Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Κόλλα ψυγείου για τρύπα

  1. #1

    Κόλλα ψυγείου για τρύπα

    Έχω μια BMW F650GS του 2005 και στο πλάι του ψυγείου που είναι πλαστικό έχει μια μικρή σχισμή. Πήγα σε μάστορα και μου είπε να γίνει ανακατασκευή, το πλαστικό θα γίνει αλουμίνιο και θα είναι χωρίς θερμοστάτη. Την πήρα πίσω με προοπτική να βρω μεταχειρισμένο ψυγείο. Αν βάλω μια κόλλα που βρήκα στο ιντερνετ ​Cold Weld Ισχυρή κόλλα μετάλλων 56gr Permatex που λέει αντέχει σε πιέσεις διάτμισης της τάξεως των 3.000 psi και έχει δοκιμαστεί σε αντοχή στους +220C με όριο ασφαλείας τους +155C έως +160C (συνεχή θερμοκρασία) λέτε να γίνει δουλειά; Η καμμιά άλλη πρόταση; Επίσης ο θερμοστάτης που έχει μέσα έχει σπάσει και κάποια μικρά πλαστικά προφανώς κυκλοφορούν μέσα στο ψυγείο, πειράζει; Βρήκα άλλο θερμοστάτη και λέω να τον βάλω. Η σχισμή σχεδόν δε διακρίνεται με το μάτι. Είναι ακριβώς εκεί που φαίνεται η πράσινη σταγόνα. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ψυγείο.jpg 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	76,9 KB 
ID:	420754
    Τελευταία τροποποίηση από dionisis1960; 07/09/2020 στις 22:20.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ανεβασε καλυτερα καμια φωτο της ζημιας γιατι αλλες ειναι οι κολλες συγκολλησης και αλλες οι κολλες "γεμισματος" ..

    Υ.Γ.
    Συνηθως οι κολλες μεταλλων δεν κανουν για πλαστικα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Βάλε την κόλλα όπως λένε οι οδηγίες και θα είσαι μια χαρά.Εγώ κόλλησα 2-3 τρυπάρες στο KLR με την δύο συστατικών του Λιντλ και έγινε βράχος!

    Όσο για τα κομματάκια καλύτερα να αδειάσεις το ψυγείο και να βάλεις το λάστιχο της βρύσης με πίεση στα κολάρα για να φύγουν τυχόν απομεινάρια από εκεί ή από την τρόμπα νερού.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Βάλε την κόλλα όπως λένε οι οδηγίες και θα είσαι μια χαρά.
    Ναι εεε..??

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dionisis1960 Προβολή μηνύματος
    είναι πλαστικό.... Ισχυρή κόλλα μετάλλων
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ναι εεε..??
    είναι πλαστικό.... Ισχυρή κόλλα μετάλλων
    Οράιτ,οράιτ!


    (γιατρεύτηκε και η πρεσβυωπία μου).

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες η κόλα που περιγράφεις είναι για μέταλα και κάνει δουλειά, αρκεί να μην δεχτεί μεγάλα φορτία, αλλά δεν θα δουλέψει σε πλαστικό.

    H permatex αλλά και άλλες εταιρείες βγάζουν αντίστοιχες για πλαστικά.
    https://www.permatex.com/products/ad.../?locale=en_us
    Αρκετά αποτελεσματική και αυτή στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Υπάρχουν και άλλες τεχνικές κόλλησης των πλαστικών (ανάλογα με το είδος τους).

  7. #7
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Επειδή έχω το συγκεκριμένο μηχανάκι το πρόβλημα που έχεις είναι κλασικό σε αυτό το μοντέλο, το ψυγείο σπάει επειδή ζορίζεται από τον θερμοστάτη, δεν θα σου πρότεινα να το κολλήσεις εκτός αν μπορείς να είσαι με το άγχος ότι μπορεί να σε αφήσει απο ψυγείο πουθενά μακρυά, ειδικά αν αφήσεις τον θερμοστάτη πάνω θα σου σπάσει σίγουρα, το καλήτερο που μπορείς να κάνεις είναι είτε να φτιάξεις νέο ψυγείο είτε να κρατήσεις τις κυψέλες σου και να αλλάξεις τα πλαϊνά καπάκια με αλουμινένια, σε κάθε περίπτωση χωρίς θερμοστάτη και να βάλεις έναν εξωτερικό θερμοστάτη, το δικό μου έτσι το έχω χωρίς προβλήματα.

  8. #8
    Πήρα την παρακάτω κόλλα, 7,50€. Ο πωλητής μου είπε ότι δεν θα κρατήσει.... Λέω να τη βάλω.... "PERMATEX PLASTIC WELDER ΕΠΟΞΕΙΚΗ ΚΟΛΛΑ 2 ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ

    Μια δομική κόλλα που έχει σχεδιαστεί για γενική χρήση σε μεγάλη ποικιλία υλικών όπως σκληρά και μαλακά πλαστικά σε συγκεκριμένες επιφάνειες. Δημιουργεί έναν σκληρό, ανθεκτικό δεσμό με τα περισσότερα πλαστικά, σύνθετα, κεραμικά, ξύλο σε οποιοδήποτε συνδυασμό. Γρήγορη σκλήρυνση προϊόντος με πηκτωματοποίηση μικτής κόλλας σε 5; 6 λεπτά και το fixturing σε 9; 10 λεπτά. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν θα συνδεθούν τα περισσότερα πλαστικά από πολυαιθυλένιο ή πολυπροπυλένιο. Δεσμεύει σκληρά και μαλακά πλαστικά σε συγκεκριμένες επιφάνειες. Δεν απαιτεί εναρκτήρες, σε πέντε λεπτά σε θερμοκρασία δωματίου. Κρέμα εμφάνιση. Πλήρωση κενών σε 0,125 ίντσες. Αδιάβροχη και καλή χημική αντοχή. Εύρος θερμοκρασίας -60 ° F έως 250 ° F (-51 ° C έως 121 ° C). Μόνιμη αντοχή μέχρι 3500 PSI.

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Καλα σου ειπε ο πωλητης..

    Το ψυγειο ανεβαζει πανω απο 121 °C, ειδικα στα σημεια που επιστρεφει το ζεστο ψυκτικο απο το μοτερ..

    Υ.Γ.
    3500 p.s.i. ειναι ΠΟΛΥ ψηλη πιεση..
    (ασχετο βεβαια, αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο να υπαρχει κολλα πλαστικων που να αντεχει σε τετοια πιεση ενω τα υλικα στα οποια χρησιμοποιειται δεν αντεχουν ουτε το 1/10 αυτης..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    877
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Το ψυγειο ανεβαζει πανω απο 121 °C, ειδικα στα σημεια που επιστρεφει το ζεστο ψυκτικο απο το μοτερ..
    Δηλαδή τα λάδια πόση θερμοκρασία μπορεί φτάνουν;
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή τα λάδια πόση θερμοκρασία μπορεί φτάνουν;
    Σε αερόψυκτα το λάδι φτάνει τους 120 για πλάκα και τους περνάει κιόλας ενίοτε, σε υγρόψυκτα γυρω στους 100 αντε 110.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Έβαλα την κόλλα για πλαστικά, γέμισα το ψυγείο με νερό για δοκιμή, πήγα μια βόλτα τη μηχανή και σε 5 λεπτά άρχισε να στάζει... απογοήτευση. Είδα μια άλλη κόλλα και ένα βίντεο που κολλάνε ψυγείο αυτοκινήτου. Q-BOND. Την έχει δοκιμάσει κανείς;

  13. #13
    Αυτό για όταν βαρεθείς τα πειράματα...
    https://www.google.com/search?sxsrf=...trex_id:JS3XMb

    Μόνο εκεί έλυσα απόλυτα άμεσα κ με εγγύηση ανάλογο πρόβλημα. Οι άνθρωποι είναι εξπερτ.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  14. #14
    Φίλε μου θα σου πώ την εμπειρία μου. Είχα δύο μοτο σαν το δικό σου μοντ 2004 και τα δύο. Το 1ο στα 120.000 χλμ που έβγαλε το πρόβλημα πήγα σε πλαστικατζή, ψυγειά κλπ και τελικά..αγόρασα νέο ψυγείο...Το 2ο έβγαλε το πρόβλημα στα 94.000 χλμ έκανα την πατέντα που λέει ο nikosmec και ο νέος κάτοχος μετά από αρκετά χλμ είναι ΟΚ..
    Τώρα αν φτιάχνει με άλλο τρόπο δεν το γνωρίζω ..αλλά δεν νομίζω γιατί το έχω ψάξει το θέμα

  15. #15
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σε αερόψυκτα το λάδι φτάνει τους 120 για πλάκα και τους περνάει κιόλας ενίοτε, σε υγρόψυκτα γυρω στους 100 αντε 110.
    Ετσι, φετος το καλοκαιρι ειδα μεχρι 124 βαθμους μεσα σε τρελη κινηση και σταματα ξεκινα...
    Στη νορμαλ κινηση παιζει απο 90-105 (χωρις να το ζοριζω)

    Παντως μανιουαλ λεει οτι αν δεις πανω απο 160+ εχεις προβλημα....
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Προστατευτική σίτα ψυγείου για BMW F 800GS
    από mtsop στο forum Αγγελίες αξεσουάρ & ανταλλακτικών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2018, 10:39
  2. Προστατευτικά ψυγείου για Z 750
    από Davas στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2005, 16:09
  3. Προστατευτικα ψυγειου για Z
    από AFTER στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 23:30
  4. Κολλα για script.
    από ioannou_b στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF