Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: Scooter που να τα κάνει όλα (300-400cc)

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    βεβαια ταξίδι κάνεις σωστα μονο με πολυθρόνα.
    Λίγα σκουτερ ειναι πραγματικα "πολυθρονες"...

    Citycom, Cruisym, GTS, Downtown, Xtown, Xciting, Beverly, Xmax, Tmax... ολα φαινονται ενταξει, ειναι ενταξει, για μαξ καμια ωρα στη σελα τους.
    Μετα αρχιζει το κωλομερι και τσουζει, πιεζεται η μεση, ειναι σε αβολη θεση τα ποδια κλπ κλπ.
    Οι συνεχομενοι κραδασμοι απο το οδοστρωμα, η μεγαλη μη αναρτωμενη μαζα που ειναι δυσκολα διαχειρισιμη απο πλαισιο και αναρτησεις, το κανουν κουραστικο σε μονοτονες ευθειες.... και επειδη ειναι σκουτερ, η ευθεια ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ μονοτονη.
    Ποσο μαλλον οταν για 1 ωρα συνεχομενα απλα ακους ΜΟΝΟ τον αερα να στροβιλιζεται μπροστα απο το κρανος, γιατι απο θορυβο κινητηρα δεν παιζει σεναριο.


    Το πιο ενδιαφερον ταξιδι που εκανα με το κοριτσι επανω σε Aprilia SR Max 300 ήταν Θεσ/νικη -Ασπροβαλτα - Καβαλα - Ξανθη - Κομοτηνη - Αρριανά - Δέρειο - Μεταξάδες - Ορεστιάδα - Αδριανούπολη... παραπλήσια επιστροφή με Ξάνθη - Δράμα - Σέρρες.

    Και μιας και αφορά τον Thanos_Venetis καθως σκεφτεται τη συμπεριφορά ενος 300cc σε ταξιδι ... το παραπανω δρομολόγιο εγινε με το γκάζι να βρίσκεται είτε τέρμα είτε στα 4/5. Ανεφοδιασμοι με 12-13 λιτρα και διανυθεντα χλμ μεχρι το καθε γεμισμα, 330 με 350. Πλαινά σαμάρια 2x25L μπαγαζιέρα 33L και χώρος κατω απο τη σέλα φουλ γεμάτος. 70 κιλα οδηγος, 55 συνεπιβάτης.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    πάντως η κουβέντα που ακούω συνεχώς ειναι "παρε citycom και μήν ασχολείσαι με τα άλλα" απο ανθρώπους που ξερουν απο σκούτερ γιατι εγω δεν ξερω πολλα. η αγορά συμφωνει μαζι τους εδω που τα λέμε. συνδιάζει τα καλα του σκουτερ πόλης με τις πολυθρόνες. βεβαια ταξίδι κάνεις σωστα μονο με πολυθρόνα.
    Εγώ δεν ξέρω καν από μηχανές αλλά από όσα έχω δει και καταλάβει, αν κάποιος ψάχνει scooter πόλης, το Citycom σβήνει τον ανταγωνισμό. Φθηνό να το αγοράσεις, οικονομικότατο σε κατανάλωση, μοτέρ διαμάντι που στο βάρος αυτής της μηχανής είναι παραπάνω από "ό,τι πρέπει", στυλάτο, και πας και περιαστικό ιστό. Και ταξίδι μάλλον πας, αλλά θέλει σφιχτά δόντια ή να πηγαίνεις χαλαρά σε ταχύτητα για να μην είσαι συνέχεια στην τσίτα. Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα, αν κάνω υποχωρήσεις από τα χλμ που θέλω να απομακρύνομαι από την πόλη, το Citycom με βολεύει. Αλλά δε θέλω να τις κάνω.

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Λίγα σκουτερ ειναι πραγματικα "πολυθρονες"...

    Citycom, Cruisym, GTS, Downtown, Xtown, Xciting, Beverly, Xmax, Tmax... ολα φαινονται ενταξει, ειναι ενταξει, για μαξ καμια ωρα στη σελα τους.
    Μετα αρχιζει το κωλομερι και τσουζει, πιεζεται η μεση, ειναι σε αβολη θεση τα ποδια κλπ κλπ.
    Οι συνεχομενοι κραδασμοι απο το οδοστρωμα, η μεγαλη μη αναρτωμενη μαζα που ειναι δυσκολα διαχειρισιμη απο πλαισιο και αναρτησεις, το κανουν κουραστικο σε μονοτονες ευθειες.... και επειδη ειναι σκουτερ, η ευθεια ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ μονοτονη.
    Ποσο μαλλον οταν για 1 ωρα συνεχομενα απλα ακους ΜΟΝΟ τον αερα να στροβιλιζεται μπροστα απο το κρανος, γιατι απο θορυβο κινητηρα δεν παιζει σεναριο.


    Το πιο ενδιαφερον ταξιδι που εκανα με το κοριτσι επανω σε Aprilia SR Max 300 ήταν Θεσ/νικη -Ασπροβαλτα - Καβαλα - Ξανθη - Κομοτηνη - Αρριανά - Δέρειο - Μεταξάδες - Ορεστιάδα - Αδριανούπολη... παραπλήσια επιστροφή με Ξάνθη - Δράμα - Σέρρες.

    Και μιας και αφορά τον Thanos_Venetis καθως σκεφτεται τη συμπεριφορά ενος 300cc σε ταξιδι ... το παραπανω δρομολόγιο εγινε με το γκάζι να βρίσκεται είτε τέρμα είτε στα 4/5. Ανεφοδιασμοι με 12-13 λιτρα και διανυθεντα χλμ μεχρι το καθε γεμισμα, 330 με 350. Πλαινά σαμάρια 2x25L μπαγαζιέρα 33L και χώρος κατω απο τη σέλα φουλ γεμάτος. 70 κιλα οδηγος, 55 συνεπιβάτης.
    Άρρωστο ταξιδάκι. Σου βγάζω το καπέλο! Δε νομίζω να κάνω κάτι τέτοιο, κι αν το κάνω, σίγουρα θα έχει διανυκτέρευση κάπου. Και πάρα πολύ καλή κατανάλωση για τόσο φορτωμένος! Επομένως τα 300cc με καλύπτουν σίγουρα. Το SR είναι πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα (Dt, Cruisym, GTS); Να αρχίσω να κοιτάω και προς τα εκεί;

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_Venetis Προβολή μηνύματος
    Άρρωστο ταξιδάκι. Σου βγάζω το καπέλο! Δε νομίζω να κάνω κάτι τέτοιο, κι αν το κάνω, σίγουρα θα έχει διανυκτέρευση κάπου. Και πάρα πολύ καλή κατανάλωση για τόσο φορτωμένος! Επομένως τα 300cc με καλύπτουν σίγουρα. Το SR είναι πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα (Dt, Cruisym, GTS); Να αρχίσω να κοιτάω και προς τα εκεί;
    Εχοντας δεδομενο οπως ειπες πως δεν απεκτησες ακομα διπλωμα, επισκεψου εναν εμπορο μεταχειρισμενων που εχει αυτα που ψαχνεις, για να δεις χωρους, σταση σωματος κλπ.
    Καθισε επανω, περιεργασου οτι σε ενδιαφερει η σε χαλαει για να σχηματισεις μια εικονα.

    Στο budget υπολόγισε ενα ζευγαρι γαντια, μπουφαν, σετακι αδιαβροχα και φυσικα το κρανος.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #35
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Λίγα σκουτερ ειναι πραγματικα "πολυθρονες"...

    Citycom, Cruisym, GTS, Downtown, Xtown, Xciting, Beverly, Xmax, Tmax... ολα φαινονται ενταξει, ειναι ενταξει, για μαξ καμια ωρα στη σελα τους.
    Μετα αρχιζει το κωλομερι και τσουζει, πιεζεται η μεση, ειναι σε αβολη θεση τα ποδια κλπ κλπ.
    Οι συνεχομενοι κραδασμοι απο το οδοστρωμα, η μεγαλη μη αναρτωμενη μαζα που ειναι δυσκολα διαχειρισιμη απο πλαισιο και αναρτησεις, το κανουν κουραστικο σε μονοτονες ευθειες.... και επειδη ειναι σκουτερ, η ευθεια ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ μονοτονη.
    Ποσο μαλλον οταν για 1 ωρα συνεχομενα απλα ακους ΜΟΝΟ τον αερα να στροβιλιζεται μπροστα απο το κρανος, γιατι απο θορυβο κινητηρα δεν παιζει σεναριο.


    Το πιο ενδιαφερον ταξιδι που εκανα με το κοριτσι επανω σε Aprilia SR Max 300 ήταν Θεσ/νικη -Ασπροβαλτα - Καβαλα - Ξανθη - Κομοτηνη - Αρριανά - Δέρειο - Μεταξάδες - Ορεστιάδα - Αδριανούπολη... παραπλήσια επιστροφή με Ξάνθη - Δράμα - Σέρρες.

    Και μιας και αφορά τον Thanos_Venetis καθως σκεφτεται τη συμπεριφορά ενος 300cc σε ταξιδι ... το παραπανω δρομολόγιο εγινε με το γκάζι να βρίσκεται είτε τέρμα είτε στα 4/5. Ανεφοδιασμοι με 12-13 λιτρα και διανυθεντα χλμ μεχρι το καθε γεμισμα, 330 με 350. Πλαινά σαμάρια 2x25L μπαγαζιέρα 33L και χώρος κατω απο τη σέλα φουλ γεμάτος. 70 κιλα οδηγος, 55 συνεπιβάτης.
    Ώπα! Και εγώ έχω στην κατοχή μου ένα Aprilia SR MAx 300 και έχω αρχίσει δειλά δειλά τα ταξιδάκια. Πέρα από κοντινές βόλτες στην ορεινή Χαλκιδική και γύρω από τις λίμνες Βόλβη και Αγ. Βασιλείου έκανα 1-2 φορές την μισή από αυτή που έκανες εσύ (Θεσσαλονίκη-Ασπροβάλτα-Καβάλα) και την ευχαριστήθηκα. Θα μπορούσα να σου στείλω pm (για να μην χαλάσουμε και το θέμα του φίλου) σχετικά με το ταξίδι με το συγκεκριμένο όχημα και ειδικότερα για τα πλαϊνά σαμάρια που ανέφερες;

    Σχετικά με το θέμα να πω πως μετά από 3 χρόνια με το Aprilia είμαι πολύ ευχαριστημένος με την κατανάλωση του, το σπορτίβ στήσιμο του αλλά στα αρνητικά του θα έλεγα ότι στον δρόμο δεν είναι τόσο άνετο (λόγω σκληρής ανάρτησης) και είναι αρκετά ψηλό (πατάω οριακά κάτω με ύψος 1,70).

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Δε μπορεις να τα εχεις ολα. Εαν θελεις πραγματικα να πας ταξιδια σαν κυριος με το φρεντο εσπρεσσο στο χερι ενω προσπερνας με 120 παρε κανα tmax (παλιο μοντελο). Με τα λεφτα σου ισως βρεις κατι συντηρημενο. Αλλα να ξες οτι θα καιει, θα εχρι ακριβα σερβις (οχι οτι τα αλλα δεν εχουν αλλα οκ) και παιζει να στο κλεψουν κιολας. Απο τα αλλα που ειπες εγω για κανα σιτικομ θα σου ελεγα, η το sh300 που ειναι σφερατο μηχανακι οτι πρεπει για μεσα στη πολη αλλα ασχημο πολυ. Απο τα αλλα μπαουλα δεν εχω πολλες εμπειριες, μια φιλη εχει το κιμκο και ενας φιλος το cruissym, νεα μοντελα και ειναι μια χαρα, απο γκαζι μη περιμενεις και πολλα ομως, λιγα αλογα και μεγαλα σκαφη ειναι αυτα, και εχουν σαπιες αναρτησεις. Εφοσον το θες καταρχας για μεσα στη πολη εγω θα σου προτεινα να αφησεις τους καναπεδες και παρε ενα νορμαλ σκουτερ, και με αυτα πας ταξιδι..

    Εχω εναν φιλο νε σιτικομ, το πηρε μεταχειρισμενο 1800 ειααγωγης απο ιταλια, κανενα προβλημα εδω και 3 χρονια. Το εχω παρει και βολτα, δεν εχει το γκαζι πχ της βεσπα της 300αρας αλλα παει οκ. Σε ταξιδι δε ξερω, λογικα 120 κοντερησια με 2 ατομα εισαι πολυ οριακα..

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    φίλε πήρα τέλη Ιουνίου το σιτικομ κούτα στα 3600 ευρώ.

    το μηχανάκι το πήρα με βαριά καρδιά γιατί δεν τα πολυγουστάρω τα σκούτερ (προέρχομαι από 15+ χρόνια 500 και άνω κυβικά μηχανές) μιας κι έχω κάκιστη εμπειρία από μπεβερλι (από τα πρώτα στην Ελλάδα) στα νιάτα μου..

    λοιπόν 2μιση μήνες μετά σου λέω οτι το μηχανάκι έχει γινει προέκταση του..καβάλου μου.

    παντού καθημερινά δικαβαλος με τσαντουλα (λαπτοπ κτλ) κάτω από τη σέλα...ανετότατο...τον Αύγουστο έκανα σε τρεις μέρες 700 χιλιόμετρα με την γυναίκα παρέα και φορτωμένοι με τσάντα κάτω από σέλα...κατανάλωση με ένα γέμισμα (12 ευρω) 250-260 χιλιόμετρα...
    νταξ με νορμαλ ταχύτητες γιατί ήταν και στο στρώσιμο αλλά πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει το ρολαρισμα του στο δρόμο το οτι στρίβει καλά σαν μηχανή τολμώ να πω, οτι το μοτερακι του έχει δύναμη και ακούγεται καλά χωρίς μηχανικούς θορύβους και δράματα..

    άριστη κάλυψη απο αερα, νερά και...μυγάκια (μάστιγα των ανοιχτών δρόμων)

    φρενάρες...πραγματικά το εννοω...φρενάρες λεμε.

    πρώτο σέρβις (στα χίλια) με λάδια βαλβολινες και γενικό τσεκάρισμα σφίξιμο κτλ 25 ευρώ σε εξουσιοδοτημένο..

    τη σέλα τη βελτίωσα στο κομμάτι του οδηγού με το καλημέρα και πραγματικά μπορώ να σου πω οτι είναι πιο άνετη και από αμάξι..(πάω άνετα 200και χιλιόμετρα μονοκοπανιά)

    στα αρνητικά το κοπάνημα της πίσω ανάρτησης...το οποίο το έχουν όλα τα σκουτερ...αν και πιστεύω μετά τα 3000-4000 χλμ θα μαλακώσει αρκετά..

    άντε στο γκοργκόλη στη Καλλιθέα και ζήτα να το κάνεις μια βόλτα
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #38
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    φίλε πήρα τέλη Ιουνίου το σιτικομ κούτα στα 3600 ευρώ.

    το μηχανάκι το πήρα με βαριά καρδιά γιατί δεν τα πολυγουστάρω τα σκούτερ (προέρχομαι από 15+ χρόνια 500 και άνω κυβικά μηχανές) μιας κι έχω κάκιστη εμπειρία από μπεβερλι (από τα πρώτα στην Ελλάδα) στα νιάτα μου..

    λοιπόν 2μιση μήνες μετά σου λέω οτι το μηχανάκι έχει γινει προέκταση του..καβάλου μου.

    παντού καθημερινά δικαβαλος με τσαντουλα (λαπτοπ κτλ) κάτω από τη σέλα...ανετότατο...τον Αύγουστο έκανα σε τρεις μέρες 700 χιλιόμετρα με την γυναίκα παρέα και φορτωμένοι με τσάντα κάτω από σέλα...κατανάλωση με ένα γέμισμα (12 ευρω) 250-260 χιλιόμετρα...
    νταξ με νορμαλ ταχύτητες γιατί ήταν και στο στρώσιμο αλλά πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει το ρολαρισμα του στο δρόμο το οτι στρίβει καλά σαν μηχανή τολμώ να πω, οτι το μοτερακι του έχει δύναμη και ακούγεται καλά χωρίς μηχανικούς θορύβους και δράματα..

    άριστη κάλυψη απο αερα, νερά και...μυγάκια (μάστιγα των ανοιχτών δρόμων)

    φρενάρες...πραγματικά το εννοω...φρενάρες λεμε.

    πρώτο σέρβις (στα χίλια) με λάδια βαλβολινες και γενικό τσεκάρισμα σφίξιμο κτλ 25 ευρώ σε εξουσιοδοτημένο..

    τη σέλα τη βελτίωσα στο κομμάτι του οδηγού με το καλημέρα και πραγματικά μπορώ να σου πω οτι είναι πιο άνετη και από αμάξι..(πάω άνετα 200και χιλιόμετρα μονοκοπανιά)

    στα αρνητικά το κοπάνημα της πίσω ανάρτησης...το οποίο το έχουν όλα τα σκουτερ...αν και πιστεύω μετά τα 3000-4000 χλμ θα μαλακώσει αρκετά..

    άντε στο γκοργκόλη στη Καλλιθέα και ζήτα να το κάνεις μια βόλτα


    αυτο που περιγραφεις μονο οποιος εχει σκουτερ μπορει να καταλαβει τον βαθμο της ευκολιας και της χρηστικοτητας τους....

    οσο για τα πισω αμορτισερ, οπως ειπες κλασσικο προβλημα, σαν σχετικα οικονομικη λυση μπορεις να ψαξεις για μεγαλες μοτο με 2 αμορτισερ πισω και να τα ταιριαξεις στο δικο σου. Πολλα ειναι plug and play

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    οσο για τα πισω αμορτισερ, οπως ειπες κλασσικο προβλημα, σαν σχετικα οικονομικη λυση μπορεις να ψαξεις για μεγαλες μοτο με 2 αμορτισερ πισω και να τα ταιριαξεις στο δικο σου. Πολλα ειναι plug and play
    Δεν νομιζω οτι υπαρχει εξαλειψη του κοπανηματος. Βελτιωση ναι. Γιατι το προβλημα δεν ειναι τα φτηνα αμορτισερ μονο. Ειναι η θεση τους τερμα εξω, ειναι η διαδρομη τους, ειναι το αναρτωμενο βαρος, η διαμετρος των τροχων.

    Αν δεν θες κοπανημα πας σε λυση μονοσοκ.

  10. #40
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος

    Αν δεν θες κοπανημα πας σε λυση μονοσοκ.
    Και χαμηλοτερες πιεσεις στα λαστιχα.

    Παρεπιπτοντως.....ειδα χτες απο κοντα ενα maxsym tl500
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #41
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Δεν νομιζω οτι υπαρχει εξαλειψη του κοπανηματος. Βελτιωση ναι. Γιατι το προβλημα δεν ειναι τα φτηνα αμορτισερ μονο. Ειναι η θεση τους τερμα εξω, ειναι η διαδρομη τους, ειναι το αναρτωμενο βαρος, η διαμετρος των τροχων.

    Αν δεν θες κοπανημα πας σε λυση μονοσοκ.

    το προβλημα ειναι στο αμορτισερ προφανως τα οποια συνηθως απο το εργοστασιο εχουν πολυ μαλακα ελατηρια που αναγκαστικα τα προφορτιζεις τερμα και κοπανανε (η και τερματιζουν για πλακα), και εννοειται πως με αλλα αμορτισερ το προβλημα λυνεται. Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι προβλημα μονο οταν εχεις λαθος αμορτισερ για τις δεδομενες αναγκες. Για την ιστορια, ετσι εφτιαξα το κοπανημα στο δικο μου σκουτερ οταν του εβαλα πισω αμορτισερ απο cb400 και πλεον περναει τις ανωμαλιες σαν μαγικο χαλι.
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 14/09/2020 στις 13:34.

  12. #42
    ΜΑΚΡΥΥΥΥ ΜΕΕΛΛΛΛΟΟΣΣΣ
    Εγγραφή
    15/06/2009
    Μηνύματα
    71
    Εχω ενα sh 300.Πηρα μια μεταχειρισμενη σελα και την πηγα στο moto k.Tην εχω κανει σα καναπε με πολυ αφρωδη υλικο και πλατη.Οταν παω κανενα ταξιδακι με τη γυναικα την κουμπωνω πανω μια βιδα ειναι.Σε συνδιασμο με το παρμπριζ το ταξιδι γινεται πολυ ανετο και δεν με εχει προβληματισει πουθενα.Δεν ηθελα να εχω το μεγεθος της μπανιερας στην καθημερινη μου μετακινηση που μονο ταλαιπωρια ειναι.Αυτη η λυση με εχει βολεψει πολυ.
    Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ...ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΧΙ!!!!!!!!

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το προβλημα ειναι στο αμορτισερ προφανως τα οποια συνηθως απο το εργοστασιο εχουν πολυ μαλακα ελατηρια που αναγκαστικα τα προφορτιζεις τερμα και κοπανανε (η και τερματιζουν για πλακα), και εννοειται πως με αλλα αμορτισερ το προβλημα λυνεται. Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι προβλημα μονο οταν εχεις λαθος αμορτισερ για τις δεδομενες αναγκες. Για την ιστορια, ετσι εφτιαξα το κοπανημα στο δικο μου σκουτερ οταν του εβαλα πισω αμορτισερ απο cb400 και πλεον περναει τις ανομαλιες σαν μαγικο χαλι.
    Παρα πολυ καλο που ελυσες το θεμα. Τι σκουτερ εχεις; Θα με ενδιεφερε κι εμενα να βρω λυση οικονομικη και αξιοπιστη

  14. #44
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Παρα πολυ καλο που ελυσες το θεμα. Τι σκουτερ εχεις; Θα με ενδιεφερε κι εμενα να βρω λυση οικονομικη και αξιοπιστη
    beverly 250i

    οταν εψαχνα για αμορτισερ πισω επειδη στα δικαβαλα η αναρτηση τερματιζε εντελως (σε σταση, δεν ειχαν καθολου διαδρομη, 100κ περιπου εγω και συνεπιβατης 60) οι λυσεις ηταν bitubo στα 400κατι χωρις να σου δινουν specs για ελατηρια, και yss στα 200κατι παλι χωρις να δινουν σπεκς ελατηριων, που σημαινει πως μπορει να το βαλεις πανω και με το καλημερα να θες αλλα ελατηρια. Αμα θες να λυσεις το προβλημα, βρες αμορτισερ απο μια μεγαλη μηχανη με ιδια αποσταση περιπου eye to eye (τα περισσοτερα ειναι ετσι κ αλλιως 330χιλ) και ιδιες βασεις και call it a day

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    beverly 250i

    οταν εψαχνα για αμορτισερ πισω επειδη στα δικαβαλα η αναρτηση τερματιζε εντελως (σε σταση, δεν ειχαν καθολου διαδρομη, 100κ περιπου εγω και συνεπιβατης 60) οι λυσεις ηταν bitubo στα 400κατι χωρις να σου δινουν specs για ελατηρια, και yss στα 200κατι παλι χωρις να δινουν σπεκς ελατηριων, που σημαινει πως μπορει να το βαλεις πανω και με το καλημερα να θες αλλα ελατηρια. Αμα θες να λυσεις το προβλημα, βρες αμορτισερ απο μια μεγαλη μηχανη με ιδια αποσταση περιπου eye to eye (τα περισσοτερα ειναι ετσι κ αλλιως 330χιλ) και ιδιες βασεις και call it a day
    Σε ευχαριστω πολυ!
    Εχω ενα Aprilia Sportcity 250ie, φοραμε ιδιο μοτερ δηλαδη, ιδια ηλεκτρικα και παιζει και τα αμορτισερ μας να ειναι ιδια. Θα το ψαξω.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μακάρι να τα βλέπαμε ολα έτσι...
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 20:06
  2. Επείγον !!! Να διαβαστούν απ ' ολα τα Πιτσουνάκια ...
    από Shark Tale στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 10:37
  3. που σαι bartal να τα χωσεις , ολα ειναι ανακυκλωσεις
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2005, 09:24
  4. δυο προσωπα που τα λενε ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 20:56
  5. να τα νε μια φορα!να σε καλα εκει που εισαι ξυλουρη
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF