Σελίδα 4 από 22 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 327

Θέμα: Ενδιαφέρον συγκριτικό V4S vs K5

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Πάντως εγώ αν είχα τα φράγκα, το Ντουκάτι θα έπαιρνα και ας με πέρναγε το παλιό στην πίστα.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ακόμα και κάτι να πήγε "στραβά" και η λαδιέρα να έκανε ελαφρώς καλύτερους χρόνους, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα. Παραμένει το γεγονός ότι η διαφορά τους ΔΕΝ είναι 20 χιλιάρικα. Όπως και το ότι αν έχεις χέρια, πας. Αν δεν έχεις, πληρώνεις. Τίποτα που δε γνωρίζαμε ήδη δηλαδή.
    Ρε μικρέ αυτό είναι θεμελιώδες πάμε παρακάτω, ας επικεντρωθούμε στο γεγονός ότι ένα γιαπωνέζικο "μπουρδέλο" * 15ετίας με κοντά 90000 χλμ αν άκουσα καλά έκλεισε το σπιτάκι της σύγχρονης Ιταλίδας...
    * Ακόμα και για μένα έτσι που το χαν βάψει έτσι έμοιαζε

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε μικρέ αυτό είναι θεμελιώδες πάμε παρακάτω, ας επικεντρωθούμε στο γεγονός ότι ένα γιαπωνέζικο "μπουρδέλο" * 15ετίας με κοντά 90000 χλμ αν άκουσα καλά έκλεισε το σπιτάκι της σύγχρονης Ιταλίδας...
    * Ακόμα και για μένα έτσι που το χαν βάψει έτσι έμοιαζε
    Αν είχε και ροζ μονόκερους θα ήταν ολοκληρωμένο
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Πάντως εγώ αν είχα τα φράγκα, το Ντουκάτι θα έπαιρνα και ας με πέρναγε το παλιό στην πίστα.
    Εννοείται. Κι εγώ.



    Life begins at 45°.

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εννοείται. Κι εγώ.



    Μέχρι και σωβρακα 100 το τεμάχιο θα έπαιρνα. Δε συζητάμε για στολές, κράνη κτλ όλα Δουκάτι
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εννοείται. Κι εγώ.



    Εγώ μόνο αν μου έλεγαν ,ποιο θες από τα δύο ?

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ισως με τις σουπερ ηλ αναρτησεις παντα ψαχνεις "την ρυθμιση"
    το R δεν εχει ηλεκτρονικες.
    αλλα και του s που εχει στην πιστα χρησιμοποιεις το fix suspension που παυει να λειτουργει ημιενεργητικα και να αυτορυθμιζεται αλλα κραταει τις στανταρ ρυθμισεις που εσυ του εχεις δωσει.η μονη διαφορα σε αυτη τη ρυθμιση ειναι πως τις ρυθμισεις αντι να τις κανεις με κατσαβιδακια και κλικ τα κανεις ολα ψηφιακα και εχεις τη δυνατοτητα αποθηκευσης διαφορων σεναριων.αλλα φυσικα και θελει αυτο ψαξιμο και ρυθμιση απλα εχεις πολυ πιο ευκολη ρυθμιση.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Πω ρε παιδί μου αυτά τα ducati χάλι μαύρο και να μου χαρίζανε ένα v4s αφού δεν πατάει gixxer 15 ετίας ούτε που
    θα το έπαιρνα

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Πω ρε παιδί μου αυτά τα ducati χάλι μαύρο και να μου χαρίζανε ένα v4s αφού δεν πατάει gixxer 15 ετίας ούτε που
    θα το έπαιρνα
    έλα ρε ,πως κάνεις έτσι, με ένα σκληρότερο ελατήριο μπορεί και να το ισοφαρίσει.... ίσως.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    δηλωνω παντελως ασχετως με την κατηγορια και το αθλημα αλλα οταν ακουω για ηλεκρονικα σε ιταλικα οχηματα μου ερχονται στα μυαλο οι λαμπες στοπ απο φιατ πουντο που ακομα δεν εχουν καταφερει να τις κανουν να μην καιγονται για πλακα

  11. #56
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Δεν ξέρω αρκετά, ειδικά από SS, αλλά το αποτέλεσμα μου φένεται τόσο αναπάντεχο που θα με ενδιέφερε να το επανεξετάσουν, είτε με άλλους αναβάτες, είτε με άλλα μηχανάκια σε περίπτωση που το ένα είχε πρόβλημα ή το άλλο άγνωστες βελτιώσεις.

    15 χρόνια εξέλιξη, +πόσα άλογα και δε μπορεί ο Ντούκος να κάνει έστω τον ίδιο χρόνο με ένα σχετικά ταλαιπωρημένο Τζίξερ; Που υποτίθεται μάλιστα ότι τα Ντουκάτια είναι γΛήγορα και με λιγότερα άλογα (στήσιμο, πλαίσιο, αναρτήσεις κλπ)


    Κατά τα άλλα, έμπαινε Σουζουκάρα!

  12. #57
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δηλωνω παντελως ασχετως με την κατηγορια και το αθλημα αλλα οταν ακουω για ηλεκρονικα σε ιταλικα οχηματα μου ερχονται στα μυαλο οι λαμπες στοπ απο φιατ πουντο που ακομα δεν εχουν καταφερει να τις κανουν να μην καιγονται για πλακα
    Δεν είναι τυχαίο ότι τα πιο αξιόπιστα ντουκάτι είναι τα αερόψυκτα με 0 ηλεκτρονικά. Οτιδήποτε πιο πολύπλοκο από αυτό καλύτερα να το αφήνουν σε κάποιους που κατέχουν.
    Life begins at 45°.

  13. #58
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δηλωνω παντελως ασχετως με την κατηγορια και το αθλημα αλλα οταν ακουω για ηλεκρονικα σε ιταλικα οχηματα μου ερχονται στα μυαλο οι λαμπες στοπ απο φιατ πουντο που ακομα δεν εχουν καταφερει να τις κανουν να μην καιγονται για πλακα
    Δεν καίγονται πάντα, μερικές φορές απλά για να ανάψει στοπ πρέπει να βγάλεις φλας

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τυχαίο ότι τα πιο αξιόπιστα ντουκάτι είναι τα αερόψυκτα με 0 ηλεκτρονικά. Οτιδήποτε πιο πολύπλοκο από αυτό καλύτερα να το αφήνουν σε κάποιους που κατέχουν.
    Χαχα νιώθω περήφανος που έχω αερόψυκτο

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι τυχαίο ότι τα πιο αξιόπιστα ντουκάτι είναι τα αερόψυκτα με 0 ηλεκτρονικά. Οτιδήποτε πιο πολύπλοκο από αυτό καλύτερα να το αφήνουν σε κάποιους που κατέχουν.
    να ξες εισαι πολυ προκατειλημμενος.εγω δεν ειμαι με καμια εταιρια και στα π@π@ρι@ μου αλλα τυχαινει να εχω φιλους με μουλτι(950-1200-1260) απο το 15 και μετα και διαφορα μονστερ με 0 στην κυριολεξια προβληματα.τωρα ισως ξερεις καλυτερα.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 4 από 22 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2008, 10:21
  2. Gsxr K5 Vs K6
    από GSXR K6 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 11:34
  3. k5 vs R1 2004 @ Εθνική Οδός Λάρισα
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2007, 21:08
  4. R1 Vs K5?
    από Dionisisk5 στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 22:20
  5. GSXR 1000 K5 vs οι λοιποί καϋμένοι......
    από stako στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2005, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF