Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Πρόβλημα κατά την προσπάθεια ρύθμισης προφορτισης

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο θέμα γιατί σήμερα βρήκα χρόνο να ασχοληθώ ξανά.

    Ρύθμισα, λοιπόν, προφορτιση ελατηρίου (μπρος-πίσω) και απόσβεση επαναφοράς (μπρος-πίσω) σύμφωνα με τη ρύθμιση που προτείνει η Honda στο manual. Όντας στα κιλά του μέσου αναβάτη (76-78) θεώρησα ότι οι πρόταση της Honda για αυτές τις ρυθμίσεις θα μου είναι σωστη.

    Παρακάτω σας γράφω τις μετρήσεις που πήρα, για να μου πειτε τη γνώμη σας.

    Μπροστά:
    α) πλήρης διαδρομή ανάρτησης χωρίς φορτίο 150 mm
    Β) με το βάρος μόνο της μηχανής σε όρθια θέση 120 mm
    γ) με εμένα πάνω 110 mm

    Πίσω:
    α) 650 mm χωρίς φορτίο (η ρόδα στον αέρα)
    β) 635 mm με το βάρος της μηχανής σε όρθια θέση
    γ) 605 mm με έμενα πάνω.
    τα νουμερα δεν μου λένε κάτι αλλα γενικά για τους αναβάτες 70-80 κιλα η προφόρτιση μένει στη μαμα θέση και τέλος. αλλαγές κάνεις κυρίως λογο φορτώματος. αν εισαι 60 κιλα η 100 τοτε να τις αλλάξεις αλλιως να βάλεις τις μαμα ρυθμίσεις. οι ιάπωνες ξέρουν τις κάνουν.

  2. #17
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Είσαι λάθος,ανάλογα το ελατήριο του εκάστοτε κατασκευαστή στο εκάστοτε μοντέλο δεν αφήνεις τίποτα στη μαμα θέση αν θες να ασχοληθείς..
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Μπροστά μια χαρά μου φαίνεται.

    Πίσω μήπως είναι λίγο χαλαρό?

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Είσαι λάθος,ανάλογα το ελατήριο του εκάστοτε κατασκευαστή στο εκάστοτε μοντέλο δεν αφήνεις τίποτα στη μαμα θέση αν θες να ασχοληθείς..
    Μπορείς να μου εξηγήσεις που είμαι λάθος;

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Μπροστά μια χαρά μου φαίνεται.

    Πίσω μήπως είναι λίγο χαλαρό?
    Θα πρότεινες, δηλαδή, να αυξήσω προφορτιση;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινες, δηλαδή, να αυξήσω προφορτιση;
    Δεν ξερω ακριβως για δρομο, περιμενε να σου απαντησει ο θοδωρης.

    Απλα το ειπα γιατι εμπρος εχουμε πιο μικρη διαφορα αναλογικα με πισω σε σχεση με το δικο μου

  7. #22
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να μου εξηγήσεις που είμαι λάθος;
    Ναι σόρρυ απάντησα στον Βασίλη κ6....δεν έκανα παράθεση...

    Ναι αν οι τιμές που παρέθεσες είναι σωστές...εχεις 40 εμπρός και 45 πίσω...σφιξε μια στροφή με 1.5 αν έχεις δαχτυλίδι ή 1 με 2 σκάλες αν έχεις σκάλες και μέτρα ξανά...το ιδανικό είναι να είναι το μηχανάκι φλατ ας πούμε 40-40 Η 35-35 σε γυμνά και τουρινγκ και γύρω στο 38-34 αμα έχεις ss...φυσικα αυτά είναι απλές τιμές μετά πρέπει να φτιάξεις τα υδραυλικά και τέλος θα ρυθμίσεις ανάλογα τον τρόπο οδήγησης...

    Βάλε tiewrap και μέτρα πόσο έχεις πραγματική διαδρομή εμπρός και σημάδεψε με μαρκαδόρο αν δεν χρησημοποιει όλο το καλάμι και παρακολουθείς το tiewrap...
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ναι σόρρυ απάντησα στον Βασίλη κ6....δεν έκανα παράθεση...

    Ναι αν οι τιμές που παρέθεσες είναι σωστές...εχεις 40 εμπρός και 45 πίσω...σφιξε μια στροφή με 1.5 αν έχεις δαχτυλίδι ή 1 με 2 σκάλες αν έχεις σκάλες και μέτρα ξανά...το ιδανικό είναι να είναι το μηχανάκι φλατ ας πούμε 40-40 Η 35-35 σε γυμνά και τουρινγκ και γύρω στο 38-34 αμα έχεις ss...φυσικα αυτά είναι απλές τιμές μετά πρέπει να φτιάξεις τα υδραυλικά και τέλος θα ρυθμίσεις ανάλογα τον τρόπο οδήγησης...

    Βάλε tiewrap και μέτρα πόσο έχεις πραγματική διαδρομή εμπρός και σημάδεψε με μαρκαδόρο αν δεν χρησημοποιει όλο το καλάμι και παρακολουθείς το tiewrap...
    Σ ευχαριστώ πολύ! Έχω με κλικ από το 1-7..
    Τώρα το έχω στο 2.

    Θα το πάω στο 3 και βλέπουμε.

    Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια

  9. #24
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Είσαι λάθος,ανάλογα το ελατήριο του εκάστοτε κατασκευαστή στο εκάστοτε μοντέλο δεν αφήνεις τίποτα στη μαμα θέση αν θες να ασχοληθείς..
    Σε ότι αφορά χωμάτινες μοτοσυκλέτες και on/off οι Ιάπωνικες εταιρείες για αναβάτες 75 έως 80 κιλά έχουν ελατήρια και SAG που συνήθως είναι σωστά.
    Παραπέρα, για αναβάτες που δεν γνωρίζουν ακόμη να αναγνωρίζουν ποιες είναι οι ρυθμίσεις και τι συμβαίνει όταν πειράζεις τα κλικ σε συμπίεση και επαναφορά καλύτερα να μένεις στις εργοστασιακά προτεινόμενες ρυθμίσεις. Η αφετηρία είναι αυτή και μετά... ασχολείσαι σταδιακά. Το να καταλάβεις τι κάνει η κάθε ρύθμιση είναι χρονοβόρα διαδικασία και όχι κάτι και τόσο εύκολο και απλό. Χρειάζεται καθοδήγηση life time.

    Αν τα πράγματα είναι διαφορετικά στις μοτοσυκλέτες δρόμου πάω πάσο.

  10. #25
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Σε ότι αφορά χωμάτινες μοτοσυκλέτες και on/off οι Ιάπωνικες εταιρείες για αναβάτες 75 έως 80 κιλά έχουν ελατήρια και SAG που συνήθως είναι σωστά.
    Παραπέρα, για αναβάτες που δεν γνωρίζουν ακόμη να αναγνωρίζουν ποιες είναι οι ρυθμίσεις και τι συμβαίνει όταν πειράζεις τα κλικ σε συμπίεση και επαναφορά καλύτερα να μένεις στις εργοστασιακά προτεινόμενες ρυθμίσεις. Η αφετηρία είναι αυτή και μετά... ασχολείσαι σταδιακά. Το να καταλάβεις τι κάνει η κάθε ρύθμιση είναι χρονοβόρα διαδικασία και όχι κάτι και τόσο εύκολο και απλό. Χρειάζεται καθοδήγηση life time.

    Αν τα πράγματα είναι διαφορετικά στις μοτοσυκλέτες δρόμου πάω πάσο.
    Ακριβώς έτσι είναι Δεν αλλάζει κάτι πάρα οι συνθήκες λειτουργίας της ανάρτησης και οι διαδρομές τους...προφανως και είναι δύσκολο και σύμφωνω σε ολα μαζί σου...για αυτό δεν το κάνουν όλοι και πόλλοι προτιμούν να μην ασχοληθούν καθόλου..θελει μελέτη και κατανόηση όπως και εφαρμογή...ευτηχως το θεμα μελέτη το έχω και ευτυχώς για μενα δυστυχώς για αυτούς έχω φίλους που μ άφησαν όταν μάθαινα(ακόμα μαθαινω) να πειράζω τα μηχανάκια τους και να παίρνω feedback..και έχω ευτυχώς την λόξα να έχω πειραματιστεί με τα δικά μου νονστοπ ώρες...και ακόμα είδα που έχω καταλάβει ένα 50%...αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί τύπου dave moss το πάει σε άλλο λεβελ...
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #26
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς έτσι είναι Δεν αλλάζει κάτι πάρα οι συνθήκες λειτουργίας της ανάρτησης και οι διαδρομές τους...προφανως και είναι δύσκολο και σύμφωνω σε ολα μαζί σου...για αυτό δεν το κάνουν όλοι και πόλλοι προτιμούν να μην ασχοληθούν καθόλου..θελει μελέτη και κατανόηση όπως και εφαρμογή...ευτηχως το θεμα μελέτη το έχω και ευτυχώς για μενα δυστυχώς για αυτούς έχω φίλους που μ άφησαν όταν μάθαινα(ακόμα μαθαινω) να πειράζω τα μηχανάκια τους και να παίρνω feedback..και έχω ευτυχώς την λόξα να έχω πειραματιστεί με τα δικά μου νονστοπ ώρες...και ακόμα είδα που έχω καταλάβει ένα 50%...αν κάποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί τύπου dave moss το πάει σε άλλο λεβελ...
    Συμφωνώ μαζί σου και καλά έκανες, απλά ο συνάδελφος που εκφράζει τις απορίες μου έδωσε την αίσθηση ότι είναι πολύ μακριά ακόμη από το να μπει σε αυτή τη διαδικασία και μάλιστα χωρίς αρχική καθοδήγηση. Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται από το διαδίκτυο. Οπότε όταν κανείς αμφιβάλει για τα αποτελέσματα των ρυθμίσεων το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει το manual στα χέρια και να επιστρέψει στα προτεινόμενα από το εργοστάσιο.
    Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από το Hornet, π.χ. αν έχει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Επίσης ήθελα να τον ρωτήσω αν μας διαβάζει όλες αυτές τις μετρήσεις πως τις έκανε, φαντάζομαι είχε κάποιον βοηθό.


  12. #27
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Αυτό ναι....στην αρχή θέλει λίγο προσοχή παραπάνω...αλλα έτσι μαθαίνεις...και πάντα στην αρχή μ θα ρύθμιση τη φορά..καλο είναι όπως είπες στην αρχή ρυθμίσεις Εκτός σαγκ να γίνονται βάση μανιουαλ....αλλα αν τα καλάμια έχουν το λάδι μέσα 20000χλμ και το αμορτισέρ το ίδιο συνήθως οι μαμά ρυθμίσεις είναι αλλού για αλλού αλλά αυτά είναι για άλλη ωρα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ μαζί σου και καλά έκανες, απλά ο συνάδελφος που εκφράζει τις απορίες μου έδωσε την αίσθηση ότι είναι πολύ μακριά ακόμη από το να μπει σε αυτή τη διαδικασία και μάλιστα χωρίς αρχική καθοδήγηση. Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται από το διαδίκτυο. Οπότε όταν κανείς αμφιβάλει για τα αποτελέσματα των ρυθμίσεων το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει το manual στα χέρια και να επιστρέψει στα προτεινόμενα από το εργοστάσιο.
    Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από το Hornet, π.χ. αν έχει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Επίσης ήθελα να τον ρωτήσω αν μας διαβάζει όλες αυτές τις μετρήσεις πως τις έκανε, φαντάζομαι είχε κάποιον βοηθό.

    Κατ’ αρχην σας ευχαριστώ πολύ γιατί και μέσα από τις “διαφωνιες” σας κάτι καταλαβαίνω

    Όχι το hornet δεν έχει πλήρως ρυθμιζόμενες. Έχει μόνο προφορτιση και απόσβεση επαναφοράς.

    Για τις μετρήσεις είχα βοήθεια μόνο όσον αφορά αυτή καθαυτή την μέτρηση. Δλδ δεν είχα κάποιο άτομο που γνωρίζει. Απλά έλεγα εγώ τι να μετρήσει και μετρούσε

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Αυτό ναι....στην αρχή θέλει λίγο προσοχή παραπάνω...αλλα έτσι μαθαίνεις...και πάντα στην αρχή μ θα ρύθμιση τη φορά..καλο είναι όπως είπες στην αρχή ρυθμίσεις Εκτός σαγκ να γίνονται βάση μανιουαλ....αλλα αν τα καλάμια έχουν το λάδι μέσα 20000χλμ και το αμορτισέρ το ίδιο συνήθως οι μαμά ρυθμίσεις είναι αλλού για αλλού αλλά αυτά είναι για άλλη ωρα..
    οι μαμα ρυθμίσεις ειναι μια χαρα σε όλα τα μηχανάκια που έχω οδηγησει. αυτο δεν σημαίνει οτι δεν γινονται καλύτερες αν ασχοληθεις αλλα σαν βάση ειναι παντα καλές. Αν το αμορτισέρ ολόκληρο ειναι για πέταμα οι ρυθμίσεις δεν το σώνουν ουτως η άλλως. σε αρκετές φθηνες μοτο πολλες φορες -εκτός απο την προφόρτιση- οι ρυθμίσεις δεν κάνουν τιποτα. Δεν ξέρω αν απο καινουργιες ειναι ετσι, δεν έτυχε να παιξω με φρεσκο μηχανάκι. δεν "ακούει" το πιρουνι/αμορτισερ δλδ στην συμπίεση πχ.

  15. #30
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Αν έχει πλήρως ρυθμιζόμενες κατά πάσα πιθανότητα θέλει σέρβις και ίσως πιο χοντρό λάδι για μεγαλύτερο εύρος ρυθμίσεων...πολλα μαμά αμορτισέρ έχουν για παράδειγμα 15 κλικ και ακούν στα τελευταία 5 λόγο ιξωδους λαδιού η παλαιότητας αυτού
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα κατά την ανάφλεξη
    από arkas81 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2014, 20:54
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    από kostas-hyosung στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2013, 16:12
  3. Φώτα πρόβλημα κατά την εκκίνηση
    από edrimon στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2009, 00:51
  4. Προβλημα Με Την Φορμα Μου
    από Tigas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 13:52
  5. Αν ΕΧετε Προβλημα Φωναξτε Την......
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 16:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF