Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 105

Θέμα: piaggio medley 150 s 2020 vs honda sh 150i 2020

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    1,6 παιρνει το πιατζιο????? 0,9 παιρνει το sh

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    0-30 100% συνθετικο
    Τωρα μαρκα ακριβως δεν θυμαμαι

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikospiaggio Προβολή μηνύματος
    Επειδη εχω το mendley 2 χρονια τωρα.
    31.000χιλ
    Καθε 5.000 λαδια 40€
    Καθε 10.000 λαδια φιλτρο 60€
    Καθε 20.000 λαδια φιλτρο μπουζι ιμαντα 200€
    Τα ιδια πληρωνω κι εγω στο Aprilia Sportcity 250 που εχω απο το 07. Σε εξουσιοδοτημενο Piaggio φυσικα.

    Μετα απο αρκετες επισκεψεις σε αλλα συνεργεια που πληρωνα 10% λιγοτερα αλλα δεν αλλαζαν λαδια, συμπληρωναν μονο, μου εβαλαν νερο στο κυκλωμα ψυξης ( κατι που απαγορευεται ρητα απο τον κατασκευαστη ), εβαλαν μαιμου ιμαντα αλλα πληρωθηκε σαν γνησιος και διαφορα αλλα, προτιμησα να πληρωνω κατι παραπανω αλλα και αποδειξη να παιρνω και δουλεια να γινεται

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Για να μην παρεξηγηθώ, προφανώς δεν είναι απαγορευτικά τα κόστη, και ένα τέτοιο μηχανάκι είναι τεράστια ευκολία στην πόλη, σίγουρα σε αποζημιώνει με τη χρηστικότητά του. Αλλά 40-60€ παραμένουν πολλά για 2 λίτρα λάδι σε 150άρι σκούτερ. Τόσα πλήρωνα για 4 λίτρα σε μοτοσικλέτα μεσαίου κυβισμού. Ναι, στην αντιπροσωπεία.

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Δε ξέρω που βρήκες αυτές τις τιμές
    Πραγματικά δεν υπάρχουν.
    Κολλητός φίλος στο Runner 125 LC του 08 δίνει περίπου 20€ για αλλαγή λαδιού (κάθε 6.000) ενώ για αλλαγή ιμάντα (πάντα σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο piaggio και πάντα τα γνήσια ανταλλακτικά) έδωσε 70€ (μαζί με μπίλιες).
    Τι σχέση έχει το runner με το μεντλευ 150?
    Αυτές είναι οι τιμές στο μεντλευ.
    Λάδια με φίλτρο λαδιού θες ένα 40αρι.
    Αν βάλεις φίλτρο και μπουζί πας στα 60

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Γιατί; Το honda έχει φθηνά service και αναλώσιμα;;
    Νομίζω σου τα έγραψα και πιο πριν....
    Κάθε 24000 ιμάντα που κάνει κάνα 35 και που αντέχει τουλάχιστον 30000 σε πολλούς που ξέρω αντί κάθε 20000 του μεντλευ.
    Φίλτρο λαδιού δεν έχει ενώ το μεντλευ έχει.
    Εγώ όμως βλέπω από τα γραφόμενα σου ότι είσαι προς το μεντλευ και ψάχνεις καλές γνώμες για αυτό.
    Αν δε διαθέτεις τα λεφτά για sh πάρε πιατζιο.
    Δε θα έχεις πρόβλημα. Είχα Μπέβερλυ 7 χρόνια και ήταν αξιόπιστο απλά η ποιότητα του χοντα είναι εμφανής.
    Επίσης να πω ότι όταν πουλουσα το Μπέβερλυ ήμουν ο πιο φτηνός στο καρ και δεν έφευγε με τιποτα

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα προτίμησε το sh. Την διαφορά στην τιμή θα την αποσβεσεις από το κόστος συντήρησης και την οικονομία στην κατανάλωση.
    Σε άλλη περίπτωση το medley θα βγει πιο φθηνό.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Liberty 125 της γυναικας μου στα 44.000χλμ, ανοιξαμε με το μαστορα ολα τα πλαστικα για να αλκαξουμε ενα σωληνακι και ειδαμε οτι ολα ειναι αστα να πανε...συν το γεγονος οτι καιει λαδι του θανατα που σημαινει σε τοσα λιγα χιλ. παμε για στρομφαλο και κυλινδρομπιστονα...ταο καθε εσωτερικο πλαστικο και σωληνακια φαγωμενα, συνολο χρηματων για να επανελθει για να μην ειναι επικινδυνο κανα 1000αρικο το υπολογιζω και το κανω γιατι επιυελοθς βρηκα μαστορα μερακλη και γατα και φθηνο...παντως η ποιοτητα piaggio ειναι τραγικη...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Οσο για λαδι, liqui mooly απο λαμπριανιδη 7,5 ευρω το λιτρο...μακρια απο τα 10-30 και ας λεει η εταιρια..στην αθηνα των 40 βαθμων το λεπτο αυτο λαδι γινεται κατραμι και δεν λιπαινει...οταν εβαλα 10-30 στο δικο μου sh μετα απο 1500χλμ που το αλλαξα βγηκε..νερο!!! Καμια λιπανση...λοιπον 10-40 scooter, για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Για τον sissos
    2 χρονια εκτος απο σεβις μονο ελαστικα στα 15.000χιλ
    Μηχανικο προβλημα κανενα.
    Καταναλωση 2.5
    Στιβαρο.
    Χωρις τριγμους
    Ανετο στην κινηση
    Με ασφαλεια στους μεγαλους δρομους.
    Αλλα οπως ειπα και παραπανω
    Και τα 2 ειναι καινουρια
    Δεν γνωριζουμε τιποτε ακομη.
    Οτι γραφω αφορα μοντελο 2018
    Και το sh & to medley ειναι με νεους κινητηρες.
    Ειμαι πολυ ευχαριστιμενος.
    Αρκει να σου πω οτι ειχα beverly 12 χρονια με 30.000χιλ.
    Δεν το ευχαριστηθηκα οπως αυτο.
    Το κρατουσα γιατι μ αρεσε να το βλεπ ω
    Αυτο το σκιζω και αντεχει
    Το beverly μονο προβληματα

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2020
    Μηνύματα
    21
    Μην το ψάχνεις τόσο πηγαινε πάρε τό medley δεν θα σου πάθει τπτ αν το προσέχεις κ με σωστό στρώσιμο. Όλα τα άλλα που λέει ο καθένας εμένα μ διαλύθηκε εμένα μου ετριζε εμένα μου ανατιναχτηκε είναι ξεκάθαρα λόγω χρήσης στρωσίματος και συντήρησης. Ότι μηχανάκι και να ναι.

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστά. Έτσι ακριβώς ειναι
    Εχω την αίσθηση ότι ο sisos έχει αγοράσει ήδη το μεντλευ και θα έπρεπε να μας το πει εδώ και καιρο

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου Νίκος παππάς θα μου επιτρέψεις να διαφωνισω σχετικά με την κατανάλωση του sh. Το έχω οδηγήσει πολλές φορές. Το έχω τσεκάρει Άλλες τόσες. Δεν νομίζω να είναι ποιο οικονομικό στην κατανάλωση. Μιλάμε πάντα για μοντέλο του 19
    Sisos λάθος κάνεις εσύ.
    Το sh πιάνει από 2,1 έως 3 σε τρελό σκισιμο.
    Το μεντλευ έχει μέσο όρο τα 3 άρα βγαίνει πιο οικονομικό το sh σε κατανάλωση.
    Εμένα το sh που είναι του 15 καιει 2,4 σε delivery φάση αλλά όλα αυτά που συζητάμε δεν έχουν νόημα μιας και ήδη έχεις το μεντλευ.
    Καλορίζικο πάντως και καλοταξιδο να είναι.
    Μια χαρά ήταν η επιλογή σου και μην αγχωνεσαι.

    Εμένα αυτό που με χάλασε όταν βγήκε το μεντλευ ήταν ο μη έλεγχος του σκούτερ όταν το φτιάξανε και αναγκάστηκαν να βγάλουν ανάκληση για ενίσχυση του σκελετού.
    Επίσης η κοροϊδία της εταιρίας σε όσους είχαν το Μπέβερλυ 350 όπου είχε πρόβλημα με τά φρένα και τους έλεγαν ότι οι τρομοες θέλουν αλλαγή κάθε 15000 και είναι φυσιολογικό.
    Η ιστορία γνωστή......αναγκάστηκαν να κάνουν ανάκληση μετ' από κάνα δυο χρόνια στα φρένα μετά το χαμό που έγινε από τους ιδιοκτητες

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Sisos λάθος κάνεις εσύ.
    Το sh πιάνει από 2,1 έως 3 σε τρελό σκισιμο.
    Το μεντλευ έχει μέσο όρο τα 3 άρα βγαίνει πιο οικονομικό το sh σε κατανάλωση.
    Εμένα το sh που είναι του 15 καιει 2,4 σε delivery φάση αλλά όλα αυτά που συζητάμε δεν έχουν νόημα μιας και ήδη έχεις το μεντλευ.
    Καλορίζικο πάντως και καλοταξιδο να είναι.
    Μια χαρά ήταν η επιλογή σου και μην αγχωνεσαι.

    Εμένα αυτό που με χάλασε όταν βγήκε το μεντλευ ήταν ο μη έλεγχος του σκούτερ όταν το φτιάξανε και αναγκάστηκαν να βγάλουν ανάκληση για ενίσχυση του σκελετού.
    Επίσης η κοροϊδία της εταιρίας σε όσους είχαν το Μπέβερλυ 350 όπου είχε πρόβλημα με τά φρένα και τους έλεγαν ότι οι τρομοες θέλουν αλλαγή κάθε 15000 και είναι φυσιολογικό.
    Η ιστορία γνωστή......αναγκάστηκαν να κάνουν ανάκληση μετ' από κάνα δυο χρόνια στα φρένα μετά το χαμό που έγινε από τους ιδιοκτητες
    2,5 μεσα στην πολη sh 2018,με τρελλο σκισιμο και τερμα γκαζι φτανει τα 3

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Οσο για λαδι, liqui mooly απο λαμπριανιδη 7,5 ευρω το λιτρο...μακρια απο τα 10-30 και ας λεει η εταιρια..στην αθηνα των 40 βαθμων το λεπτο αυτο λαδι γινεται κατραμι και δεν λιπαινει...οταν εβαλα 10-30 στο δικο μου sh μετα απο 1500χλμ που το αλλαξα βγηκε..νερο!!! Καμια λιπανση...λοιπον 10-40 scooter, για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο...
    νερο θα βγει και το 10/40,αυτο δεν σημαινει οτι δεν κανει σωστα την δουλεια του,το οτι βγηκε κατραμι ειναι σαφεστατη αποδειξη οτι δουλευει σωστα

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Piaggio Medley 150
    από alex14 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2020, 22:50
  2. Piaggio Medley 150 προβληματα
    από kounelii στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2017, 19:27
  3. piaggo medley vs honda sh 150 2017
    από iGiwrgos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2017, 15:25
  4. Mp3 250 vs Honda SH 300 abs
    από gavos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2011, 20:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF