Aπο 1/1/20 οι νεες εισαγωγες μοτοσυκλετων πρεπει να ειναι euro5, το Ys ειναι euro4, οποτε η εισαγωγη εχει γινει πριν το '20. Το Ys αλλωστε δεν υπαρχει πλεον σαν ενεργο μονδελο στα σαιτ της yamaha.
    Το ys ήταν στην παραγωγή για Ευρώπη την περίοδο 2017-2020. Βασικά παράγεται ακόμα για Βραζιλία και άλλες χώρες με άλλη ονομασία. Το δικό μου έκανε unboxing στον Νουλα στα Τρίκαλα τον Απρίλιο του 21. Δες βίντεο από travelmoto.
    Στην τελική πας yamaha με αριθμό πλαισίου και σου λένε ποτε κατασκευαστηκε.
    Τελευταία τροποποίηση από Dadrider3; 22/06/2022 στις 20:51.

  11. #26
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    "Εχει καλο γκαζακι ειδικα στα ψηλα το μηχανακι παει πολυ καλα φτανεις τα 100 σχετικα ευκολα στις ευθειες ακομη και με δικαβαλο σε ανηφοραρες (130 κιλα) το παει αξιοπρεπεστατα ακομη και με μισο γκαζι."

    Συγνώμη κιόλας αλλά εκεί σταμάτησα να διαβάζω.
    Εισαι συνηθισμενος απο το jawa που στα 100 αμα ηταν καπνισμενο και ξεκαπνιζε ,σταματαγανε οι απο πισω να διαβαζουν τον αριθμο της τα μπελας σου απο την καπνα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2022
    Μηνύματα
    2
    Ωραια μαγκες, το μηχανακι το εχω 6 μηνες και εχω κανει 8.000χλμ με αυτο και το εχω παει παντου, χωματα,χιονια,βουνα,on-road/off-road. Το μηχανακι ειναι τελειο. και επειδη ειμαι ετσι νεανικης αποψης ,του φορεσα το φιλτρακι αερος μου να πιανει παραπανω χιλιομετρα(οντως εφτανε τα 125 που τα εκοβε ο κοφτης) πιο μετα εβαλα και την εξατμισουλα μου (μεγα λαθος dont try this at home)
    Φωρεσα και λαστιχο φρενου υψηλης για να εχει καλυτερη αίσθηση και πιο γρηγορο φρεναρισμα.
    Για τα φωτα φωραει H4 αυτοκινητου οποτε δεν εχω κανενα προβλημα.
    Περα απο αυτο το μηχανακι μου εβγαλε προβλημα που θα χρειαστει να μπει το χερι βαθια στη τσεπη, και αυτο το προβλημα ειναι χανει συμπιεση απτο πιστονι, και αφου ειμαστε απο ελλαδισταν δεν υπαρχουν πολλα ανταλακτικα διαθεσιμα. Οποτε παραγγέλνεις απο εξωτερικο που σου κοστιζουνε και 200€ κυλινδρος/κεφαλή. Και για αυτο εφταιγε οτι το πηγαινα ταπα οπου πηγαινα, οπως μου λενε οι φιλοι μου, και οτι οι στροφες μου δεν κατεβαιναν κατω απο 7κ.
    Περα απο αυτο το μηχανακι πηγαινει οντως πολυ καλα μακρινες αποστασεις οσο και κοντινες (60χλμ δικαβαλο με κινηση) και την μοιραία βολτα που ειχα κανει στα 120χλμ μονο να πας και μετα πισω σε 2 ωρες. η μηχανη αισθητικα ειναι πανεμορφη και διαφορετικη απτην αντιπαλη της την Honda CB125F η οποια την εβαλα και αυτην κοντρα και την περασε το ys125 (κλαψτε hondακιδες).
    Και για να το ληξω τον διαλογο, η μηχανη ειναι κατάλληλη για αρχάριους εχω μαθει πανω απο 20 ατομα να την οδηγανε σε ουτε 15 λεπτα χωρις καμοια προηγουμενη εμπειρια,(εδω εγω δεν ηξερα να οδηγαω συμπλεκτη σε 125αρι οταν την πηρα

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2022
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG420 Προβολή μηνύματος
    Ωραια μαγκες, το μηχανακι το εχω 6 μηνες και εχω κανει 8.000χλμ με αυτο και το εχω παει παντου, χωματα,χιονια,βουνα,on-road/off-road. Το μηχανακι ειναι τελειο. και επειδη ειμαι ετσι νεανικης αποψης ,του φορεσα το φιλτρακι αερος μου να πιανει παραπανω χιλιομετρα(οντως εφτανε τα 125 που τα εκοβε ο κοφτης) πιο μετα εβαλα και την εξατμισουλα μου (μεγα λαθος dont try this at home)
    Φωρεσα και λαστιχο φρενου υψηλης για να εχει καλυτερη αίσθηση και πιο γρηγορο φρεναρισμα.
    Για τα φωτα φωραει H4 αυτοκινητου οποτε δεν εχω κανενα προβλημα.
    Περα απο αυτο το μηχανακι μου εβγαλε προβλημα που θα χρειαστει να μπει το χερι βαθια στη τσεπη, και αυτο το προβλημα ειναι χανει συμπιεση απτο πιστονι, και αφου ειμαστε απο ελλαδισταν δεν υπαρχουν πολλα ανταλακτικα διαθεσιμα. Οποτε παραγγέλνεις απο εξωτερικο που σου κοστιζουνε και 200€ κυλινδρος/κεφαλή. Και για αυτο εφταιγε οτι το πηγαινα ταπα οπου πηγαινα, οπως μου λενε οι φιλοι μου, και οτι οι στροφες μου δεν κατεβαιναν κατω απο 7κ.
    Περα απο αυτο το μηχανακι πηγαινει οντως πολυ καλα μακρινες αποστασεις οσο και κοντινες (60χλμ δικαβαλο με κινηση) και την μοιραία βολτα που ειχα κανει στα 120χλμ μονο να πας και μετα πισω σε 2 ωρες. η μηχανη αισθητικα ειναι πανεμορφη και διαφορετικη απτην αντιπαλη της την Honda CB125F η οποια την εβαλα και αυτην κοντρα και την περασε το ys125 (κλαψτε hondακιδες).
    Και για να το ληξω τον διαλογο, η μηχανη ειναι κατάλληλη για αρχάριους εχω μαθει πανω απο 20 ατομα να την οδηγανε σε ουτε 15 λεπτα χωρις καμοια προηγουμενη εμπειρια,(εδω εγω δεν ηξερα να οδηγαω συμπλεκτη σε 125αρι οταν την πηρα
    αλλα οπως λενε οντως οπως φερεσε στη μηχανη ετσι θα σου φερεται κι αυτη,
    Εξατμισεις και κοντρες ειναι ωραιες αλλα οταν το 125αρι σου βγαζει ζημιες 600ων€ μαλλον θα προτιμουσες να μην τα εκανες.

    Α και οι φημες ειναι οντως αληθινες η μηχανη καιει 2/2.5/100χλμ με 14 λιτρα ντεποζιτο που μπορει ανετα να σου βγαλει τον μηνα αν μεινεις με το “Eco-mode” που υπαρχει στον εγκεφαλο.
    Αν θελετε να δειτε την μηχανη στο instagram μου :@mixalhs_theod

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG420 Προβολή μηνύματος
    αλλα οπως λενε οντως οπως φερεσε στη μηχανη ετσι θα σου φερεται κι αυτη,
    Εξατμισεις και κοντρες ειναι ωραιες αλλα οταν το 125αρι σου βγαζει ζημιες 600ων€ μαλλον θα προτιμουσες να μην τα εκανες.

    Α και οι φημες ειναι οντως αληθινες η μηχανη καιει 2/2.5/100χλμ με 14 λιτρα ντεποζιτο που μπορει ανετα να σου βγαλει τον μηνα αν μεινεις με το “Eco-mode” που υπαρχει στον εγκεφαλο.
    Αν θελετε να δειτε την μηχανη στο instagram μου :@mixalhs_theod
    Εδώ είμαστε μπαρμπάδια,δεν εχουμε τετοια

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. bajaj ns200 ή yamaha ys125?
    από phovos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2021, 21:33
  2. YAMAHA XJR 400 Τι εντυπώσεις έχετε?
    από stathis1302 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2016, 13:51
  3. Εντυπώσεις απο το VTR 1000 Firestorm
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 12:00
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 15:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF