Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: BMW F 750GS VS HONDA NC 750X

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/11/2016
    Μηνύματα
    10

    BMW F 750GS VS HONDA NC 750X

    Χαιρετώ την παρέα,

    Έπειτα από αρκετά χρόνια στην οδήγηση μηχανακίου, συγκεκριμένα μεσαίου scooter, θέλω επιτέλους να προβώ σε μια σημαντική αναβάθμιση και να πάω στην αγορά mid-range μοτοσυκλέτας. Κοιτάω εκεί περί τα 700cc, και βάσει των γούστων μου έχω καταλήξει στις συγκεκριμένες δύο μηχανές που αναφέρω στον τίτλο. Βασικά μέχρι και πριν λίγες μέρες ήμουν focus και είχα κλέισει αποκλειστικά για την Honda αλλά σε ένα φανάρι έσκασε δίπλα μου ένα ολοκαίνουργιο GS 750 και η αλήθεια είναι ότι το χάζευα και το ζήλεψα . Οπότε κάθομαι τις τελευταίες μέρες και διαβάζω άρθρα, κοιτάω βιντέακια, ωστόσο δυσκολεύομαι να αποφασίσω.

    Η χρήση της θα είναι καθημερινή μετακίνηση εντός Αθήνας, εκεί είναι η δουλειά μου, αλλά φυσικά θέλω να έχω την άνεση και την ευκολία για περιαστικές βόλτες αλλά και μεγαλύτερα ταξίδια. Δεν είμαι αναβάτης που ψάχνομαι για μηχανή με τρελές επιδόσεις για να πηγαίνω τσίτα γκάζια, τουναντίον θέλω κάτι εκτός σκούτερ που να με εξυπηρετεί στη καθημερινότητά μου, να έχει όμως νεύρο σαν μοτοσυκλετα να τη νιώθεις δηλαδή, να μπορώ να ανεβάζω και ένα δεύτερο άτομο πίσω και να πηγαίνουμε άνετα βόλτες και φυσικά να είναι όσο το δυνατόν οικονομική. Αυτό που με είχε κερδίσει στη HONDA είναι ακριβώς αυτό το τελευταίο, η πολύ μικρή της κατανάλωση αλλά και ότι δε ζητάει πολλά και ακριβά service από όσα έχω διαβάσει. Φυσικά η ύπαρξη του έξτρα αποθηκευτικού χώρου και η DCT τεχνολογία, σίγουρα θα με εξυπηρετούσε πάρα πολύ καθότι προέρχομαι από σκούτερ.

    Ωστόσο και για τη BMW, διαβάζω για πολύ καλή οικονομία επίσης, ισάξια με τη HONDA, ενώ, δε κρύβω ότι η πιο ογκώδης και στιβαρή της κατασκευή και εμφάνιση με τραβάει πιο πολύ σαν μοτοσυκλετα, και μου φαίνεται πιο ιδανική για ταξίδια και πιο άνετη για τον συνεπιβάτη, plus το BMW connectivity είναι κάτι που με ενδιαφέρει σαν λειτουργικότητα.

    Οπότε προσπαθώ να βάλω κάτω τα θετικά και αρνητικά των δύο, αλλά πάνω κάτω, παρόμοιες μηχαχνές μου φαίνονται και δε μπορώ συνεπώς να πάρω τελική απόφαση

    HONDA
    + Εξαιρετικά οικονομική
    + Έξτρα αποθηκευτικός χώρος
    + DCT, είναι κάτι που θα το'θελα για τη καθημερινή χρήση μέσα στη πόλη

    - Μου φαίνεται λιγότερη ογκώδης και δε ξέρω αν σε ταξίδια και μεγάλες βόλτες αυτό βγαίνει αρνητικά στον οδηγό σαν κούραση, κραδασμούς κ.λπ.
    - Η σέλα της φαίνεται αρκετά στενή και άβολη ιδίως για το συνεπιβάτη. Γενικά μου φαίνεται λίγο μικρή σαν μοτοσυκλέτα για άνετη βόλτα μαζί με δευτερο άτομο
    - 54 hp, αν και δεν με ενδιαφέρουν οι τρελές επιδόσεις, η ιπποδύναμη που έχει είναι αρκετή για άνετα ταξίδια και ανοίγματα στην εθνική;
    - Μικρή οθόνη οργάνων και ενδείξεων, απορώ πως χωράνε όλες οι πληροφορίες σε τοσο μικρή οθόνη.. άραγε παίζει καμία αναβάθμιση στην επερχόμενη νέα NC για το '21; (βέβαια αυτό δεν είναι κατασταλτικός παράγοντας να απορρίψω τη μηχανή)

    BMW
    + Εξίσου χαμηλή κατανάλωση
    + Πιο ογκώδης και στιβαρή άρα πιο άνετα ταξίδια ενώ και ο χώρος της σέλας μου φαίνεται πιο άνετος και επαρκής για 2ο άτομο
    + 77 hp, έχεις περισσότερη δύναμη η οποία στις μεγάλες βόλτες λογικά θα φαίνεται σε σχέση με την NC
    + BMW connectivity γενικά μου αρέσουν τα ηλεκτρονικά γκατζετοειδή οπότε εδώ έχει + η BMW

    - Λιγότερους χώρους όπως μια κλασική μοτοσυκλέτα
    - Δεν έχουμε αυτόματο συμπλέκτη
    - Λόγω 850cc κινητήρα πάμε στην μεγαλύτερη κλίμακα τελών και ασφάλισης;

    Γενικά δε βιάζομαι, θα κάνω υπομονή μέχρι να βγούν τα νέα μοντέλα για '21 που θα έχουν φαντάζομαι και νέους κινητήρες βάσει του euro 5, δε πιστεύω ότι τα παραπάνω χαρακτηριστικά που συγκρινώ θα αλλάξουν δραματικά, οπότε θα ήθελα να έχω ξεκαθαρίσει από νωρίς ποια μηχανή πληρεί καλύτερα τα θέλω και τις ανάγκες μου.
    Είμαι λίγο πιο κοντά στη HONDA λόγω DCT, αλλά σκαλώνω στη μικρή ιπποδύναμη και τον μικρότερο όγκο - χώρο για συνεπιβάτη, άρα κουραστική για ταξίδια.

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία τροποποίηση από Morelo; 01/09/2020 στις 00:02.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Πολύ καλές μηχανές κ οι 2..το Nc750x είναι κατ εμέ το καλύτερο commuter ever αλλά αν έχεις την οικονομική δυνατότητα εννοείται πως πάρε το BMW.. Άλλη οδηγική απόλαυση..

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δεν είμαι αναβάτης που ψάχνομαι για μηχανή με τρελές επιδόσεις για να πηγαίνω τσίτα γκάζια, τουναντίον θέλω ......... να έχει όμως νεύρο σαν μοτοσυκλετα να τη νιώθεις δηλαδή
    Tην κολοκυθόπιτα για την όρεξη την γνωρίζεις.
    Οπότε θα σου μεταφέρω μόνο την προσωπική μου εμπειριά απο το NC μιας και τώρα τελευταία το έχουν 3 φίλοι μου και ασχοληθήκα αρκετά μ αυτό. Όντως τα θετικά που αναφέρεις ισχύουν όλα.

    Για τα αρνητικά,νουμερο ενα σέλα. Για κάποιο λόγο είναι πάρα πολύ άβολη, το καταλαβαίνεις στα 45 λεπτά και στην ώρα αρχίζει και ενοχλεί. Οπότε μια αναβάθμιση με φτιαχτή είναι απο τα πρώτα που θα χρειαστεί.
    Απο κει και πέρα, το μηχανάκι καλό είναι και γνήσιο Honda, μαζεύει ταχύτητα χωρίς να το καταλάβεις δηλαδή. Κανένα thrilling ομως. Είναι δυσανάλογα βαρύ, μόνο στα χαρτιά όμως, στο δρόμο έχει πολύ ανάλαφρη και σβέλτη αίσθηση.
    Το dct είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι... Για εντός πόλης (και περιαστικά) είναι εξαιρετικό. Αθόρυβο στην λειτουργία του , κάνει ακριβώς αυτό που περιμένεις χωρίς τινάγματα . Έχει και λειτουργία "αυτομάθησης" ας πούμε και μαθαίνει σταδιακά να προσαρμόζεται στο προσωπικό σου στυλ οδήγησης.

    Τα καλά αυτού του κιβωτίου είναι και η αχίλλειος πτέρνα του, όταν ζητήσεις κάτι παραπάνω. Σε στριφτερό επαρχιακό, εκεί που η ανάλαφρη αίσθηση και το σχεδόν σουπερμοταρνταδικο στήσιμο σε πριζώνουν να παίξεις με παραπάνω κλίση, έρχεται ο αυτοματίξ και σου κόβει την φόρα... Το κατέβασμα πριν την στροφή για να μπείς γεμάτος, πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα. Ειδάλως σε βάζει με κρεμασμένη 5η!

    Και να κατεβάσεις όμως, μόλις το μοτέρ πιάσει τις στροφές για αλλαγή ταχύτητας, θα αλλάξει. Κι αυτό είναι τρελό ξενέρωμα γιατί σε αφήνει για εκείνα τα δέκατα του δευτερολέπτου χωρίς δύναμη μέσα στην στροφή...

    Οπότε καταλήγεις να το γυρνάς σε χειροκίνητο όταν θέλεις το κάτι παραπάνω.

    Επίσης η δύναμη του, που είναι άριστη για αστική μετακίνηση και σχετικές προσπεράσεις, στην εθνική δεν αρκεί. Ιδιαίτερα αν είσαι και δικάβαλος ζορίζεται και θέλει αρκετό κυνήγι - στροφάρισμα για να ακούσει.Μέχρι 120-130 την παλεύει οριακά αξιοπρεπώς, απο κει και πάνω δεν έχει δύναμη και αρχίζει να καίει πολύ .
    Κατεβάζει βέβαια 190 κοντερίσια , αλλά προφανώς δεν ταξιδεύει σ αυτές τις ταχύτητες.

    Εαν είσαι ως επι το πλείστον δικάβαλος και ταξιδιάρης , μάλλον θα χρειαστεί αντικατάσταση το πίσω αμορτισέρ για να ανταπεξέλθει στο φόρτωμα.

    Πάντως νεύρο σαν μοτοσυκλέτα δεν έχει σε καμιά εκδοχή του αυτό το μοτέρ, είτε χειροκίνητο, είτε αυτόματο. Δεν είναι απαραίτητα κακό κάτι τέτοιο, αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος στο τι αγοράζεις.

    Για το bmw δεν έχω να πω τίποτα γιατι δεν το έχω οδηγήσει. Πάντως απο το προηγούμενο F800GS που είχαμε στην παρέα η καταναλώσεις του ήταν όντως εντυπωσιακά χαμηλές για τέτοια μηχανή(και είχε και ψυχή στον δρόμο..) οπότε υποθέτω ότι το νεότερο θα είναι ισάξιο αν όχι καλύτερο.

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Tην κολοκυθόπιτα για την όρεξη την γνωρίζεις.
    Οπότε θα σου μεταφέρω μόνο την προσωπική μου εμπειριά απο το NC μιας και τώρα τελευταία το έχουν 3 φίλοι μου και ασχοληθήκα αρκετά μ αυτό. Όντως τα θετικά που αναφέρεις ισχύουν όλα.

    Για τα αρνητικά,νουμερο ενα σέλα. Για κάποιο λόγο είναι πάρα πολύ άβολη, το καταλαβαίνεις στα 45 λεπτά και στην ώρα αρχίζει και ενοχλεί. Οπότε μια αναβάθμιση με φτιαχτή είναι απο τα πρώτα που θα χρειαστεί.
    Απο κει και πέρα, το μηχανάκι καλό είναι και γνήσιο Honda, μαζεύει ταχύτητα χωρίς να το καταλάβεις δηλαδή. Κανένα thrilling ομως. Είναι δυσανάλογα βαρύ, μόνο στα χαρτιά όμως, στο δρόμο έχει πολύ ανάλαφρη και σβέλτη αίσθηση.
    Το dct είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι... Για εντός πόλης (και περιαστικά) είναι εξαιρετικό. Αθόρυβο στην λειτουργία του , κάνει ακριβώς αυτό που περιμένεις χωρίς τινάγματα . Έχει και λειτουργία "αυτομάθησης" ας πούμε και μαθαίνει σταδιακά να προσαρμόζεται στο προσωπικό σου στυλ οδήγησης.

    Τα καλά αυτού του κιβωτίου είναι και η αχίλλειος πτέρνα του, όταν ζητήσεις κάτι παραπάνω. Σε στριφτερό επαρχιακό, εκεί που η ανάλαφρη αίσθηση και το σχεδόν σουπερμοταρνταδικο στήσιμο σε πριζώνουν να παίξεις με παραπάνω κλίση, έρχεται ο αυτοματίξ και σου κόβει την φόρα... Το κατέβασμα πριν την στροφή για να μπείς γεμάτος, πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα. Ειδάλως σε βάζει με κρεμασμένη 5η!

    Και να κατεβάσεις όμως, μόλις το μοτέρ πιάσει τις στροφές για αλλαγή ταχύτητας, θα αλλάξει. Κι αυτό είναι τρελό ξενέρωμα γιατί σε αφήνει για εκείνα τα δέκατα του δευτερολέπτου χωρίς δύναμη μέσα στην στροφή...

    Οπότε καταλήγεις να το γυρνάς σε χειροκίνητο όταν θέλεις το κάτι παραπάνω.

    Επίσης η δύναμη του, που είναι άριστη για αστική μετακίνηση και σχετικές προσπεράσεις, στην εθνική δεν αρκεί. Ιδιαίτερα αν είσαι και δικάβαλος ζορίζεται και θέλει αρκετό κυνήγι - στροφάρισμα για να ακούσει.Μέχρι 120-130 την παλεύει οριακά αξιοπρεπώς, απο κει και πάνω δεν έχει δύναμη και αρχίζει να καίει πολύ .
    Κατεβάζει βέβαια 190 κοντερίσια , αλλά προφανώς δεν ταξιδεύει σ αυτές τις ταχύτητες.

    Εαν είσαι ως επι το πλείστον δικάβαλος και ταξιδιάρης , μάλλον θα χρειαστεί αντικατάσταση το πίσω αμορτισέρ για να ανταπεξέλθει στο φόρτωμα.

    Πάντως νεύρο σαν μοτοσυκλέτα δεν έχει σε καμιά εκδοχή του αυτό το μοτέρ, είτε χειροκίνητο, είτε αυτόματο. Δεν είναι απαραίτητα κακό κάτι τέτοιο, αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος στο τι αγοράζεις.

    Για το bmw δεν έχω να πω τίποτα γιατι δεν το έχω οδηγήσει. Πάντως απο το προηγούμενο F800GS που είχαμε στην παρέα η καταναλώσεις του ήταν όντως εντυπωσιακά χαμηλές για τέτοια μηχανή(και είχε και ψυχή στον δρόμο..) οπότε υποθέτω ότι το νεότερο θα είναι ισάξιο αν όχι καλύτερο.
    Το μεγαλου ατου του dct ειναι ο τροπος που αλλαζει χειροκινητα. Η αυτοματη λειτουργια ειναι το κερασακι στη τουρτα και λειτουργει στις περισσοτερες περιπτωσεις καταπληκτικα ειδικα στο s3. Αν υπαρχουν συνθηκες που σε κρεμαει δεν ειναι ελαττωμα του κιβωτιου γενικα. Εσυ το παρουσιαζεις σα δικοπο μαχαιρι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/11/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Οπότε θα σου μεταφέρω μόνο την προσωπική μου εμπειριά απο το NC ...
    Ευχαριστώ φίλε μου για τη πολύτιμη εμπειρική σου άποψη.

    Σε αυτούς τους ενδοιασμούς έχω μπει και εγώ για την NC λόγω μικρού όγκου και ιπποδύναμης αν θα σε κουράζει δηλαδή στις μεγάλες βόλτες και δε θα μπορείς να ταξιδεύεις άνετα με καλές ταχύτητες. Αν προσθέσεις και το ζόρισμα που θα τραβάει, προφανώς χάνεται και η χαμηλή κατανάλωση. Άρα μήπως η BMW συνολικά είναι καλύτερη περίπτωση; Γιατί εφόσον είναι εξίσου οικονομική, στα ταξίδια θα είναι εως και πιο οικονομική και άνετη λόγω μεγαλύτερης ιπποδυναμης και κυβισμού.

    Αυτό με το DCT δε το είχα ξανά διαβάσει, δηλαδή τόσο πολύ ξενέρωμα είναι κατά την οδήγηση σε μεγάλους δρόμους; Μάλιστα...

    Περιμένω και άλλες απόψεις!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αυτό με το μικρό όγκο του NC750X πώς το έχετε διαπιστώσει;

    Γιατί εγώ που το είχα παρκαρισμένο δίπλα σε ένα R1250GS (όχι το Adventure) δεν είχαν και μεγάλη διαφορά.

    Μη νομίζετε πως είναι σαν το CB500X...

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Γενικά το NC είναι εξαιρετικό σαν commuter, θέλει όμως κάποια λεφτά-βελτιώσεις εάν θέλεις να πας σοβαρό ταξίδι:

    -Σέλα όπως προαναφέρθηκε.
    -Προστασία αέρα (και ζελατίνα και κάποιους ανεμοκόφτες που πωλούνται έξτρα και μπαίνουν στο σώμα της μηχανής και προστατεύουν τα πόδια από τον αέρα)

    Επίσης, ενώ το μικρό του ντεπόζιτο σε νορμάλ συνθήκες οδήγησης είναι επαρκές, σε συνθήκες γρήγορου ταξιδιού (>140-150 km/h) που η κατανάλωση αυξάνεται, δείχνει το μικρό του μέγεθος ( Μου έχει τύχει στα 170-180 κμ να ανάψει λαμπάκι). Αυτό το τελευταίο δεν διορθώνεται και εάν η χρήση σου μέσα έχει πολλά ταξίδια, πρέπει να το υπολογίσεις. Βέβαια κάπου εδώ έρχεται ο μπίλυ με τις σιδερόκωλες και απαντάει :P

    ΤΟ dct (καταπληκτικό για τα γούστα μου) γενικά δεν με έχει προβληματίσει σαν το φίλο από πάνω, με δύο κουμπάκια αλλάζεις ταχύτητα πανεύκολα.

    Για κατανάλωση, χωρίς να έχω οδηγήσει το BMW θεωρώ πως δύσκολα θα έχει ισάξια του NC.

    Γενικά το χρησιμοποιώ τα τελευταία 3 χρόνια σε κύκλο παρόμοιο με το δικό σου και το έχω λατρέψει.
    Mε το καλό ό,τι πάρεις!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Διαφορά έχουν μόνο στα τέλη 55€ με 120€....ασφάλιστρα είναι τα ίδια
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

Παρόμοια θέματα

  1. Kaze-R 115 VS Honda Innova 125
    από cooltzo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2015, 17:16
  2. BMW F800ST vs HONDA VFR800
    από georgemark στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2014, 13:34
  3. suzuki TL vs Honda VTR vs Thunderace
    από fire στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2005, 15:31
  4. Yamaha Fz6 Fazer Vs Honda Civic Type R
    από kostasfazer στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2004, 00:01
  5. Yamaha vs Honda
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF