Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: Μετακίνηση μηχανής μέσα στο Garage

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σωστός, αλλά αυτό δεν πρέπει να το κάνεις ποτέ σε ducati η αλλο μηχανακι (οπως νομιζω ειναι το VTR1000F) που έχει την έδραση του πλαινου σταντ στο καρτερ γιατί καραδοκεί καταστροφή!
    Εννοείται!
    Think faster than you ride

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σωστός, αλλά αυτό δεν πρέπει να το κάνεις ποτέ σε ducati η αλλο μηχανακι (οπως νομιζω ειναι το VTR1000F) που έχει την έδραση του πλαινου σταντ στο καρτερ γιατί καραδοκεί καταστροφή!
    Οπότε δεν κάθεσαι και πάνω στη μοτοσυκλέτα με τα πόδια στα παταρακια έτσι!!!Πάντα το φοβόμουν αυτό και πάντα βλέπω να το κάνουν.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αγοραζεις η φτιαχνεις ενα τετοιο...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	5,2 KB 
ID:	420606
    του κολλας 4 σταθερα ροδακια κοντρα...
    και μετακινεις και λαδωνεις αλυσιδα

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παίδες, ο άνθρωπος θέλει να έχει σταθερή την μπροστά (ή την πίσω) ρόδα και να κουνήσει (πιβοτάρει) όλη την υπόλοιπη μηχανή χωρίς να κουνηθεί η ρόδα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εναλλακτική ιδέα του βαζε βγαζε τρόλεϊ κλπ και εφόσον είναι ιδιόκτητος ο χώρος είναι να γίνει μια μόνιμη κατασκευη ακριβως όπως την δείχνεις στο σχήμα σου στην οποια θα φορτώνεις την μηχανή οδηγωντας. Ενα ειδος μικρής ράμπας συνεργείου φαντάσου, χωρίς την ανυψωση φυσικά. Θα είναι πακτωμενη σε περιστεφομενο αξονα αριστερα κ ελεύθερη δεξιά. Φορτώνεις μηχανάκι, στήριξη μπροστινή ρόδα αλα συνεργειο που κουμπώνει τον τροχό κ μετά το σπρωχνεις ολο προς τον τοίχο.

    Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητος. Πάντως σαν σκέψη είναι μεν πιο δύσκολη στην υλοποίηση, αλλά θεωρώ ότι θα είναι πολύ πιο λειτουργική στην τακτική χρήση

  6. #21
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αν κατάλαβα καλά τι παίζει τότε μάλλον δεν έχεις λύση.
    Εφόσον λες ότι πρέπει να μπει πρώτα η μηχανή και μετά το αυτοκίνητο τότε δύο πράγματα συμβαίνουν, ή δεν έχεις αρκετό πλάτος ή δεν έχεις αρκετό βάθος (ή, το χειρότερο και τα δύο).
    Αν δεν έχεις πλάτος πρέπει πάντα να βγάζεις το αυτοκίνητο, αν δεν έχεις βάθος τότε πιθανότατα το περιστροφικό σύστημα που περιγράφεις (παρόλο που είναι ωραία ιδέα) δεν μπορεί να μετακινείται χωρίς να κινήσεις πρώτα το αυτοκίνητο. Αν έχεις πλάτος και τόσο χώρο από πίσω δεν το χρειάζεσαι το σύστημα αυτό, με δυο τρεις μανούβρες καθάρισες.
    Όλη η ουσία είναι να μην χρειάζεται να μπαίνεις καθόλου στο αμάξι, σωστά; Αν είναι να μπεις έτσι κι αλλιώς τι να το πας δυο μέτρα μπροστά τι πέντε.

  7. #22
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.327
    δεν ειμαι σιγουρος αν ολα οσα προτεινετε με ροδακια κτλ θα ειναι αποτελεσματικα σε σαγρε τσιμεντο...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το στηρίζεις στο πλαϊνό stand. Στέκεσαι στο πλάι και γυρνάς το τιμόνι αντίθετα από σένα. Τραβώντας τo εσωτερικό κλιπον το μηχανάκι σηκώνεται και ισορροπεί στο stand. Το γυρίζεις όπως θέλεις.
    Εγω παντως σε Tuono το κανω συνέχεια λογο παρόμοιας κατάστασης στο γκαράζ

    Το Tuono εχει καθετο σταντ και με ελάχιστη δυναμη κανει και 360 περιστροφή μη σου πω

  9. #24
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό έκανα κι εγώ πάντα, αλλά νομίζω θέλει το σημείο περιστροφής να είναι στην άκρη της μοτοσικλέτας κι όχι στη μέση. Αν έχω καταλάβει καλά από το απίστευτα λεπτομερές σχέδιο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Παίδες, ο άνθρωπος θέλει να έχει σταθερή την μπροστά (ή την πίσω) ρόδα και να κουνήσει (πιβοτάρει) όλη την υπόλοιπη μηχανή χωρίς να κουνηθεί η ρόδα.
    Πολύ σωστά να πηγαίνω από την αριστερή μεριά της θέσης, να "λοκάρω το μπροστινό και να σέρνω το πίσω μέρος της μηχανής ώστε να έρθει κάθετα. Έχω αρκετό χώρο για να γίνει όλο αυτό, για μανούβρα δεν έχω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά τι παίζει τότε μάλλον δεν έχεις λύση.
    Εφόσον λες ότι πρέπει να μπει πρώτα η μηχανή και μετά το αυτοκίνητο τότε δύο πράγματα συμβαίνουν, ή δεν έχεις αρκετό πλάτος ή δεν έχεις αρκετό βάθος (ή, το χειρότερο και τα δύο).
    Αν δεν έχεις πλάτος πρέπει πάντα να βγάζεις το αυτοκίνητο, αν δεν έχεις βάθος τότε πιθανότατα το περιστροφικό σύστημα που περιγράφεις (παρόλο που είναι ωραία ιδέα) δεν μπορεί να μετακινείται χωρίς να κινήσεις πρώτα το αυτοκίνητο. Αν έχεις πλάτος και τόσο χώρο από πίσω δεν το χρειάζεσαι το σύστημα αυτό, με δυο τρεις μανούβρες καθάρισες.
    Όλη η ουσία είναι να μην χρειάζεται να μπαίνεις καθόλου στο αμάξι, σωστά; Αν είναι να μπεις έτσι κι αλλιώς τι να το πας δυο μέτρα μπροστά τι πέντε.
    Το πλάτος της θέσης είναι μεγαλύτερο από τα 3 μέτρα. Το κακό είναι ότι στη δεξιά μπροστά γωνία της θέσης υπάρχει κολόνα 0.40m x 0.40 . Οπότε έχω ωφέλιμο χώρο περίπου 2.60m και η μηχανή είναι 2 και κάτι. Υπάρχει χώρος γιατί ήδη το κάνω τόσο καιρό απλά με το καινούριο μηχανάκι δυσκολεύομαι γιατί δεν έχω από κάπου να το πιάσω και θα ήθελα να γίνεται πιο εύκολα. Το μήκος είναι λίγο πάνω από 5m και το αυτοκίνητο είναι λίγο κάτω από 4.
    Το μηχανάκι βγαίνει σπάνια, αφού υπάρχει και η Vespa για καθημερινό που έχει τη δικιά της θέση. To Tuono είναι μονίμως παρκαρισμένο εκεί, όταν είναι να βγει ναι θα χρειάζεται να βγει πρώτα το αυτοκίνητο αλλά έτσι κάνω και τώρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    δεν ειμαι σιγουρος αν ολα οσα προτεινετε με ροδακια κτλ θα ειναι αποτελεσματικα σε σαγρε τσιμεντο...
    Είναι τόσο σαγρέ που απλά δεν γλυστράει η ρόδα όπως σε μια λεία επιφάνεια όχι σε σημείο να μην τσουλάνε τα ροδάκια. Όταν κατεβάζω την εργαλειοθήκη τσουλάει μια χαρά.
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 02/09/2020 στις 09:23.

  10. #25
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αγοραζεις η φτιαχνεις ενα τετοιο...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	5,2 KB 
ID:	420606
    του κολλας 4 σταθερα ροδακια κοντρα...
    και μετακινεις και λαδωνεις αλυσιδα
    Αυτό φαίνεται πολύ εύκολο να φτιαχτεί. Αλλά για να το ανεβάσω θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το Paddock αφού θα έχει ροδάκια.

  11. #26
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν βαζεις κ τις θεσεις αμαξιου κ μοτο να καταλαβουμε καλυτερα (εγω τουλαχιστον ) .
    Άπλα βλεπω εγω κατι 3 χ 2.5. Ειναι κολλητα αλλοι διπλα σου?
    Παιρνεις μονο μοτο κ δεν θες να μανουβραρεις το αμαξι καθε μερα?
    Ναι έχει αυτοκίνητα γύρω γύρω και σχετικά κολλητά. Υπάρχει αρκετός χώρος για το αυτοκίνητο και τη μηχανή αλλά όχι παράλληλα. Η μηχανή βγαίνει μόνο για βόλτες και το αυτοκίνητο μπαινοβγαίνει καθημερινά γιατί το οδηγεί η γυναίκα μου, οπότε δε με πειράζει που θα είναι "φυλακισμένο" μπροστά από το αυτοκίνητο.
    Η θέση είναι 3m x 5m χονδρικά. Φυσικά υπάρχει και χώρος να ανοίξεις την πόρτα του αυτοκινήτου για να βγεις αλλά η διαγράμμιση της θέσης είναι αυτή.

  12. #27
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Ναι έχει αυτοκίνητα γύρω γύρω και σχετικά κολλητά. Υπάρχει αρκετός χώρος για το αυτοκίνητο και τη μηχανή αλλά όχι παράλληλα. Η μηχανή βγαίνει μόνο για βόλτες και το αυτοκίνητο μπαινοβγαίνει καθημερινά γιατί το οδηγεί η γυναίκα μου, οπότε δε με πειράζει που θα είναι "φυλακισμένο" μπροστά από το αυτοκίνητο.
    Η θέση είναι 3m x 5m χονδρικά. Φυσικά υπάρχει και χώρος να ανοίξεις την πόρτα του αυτοκινήτου για να βγεις αλλά η διαγράμμιση της θέσης είναι αυτή.
    Mε 3μ πλατος κ δεν τα παιρνει διπλα διπλα?
    Μην εχεις καμια λαμπο για αμαξι?
    Ride(s) the wind of change...

  13. #28
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Mε 3μ πλατος κ δεν τα παιρνει διπλα διπλα?
    Μην εχεις καμια λαμπο για αμαξι?
    Δε θα μπορεί να μπαίνει και να βγαίνει η σύζυγος με το αυτοκίνητο, γιατί θα πρέπει να το βάλω από τη μεριά του συνοδηγού. Αν χωράει τότε θα περνάει ξυστά η μούρη του αυτοκινήτου από τη μηχανή μέχρι κάποια στιγμή να γίνει το κακό. Στο garage μπαίνει με αριστερή στροφή.

    Για αυτό τι λέτε?
    @McGyver

    https://www.youtube.com/watch?time_c...ature=emb_logo

  14. #29
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Πουλάς το αυτοκίνητο.Ή το στέλνεις σε καμμιά πεθερά.Problem solved
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #30
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Πουλάς το αυτοκίνητο.Ή το στέλνεις σε καμμιά πεθερά.Problem solved
    Και μετά θα χωράει 4 μηχανάκια άνετα μέσα! Αν ήταν λίγο πιο εύκολο το parking στη γειτονιά, το αυτοκίνητο θα έμενε απ'εξω σίγουρα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μέσα στο Μπαρ...
    από Dumah στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2010, 22:12
  2. κόντρα μηχανής ποδηλάτου στο κέντρο της πόλης!!!
    από venitof στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 09:57
  3. Λαδι στο μεσα στο φιλτροκουτι
    από apsogos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2008, 20:48
  4. Δυστύχημα μέσα στο Πολυτεχνείο
    από Balthier στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2007, 10:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF