Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Απέκτησα fz6 fazer s2 - συζήτηση

  1. #1
    West Side Gangs
    Εγγραφή
    21/07/2008
    Μηνύματα
    42

    Απέκτησα fz6 fazer s2 - συζήτηση

    Καλησπέρα στο forum και καλό μήνα παίδες
    Χρόνια εχω να ποστάρω αν και παρακολουθώ το φόρουμ ανα διαστήματα
    Αφορμή η νέα (μεταχειρισμένη) κούκλα που απέκτησα πρόσφατα και ο τροπος μάλιστα που έφτασε στα χέρια μου ήταν λιγο περιεργος, λες και ήταν γραφτό θα έλεγα (αλλα ισως το στορυ να ειναι καλυτερα να το μοιραστώ αλλη φορα)

    Το παλικάρι που μου την πούλησε ηταν πολυ ειλικρινής και μου ανέλυσε οσο μπορούσε καλύτερα το ιστορικό της, οπως π.χ. πως εκείνος ήταν το 3ο χερι κτλ

    Συνοπτικά αυτα που ξερω για την μηχανη ειναι τα εξής :

    Ήταν μπλε του 08' ενω τωρα μαύρη (το βρηκε ο μηχανικός μου ψάχνοντας τον αριθμό πλαισίου νομιζω)

    56.000 χιλιόμετρα

    Μοντέλο χωρις abs

    Έχει δυναμομετρηθει στο παρελθόν και μου ειπαν βγαζει 98 αλογα, επιφυλασσομαι αλλα δεν με απασχολεί και πολύ

    Μετατροπή με φουλ μπροστινό σύστημα απο gsxr k7
    Μετατροπή ψαλίδι φρένα απο r1 (δεν θυμαμαι ποιας χρονιάς)
    Εκκεντροφόρους απο r6 (δεν θυμάμαι ποιας χρονιάς)
    Φιλτρο και power commander
    Τελικά εξάτμισης two brothers carbon

    Επίσης διαφορα μπλιμπλίκια οπως grips, αντίβαρα, μανέτες, καρίνα, καθρέπτες barracuda, bagster, ζελατινα φιμε, φωτα-xenon, φαναρι πίσω με ενσωματωμένα φλας, χωνευτά φλασακια μπροστά, λεπτομέρειες βαμμένες μαύρες ματ οπως πατάκια αναβάτη και επιβάτη

    Ισως και να ξεχνάω κάτι

    Στο ψητό παιδιά, ομολογώ πως ειμαι πολυ ευχαριστημένος με την επιλογή μου
    Μπορεί για κάποιους δικαιολογημενα οι μετατροπές που προανεφερα να ηταν κατι το απαγορευτικό αλλα ειλικρινά ηταν πράγματα τα οποια σχεδίαζα να αλλαξω ουτως η αλλως αν έβρισκα ενα εργοστασιακό μηχανάκι αντι για ενα "ετοιμο"
    Δεν κρυβω πως δεν ειναι για εμενα αυτες οι μετατροπές κάτι το απαραίτητο η αναγκαίο γιατι γενικά αν και καλός θεωρώ αναβάτης δεν οδηγώ στο όριο ετσι ωστε να επωφεληθω πραγματικά απο την οποια διαφορά συμπεριφοράς της ανάρτησης η της γεωμετρίας της μοτοσυκλετας.
    Απλα κατα την γνώμη μου και το γουστο μου κανουν το συγκεκριμένο μοντέλο να δείχνει ακόμα πιο όμορφο (προσωπική μου αποψη)

    Για του λογου το αληθές δεν γνωριζω αν η μηχανη εχει πέσει η στουκαρει στο παρελθόν ωστοσο παει ίσια παιδιά και δεν υπάρχει κατι που να υποδεικνύει κάποιο πέσιμο
    Απο θέμα συμπεριφοράς ειναι μεν σκληρότερη απο μια μαμά λογω μπροστινού και πίσω συστήματος αλλα οχι σε επίπεδο που εμενα προσωπικά με κουράζει η ενοχλεί

    Ακούγεται ενας θόρυβος απ το πίσω σύστημα μου ειπε ο μάστορας και ελπίζει λεει όπως και εγω να ειναι ρουλεμάν τροχου και οχι κάτι ακριβότερο (το θεμα θα το κοιταξω σε καμια βδομαδα που γυρνάω απι διακοπές)
    Για αυτον το λογο από τότε που το πηρα, πριν δηλαδη 2 μηνες, μεχρι σημερα εχω κανει μονο καμια 500 ρια χιλιόμετρα
    (υπ οψιν οτι τον ενα εκ των 2 μηνων λείπω διακοπες χωρις την μοτοσυκλετα)

    Οσο ευχαριστημένος και να ειμαι απο την αγορά θέλω στο μηχανάκι να κανω καποιες παρεμβάσεις

    Πρώτων θελω οπωσδήποτε καθρέπτες γιατι με τους aftermarket barracuda δεν βλεπω την τυφλα μου
    Ειμαι 1.87 και δεν ξερω αν καποιος ειχε παρόμοιο θεμα αλλα φαντάζομαι αν βρω τους μαμα θα λύσω το πρόβλημα μου, μονο που δεν ξέρω που θα τους βρω

    Επίσης γνωρίζω πως τα fz6 εχουν συμπλέκτη "για αντρες" οπως χαρακτηριστικά εχω διαβάσει και σε ξενα forums αλλα θα θελα να βρω κάποιον τροπο να τον μαλακώσω

    Επιπλέον σκεφτομαι να αλλάξω grips γιατι εχω την εντύπωση πως ειναι αρκετά χοντρά και λόγω αυτού δίνω αρκετή ένταση στα χερια ωστε να gripάρω σωστα, πράγμα που πιστεύω πως θα έπρεπε να συμβαίνει πιο αβίαστα. Αρα παω για κατι πιο λεπτό, αν βρω

    Τελος ισως κοιτάξω να βρω μαμα σελα εκτος αν φτιαξω την υπαρχουσα επειδη το υλικο της έχει "κατσει" αρκετά και ζοριζει λιγο τα επίμαχα
    (θα προτιμούσα να μην βαλω καμια εξτρα ενισχυμενη γιατί με χαλανε πολύ στο μάτι, έτσι θα προσπαθήσω να μεινω στο μαμα λουκ)

    Αυτά αγαπητοί αναβάτες ελπιζω να μην κούρασα, δεν κανω καποια έκκληση για βοήθεια ουτε ακριβως ζητω συμβουλές. Απλα μοιράζομαι καποιες σκέψεις και πολυ θα γούσταρα αν καποιος ειχε ενδιαφέρον ωστε να κάνουμε κουβεντούλα

    Να είστε όλοι καλα, πάντα όρθιοι και χαμογελαστοί μεσα απ τα κράνη!
    previous : dy 50, glx 50, innova 125, runner 50, xmax 250, cbf 250, versys 650, breva 750, tdm 900

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    καλά χλμ με το εργαλείο!

    Σέλα άμα θες την ψηλώνεις και λίγο ώστε να είσαι και πιο άνετος!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Μια φωτό δεν έβαλες ομως...
    να το χαίρεσαι όπως και να'χει.

    Τα γκριπ είναι μια ιστορία που όρεξη να'χεις να ψάχνεις. υπάρχουν αμέτρητα και συνήθως είναι και σχετικά φτηνά οπότε δοκιμή & λάθος, σε φέρνουν στο επιθυμητό κάποια στιγμή.
    Καθρέφτες, κάνε μια ψαχτική στα γνωστα ανταλλακτικάδικα. Για να είσαι πιο σίγουρος, θα έλεγα βρες ενα ίδιο (στο δρόμο τυχαία εν εναγκη) και έλεγξε αν οι καθρέφτες του σου κάνουν.
    Ο συμπλέκτης ίσως μαλακώσει μερικώς αν λιπανθεί/καθαριστεί εν ανάγκη η ντίζα του.Το έχεις κάνει ποτέ είτε εσύ είτε οι προηγούμενοι;

    Τέλος, αν είναι να επέμβεις στη σέλα, δεν έχει νόημα να κοιτάς τη μαμά. Υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με τις σέλες ειδικά Αθήνα.Αν ψάξεις εδω θα βρεις πολλά θρεντ που γινεται αναφορά και εντυπώσεις σε καταστηματα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    West Side Gangs
    Εγγραφή
    21/07/2008
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    καλά χλμ με το εργαλείο!

    Σέλα άμα θες την ψηλώνεις και λίγο ώστε να είσαι και πιο άνετος!
    Να σαι καλα ψηλέ, σ ευχαριστώ πολύ! Θα ψαχτω για σελα, οπως ειπε και ο γάβρος εχει μπόλικους επαγγελματίες στην Αθήνα


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μια φωτό δεν έβαλες ομως...
    να το χαίρεσαι όπως και να'χει.

    Τα γκριπ είναι μια ιστορία που όρεξη να'χεις να ψάχνεις. υπάρχουν αμέτρητα και συνήθως είναι και σχετικά φτηνά οπότε δοκιμή & λάθος, σε φέρνουν στο επιθυμητό κάποια στιγμή.
    Καθρέφτες, κάνε μια ψαχτική στα γνωστα ανταλλακτικάδικα. Για να είσαι πιο σίγουρος, θα έλεγα βρες ενα ίδιο (στο δρόμο τυχαία εν εναγκη) και έλεγξε αν οι καθρέφτες του σου κάνουν.
    Ο συμπλέκτης ίσως μαλακώσει μερικώς αν λιπανθεί/καθαριστεί εν ανάγκη η ντίζα του.Το έχεις κάνει ποτέ είτε εσύ είτε οι προηγούμενοι;

    Τέλος, αν είναι να επέμβεις στη σέλα, δεν έχει νόημα να κοιτάς τη μαμά. Υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με τις σέλες ειδικά Αθήνα.Αν ψάξεις εδω θα βρεις πολλά θρεντ που γινεται αναφορά και εντυπώσεις σε καταστηματα.


    Ευχαριστώ πολύ φιλε μου γαβρε και απολογούμαι για τις φωτογραφίες
    Προσπάθησα να ανεβασω αλλα δεν τις δεχεται, θα ψαξω λιγο τα μεγέθη που χρειάζονται για να ανεβασω το πρωί

    Απο γκριπς εχω βρει καποια και θα τα παραγγείλω συντομα να δοκιμάσω. Για τον συμπλέκτη ελπίζω να βοηθήσει η λίπανση, ειχα μάλιστα βρει συγκεκριμένο προιον σε ξενα forums. Θα το ξεθαψω μπας και το βρω σε μαγαζι

    Για ανταλλακταδικα που ανεφερες εχεις να προτείνεις καποιο?

    Ευχαριστώ και πάλι!
    Τελευταία τροποποίηση από FKpros; 02/09/2020 στις 02:22.

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    ωραίο!!!!! Καλές βόλτες!!!!
    when life gets complicated... i ride.

  6. #6
    West Side Gangs
    Εγγραφή
    21/07/2008
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    ωραίο!!!!! Καλές βόλτες!!!!
    Να σαι καλα παλικάρι μου!!

  7. #7
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Πολύ ωραίο φίλε!! Να το χαρείς.
    Η κόκκινη δαγκάνα πίσω είναι για το μάτι?

  8. #8
    West Side Gangs
    Εγγραφή
    21/07/2008
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίο φίλε!! Να το χαρείς.
    Η κόκκινη δαγκάνα πίσω είναι για το μάτι?
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΑ

    Να σου πω την αλήθεια κλωτσάει λιγο το κόκκινο το γαμιδι αλλα τι να κάεινς, α κάειτς να σκάεις

    Να σαι καλα κουκλε σ ευχαριστώ πολύ

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Καλοριζικο και απο μένα. Ετσι το παρέλαβες? Ευχομαι να μη περασε απο πολλα καγκουρικα "χερια". Οι αναρτήσεις μαρτυράνε ομως τον "μερακλή" προηγουμενο κατοχο.
    Αντε μπροστα κατεβασε τιμόνοπλακα, πισω τι @@ εκανε και φαινεται σα κλασμενο?

  10. #10
    West Side Gangs
    Εγγραφή
    21/07/2008
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλοριζικο και απο μένα. Ετσι το παρέλαβες? Ευχομαι να μη περασε απο πολλα καγκουρικα "χερια". Οι αναρτήσεις μαρτυράνε ομως τον "μερακλή" προηγουμενο κατοχο.
    Αντε μπροστα κατεβασε τιμόνοπλακα, πισω τι @@ εκανε και φαινεται σα κλασμενο?
    Ευχαριστώ πολύ doctoras!
    Ετσι το παρελαβα ακριβως οπως το βλεπεις, φαντασου οι μισές φωτος ειναι της αγγελίας πριν το πάρω και τις μισές τις τράβηξα την μέρα που το παρέλαβα
    Ειναι καθιστός ο κώλος σίγουρα αλλα θα σε γελάσω τι μόντα και τι ανάρτηση ειναι ακριβώς
    Ειναι αρκετά σκληρό, συμπεριφερεται σαν ss περισσότερο και να σου πω την αλήθεια κατι τέτοιο ήθελα, δηλαδή ή θα έπαιρνα ss και θα το έκανα τιμονάτο, ή θα έπαιρνα sport touring καλη ωρα αλλα χαμηλότερο και σκληρότερο
    Και απο κοντά αν το δεις ειναι ακόμα πιο κλασμένο, σαύρα τελείως

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FKpros Προβολή μηνύματος
    Και απο κοντά αν το δεις ειναι ακόμα πιο κλασμένο, σαύρα τελείως
    E τοτε θα στρίβει

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FKpros Προβολή μηνύματος
    Ειναι αρκετά σκληρό, συμπεριφερεται σαν ss περισσότερο
    Εισαι σιγουρος οτι δουλεύει η ανάρτηση ή ειναι hard tail και έτσι


    Κατι τετοιες κ@γκουριές με κατεβασμενες τιμονόπλακες κλπ κλπ τις κανουν συνήθως για ευθείες αλλα το συγκεκριμένο αμφιβάλω αν κέρδισε ποτε του κόντρα, ίσως με κανα φτιαγμένο παπί

    Φιλος, χωρις παρεξήγηση αλλα αν ηταν ετσι τα ss μαλλον οι μισοι εδω μεσα δεν εχουν καβαλήσει ποτέ τους
    Πρωτη φορά βλεπω ss πισώβαρο

    Σοβαρά τώρα, ωραιο ειναι και Καλορίζικο ΑΛΛΑ πιστευω οτι ειναι στημένο τελειως λάθος

    Βαλε την εμπρος τιμονόπλακα στην θέση της που ειναι πιο πανω, μέγιστο επιτρεπόμενο ειναι η τελευταία γραμμη στα καλάμια.
    Το κατέβασμα το μετράμε σε mm και όχι σε cm

    Δες αν εχει βαλει καποιο κιτ χαμηλώματος γιατι ο προηγύμενος ηταν ενα μέτρο και ενα milko (ισως για αυτο ειναι ετσι η σέλα).

    Ρυθμισε την αναρτηση βγάζοντας προφόρτηση να δεις οτι δουλεύει και δεν ειναι κλασμένη που απλα την προφορτήσαν τερμα για να το κρύψουν και αν τα καταφέρεις φτιάξε και το sag.

    Οχι για μενα αλλα για σενα μιας και ετσι οπως ειναι αποκλείεται να στρίβει


  12. #12
    West Side Gangs
    Εγγραφή
    21/07/2008
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    E τοτε θα στρίβει



    Εισαι σιγουρος οτι δουλεύει η ανάρτηση ή ειναι hard tail και έτσι


    Κατι τετοιες κ@γκουριές με κατεβασμενες τιμονόπλακες κλπ κλπ τις κανουν συνήθως για ευθείες αλλα το συγκεκριμένο αμφιβάλω αν κέρδισε ποτε του κόντρα, ίσως με κανα φτιαγμένο παπί

    Φιλος, χωρις παρεξήγηση αλλα αν ηταν ετσι τα ss μαλλον οι μισοι εδω μεσα δεν εχουν καβαλήσει ποτέ τους
    Πρωτη φορά βλεπω ss πισώβαρο

    Σοβαρά τώρα, ωραιο ειναι και Καλορίζικο ΑΛΛΑ πιστευω οτι ειναι στημένο τελειως λάθος

    Βαλε την εμπρος τιμονόπλακα στην θέση της που ειναι πιο πανω, μέγιστο επιτρεπόμενο ειναι η τελευταία γραμμη στα καλάμια.
    Το κατέβασμα το μετράμε σε mm και όχι σε cm

    Δες αν εχει βαλει καποιο κιτ χαμηλώματος γιατι ο προηγύμενος ηταν ενα μέτρο και ενα milko (ισως για αυτο ειναι ετσι η σέλα).

    Ρυθμισε την αναρτηση βγάζοντας προφόρτηση να δεις οτι δουλεύει και δεν ειναι κλασμένη που απλα την προφορτήσαν τερμα για να το κρύψουν και αν τα καταφέρεις φτιάξε και το sag.

    Οχι για μενα αλλα για σενα μιας και ετσι οπως ειναι αποκλείεται να στρίβει

    Το έμπειρο το μάτι κατι θα βλέπει σωστα, για να μαθαίνω και εγω λοιπόν
    Για κακό δεν τα λες σίγουρα και κάτι μου λέει πως θα διαπιστωθουν και στην πραξη συντομα τα προαναφερθεντα μάστορα
    Πρέπει να ναι πολυ φαουλ η γεωμετρία για να κανει τοσο μπαμ
    Καμία παρεξήγηση, αντιθέτως μάλιστα
    Εκτιμώ φουλ την καθοδήγηση και θα δω τι γινεται στην αναρτηση μαζι με τον μαστορα οταν γυρίσω

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    E...
    Βαλε την εμπρος τιμονόπλακα στην θέση της που ειναι πιο πανω, μέγιστο επιτρεπόμενο ειναι η τελευταία γραμμη στα καλάμια.
    Το κατέβασμα το μετράμε σε mm και όχι σε cm

    ...
    δεν μπορεί να ξέρει εαν η θέση της τιμονόπλακας είναι πιο πάνω ή πιο κάτω. Για να έρθει η τιμονόπλακα στη σωστή θέση θα πρέπει να μετρηθεί το ύψος της με τα μαμά καλάμια, και μετά να συγκριθεί με αυτό που έχει. τότε είτε ανεβάζει είτε κατεβάζει.

    ενδεχομένως εάν έχουν αλλαχτεί σταυρός και τιμονόπλακα (είναι πιθανό για να μπορέσουν να μπουν τα καλάμια) να έχει αλλάξει η κάστερ και το ίχνος.


    ΒΤW καλορίζικο!
    MM#93

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Πω..! τωρα καταλαβα οτι πρόκειται για μετατροπη του 600, νομιζα οτι ηταν το 800ρι που φοραει usd μπροστινό.

    Να σου πω τι θα έκανα εγω, θα ρωτουσα καταρχήν εαν εχει τα μαμα parts αν τα εχει και μπορει να στα δώσει εχει καλώς.
    Αν δεν υπαρχει περίπτωση να μπορει να "γυρίσει" σε μαμα(γιατι αυτο ειναι το σημείο αναφορας στησίματος και οδηγικης συμπεριφορας / εμπειριας για αυτο το μοντέλο).
    Τοτε θα μάζευα στοιχεια απο τις διαστάσεις, διαδρομες ανάρτησης και ολα τα γεωμετρικά στοιχεια του μαμα, θα μετρούσα τα υπάρχων. Και θα αποφάσιζα να επαναφερω οσο κοντά στα μαμα τα υπάρχων.
    Αν θυμάμαι καλα το fazer600 δε φοραει μοχλικο στο αμορτισερ εδραζει απευθειας πανω στο ψαλίδι. Το r1 ειναι με μοχλικο, συνεπώς το αμορτισερ του ειναι κοντύτερο απο του fazer, αρα εκει οφείλεται και αυτη η τσοπεραδικη γεωμετρία. Με αναλογου μηκους αμορτισερ ή προσθήκη αποστατων στο υπάρχων θα το φερεις κάπως.
    Πάντως χωρις να γνωριζω την ενασχόληση/ εμπειρία σου με τα δίκυκλα, τολμηρή αγορα εκανες. Δε πειραζει θα μαθεις οπως τοσοι και τόσοι. Καλη αρχη!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Απ όσο μπορώ να καταλάβω από τις φώτο, το ψαλίδι πρέπει να έχει μπει πακέτο με την ανάρτηση του r1, η οποία έχει μοχλικό.
    Τώρα το πως ταίριαξε ή τι πατέντα έχει γίνει για να χαμηλώσει είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
    Υποψιάζομαι πάντως ότι η φάση θα ξεκίνησε από την αλλαγή πίσω, έβγαινε πολύ χαμηλό (μιας κ όντως το fz6 δεν έχει μοχλό) κ μετά έγινε κ σχετικό χαμήλωμα μπροστά με ολόκληρο μπροστινό μιας κ το μαμά πιρούνι είναι συμβατικό κ δεν παίρνει τόσο χαμήλωμα χωρίς να βρίσκει ψυγείο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. FZ6 Fazer S2 Full Fairing
    από morpheus στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2012, 18:10
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2008, 13:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF