Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Scooter που να τα κάνει όλα (300-400cc)

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φίλε εγώ πουλαω ένα citycom 7/19 με 7.200 χιλιόμετρα.
    Αν δεν αγόραζα προσφατα το sym NH-T 200 δεν θα το πουλουσα γιατί είμαι ευχαριστημένος.
    Πολυ καλός κινητήρας, φώτα, κατανάλωση, κάλυψη από αέρα- βροχή και μαζί με το top case ( βαλίτσα) 39 λίτρων χωράει πολυ πραγμα.
    Ελα όποτε θέλεις να το δεις στην Μενεμένη.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Ειναι μαουνα. Βαρια μαουνα με θεση οδηγησης που και να το τραβαει ο οργανισμος σου, θα σε συφιλιασει οταν εντος μποτιλιαρισματος, το τιμονι θα το γυρνας απο στοπ σε στοπ!
    Ειναι χαμηλη μαουνα, κατεβαινεις πεζοδρομιο και βρισκεις ανετα.
    Ειναι αρκετα περιεργη η αισθηση που αφηνει στο πλαγιασμα, ΔΕΝ θα το εμπιστευτεις ποτε σαν νεος οδηγος σε στροφες 90 μοιρων ευκολα.
    Για εκδρομες ειναι μανουλα, ναι! Για περιφερειακο, ναι!
    Δεν ειναι μηχανακι που το παιρνει νεος οδηγος για εντος Θεσ/νικης. Θα βασανιστεις.
    Που μενεις και που συχναζεις... για να εχουμε μια αντικειμενικη αποψη;;

    Υ.Γ. Το 400άρι εχει "παιδικές" ασθένειες που λύνονται με αφτερμαρκετ φυγοκεντρικο συμπλεκτη και καμπανα.
    Το σερβις μεταδοσης επισης, κοστίζει σοβαρα λεφτα. Τα ανταλλακτικα του στο εμποριο δεν τα βρισκεις οπως στα Piaggio/Sym/Kymco... λες και κανεις βολτα περιπτερο. Δεν στοκάρει πολυ πραμα η αντιπροσωπεια.
    Χάλασε κατι σημαντικο; Υπομονη....!!
    Μένω Άνω Τούμπα και κινούμαι ανατολικά και κέντρο. Σχολή είναι στην Αγίου Δημητρίου που θα πηγαίνω ή από περιφερειακό ή από Λαμπράκη και Αγίου Δημητρίου. Δουλειά είναι στην Ιασωνίδου οπότε ή Λαμπράκη-Αγίου Δημητρίου-Εθνικής Αμύνης-Εγνατία ή Λαμπράκη-Εγνατία. Και μετά κέντρο για βόλτες και εξόδους.

  3. #18
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παρε ενα μακρυ υπο-κοκκινο πραγμα που γραφει μπροστα του 14 (με Α ή χωρίς αν δεν πας για γυναικολογικα θεματα..)
    (και πισω του παλι 14 γραφει αλλα αν το διαβασεις σημαινει οτι ειναι αργα πια..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Παρε ενα μακρυ υπο-κοκκινο πραγμα που γραφει μπροστα του 14 (με Α ή χωρίς αν δεν πας για γυναικολογικα θεματα..)
    (και πισω του παλι 14 γραφει αλλα αν το διαβασεις σημαινει οτι ειναι αργα πια..)
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πέραν του ότι δε με αφήνει Αγίου Δημητρίου, η κατάσταση πλέον στον γαμώ ΟΑΣΘ, Δ Ε Ν Π Α Λ Ε Υ Ε Τ Α Ι !
    Είχα χθες μία κουβέντα με ένα φίλο και του έλεγα ότι χωρίς καμία υπερβολή, τώρα που μπήκε φθινόπωρο και θα αρχίσει καμία βροχή, άνετα στον ΟΑΣΘ θα βρεχόμουν περισσότερο από ότι στο μηχανάκι με τέτοιες διαρροές που έχουν από το ταβάνι τα λεωφορεία.

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ενναλακτική πρόταση:
    αποφεύγεις 250-300 και πάνω λόγω βάρους που αγγίζουν τα 200kg

    και πας στην κατηγορία 150-200 που το βάρος παραμένει χαμηλά στα 130kg όπως για παράδειγμα το sym jet 14 200 επίσης το αγοράζεις "του κουτιού" στα 2,6k
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	JET14_RED.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	420843
    και χαλκιδική σε πάει άνετα
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ολα σε πανε ανετα, αλλα με ενα 200αρι δεν αντικαθιστας αυτοκινητο...
    Τα 120kmh πρεπει να ειναι σε θεση να τα κραταει δικαβαλος με μπαγαζια.

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ναι αλλά η χαλκιδική που θέλεις ο φίλος είναι επαρχιακός, μέσα στα πόδια οι ταχύτητες με αυτοκίνητο δε ξεπερνάνε τα 80km/h ενώ το μονο κομμάτι με νησίδα (θεσσαλονίκη - μουδανιά) τα όρια του δρόμου είναι στα 100km/h

    *επίσης εάν θέλεις δοκιμή πήγαινε σε ενα rent a bike στην πολη και νοίκιασε για μερικές μέρες και τα δύο είδη που συζητάμε κάνε την διαδρομή και αποφάσισε
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Μετα απο 66000 με 300αρι των 190 κιλων.... θεωρω οτι με λιγοτερα απο 25 αλογακια δεν ταξιδευεις με 120 οπως ζηταει και ο topic starter. Τα οποια 120 στην ανηφορα, θελουν σχεδον τερμα γκαζι.
    Επιπλεον οι ρεπριζ απο τα 70-80 μεχρι τα 120 θελουν δυναμη, που ενα 200αρι δεν την εχει.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ενναλακτική πρόταση:
    αποφεύγεις 250-300 και πάνω λόγω βάρους που αγγίζουν τα 200kg

    και πας στην κατηγορία 150-200 που το βάρος παραμένει χαμηλά στα 130kg όπως για παράδειγμα το sym jet 14 200 επίσης το αγοράζεις "του κουτιού" στα 2,6k
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	JET14_RED.jpg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	420843
    και χαλκιδική σε πάει άνετα
    Δε θα έπεφτα κάτω από τα 300 γιατί ψάχνω κάτι να υποκαταστήσει το αυτοκίνητο όπως ακριβώς λένε και τα παιδιά. Σε αυτά που έχω καταλήξει, είναι τελικά το Downtown το 300άρι (ναι, το παλιό, όχι το καινούριο το 350άρι) και το Cruisym το 300άρι. Έχει κανείς εμπειρία από αυτά τα δύο; Το Cruisym το βρίσκω κατά μέσο όρο ένα χιλιάρικο πιο πάνω περίπου στα ίδια χιλιόμετρα. Από ότι έχω καταλάβει το Downtown είναι λίγο πιο γκαζάτο γιατί είναι ελαφρύτερο κι έχει 29.5 άλογα, ενώ το Cruisym είναι γύρω στα 30 κιλά βαρύτερο με 27.5 άλογα. Ωστόσο παίζουνε στη λεπτομέρεια γιατί από ότι βλέπω τα ταξιδάκια τους τα κάνουν και τα δύο, και στην πόλη κινούνται ικανοποιητικά. Από την άλλη το Cruisym έχει φρενάρες, από ότι κατάλαβα λίγο καλύτερο χώρο κάτω από τη σέλα και γενικά παίρνεις ένα πιο καινούριο μηχάνημα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (λιγότερες πιθανότητες να σου βγει φόλα γιατί έχει λιγότερα χρόνια στην πλάτη του, περισσότερες πιθανότητες να έχει συντηρηθεί σωστά κλπ κλπ). Τώρα από άποψη κατανάλωσης καυσίμου νομίζω ότι παίζουν στα ίδια, άντε το Cruisym να καίει λίγο λιγότερο λόγω νεότητας, αλλά είναι αμελητέα η διαφορά. Και τα έξοδα συντήρησης φαντάζομαι είναι τα ίδια. Αν ξέρει κάποιος παιδιά, να με διαφωτίσει.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Μετα απο 66000 με 300αρι των 190 κιλων.... θεωρω οτι με λιγοτερα απο 25 αλογακια δεν ταξιδευεις με 120 οπως ζηταει και ο topic starter. Τα οποια 120 στην ανηφορα, θελουν σχεδον τερμα γκαζι.
    Επιπλεον οι ρεπριζ απο τα 70-80 μεχρι τα 120 θελουν δυναμη, που ενα 200αρι δεν την εχει.
    Φίλε σε αυτό έχεις δίκιο.

    Στα 25-26 άλογα είσαι οριακά για τα 120 γιατί θέλεις και την ενεργητική ασφάλεια του γκαζιού αν χρειαστεί.
    Αν θέλεις πάντως την άποψη μου , τα 120 είναι ΠΟΛΛΑ για 300αρι σκούτερ με μπαγαζιέρα και δεύτερο άτομο.
    Ειδικά για αποστάσεις μέχρι 100km , το να πας με 105-110 θα σου κοστίζει σε χρόνο μόλις 5 λεπτά ενώ θα έχει κάψεις λιγότερο καύσιμο και θα έχεις ''σκίσει'' τον κινητήρα ΑΙΣΘΗΤΑ λιγότερο.

    Πάντως αν αργότερα θέλει να ανέβει κατηγορία ο φίλος , προτιμότερο να ξεκινήσει με ένα βάρος 180-190 κιλά για να μην του φανεί μετά η μετάβαση βουνό.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Φίλε σε αυτό έχεις δίκιο.

    Στα 25-26 άλογα είσαι οριακά για τα 120 γιατί θέλεις και την ενεργητική ασφάλεια του γκαζιού αν χρειαστεί.
    Αν θέλεις πάντως την άποψη μου , τα 120 είναι ΠΟΛΛΑ για 300αρι σκούτερ με μπαγαζιέρα και δεύτερο άτομο.
    Ειδικά για αποστάσεις μέχρι 100km , το να πας με 105-110 θα σου κοστίζει σε χρόνο μόλις 5 λεπτά ενώ θα έχει κάψεις λιγότερο καύσιμο και θα έχεις ''σκίσει'' τον κινητήρα ΑΙΣΘΗΤΑ λιγότερο.

    Πάντως αν αργότερα θέλει να ανέβει κατηγορία ο φίλος , προτιμότερο να ξεκινήσει με ένα βάρος 180-190 κιλά για να μην του φανεί μετά η μετάβαση βουνό.
    120km/h ή 105-110km/h στα 100km εννοείται πως είναι μικρή η διαφορά, όμως ψάχνω για κάτι που θα κάνει τουλάχιστον αυτή την απόσταση, και πολύ πιθανόν και μεγαλύτερες. Με στάσεις φυσικά, αλλά δε θέλω τα 120 τελική και τα 105 "άνετη οδήγηση". Ψάχνω για το ένα κλικ παραπάνω. Χώρια που, αν όπως λες ξεκινήσω με 180-190 κιλά (που συμφωνώ απολύτως), τα 200cc και τα αντίστοιχα άλογά τους θα είναι αρκετά "ψόφια" νομίζω. Για αυτό ψάχνω κάτι με 300cc και 27+ άλογα όπως ο F4 του GTS και πλέον του Citycom και του Cruisym, ή ο G5 του Downtown.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Downtown, GTS 300, Cruisym ειναι καλες επιλογες.
    Διαλεξε οποιο πετυχεις στα καλυτερα λεφτα και συνολικη κατασταση.
    Φυσικα, φροντισε να τα οδηγησεις ...
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    οδηγικά, τα beverly style τύπου citycom, sh, people, agility κτλ δεν έχουν καμια σχέση με τα xmax style τυπου downtown κτλ. ειναι σαν ss600 με hayabusa. Μοιαζουν αλλα δεν ειναι ίδια.
    εγω απο συζητήσεις και με μάστορες έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα.

    kymco καλύτερη συμπεριφορά, καλύτερη ποιότητα, πιο ακριβη συντήρηση, καλύτερη μεταπώληση
    sym αλεξίσφαιρα μοτερ, ποιότητα κλάψε με μάνα, κακή μεταπώληση, φθηνη συντήρηση

    piaggio καλύτερα μοτερ, αισθηση, επιτάχυνση, μεταπώληση αλλα τα κλέβουν και το χειρότερο ειναι piaggio.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    οδηγικά, τα beverly style τύπου citycom, sh, people, agility κτλ δεν έχουν καμια σχέση με τα xmax style τυπου downtown κτλ. ειναι σαν ss600 με hayabusa. Μοιαζουν αλλα δεν ειναι ίδια.
    εγω απο συζητήσεις και με μάστορες έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα.

    kymco καλύτερη συμπεριφορά, καλύτερη ποιότητα, πιο ακριβη συντήρηση, καλύτερη μεταπώληση
    sym αλεξίσφαιρα μοτερ, ποιότητα κλάψε με μάνα, κακή μεταπώληση, φθηνη συντήρηση

    piaggio καλύτερα μοτερ, αισθηση, επιτάχυνση, μεταπώληση αλλα τα κλέβουν και το χειρότερο ειναι piaggio.
    Αρκετά βοηθητικό σχόλιο και σε ευχαριστώ πολύ για τη διάκριση στα μοντέλα. Ωστόσο τα GTS που θεωρητικά κοντράρουν τα Downtown, στην περιοχή μου τουλάχιστον είναι πιο ακριβά από τα Downtown

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_Venetis Προβολή μηνύματος
    Αρκετά βοηθητικό σχόλιο και σε ευχαριστώ πολύ για τη διάκριση στα μοντέλα. Ωστόσο τα GTS που θεωρητικά κοντράρουν τα Downtown, στην περιοχή μου τουλάχιστον είναι πιο ακριβά από τα Downtown
    πάντως η κουβέντα που ακούω συνεχώς ειναι "παρε citycom και μήν ασχολείσαι με τα άλλα" απο ανθρώπους που ξερουν απο σκούτερ γιατι εγω δεν ξερω πολλα. η αγορά συμφωνει μαζι τους εδω που τα λέμε. συνδιάζει τα καλα του σκουτερ πόλης με τις πολυθρόνες. βεβαια ταξίδι κάνεις σωστα μονο με πολυθρόνα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μακάρι να τα βλέπαμε ολα έτσι...
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 21:06
  2. Επείγον !!! Να διαβαστούν απ ' ολα τα Πιτσουνάκια ...
    από Shark Tale στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 11:37
  3. που σαι bartal να τα χωσεις , ολα ειναι ανακυκλωσεις
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2005, 10:24
  4. δυο προσωπα που τα λενε ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 21:56
  5. να τα νε μια φορα!να σε καλα εκει που εισαι ξυλουρη
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF