Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Κατεβασμα ταχυχητας, κατι κανω λαθος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    13

    Κατεβασμα ταχυχητας, κατι κανω λαθος

    Γεια σας παιδια, ειμαι νεος οδηγος, και προσφατα αποκτησα το πρωτο μου μηχανακι, 115 κυβικα. Ειμαι στο στρωσιμο και μεχρι στιγμης εχω εξικοιωθει μεχρι ενα βαθμο. Ενα μεγαλο προβλημα που εχω και πολλες φορες "ζοριζω" το μηχανακι ειναι η αλλαγη ταχυτητων, το κατεβασμα βασικα. Π.χ. γνωριζω πως καλο ειναι η αλλαγη να γινεται οταν ειναι χαμηλες οι στροφες. Το προβλημα μου ειναι εαν πηγαινω με 4η σε κεντρικο δρομο, και πλησιαζω σε στροφη σε στενο,  φρεναρω ωστενα μειωσω ταχυτητα, κ καθως μπαινω στη στροφη δινοντας γκαζι ακουγεται ενα "κλακ" απο κατω, υποθετω πως ειναι επειδη ειναι χαμηλες οι στροφες κ γω παω να δωσω "οθωση με 4η. Εχω δοκιμασει και με κατεβασμα ταχυτητας αλλα ακουγεται ενας θορυβος(το κλασσικο). Μου εχουν πει αλλαγη ταχυτητας με ξερογκαζια, δινοντας λιγο γκαζι κ παραλληλα κατεβασμα, αλλα δεν το πετυχα, κ υποθετω θελει εξασκηση αλλα φοβαμαι μεχρι να το βρω μην μου μεινει στο χερι το κιβωτιο. Υπαρχει καποιος διαφορετικος τροπος ή καποιο βιντεο ή κατι; 

  2. #2
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Μιλάς για παπί?
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ξερογκαζια που σού είπανε. Θα το βρεις με το καιρό. Μην ανησυχείς.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    μην βιάζεσαι βρε ,κάτσε να μάθουμε αν έχει ή όχι συμπλέκτη το εργαλείο του .
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    13
    Ναι παπι, χωρις συμπλεκτηη

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FoxManGR Προβολή μηνύματος
    Ναι παπι, χωρις συμπλεκτηη
    οτι και να κανεις σωστα το κάνεις, προχώρα !

  7. #7
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Ε δεν το λες και σωστό να στρίβει με 4η σε στενάκι με 15 χιλιόμετρα.
    Φίλε αύριο θα σου γράψω, τώρα ώρα για ύπνο.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #8
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Μου θύμισες όταν πήρα το παπί του ξαδέρφου μου πρώτη φορά στο χωριό, το οποίο πρέπει να πήγαινε νεκρά-1η-2α-3η-νεκρά-1η-2α-3η κλπ. αενάως (δεν ξέρω καν αν γίνεται, έτσι το θυμάμαι).

    Long story short, φούλαρα την τρίτη, έψαξα για τετάρτη, βρήκα νεκρά, οπότε πήγα να ξανανεβάσω και κατέβασα απότομα πρώτη. Για κάτι εκατοστά δεν απέκτησα το τιμόνι τατουάζ στο μέτωπο.


    Στο θέμα σου, με το παπί δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις "ξερογκαζιά" για να ανεβάσεις στροφές, εκτός κι αν τη συγχρονίσεις με το πόδι σου, ώστε να πατάει αρκετά για να αποσυμπλέξει αλλά όχι τόσο ώστε να αλλάξει ακόμα σχέση. Μην αγχώνεσαι, απλά όταν ελαττώνεις ταχύτητα να κατεβάζεις και σχέση ώστε να μην κρεμάει πολύ. Με τον καιρό θα μαλακώσει και το κιβώτιο, κι εσύ θα καταλαβαίνεις καλύτερα ποιες ταχύτητες θέλουν ποια σχέση.

    Επειδή πάντως όπως καταλαβαίνεις από την παραπάνω ιστορία οι ταχύτητες στα παπιά δεν είναι το φόρτε μου, μην το πάρεις και τοις μετρητοίς

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Τα καινούργια παπιά δεν ξέρω αλλά τα κλασσικά με κιβώτιο ''μύλο'' όπως λες είχαν συμπλέκτη στο πόδι τα τετράχρονα.(τ50 κτλ) Το πατούσες έκανε κλακ κ αν δεν το άφηνες ήταν σαν να είχες πατημένο συμπλέκτη οπότε μπορούσες να κάνεις ξερογκαζιά στην αλλαγή.
    porca miseria.

  10. #10
    Μόνο με ξερογκαζιά όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Αν αφήσεις το γκάζι και κατεβάσεις θα σου κάνει αυτό το απαίσιο κλονκ.Ευτυχώς δεν έχεις παλιό ΒΜW, εκεί να δεις την γλύκα ακόμη και στα ανεβάσματα που θέλει προφόρτιση ο λεβιές όταν πάει το χέρι να πατήσει συμπλέκτη.....

    Ξερογκαζιά γίνεται με ταυτόχρονη κίνηση του χεριού και του ποδιού. Αν έχεις ψεκασμό και όχι καρμπυρατέρ, τότε θέλει πιο μικρή διαδρομή του γκαζιού, ίσα που να σηκώσει λίγες στροφές. Έτσι και το πετύχεις μια φορά, θα το πιάσεις αμέσως και θα κάνεις ωραία κατεβάσματα για επιβράδυνση, θα πατάς ελάχιστα φρένο.

    Edit: ο μύλος λειτουργεί μόνο με την πίσω ρόδα ακίνητη. Δεν μπορείς να πας από 3->Νεκρά ή 4->Νεκρά εν κινήσει. Αν συμβαίνει αυτό τότε κάτι έχει πάει στραβά στο μηχανάκι.

  11. #11
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    βρες μια αλάνα ή έναν κλειστό σχετικά χώρο ώστε να σε απασχολεί μόνο η χρήση του παπιού και οχι η κίνηση άλλων οχημάτων.

    ένα κάλο κόλπο για ομαλά κατεβάσματα είναι το κατέβασμα να το κάνεις με την φτέρνα!!!!
    προϋπόθεση να έχεις μετακινήσει τον λεβιέ ταχυτήτων μια θέση εμπρός (πιθανόν και δυο ). αν δεν ξέρεις πήγαινε σε μάστορα ,είναι 2 λεπτά δουλειά.
    τώρα που το έκανες θα δεις ότι η φτέρνα φτάνει να πατήσει τον λεβιέ χωρίς να σηκώσεις το πόδι από τον μασπιε.συγχαρητήρια ,βρήκες τρόπο να απελευθερώνεις τον λεβιε μετά το πάτημα ομαλά και ελεγχόμενα.
    παίξε αρκετή ώρα να το μάθει ο εγκέφαλος και το πόδι.
    δεν τελείωσε εδώ.
    ξερογκαζια η θαυματουργή.
    θα πρέπει να συγχρονίσεις πόδι και χέρι ώστε όταν αφήνεις τον λεβιέ ταχυτήτων να έχεις κλείσει το γκάζι άλλα να μην έχουν πέσει τελείως οι στροφές του μοτέρ!!!!
    χοντρικά η διαδικασία είναι : πατάς λεβιέ,κατά την διάρκεια που τον πατάς δίνεις λίγο γκάζι ,αφού έχεις κλείσει γκάζι αφήνεις λεβιέ ταχυτήτων.
    παίξε σε κλειστό περιβάλλων και θα το μάθεις σε 2 μέρες. σίγουρα στην αρχή θα σου πεταχτεί το παπί εμπρός αφήνοντας τον λεβιέ λόγο πώλων στροφών.σίγουρα θα σου φρενάρει απότομα το παπί λόγο ελάχιστων στροφών. κανε όλες τις δοκιμές με 3 και 4 ώστε οι παραπάνω αντιδράσεις να είναι λιγότερο απότομες.

    έλεγξε και την αλυσίδα αν είναι σωστά τεντωμένη πριν από όλα αυτά.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #12
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	555.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	73,3 KB 
ID:	420676

    δεν φαίνεται πολύ καλά άλλα καταλαβαίνεις ότι ο λεβιές ¨γέρνει¨προς τα εμπρός.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    13
    Ευχαριστω για να την αναλυση @S705. Αυτο που με αγχωνει ειναι το εξης, τα αποτομα κατεβασματα και μεχρι να το βρω τελως παντων, δε θα προκαλεσουν ζημια στην αλυσιδα κλπ;

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Στην αλυσίδα, οχι..
    Στα κλπ, πιθανον..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Μου θύμισες όταν πήρα το παπί του ξαδέρφου μου πρώτη φορά στο χωριό, το οποίο πρέπει να πήγαινε νεκρά-1η-2α-3η-νεκρά-1η-2α-3η κλπ. αενάως (δεν ξέρω καν αν γίνεται, έτσι το θυμάμαι).

    Long story short, φούλαρα την τρίτη, έψαξα για τετάρτη, βρήκα νεκρά, οπότε πήγα να ξανανεβάσω και κατέβασα απότομα πρώτη. Για κάτι εκατοστά δεν απέκτησα το τιμόνι τατουάζ στο μέτωπο.


    Στο θέμα σου, με το παπί δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις "ξερογκαζιά" για να ανεβάσεις στροφές, εκτός κι αν τη συγχρονίσεις με το πόδι σου, ώστε να πατάει αρκετά για να αποσυμπλέξει αλλά όχι τόσο ώστε να αλλάξει ακόμα σχέση. Μην αγχώνεσαι, απλά όταν ελαττώνεις ταχύτητα να κατεβάζεις και σχέση ώστε να μην κρεμάει πολύ. Με τον καιρό θα μαλακώσει και το κιβώτιο, κι εσύ θα καταλαβαίνεις καλύτερα ποιες ταχύτητες θέλουν ποια σχέση.

    Επειδή πάντως όπως καταλαβαίνεις από την παραπάνω ιστορία οι ταχύτητες στα παπιά δεν είναι το φόρτε μου, μην το πάρεις και τοις μετρητοίς
    Αθάνατα Τ50.....
    Εμείς ανακαλύψαμε τα φώτα xenon με τέτοιο κατέβασμα σε πρώτη.
    Πρώτη φορά τέτοιο φως σε παπί.
    Βέβαια ο φίλος μου που οδηγούσε, άφησε τα @@@@ στο τιμόνι.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κάτι κάνουμε λάθος ....
    από spyro στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 01:08
  2. Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω.. τι κάνω λάθος;;
    από Viper4 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2012, 17:39
  3. εξαέρωση - τι κάνω λάθος?
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 01:03
  4. Άσε με να κάνω λάθος....
    από SVX στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2010, 12:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF