Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Yamaha Ys125 εντυπώσεις

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42

    Yamaha Ys125 εντυπώσεις

    Μιας και οταν εψαχνα και γω για το μηχανακι δεν εβρισκα μια ολοκληρωμενη αποψη απο κατοχο για να σιγουρευτω για την αγορα μου ειπα να γραψω εδω καποιες εντυπωσεις να βοηθησω πιθανους αγοραστες!
    Μολις το ειδα απο κοντα αρχικα φαινοταν πολυ πιο ωραιο απο οτι στις φωτογραφιες.Καλη ποιοτητα κατασκευης χερουλια,διακοπτες, πλαστικα ολα φαινονται στιβαρα και εκει που πρεπει. Πολυ ωραια ειναι και η βαφη, μαυρο νομιζω ειναι και το καλυτερο του χρωμα. Με το που καθεσαι πανω σε βαζει σε λιγο σκυφτη θεση που επειδη η σελα ειναι μεγαλη μπορεις να τη μεταβαλλεις λιγο ωστε να κατσεις πιο ορθιος. Παντως δε κουραζει καθολου η θεση. Η σελα οπως ειπα ειναι μεγαλη και ειναι μετριας ανεσης. Με το που γυρνας το κλειδι βλεπεις το πολυ ομορφο καντραν που και ηλιο να εχει ολα φαινονται καθαρα. Μολις το οδηγησεις πρωτη φορα περα το οτι ειναι πολυ ησυχο (με αερα δε ακους τη μηχανη οταν οδηγας) αυτο που καταλαβαινεις ειναι οτι δεν εχει πολυ δυναμη χαμηλα που καποιες φορες ειναι σπαστικο. Τη δυναμη την βγαζει σιγα σιγα απο τις 5 5μιση και πανω. Εχει καλο γκαζακι ειδικα στα ψηλα το μηχανακι παει πολυ καλα φτανεις τα 100 σχετικα ευκολα στις ευθειες ακομη και με δικαβαλο σε ανηφοραρες (130 κιλα) το παει αξιοπρεπεστατα ακομη και με μισο γκαζι. Δε το νιωθεις να ζοριζεται ιδιαιτερα. Απο καταναλωση τα γνωστα δηλαδη τιποτα. Δεν εχω μετρησει ακριβως τι καιει αλλα με 14 λιτρα κανεις 600 χιλιομετρα η εκει κοντα αρκετα ευκολα. Θυμαμαι ειχα κανει 450κατι μετα απο γεμισμα και με καποια καλα ανοιγματα ηταν λιγο κατω απο το μισο. Εχει καλο κιβωτιο μαλακο δεν μου εχει κολλησει καμια ταχυτητα η να κανει κατι περιεργο.Προερχομενος απο παπι αυτο που μου εκανε εντυπωση κυριως ειναι η σταθεροτητα του και το πως στριβει. Νιωθεις οτι οδηγας ενα ενιαιο καλοφτιαγμενο συνολο. Ακομη και στα 100 που πας δε κουνιεται απο δω και απο κει σαν τα παπια ειναι σταθερο μιας και ειναι πιο βαρυ. Σε λακουβες που πεφτει δε καταλαβαινει ουτε αυτο ουτε εσυ εχει καλες αναρτησεις και μεγαλους τροχους 18αρες. Εχει παρα πολυ καλους καθρεπτες βλεπεις τα παντα πισω αλλα μετρια φρενα. Το δισκοφρενο μπροστα ειναι καλο το ταμπουρο πισω με το ubs αυτο εμενα δε με πολυβολευει. Με ενα δισκοφρενο πισω θα ηταν πολυ καλυτερα. Αλλα αρνητικα του ειναι για εμενα τα φωτα. Ενω εχουν καλη δυναμη φεγγουν πολυ χαμηλα κατι που φτιαχνεται βεβαια. Με τη μικρη σκαλα πχ δε βλεπεις ουτε στα 2 μετρα. Ειναι γενικα μετρια. Τα λαστιχα του επισης μετρια κινεζικα ειναι αν δεν κανω λαθος μεχρι στιγμης δε συναντησα καποιο προβλημα με αυτα δε τα θεωρω επικινδυνα παντως. Αυτο που ενδιεφερε εμενα και δεν μπορουσα να βρω πουθενα ειναι αν εχει χωρο για κατω απο τη σελα η γενικα χωρο για αντικειμενα. Η σελα δεν ανοιγει παρα μονο αν τη ξεβιδωσεις. Ο μονος χωρος που εχει ειναι ενα καπακι στα πλαγια που ανοιγει με το κλειδι και δε νομιζω πως ειναι για να το ανοιγοκλεινεις πολυ μιας και ειναι λιγο περιεργο στο κουμπωμα. Εχει τα εργαλεια εκει και ενα χωρο ισα ισα για τα χαρτια. Στα 2550 που το πηρα εγω θεωρω αξιζει τα χρηματα ετσι κι αλλιως και τα παπια εκει κυμαινονται πλεον. Μια καλοφτιαγμενη μηχανουλα ειναι πολυ ομορφη που σε βοηθαει να μαθεις και να πας και σε μεγαλυτερες μετα. Αυτα απο εμενα οποιος ενδιαφερεται για το μηχανακι και εχει καμια ερωτηση ευχαριστως να βοηθησω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Τώρα το πήρες; καλορίζικο. Μετά τα 1.500-2.000 χιλιόμετρα που θα ανοίξει ο κινητήρας του, θα δεις ότι θα βγάλει αισθητά περισσότερη δύναμη.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    "Εχει καλο γκαζακι ειδικα στα ψηλα το μηχανακι παει πολυ καλα φτανεις τα 100 σχετικα ευκολα στις ευθειες ακομη και με δικαβαλο σε ανηφοραρες (130 κιλα) το παει αξιοπρεπεστατα ακομη και με μισο γκαζι."

    Συγνώμη κιόλας αλλά εκεί σταμάτησα να διαβάζω.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Τώρα το πήρες; καλορίζικο. Μετά τα 1.500-2.000 χιλιόμετρα που θα ανοίξει ο κινητήρας του, θα δεις ότι θα βγάλει αισθητά περισσότερη δύναμη.
    Καινουργιο φιλε ναι. Ευχαριστω να σαι καλα!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    "Εχει καλο γκαζακι ειδικα στα ψηλα το μηχανακι παει πολυ καλα φτανεις τα 100 σχετικα ευκολα στις ευθειες ακομη και με δικαβαλο σε ανηφοραρες (130 κιλα) το παει αξιοπρεπεστατα ακομη και με μισο γκαζι."

    Συγνώμη κιόλας αλλά εκεί σταμάτησα να διαβάζω.
    Μη με σκας!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Μπράβο ρε μάγκα. Καλά το σκέφτηκες να γράψεις 2 λόγια για μελλοντικούς αγοραστές.
    Και εγώ μεταξύ αυτού και παπιου αυτό θα επερνα!!!
    Να το χαρείς
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2020
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μπράβο ρε μάγκα. Καλά το σκέφτηκες να γράψεις 2 λόγια για μελλοντικούς αγοραστές.
    Και εγώ μεταξύ αυτού και παπιου αυτό θα επερνα!!!
    Να το χαρείς
    Ευχαριστω φιλε να σαι καλα!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Νεκρανασταινω το ποστ για να ζητησω ενα update απο τους κατόχους της ys125, αν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, αν παρατήρησαν τιποτα φθορές με τον καιρό, τι καταναλωση βλεπουν κλπ. Κάθε πληροφορία πολύτιμη, ευχαριστώ!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από phovos Προβολή μηνύματος
    Νεκρανασταινω το ποστ για να ζητησω ενα update απο τους κατόχους της ys125, αν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, αν παρατήρησαν τιποτα φθορές με τον καιρό, τι καταναλωση βλεπουν κλπ. Κάθε πληροφορία πολύτιμη, ευχαριστώ!
    βέβαια ειναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα ....
    αλλά 2 γνωστα μου ατομα με 125 cc αλλά σε honda cbf125 2012 κ 2014 μοντέλα (δηλ. το αντίστοιχο honda σε yamaha ) βρίζουν καθημερινά την honda για τα πηνία την αντλία βενζίνης και τον ανορθωτή που αλλαξαν λόγω βλάβης ,βαζοντας βαθειά το χερι στην τσέπη ,ο ενας μάλιστα εχει θεμα κ στην καμπάνα....κ μιλάμε για ατομα οικογενειάρχες κ ΟΧΙ κάγκουρες και προσεκτικοί οσο δεν πάει ...

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    βέβαια ειναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα ....
    αλλά 2 γνωστα μου ατομα με 125 cc αλλά σε honda cbf125 2012 κ 2014 μοντέλα (δηλ. το αντίστοιχο honda σε yamaha ) βρίζουν καθημερινά την honda για τα πηνία την αντλία βενζίνης και τον ανορθωτή που αλλαξαν λόγω βλάβης ,βαζοντας βαθειά το χερι στην τσέπη ,ο ενας μάλιστα εχει θεμα κ στην καμπάνα....κ μιλάμε για ατομα οικογενειάρχες κ ΟΧΙ κάγκουρες και προσεκτικοί οσο δεν πάει ...
    Για τα πηνία στα cb125 το διάβασα κι αλλου, νομιζω διορθώθηκε τα τελευταια χρόνια. Απο την αλλη για τα ys125 που πούλησαν παρα πολύ στην Αγγλια διαβάζω αρκετά παράπονα απο τους άγγλους για σκουριές, ακόμη και πανω στο χρονο (βεβαια διαφορετικες καιρικες συνθηκες σε σχεση με Ελλάδα). Πάντως μεταξύ ys125 και cb125f (ειδικα του 2021), νομιζω οτι το ys υπερτερεί σημαντικά στην εμφάνιση.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2019
    Μηνύματα
    13
    Φιλε το χω εγω το μηχανακι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το μηχανακι το χω 7 μηνες εχω κανει μονο 4000 χιλιομετρα λογω απουσιας μου απο το νησι για δουλεια. Οντας νησιωτης μενω διπλα σε θαλασσα ενω εχει και πολυ υγρασια οποτε κατι ψευτοσκουριες εκει στην δισκοπλακα και σε κατι σημεια στην εξατμιση τις εχει πεταξει αλλα ειναι τοσο μικρες που μονο αμα την πλενω τις βλεπω. Κατι αλλο σε φθορα δεν εχω παρατήρησει. Μηχανικο προβλημα απολυτως τιποτα. Τα σερβις του στην ωρα τους προφανως. Ειναι ομως γενικα μια στιβαρη κατασκευη δεν νομιζω να βγαλει κατι βλεποντας και τον προκατοχο του:ybr125. Απο καταναλωση 600 χιλιομετρα απο το 14λιτρο ντεποζιτο τα κανεις με φουλ χαλαρη οδηγηση(μενω σε επαρχεία). Τα 550 και πανω τα χεις σιγουρα παντως. Το μονο που αλλαξα ειναι στα φωτα που ψηλωσα το φαναρι γιατι ηταν τερμα κατω. Κατα τα αλλα δεν αντιμετωπισα αλλο θεμα. Μολις εστρωσε κιολας αρχισε να βγαζει παραπανω δυναμη ενω τωρα που πατησαν και τα φρενα του που στην αρχη τα θεωρουσα μετρια πλεον τα θεωρω αρκετα καλα .Γενικα το παιδι που εγραψε το ποστ εχει καλυψει τα παντα και συμφωνω μαζι του σε οσα ανεφερε για το μηχανακι. Γενικα οτι ερωτηση εχεις για το μηχανακι γραψε εδω να την απαντησω..
    Για το παλιο cbf125 που λενε τα παιδια οντως εβγαζε θεματακια παντως τα καινουργια απο το 17 και μετα φιλος μου με 20000χλμ και σκληρη χρηση δε του εβγαλε τιποτα απολυτως.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Σ'ευχαριστω παρα πολύ για τις πληροφορίες. Περισσότερο με ενδιέφερε να μάθω αν εμφάνισε καθόλου προβλήματα ή φθορές. Εχω καθυστερησει πολυ το διπλωμα μου λογω ενος ατυχηματος και του lockdown οποτε στο διαστημα αυτο εχω δει/σκεφτει πολλες μηχανες για αγορα (zontes g155, sym nht 200, bajaj ns200, suzuki gsx 250r, cb125f) αλλα νομιζω οτι με βαση και τα οικονομικα μου θα καταληξω στην πιο απλη και αξιοπιστη λυση του ys (Keep It Simple Stupid).

    Μια τελευταια ερώτηση μονο για τις ταχύτητες που πιάνει, τι τελική περιπου να περιμένω μετα το στρωσιμο, στα ποσά χιλιομετρα/ωρα νιώθεις οτι κινείται άνετα χωρίς να ζοριζεται και πως είναι σε δικαβαλο.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2019
    Μηνύματα
    13
    Θεωρω πως παει καλα για αυτο που ειναι. Τελικη εχω πιασει κοντα 110 σε δρομο με μικρη κλιση. Το χα κανει για να το τεσταρω να δω πως παει. Δεν ειναι για να το πας ετσι το μηχανακι. Τα 80 τα πιανει σβελτα ειναι ροπατο γενικα.. 80 με 90κατι θα ελεγα ειναι το νορμαλ που θα μπορεις να το πηγαινεις χωρις να το σπας. Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως ειναι πως ακομη και στα 100 δεν κουναει καθολου σου εμπνεει εμπιστοσυνη δεν ειναι σαν το κρυπτονακι που ειχα που μετα τα 80 κουναγε. Στριβει καλα και με χιλιομετρα κιολας .Οποτε το πας εκει 80 90 και εισαι αρχοντας. Δικαβαλος νιωθεις σταθερος και δε μασαει τραβαει καλα. Εγω 80κατι και ενας φιλος μου γομαρι 85+ σε ανηφορες επαρχειας πηγαιναμε καλα δε το ενιωσα να ζοριζεται τραβαγε καλα. Καμια σχεση με το παπι που ειχα. Γενικα η μηχανη ειναι ενα λιγο πιο δυνατο παπι σε δυναμη αλλα φουλ σταθερη με καλα φρενα γενικα ενα καλοστημενο συνολο. Ειναι και ομορφο το ατιμο μου το λενε ολοι οσοι το βλεπουν. Μαυρο χρωμα ειναι το καλυτερο του. Στα 2500 ειναι μια πολυ τιμια επιλογη. Καλες βολτες οτι και να παρεις φιλε!

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos0001 Προβολή μηνύματος
    Θεωρω πως παει καλα για αυτο που ειναι. Τελικη εχω πιασει κοντα 110 σε δρομο με μικρη κλιση. Το χα κανει για να το τεσταρω να δω πως παει. Δεν ειναι για να το πας ετσι το μηχανακι. Τα 80 τα πιανει σβελτα ειναι ροπατο γενικα.. 80 με 90κατι θα ελεγα ειναι το νορμαλ που θα μπορεις να το πηγαινεις χωρις να το σπας. Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως ειναι πως ακομη και στα 100 δεν κουναει καθολου σου εμπνεει εμπιστοσυνη δεν ειναι σαν το κρυπτονακι που ειχα που μετα τα 80 κουναγε. Στριβει καλα και με χιλιομετρα κιολας .Οποτε το πας εκει 80 90 και εισαι αρχοντας. Δικαβαλος νιωθεις σταθερος και δε μασαει τραβαει καλα. Εγω 80κατι και ενας φιλος μου γομαρι 85+ σε ανηφορες επαρχειας πηγαιναμε καλα δε το ενιωσα να ζοριζεται τραβαγε καλα. Καμια σχεση με το παπι που ειχα. Γενικα η μηχανη ειναι ενα λιγο πιο δυνατο παπι σε δυναμη αλλα φουλ σταθερη με καλα φρενα γενικα ενα καλοστημενο συνολο. Ειναι και ομορφο το ατιμο μου το λενε ολοι οσοι το βλεπουν. Μαυρο χρωμα ειναι το καλυτερο του. Στα 2500 ειναι μια πολυ τιμια επιλογη. Καλες βολτες οτι και να παρεις φιλε!
    Μια χαρά! Για Αθήνα το θελω, καθημερινό πηγαινελα στο κεντρο και καμία δουλεια κοντά στο σπίτι οποτε τα 80-90 μου είναι υπέρ αρκετά πιστεύω. Προεχει η οικονομία στην αγορά, στην κατανάλωση και στη συντηρηση και φυσικα η αξιοπιστία. Ετσι κι αλλιως πρωτη μου μηχανή θα ειναι και κοντευω στα 40, δύσκολο να αρχίσω τώρα τις καγκουριές στο δρόμο για τη δουλεια

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Ωραίο αυτό το 125. Ίσως κάποια στιγμή να το κοίταζα και γω . Να μας ενημερώνετε παιδιά για το μηχανάκι όσοι το έχετε .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. bajaj ns200 ή yamaha ys125?
    από phovos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2021, 20:33
  2. YAMAHA XJR 400 Τι εντυπώσεις έχετε?
    από stathis1302 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2016, 12:51
  3. Εντυπώσεις απο το VTR 1000 Firestorm
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 11:00
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF