Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Αυχενικό...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601

    Αυχενικό...

    καλημέρα,

    Θυμάμαι κάπου παλιοτερα είχε γίνει μια συζήτηση, για το αυχενικό συνδρομο, μιας και πολλοί συνοδοιπόροι απο εδω μέσα υποφέρουν, εξαιτίας του κράνους και της μοτοσυκλέτας τους.
    Επέιδη τους τελευταιους 2 μήνες, πραγματικά με έχει πεθάνει, έψαξα να βρω τις συζητήσεις που είχαν γίνει τότε, αλλα δεν τα κατάφερα.

    Λόγο λοιπόν της ηλικιάς μου πια ( τότε απλα δεν έδωσα σημασία στην συζήτηση), και των 120+ κμ, που κάνω κάθε μέρα, με το κράνος μου, θα ήθελα όποιος έχει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα να πει την άποψη του και τι μέτρα αντιμετώπισης λαμβάνει.
    θυμάμαι τότε, είχαν αναφερθεί και ονόματα κάποιων γιατρών που είχαν αντιμετωπίσει το πρόβλημα ικανοποιητικά.

    Γιάννης

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    To πρόβλημα το έχει η γυναίκα μου που ακολουθεί σε βόλτες και ταξιδάκια.
    Η λύση βρέθηκε με κολάρο λαιμού και ελαφρύ κάρμπον κράνος.
    Φυσικά απαραίτητος και ο γιατρός που θα σου υποδείξει και κάποιες ασκήσεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    καλημέρα,

    Θυμάμαι κάπου παλιοτερα είχε γίνει μια συζήτηση, για το αυχενικό συνδρομο, μιας και πολλοί συνοδοιπόροι απο εδω μέσα υποφέρουν, εξαιτίας του κράνους και της μοτοσυκλέτας τους.
    Επέιδη τους τελευταιους 2 μήνες, πραγματικά με έχει πεθάνει, έψαξα να βρω τις συζητήσεις που είχαν γίνει τότε, αλλα δεν τα κατάφερα.

    Λόγο λοιπόν της ηλικιάς μου πια ( τότε απλα δεν έδωσα σημασία στην συζήτηση), και των 120+ κμ, που κάνω κάθε μέρα, με το κράνος μου, θα ήθελα όποιος έχει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα να πει την άποψη του και τι μέτρα αντιμετώπισης λαμβάνει.
    θυμάμαι τότε, είχαν αναφερθεί και ονόματα κάποιων γιατρών που είχαν αντιμετωπίσει το πρόβλημα ικανοποιητικά.

    Γιάννης
    Καταρχήν νομίζω πως εφόσον έχεις έξαρση στο αυχενικό σου και κάνεις τόσα χλμ καθημερινά, να αποφύγεις την μηχανή μέχρι να σου περάσει κάπως.

    Πρακτικά, μαγική λύση δεν υπάρχει. Προσωπικά, έχω πολύ καιρό να πονέσω πολύ αλλά προσέχω μερικά πράγματα:
    1. Χειμώνα πάντα ζεστή μπαλακλάβα λαιμού.
    2. Ένας φυσιοθεραπευτής μου είχε δείξει κάποιες ασκήσεις, ουσιαστικά πως να τεντώνω τους σπονδύλους που έχουν κάτσει. Όποτε νοιώθω να με ενοχλεί, κάνω αυτές τις ασκήσεις.
    3. Άμα επιμείνει η ενόχληση, δεν το αφήνω αλλά πλακώνομαι σε χαπάκια. Ο συνδιασμός norgesic και xefo που μου είχε προτείνει ένας γιατρός παλιότερα μου κάνει δουλειά (είτε για αυχενικό, είτε για μέση - που επίσης έχω θέμα)
    4. Θέλει πολύ προσοχή η στάση του σώματος. Γενικά, να μην κάθεσαι με κλίση προς τα πίσω ώστε οι αυχενικοί μυες να πιέζονται να κρατούν το κεφάλι σε ευθεία.

    Το κολάρο σίγουρα βοηθάει. Όπως και η επίσκεψη σε κάποιον γιατρό
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2015
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν νομίζω πως εφόσον έχεις έξαρση στο αυχενικό σου και κάνεις τόσα χλμ καθημερινά, να αποφύγεις την μηχανή μέχρι να σου περάσει κάπως.

    Πρακτικά, μαγική λύση δεν υπάρχει. Προσωπικά, έχω πολύ καιρό να πονέσω πολύ αλλά προσέχω μερικά πράγματα:
    1. Χειμώνα πάντα ζεστή μπαλακλάβα λαιμού.
    2. Ένας φυσιοθεραπευτής μου είχε δείξει κάποιες ασκήσεις, ουσιαστικά πως να τεντώνω τους σπονδύλους που έχουν κάτσει. Όποτε νοιώθω να με ενοχλεί, κάνω αυτές τις ασκήσεις.
    3. Άμα επιμείνει η ενόχληση, δεν το αφήνω αλλά πλακώνομαι σε χαπάκια. Ο συνδιασμός norgesic και xefo που μου είχε προτείνει ένας γιατρός παλιότερα μου κάνει δουλειά (είτε για αυχενικό, είτε για μέση - που επίσης έχω θέμα)
    4. Θέλει πολύ προσοχή η στάση του σώματος. Γενικά, να μην κάθεσαι με κλίση προς τα πίσω ώστε οι αυχενικοί μυες να πιέζονται να κρατούν το κεφάλι σε ευθεία.

    Το κολάρο σίγουρα βοηθάει. Όπως και η επίσκεψη σε κάποιον γιατρό
    Να προσθέσω επίσης ότι μετά από ντουζ πάντα πιστολάκι ειδικά το χειμώνα. Εαν δεν στεγνώνουμε το μαλλί είναι κάθε φορά τοπική ψύξη η οποία λειτουργεί συσσωρευτικά, λόγια γιατρού.
    Κουβέντες σε φορουμ μηχανής

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά συμπτώματα, οπότε ότι αναφέρω αφορά το τι συμβαίνει σε μένα.
    Το 1ο σύμπτωμα δεν ήταν και τόσο έντονο (καμία σχέση με την το 1ο κρούσμα της μέσης που με άφησε σε αναπηρία για 20 μέρες πριν κάποια χρόνια)
    Όπως και τότε δεν το έβαλα κάτω Στην πληοψηφια αυτών των περιπτώσεων μαθαίνεις να ζεις με αυτά τα προβλήματα, που από κάποιο σημείο και μετά ελαφρών τουν συμπτώματα και ησυχάζεις
    Αν δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά τώρα που είναι αρχή φορεσε ένα μαλακό κολάρο με το κράνος.

    Μετά από 2 μήνες πλέον όλα επανέρθει στην κανονικότατα. Ακόμα και το περιοδικό μούδιασμα στο χέρι έχει ελαττωθει σε βαθμό που δεν το καταλαβαίνω.

    Ο 1ος μήνας ήταν πολύ δύσκολος.

    Χριαζεται υπομονή και ξεκούραση στην αρχή

    Αν βρεις και ορθοπαιδικο που καβαλάει μηχανή ακόμα καλύτερα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Αν δεν κανω λαθος (νομιζω δεν κανω γιατι εχω θεμα εδω και χρονια ) το "αυχενικο" ειναι μια γενικη ονομασια προβληματων, που μπορουν να εχουν πολλες και διαφορετικες αιτιες, οποτε και πολλους, διαφορετικους τροπους αντιμετωπισης.

    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μια επισκεψη σε γιατρο, εξετασεις που θα προσδιορισουν την αιτια και μετα πραττεις αναλογα.
    Τελευταία τροποποίηση από Nostradamus; 03/09/2020 στις 14:03.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #7
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    135
    Ισχύει πάρα πολύ αυτό που λέει ο από πάνω. Σου χτυπάει αυχένα ή στο χέρι? Σε εμένα πχ το μούδιασμα στο δεξί χέρι ήταν τόσο έντονο που όταν ήταν στα ντουζένια του δεν γινόταν να οδηγώ την μηχανή μιας και το χέρι με "παράταγε", άνοιγε όταν κρατούσα το γκάζι και δεν μπορούσα να βάλω καθόλου δύναμη. Αν μπορείς πέρα από ορθοπαιδικό απευθύνσου σε φυσιοθεραπευτή και ακόμα καλύτερα φυσιοθεραπευτή-αθλίατρο. Εγώ προσωπικά έκανα 10 φυσιοθεραπείες (οι οποίες ήταν πολύ επίπονες) και παράλληλα ασκήσεις μόνος μου τις οποίες μου είχε πει ότι καλό θα ήταν να μην τις σταματήσω ποτέ. Το τήρησα για λίγο καιρό αλλά όταν το πρόβλημα έφυγε σιγά σιγά τις σταμάτησα και τις ξαναξεκινάω όταν νοιώθω ότι με ξαναενοχλεί. Γενικά είναι θέμα που μαθαίνεις να ζεις μαζί του. Επίσης αν είσαι σε περίοδο κρίσης είναι καλό να κοιμάσαι ανάσκελα και σε ψηλό μαξιλάρι. Εγώ προσωπικά έχω μαξιλάρι ανατομικό cocomat που θεωρούσα ότι είναι αρκετά ψηλό και μου συνέστησε ο γιατρός να βάλω μέχρι και 2 πετσέτες από κάτω για να σηκωθεί έξτρα και πραγματικά με βοήθησε πάρα πολύ καθώς το πρόβλημα μου με ενοχλούσε πολύ και στον ύπνο καθώς σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού τα νεύρα το βράδυ είναι πιο δραστήρια από την ημέρα.
    Το καλύτερο πάντως που έχεις να κάνεις είναι να μην ακούς την ιστορία του καθενός και να απευθυνθείς σε επαγγελματία όσο πιο γρήγορα μπορείς καθώς στον καθένα χτυπάει διαφορετικά.
    Περαστικά εύχομαι.
    go big or go home!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    1) γνωμάτευση
    2) γυμναστική
    3) αλλαγή μηχανής σε κάτι που σε καλύπτει πλήρως οπως ενα σκουτερ με μεγαλη ζελατινα
    4) ελαφρυ κράνος και μαξιλαράκι
    5) αλλαγη μαξιλάρι, αν δεν ξεκουράζεσαι καλα, η μηχανη απλα κάνει πιο εντονο το πρόβλημα.

    το 5ο πολλοί το αγνούν αλλα ίσως να ειναι και το μοναδικό τους πρόβλημα. αν κοιμασαι σαν σιγμα τελικό, σε στρώμα του 85 και με μαξιλάρι πολύ μικρο ή πολύ μεγάλο η πολύ κακο, δεν φταίει το μηχανάκι.

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Το πιο σημαντικό είναι η γνώμη ενός ειδικού. Από εκεί και μετά, θα επισημάνω το θέμα της γυμναστικής, όταν όμως δεν είναι σε έξαρση το πρόβλημα. Η εκγύμναση θωρακίζει τον οργανισμό από τέτοια προβλήματα και τα κάνει να εμφανίζονται πιο αραιά και πιο ήπια.

    Περαστικά!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Το 2010 θέλαμε με το βεστρομ και τη γυναίκα να κάνουμε ένα γύρο στην Ελλάδα. Κάποιες μέρες πριν την έπιασε το αυχενικο τής.Θα κάναμε λίγο παραπάνω από 2.000χλμ. Το ταξίδι κινδύνευε να τιναχτεί στον αέρα. Με πολύ ψάξιμο βρήκαμε αυτό
    https://motokinisi.gr/gr/kolaro-laim...s-1161717.html


    Ο πόνος της πέρασε και το ταξίδι υλοποιήθηκε χωρίς να το αγοράσω.
    Μας είχαν πει ότι θα βοηθούσε
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    1) γνωμάτευση
    Κανόνισα αυριο να παω σε γιατρο
    2) γυμναστική
    Καλα...!!
    3) αλλαγή μηχανής σε κάτι που σε καλύπτει πλήρως οπως ενα σκουτερ με μεγαλη ζελατινα
    Scooter με μεγαλη ζελατινα εχω..
    4) ελαφρυ κράνος και μαξιλαράκι
    5) αλλαγη μαξιλάρι, αν δεν ξεκουράζεσαι καλα, η μηχανη απλα κάνει πιο εντονο το πρόβλημα.
    Εχω αλλαξει 23 μαξιλαρια σε ενα χρονο......η γυναικα μου φωναζει !!! δεν εχουμε χωρο πια......χαχαχα

    το 5ο πολλοί το αγνούν αλλα ίσως να ειναι και το μοναδικό τους πρόβλημα. αν κοιμασαι σαν σιγμα τελικό, σε στρώμα του 85 και με μαξιλάρι πολύ μικρο ή πολύ μεγάλο η πολύ κακο, δεν φταίει το μηχανάκι.
    Για να δουμε.......
    το σιγουρο εινια οτι θα παω σε γιατρο.....απλα, ηθελα να δω πως το αντιμετωπιζετε και εσεις, γιατι ξερω οτι ειδικα στους ανθρωπους που κινουνται με μηχανες και φορανε κρανη, εμφανιζεται συχνοτερα !

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  12. #12
    Σε αυτες τις περιπτωσεις, αυχενας και μεση, οι γιατροι το μονο που κανουν ειναι να δωσουν χαπια και να γραψουν φυσικοθεραπειες, εχει καταντησει μονοτονο.
    Εγω απ αυτα που εχω δει μεχρι στιγμης μονο ενας καλος χειροπρακτης σε στρωνει, βεβαια εχει και πολλους αεριτζιδες.
    Υπαρχουν και καλοι ομως. Καλη και η ιατρικη δε λεω, αλλα σε πολλες περιπτωσεις οπως αυτες πασχει, θα σου κανουν μια διαγνωση αλλα μεχρι εκει

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF