Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 105

Θέμα: piaggio medley 150 s 2020 vs honda sh 150i 2020

  1. #91
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Κάτοχοι Medley 150.... φίλος το πήρε πρι από λίγους μήνες, έχει δεν έχει κάνει 1500 χλμ. Όταν πιάνει ταχύτητες από 50 μέχρι 60 χλμ αντιμετωπίζει έναν κραδασμό στο τιμόνι που δε μπορεί να βρει από που προέρχεται.

    Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;
    Έχει εμπειρία από μηχανάκια; Μήπως είναι ο κραδασμός σε συγκεκριμένες στροφές του μονοκυλινδρου;

  2. #92
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Έχει εμπειρία από μηχανάκια; Μήπως είναι ο κραδασμός σε συγκεκριμένες στροφές του μονοκυλινδρου;
    Το έχω σκεφθεί. Σήμερα θα το πάρω βόλτα να τσεκάρω τι ακριβώς εννοεί. Το μόνο που ξέρω είναι πως είχε χρόνια σκούτερ, ένα Skipper της piaggio και τώρα έχει ξενερώσει, πράγμα που μου κάνει εντύπωση.

  3. #93
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Κάτοχοι Medley 150 ερώτηση...
    Φίλος το πήρε πριν από λίγους μήνες, έχει δεν έχει κάνει 1500 χλμ. Όταν πιάνει ταχύτητες από 50 μέχρι 60 χλμ αντιμετωπίζει έναν κραδασμό στο τιμόνι που δε μπορεί να βρει από που προέρχεται.

    Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;
    99% στραβο λαστιχο. Αντιπροσωπεια γρηγορα τωρα που ειναι νωρις για αντικατασταση στην εγγυηση.
    Ουτε κραδασμους απο μονοκυλινδρο που ακουσα πριν, ουτε μπαγαζιερες. Ειναι το κλασικο τρεμουλο στα 50-60 χλμ. Το εχουν παθει και αλλοι

  4. #94
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Νικο77 δεν ξέρω πως μπορείς και είσαι τόσο απόλυτα σίγουρος.
    Στο παπάκι του δικό μου (κρυφτονεξ) αυτό το τρέμουλο έπαιζε σε αυτά τα χλμ, λόγω στραβής πίσω ζάντας. Αλλαξα ζάντα, μπάη μπάη τρέμουλο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Κάτοχοι Medley 150 ερώτηση...
    Φίλος το πήρε πριν από λίγους μήνες, έχει δεν έχει κάνει 1500 χλμ. Όταν πιάνει ταχύτητες από 50 μέχρι 60 χλμ αντιμετωπίζει έναν κραδασμό στο τιμόνι που δε μπορεί να βρει από που προέρχεται.

    Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;
    Πολλά σκουτεράκια το κάνουν αυτό, πες του να μην ανησυχεί και να πιάνει το τιμόνι έστω με το ένα χέρι

  6. #96
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλοι μου.

  7. #97
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Πολλά σκουτεράκια το κάνουν αυτό, πες του να μην ανησυχεί και να πιάνει το τιμόνι έστω με το ένα χέρι
    Μαλιστα. Το οτι πολλα σκουτερ το κανουν αυτο τι σημαινει?
    Οτι η λυση ειναι να πιανει το τιμονι? Αυτο ειναι αυτονοητο.
    Οτι ειναι νομος να το κανει το σκουτερ αυτο το τρεμουλο?
    Σε οσους το εκανε αυτο στο 99% εφταιγε λαστιχο

  8. #98
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Νικο77 δεν ξέρω πως μπορείς και είσαι τόσο απόλυτα σίγουρος.
    Στο παπάκι του δικό μου (κρυφτονεξ) αυτό το τρέμουλο έπαιζε σε αυτά τα χλμ, λόγω στραβής πίσω ζάντας. Αλλαξα ζάντα, μπάη μπάη τρέμουλο.
    Λαστιχο ειναι συνηθως. Ζαντα θα τη δει στην αντιπροσωπεια αλλα ειναι πιο μικρο ποσοστο

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Μαλιστα. Το οτι πολλα σκουτερ το κανουν αυτο τι σημαινει?
    Οτι η λυση ειναι να πιανει το τιμονι? Αυτο ειναι αυτονοητο.
    Οτι ειναι νομος να το κανει το σκουτερ αυτο το τρεμουλο?
    Σε οσους το εκανε αυτο στο 99% εφταιγε λαστιχο
    Οι περισσότεροι κάτοχοι σκούτερ εντοπίζουν αυτό το τρέμουλο όταν αφήνουν τα χέρια απ το τιμόνι σε συγκεκριμένο εύρος ταχύτητας· είναι κάποιο είδος συντονισμού στον οποίο συνεπικουρούν η ιδιαιτερότητα της σχεδίασης του σωληνωτού πλαισίου και της γεωμετρίας. Σαφώς και δεν αποκλείονται αστοχίες σε ζάντες, λάστιχα και άλλα αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις το φαινόμενο δημιουργείται από τη δομή της κατασκευής.
    Κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει, αλλά συμβαίνει.

  10. #100
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Οι περισσότεροι κάτοχοι σκούτερ εντοπίζουν αυτό το τρέμουλο όταν αφήνουν τα χέρια απ το τιμόνι σε συγκεκριμένο εύρος ταχύτητας· είναι κάποιο είδος συντονισμού στον οποίο συνεπικουρούν η ιδιαιτερότητα της σχεδίασης του σωληνωτού πλαισίου και της γεωμετρίας. Σαφώς και δεν αποκλείονται αστοχίες σε ζάντες, λάστιχα και άλλα αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις το φαινόμενο δημιουργείται από τη δομή της κατασκευής.
    Κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει, αλλά συμβαίνει.
    Γιώργο σε beverly 250 καινούριο, honda sh 300 καινούριο και τώρα sh 150 καινούριο πήγαιναν ευθεία χωρίς τρέμουλο και τα 3 με βαλίτσα πίσω.
    Στα 2 χρόνια κατοχής και τα 3 ξεκίνησαν το τρέμουλο αυτό στα 50-60 χλμ λόγω πολυμερισμού των λάστιχων όπου αλλαχθηκαν και επανήρθε το σωστό τιμόνι.
    Αν το κάνει από την αρχή στα πρώτα χλμ στρωσιματος στις περισσότερες περιπτώσεις είναι στραβό λάστιχο

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Γιώργο σε beverly 250 καινούριο, honda sh 300 καινούριο και τώρα sh 150 καινούριο πήγαιναν ευθεία χωρίς τρέμουλο και τα 3 με βαλίτσα πίσω.
    Στα 2 χρόνια κατοχής και τα 3 ξεκίνησαν το τρέμουλο αυτό στα 50-60 χλμ λόγω πολυμερισμού των λάστιχων όπου αλλαχθηκαν και επανήρθε το σωστό τιμόνι.
    Αν το κάνει από την αρχή στα πρώτα χλμ στρωσιματος στις περισσότερες περιπτώσεις είναι στραβό λάστιχο
    Δεν επιμένω· ό,τι γράφω προέρχεται από προσωπική εμπειρία και παρατήρηση (δεν είμαι ούτε μηχανικός, ούτε σχεδιαστής). Τα λάστιχα του sh 150 που έχω τώρα (το χα πάρει καινούριο) έχουν 9000 χλμ (πρέπει να τα άλλαξα πριν ενάμιση - δυό χρόνια). Το κάνει. Με τα μαμά λάστιχα επίσης το εκανε. Το sh 300 που είχα παλιότερα (το χα πάρει καινούριο) το κράτησα 1 χρόνο, έκανα 12000 χλμ και το έκανε. Τα περισσότερα από κάποια άλλα σκουτεράκια που έχω οδηγήσει το έκαναν. Στις μηχανές, τα λάστιχα τα ξεφτιλίζω πριν τ αλλάξω. Ποτέ μηχανή δεν μου έχει κουνήσει τιμόνι.
    Μέχρι στιγμής η γνώμη μου (η οποία μπορεί να είναι λάθος) είναι ότι ναι μεν τα λάστιχα παίζουν ρόλο, αλλά ειδικά στα σκούτερ (που δεν είναι τόσο "συμπαγής" κατασκευή όσο μια μοτοσικλέτα) στο παίξιμο του τιμονιού παίζουν ρόλο και το πλαίσιο - γεωμετρία.
    Το παίξιμο που περιγράφω, είναι ν αφήσω τα χέρια απ το τιμόνι και μετά από 2 - 3 δευτερόλεπτα το τιμόνι (μόνο το τιμόνι· όχι η ρόδα) ν αρχίσει να ταλαντώνεται σταδιακά όλο και πιο πολύ (το μηχανάκι όμως πηγαίνει ευθεία). Επειδή όμως σχεδόν ποτέ δεν αφήνω και τα 2 χέρια απ το τιμόνι, το φαινόμενο αυτό είναι σα να μην υπάρχει για μένα. Τώρα αν και με τα 2 χέρια πάνω στο τιμόνι υπάρχει ταλάντωση, τότε ναι, είναι πρόβλημα.

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    To εκανε και το δικο μου σκουτερ, ενα aprilia sportcity 250, στα 50-60 χαω ακομα κι αν αφηνες μονο το ενα χερι λιγοτερο ομως. Εβγαλα την μπαγκαζιερα και επαψε να το κανει, την εβαλα ξανα κι αρχισε παλι, ολα αυτα την ιδια μερα στον ιδιο δρομο. Του εβαλα αντιβαρα στο τιμονι και μειωθηκε το φαινομενο παντα με εναν αναβατη, με δυο τιποτα. Περασαν 14 χρονια ετσι σε καθε αλλαγη ελαστικων σαν να εξαφανιζοταν μετα απο 2 χιλιαδες χλμ ξανα μανα.

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Το sh 300 μου το κάνει μόνο όταν αφήνω γκάζι και επιβραδύνει χωρίς χέρια, ούτε σε πορεία με σταθερή ταχύτητα ούτε σε επιτάχυνση και μόνο αν αφήσεις το τιμόνι.
    Εάν το κρατάς έστω και με ένα δάκτυλο δεν αντιλαμβάνεσαι τίποτα. Με το που αφήνεις χέρια αρχίζει μια ταλάντωση που αυξάνεται σε εύρος συνεχώς μέχρι να πέσεις φαντάζομαι.
    Με καινούργια λάστιχα δεν το κάνει. Μόλις αρχίσουν να φθείρονται αρχίζει.
    Με τα angel που φοράω τώρα το φαινόμενο άρχισε στο χρόνο (12000 χιλ.) Το πιο πιθανό είναι ότι οφείλεται στη γεωμετρία σε συνδυασμό με την φθορά στο προφίλ. Με τα metzeler το έκανε πιο νωρίς.
    Γενικά επηρεάζεται από το λάστιχο.
    Η Honda μετά το δικό μου (09) έχει αλλάξει γεωμετρία στο 300 και πιθανόν να μην υπάρχει πρόβλημα στα επόμενα.

  14. #104
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το sh 300 μου το κάνει μόνο όταν αφήνω γκάζι και επιβραδύνει χωρίς χέρια, ούτε σε πορεία με σταθερή ταχύτητα ούτε σε επιτάχυνση και μόνο αν αφήσεις το τιμόνι.
    Εάν το κρατάς έστω και με ένα δάκτυλο δεν αντιλαμβάνεσαι τίποτα. Με το που αφήνεις χέρια αρχίζει μια ταλάντωση που αυξάνεται σε εύρος συνεχώς μέχρι να πέσεις φαντάζομαι.
    Με καινούργια λάστιχα δεν το κάνει. Μόλις αρχίσουν να φθείρονται αρχίζει.
    Με τα angel που φοράω τώρα το φαινόμενο άρχισε στο χρόνο (12000 χιλ.) Το πιο πιθανό είναι ότι οφείλεται στη γεωμετρία σε συνδυασμό με την φθορά στο προφίλ. Με τα metzeler το έκανε πιο νωρίς.
    Γενικά επηρεάζεται από το λάστιχο.
    Η Honda μετά το δικό μου (09) έχει αλλάξει γεωμετρία στο 300 και πιθανόν να μην υπάρχει πρόβλημα στα επόμενα.
    βέβαια είναι διαφορετικό φαινόμενο απο αυτό που ρώτησε ο στεφ

    όμως στην περίπτωση που περιγράφεις, το φαινόμενο υπάρχει και σε μοτοσυκλετες και έχω καταλήξει οτι οφείλεται (όταν αφήνεις και τα δυο χέρια απο το τιμόνι -πάντα-), στο δυνατό "φρένο κινητήρα" που φέρνει την μεταφορά βάρους απο πίσω στον μπροστά τροχό.
    Εκεί το μαλακό πιρούνι δε μπορεί να αποσβέσει άμεσα την μεταφορά βάρους αυτή και φέρνει αυτή την νευρικότητα που πάει να γίνει ταλάντωση, μέχρι να ομαλοποιηθεί πάλι απο μονη της λόγω της πτώσης χαω και στην συνέχεια ασθενέστερου φρένου κινητήρα. Στα σκουτερ που ειναι άδεια μπροστά, θα ενισχύεται περισσότερο το φαινόμενο
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #105
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    20
    Καλησπέρες στην ομάδα και να κάνω και γω την ερώτηση μου εδώ για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,
    Όπως συνήθως, διάβασα απόψεις που είναι υπέρ του ενός ή του άλλου, νομίζω ότι σίγουρα το SH είναι καλύτερο αλλά το debate έγκειται στο αν σου δίνει αυτά τα έξτρα που κοστίζει ώστε να είναι vfm. Έχω εγώ και το Nmax προς το παρόν στη λίστα(αν και μικρότεροι τροχοί) και το Sym DRG καθαρά και μόνο λόγω της πίσω ανάρτησης.
    Ερώτηση: Έχει αλλάξει κάποιο από τα μοντέλα αυτά σημαντικά από το '20 και αν ναι ποια χρονιά έβγαλε καινούριο μοντέλο το καθένα; Ευχαριστώ πολύ.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Piaggio Medley 150
    από alex14 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2020, 22:50
  2. Piaggio Medley 150 προβληματα
    από kounelii στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2017, 19:27
  3. piaggo medley vs honda sh 150 2017
    από iGiwrgos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2017, 15:25
  4. Mp3 250 vs Honda SH 300 abs
    από gavos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2011, 20:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF