Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Scooter που να τα κάνει όλα (300-400cc)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16

    Scooter που να τα κάνει όλα (300-400cc)

    Εντός διμήνου θα έχω το Α2 δίπλωμα στα χέρια μου και ψάχνομαι για την πρώτη μου αγορά. Καμία εμπειρία με μοτοσυκλέτες μέχρι τώρα. Είχα κάνει ένα threadάκι πριν κάνα 3μηνο ζητώντας συμβουλές για πρώτη μοτοσυκλέτα ορίζοντας και κάποιο budget αλλά είχα αποκλείσει τα scooter γιατί δε μου άρεσαν και ήμουν ψημένος για μοτοσυκλέτα. Μετά από πρώτες, δεύτερες και τρίτες σκέψεις, καταλήγω στο ότι για αυτό που θέλω, το scooter είναι η καλύτερη λύση, αν όχι μονόδρομος. Έχουμε και λέμε:
    -Καμία προηγούμενη εμπειρία με μηχανές
    -Μετακίνηση μέσα στη Θεσσαλονίκη (max 20km τη μέρα, αλλά κάθε μέρα!)
    -Ταξίδια έξω ακόμα και μακριά (στην αρχή σκεφτόμουν μόνο τον περιαστικό ιστό, καμία Χαλκιδική, αλλά επειδή συμπέφτει χρονικά να δώσω και το αμάξι για άλλους λόγους, και θα μείνω χωρίς αμάξι μάλλον για καιρό, θέλω ένα μηχάνημα που θα το υποκαταστήσει, αν όχι να το αντικαταστήσει)
    -Δε με ενδιαφέρει να πηγαίνω γρήγορα, πιστεύω ας πούμε ότι με μία ταχύτητα 120km/h σε πορεία θα είμαι μια χαρά. Δε θα το πατούσα ούτως ή άλλως παραπάνω (για αυτό προσανατολίζομαι σε αυτά τα κυβικά)
    -Το budget είναι όσο φθηνότερο τόσο καλύτερα, αλλά να δώσω μέχρι 2.5-3 χιλιάρικα αν αξίζει. Πάω προφανώς σε μεταχειρισμένο και έχω σκεφτεί:

    Kymco: Downtown, Xciting, X-Town
    Sym: Maxsym, Citycom, Cruisym, GTS
    Yamaha Majesty
    Suzuki Burgman

    Με τη φτωχή μου σκέψη και το φτωχό μυαλό μου, σκέφτομαι ότι θέλω ένα scooterάκι με σκαρί cruiser για αυτό και αποφεύγω τα SH, Beverly, Carnaby. Τα τελευταία μάλλον θα με βόλευαν πολύ περισσότερο στην πόλη, αλλά από ότι ψιλιάζομαι στα ταξίδια θα είναι λίγο ασταθή και "ευάλωτα".

    Feedback για το σκεπτικό μου, μοντέλα, προτάσεις και tips, δεκτά και αναγκαία. Ευχαριστώ πολύ όποιον ασχοληθεί.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    680
    Στα 3 χιλιάρικα βρίσκεις σχεδόν καινούργιο citycom γιατί είναι το πιο φθηνό απο ολα. Το έχει φίλος μου απο καινούργιο με 18.000χμ δεν είχε κάποιο σοβαρό θέμα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    οδηγικα ειναι ολα αισχρα. να βρεις πιο σου ταιριάζει σαν χωρους αρχικα και μετά οικονομικά. τα μεγάλα εχουν μικροτερες ροδες, μονο ευθεια πανε καλα.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στον κόσμο των δικύκλων.

    Ήμουν στη ίδια φάση με εσένα το Μαρτη αλλά με πιο άνετο budget. Επειδή το έψαξα πολύ με τα scooter θα σου έλεγα τα εξής :

    1. Θα πρέπει να επιλέξεις αν θέλεις όρθια θέση ή καναπέ. Τα πρώτα είναι πιο εύκολα στο χειρισμό και πιο σβέλτα στην πόλη. Εγώ πήγα στη δεύτερη κατηγορία καθώς ήθελα περισσότερη άνεση.

    2. Θα πρέπει να σκεφτείς ΠΟΣΟ συχνά θα κανεις ταξίδια εκτός πόλης άνω των 50-60 km. Αν μιλάμε για 3-4 φορές το χρόνο μπορείς να πάρεις όποιο σκούτερ σε βολεύει με βάση τις ανάγκες σου.

    3. Τα σκούτερ ΚΟΠΑΝΑΝΕ. Τα σκούτερ ΚΟΠΑΝΑΝΕ. Αν θα κανεις ταξίδια άνω των 50-60km συχνά , στα λεφτά που γράφεις η λύση είναι η εξής ΜΙΑ. Suzuki Burgman με monoshock ανάρτηση.

    Ότι και να επιλέξεις , πάντα όρθιος και ΤΥΧΕΡΟΣ εύχομαι

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Συμβουλη μου, καθως και εγω βρεθηκα πριν 5 χρονια στη δικη σου θεση, χωρις αμαξι, χωρις μηχανη... μονο με το σκουτερ.

    1) Διαλεξε καποιο, που να σε καλυπτει απο τα καιρικα φαινομενα και τον αερα ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ.
    Χωρις αμαξι, θα φας βροχη, χιονι, ψωλοκρυο, αερα, χλεπα του μπροστινου, καφτρα απο τσιγαρο κλπ.
    Ο περιφερειακος τα 'χει ολα. Ακομα και απο θραυσματα εξαρτηματων περασα καμποσες φορες οταν αρκετα μπροστα και μακρια μολις εγινε τροχαιο και ολοι θρυμματιζαν προφυλακτηρες κλπ.
    Ειναι μεγαλη ανεση να ξερεις πως οταν εξω εχει 5 βαθμους με 99,9% υγρασια, εσενα δεν σε αγγιζει ο αερας.
    Το μπουφαν μπορει να ειναι και πολιτικο εαν χρειαστει για μικρη διαδρομη (καφε, μπυρα) ενω ακομα και στα γαντια μπορεις να φορεσεις κατι πιο ανετο ή/και καλοκαιρινα εαν δεν ταξιδευεις χειμωνα.

    2) Διαλεξε καποιο με ΚΑΛΑ ΦΩΤΑ.
    Εαν δεις καποιο απο κοντα το βραδυ, τσεκαρε φωτα... μεγαλο προσον να βλεπεις καθαρα και μακρια.
    ΕΙΔΙΚΑ οταν ταξιδευεις... δεν εισαι στο αμαξι ανετος και χλιδατος.

    3) Ο χωρος κατω απο τη σελα θα πρεπει απαραιτητα να χωραει κρανος Full face!
    Μπορει να βαλεις τη μπαγαζιερα εαν δεν επαρκει ο χωρος, μπορει καποια στιγμη να την αφαιρεσεις γιατι δεν θελεις να εχεις ενα τενεκε που χοροπηδαει πισω σου στις λακουβες... ε, εκεινη τη στιγμη θα σου λειψει ο χωρος που εβαζες το κρανος και θα σε εκνευρισει να το κουβαλας μαζι σου.
    Σκουτερ που χωρανε απο κατω ενα FF κράνος, χωρανε και μια καλη γυρα σουπερμαρκετ εργενη.
    Σε αυτα, με μια προσθηκη μπαγαζιερας, καταληγεις να πηγαινεις ακομα και δικαβαλος βολτα, αφηνοντας κρανη κλπ στο μηχανακι.
    Εχω παει απειρες παραλιες (χωρις τα ταξιδια) με το δικο μου. Χαιρομουν και χαιρομαι οταν αφηνουμε πισω τα κρανη, τα μπουφαν και τα γαντια, ενω ηδη κατω απο τη σελα και στη μπαγαζιερα εχουμε 2 φουλ σακιδια με τα απαραιτητα + τα μαγιω + πετσετες.


    Εισαι σε καλο δρομο, αν απορριπτεις αυτα που δεν εχουν τεποζιτο εμπρος.
    Ο χωρος κατω απο τη σελα ειναι μονοδρομος, οπως επισης δυστυχως και οι μικροτεροι τροχοι εξ'αιτιας αυτου.
    ΟΜΩΣ οι μικροι τροχοι μη φανταστεις πως επιδεινωνουν πολυ την κατασταση.
    Ολα τα σκουτερ, εχουν σκατα αναρτησεις, ειδικα πισω. Οι 16άρηδες τροχοι, δεν σε γλιτωνουν απο πολλα....


    Sym GTS 300
    Honda Forza 250
    BV 300 (2013+)
    Xciting 400
    Gilera nexus 300
    (ΟΛΑ εκτος απο το BV300 εχουν σοβαρη ανεμοκαλυψη σε ποδια μεχρι και ωμους!)


    Ως προς την αξιοπιστια, δεν αξιζει καν να αναφερθουμε καθως αγοραζεις μεταχειρισμενο.
    Αγοραζεις απο ιδιωτη, ελεγχεις σε ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ με καλη φημη ή οπου πιστευεις οτι θα φανει κατι υποπτο.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Φίλε το Burgman 400 που πρότεινα γιατί το απορρίπτεις; Scooters με monoshock ανάρτηση έχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στον κόσμο των δικύκλων.

    Ήμουν στη ίδια φάση με εσένα το Μαρτη αλλά με πιο άνετο budget. Επειδή το έψαξα πολύ με τα scooter θα σου έλεγα τα εξής :

    1. Θα πρέπει να επιλέξεις αν θέλεις όρθια θέση ή καναπέ. Τα πρώτα είναι πιο εύκολα στο χειρισμό και πιο σβέλτα στην πόλη. Εγώ πήγα στη δεύτερη κατηγορία καθώς ήθελα περισσότερη άνεση.

    2. Θα πρέπει να σκεφτείς ΠΟΣΟ συχνά θα κανεις ταξίδια εκτός πόλης άνω των 50-60 km. Αν μιλάμε για 3-4 φορές το χρόνο μπορείς να πάρεις όποιο σκούτερ σε βολεύει με βάση τις ανάγκες σου.

    3. Τα σκούτερ ΚΟΠΑΝΑΝΕ. Τα σκούτερ ΚΟΠΑΝΑΝΕ. Αν θα κανεις ταξίδια άνω των 50-60km συχνά , στα λεφτά που γράφεις η λύση είναι η εξής ΜΙΑ. Suzuki Burgman με monoshock ανάρτηση.

    Ότι και να επιλέξεις , πάντα όρθιος και ΤΥΧΕΡΟΣ εύχομαι
    1. Δεν έχω θέμα. Φαντάζομαι ότι ο καναπές είναι πολύ πιο άνετος στα ταξίδια αλλά δεν ξέρω πόσο μπορείς να είσαι σε εγρήγορση μέσα στην πόλη. Φαντάζομαι ένας νέος οδηγός σαν εμένα θα πρέπει να έχει μία πιο όρθια θέση οδήγησης, να βλέπει τα πάντα και να μην επαναπαύεται στην άνεση του καθίσματος εντός πόλης. Ξανά λέω "φαντάζομαι". Μακάρι να κάνω λάθος και να με διορθώσεις. Τώρα, αν είναι το ίδιο μέσα στην πόλη, ε προφανώς και προτιμώ καναπέ για να είμαι άνετος στα ταξίδια.

    2. Η αλήθεια είναι ότι άνω των 60km (άντε να σου πω άνω των 100km "πήγαινε" και άλλα τόσα γυρισμό) δε θα κάνω πολλές φορές. Μέχρι καμιά 10αρια το χρόνο ας πούμε. Αλλά καλοκαίρι για μπάνιο, θα πηγαίνω Χαλκιδική τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα (θα έχω δηλαδή έντονα το στοιχείο της "εξόρμησης") που είναι από 50 μέχρι 150km η μία διαδρομή και άλλα τόσα ο γυρισμός.

    Με ενδιαφέρουν αρκετά κι οι αποθηκευτικοί χώροι. Εσύ σε ποιο κατέληξες;

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Φίλε το Burgman 400 που πρότεινα γιατί το απορρίπτεις; Scooters με monoshock ανάρτηση έχουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά.
    Αρκετοί μου έχουν πει ότι τα Burgman είναι πολύ τίμια στα ταξιδάκια. Κι όχι μόνο το 650, που κάνεις γύρο Ευρώπης. Ακόμα και το 400άρι που σκέφτομαι. Να κινηθώ προς τα παλιότερα που αν και παλιότερα, έχουν περισσότερο χώρο κάτω από τη σέλα, ή στα πιο καινούρια θυσιάζοντας χώρο. Επίσης, μέσα στην πόλη παλεύονται ή είναι κτήνη από άποψη όγκου;

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Συμβουλη μου, καθως και εγω βρεθηκα πριν 5 χρονια στη δικη σου θεση, χωρις αμαξι, χωρις μηχανη... μονο με το σκουτερ.

    1) Διαλεξε καποιο, που να σε καλυπτει απο τα καιρικα φαινομενα και τον αερα ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ.
    Χωρις αμαξι, θα φας βροχη, χιονι, ψωλοκρυο, αερα, χλεπα του μπροστινου, καφτρα απο τσιγαρο κλπ.
    Ο περιφερειακος τα 'χει ολα. Ακομα και απο θραυσματα εξαρτηματων περασα καμποσες φορες οταν αρκετα μπροστα και μακρια μολις εγινε τροχαιο και ολοι θρυμματιζαν προφυλακτηρες κλπ.
    Ειναι μεγαλη ανεση να ξερεις πως οταν εξω εχει 5 βαθμους με 99,9% υγρασια, εσενα δεν σε αγγιζει ο αερας.
    Το μπουφαν μπορει να ειναι και πολιτικο εαν χρειαστει για μικρη διαδρομη (καφε, μπυρα) ενω ακομα και στα γαντια μπορεις να φορεσεις κατι πιο ανετο ή/και καλοκαιρινα εαν δεν ταξιδευεις χειμωνα.

    2) Διαλεξε καποιο με ΚΑΛΑ ΦΩΤΑ.
    Εαν δεις καποιο απο κοντα το βραδυ, τσεκαρε φωτα... μεγαλο προσον να βλεπεις καθαρα και μακρια.
    ΕΙΔΙΚΑ οταν ταξιδευεις... δεν εισαι στο αμαξι ανετος και χλιδατος.

    3) Ο χωρος κατω απο τη σελα θα πρεπει απαραιτητα να χωραει κρανος Full face!
    Μπορει να βαλεις τη μπαγαζιερα εαν δεν επαρκει ο χωρος, μπορει καποια στιγμη να την αφαιρεσεις γιατι δεν θελεις να εχεις ενα τενεκε που χοροπηδαει πισω σου στις λακουβες... ε, εκεινη τη στιγμη θα σου λειψει ο χωρος που εβαζες το κρανος και θα σε εκνευρισει να το κουβαλας μαζι σου.
    Σκουτερ που χωρανε απο κατω ενα FF κράνος, χωρανε και μια καλη γυρα σουπερμαρκετ εργενη.
    Σε αυτα, με μια προσθηκη μπαγαζιερας, καταληγεις να πηγαινεις ακομα και δικαβαλος βολτα, αφηνοντας κρανη κλπ στο μηχανακι.
    Εχω παει απειρες παραλιες (χωρις τα ταξιδια) με το δικο μου. Χαιρομουν και χαιρομαι οταν αφηνουμε πισω τα κρανη, τα μπουφαν και τα γαντια, ενω ηδη κατω απο τη σελα και στη μπαγαζιερα εχουμε 2 φουλ σακιδια με τα απαραιτητα + τα μαγιω + πετσετες.


    Εισαι σε καλο δρομο, αν απορριπτεις αυτα που δεν εχουν τεποζιτο εμπρος.
    Ο χωρος κατω απο τη σελα ειναι μονοδρομος, οπως επισης δυστυχως και οι μικροτεροι τροχοι εξ'αιτιας αυτου.
    ΟΜΩΣ οι μικροι τροχοι μη φανταστεις πως επιδεινωνουν πολυ την κατασταση.
    Ολα τα σκουτερ, εχουν σκατα αναρτησεις, ειδικα πισω. Οι 16άρηδες τροχοι, δεν σε γλιτωνουν απο πολλα....


    Sym GTS 300
    Honda Forza 250
    BV 300 (2013+)
    Xciting 400
    Gilera nexus 300
    (ΟΛΑ εκτος απο το BV300 εχουν σοβαρη ανεμοκαλυψη σε ποδια μεχρι και ωμους!)


    Ως προς την αξιοπιστια, δεν αξιζει καν να αναφερθουμε καθως αγοραζεις μεταχειρισμενο.
    Αγοραζεις απο ιδιωτη, ελεγχεις σε ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ με καλη φημη ή οπου πιστευεις οτι θα φανει κατι υποπτο.
    Πέρα από το Xciting 400, όλα τα υπόλοιπα, τα παλεύουν τα ταξιδάκια ή δε φτουράνε; Αν είναι να το πηγαίνω με 100 και να λυγάει, δε νομίζω να μου κάνει. Θα θέλω να πάρω κι ένα δικάβαλο αργότερα, και να φορτώσω και τίποτα συμπράγκαλα. Το θέμα της ανεμοκάλυψης πάρα πολύ σοβαρό. Συνηθισμένος από τη χλίδα του αυτοκινήτου, δε με βλέπω όρθιο πάνω σε κάνα BV 300άρι. Μου φαίνεται σα μεγάλη πάπια.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    καλησπερα,
    το SYM300GTS, εχω εγω....
    κανω 120κμ την ημερα περιπου.
    Εχω 165.000 κμ...

    ειμαι πολυ ευχαριστημενος...ανετα στην πολη, αραχτα εξω απο την πολη...
    Με περιπου 100κμ την ωρα που κινουμε εχω μια καταναλωση 3.5/4λτ ανα 100κμ.
    ειναι που τιμιο τοσο καιρο που το εχ.....δεν μου εχει βγαλει σοβαρα προβληματα....

    Εχει μικρες ροδες φυσικα, και κοπαναει στις λακουβες, αλλα γενικα προσπαθω να τις αποφευγω....

    Ταξιδι μεγαλο με scooter, εχω παει 2-3 φορες μεχρι την Κορινθο....καλο ηταν στο δρομο.....χαλαρο και ανετο.....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_Venetis Προβολή μηνύματος
    Αρκετοί μου έχουν πει ότι τα Burgman είναι πολύ τίμια στα ταξιδάκια. Κι όχι μόνο το 650, που κάνεις γύρο Ευρώπης. Ακόμα και το 400άρι που σκέφτομαι. Να κινηθώ προς τα παλιότερα που αν και παλιότερα, έχουν περισσότερο χώρο κάτω από τη σέλα, ή στα πιο καινούρια θυσιάζοντας χώρο. Επίσης, μέσα στην πόλη παλεύονται ή είναι κτήνη από άποψη όγκου;
    Φίλε εγώ κατέληξα στο Honda Forza 300.
    Μετακινήσεις εκτός πόλης θα κάνω ελάχιστες που μπορώ να αντέξω το κοπάνημα.

    Το επέλεξα για την ηλεκτρική ζελατίνα , τη μπαγαζιερα χωρίς κλειδί , το χώρο κάτω από τη σέλα και για την αξιοπιστία Honda. Δεν είναι στο budget σου όμως.

    Στη θέση σου θα έβλεπα το Burgman 400 που σου έγραψα. Βαρύ και στιβαρό σκούτερ με χώρους και μεγάλη άνεση λόγω monoshock.

    Στα μείον η κατανάλωση που δικαιολογείται όμως λόγω του αυξημένου βάρους.

    Sym ότι και να έχω ακούσει δε θα έπαιρνα από τη στιγμή που υπάρχει στη λίστα Suzuki.

    Καλή επιλογή

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Looter Προβολή μηνύματος
    Φίλε εγώ κατέληξα στο Honda Forza 300.
    Μετακινήσεις εκτός πόλης θα κάνω ελάχιστες που μπορώ να αντέξω το κοπάνημα.

    Το επέλεξα για την ηλεκτρική ζελατίνα , τη μπαγαζιερα χωρίς κλειδί , το χώρο κάτω από τη σέλα και για την αξιοπιστία Honda. Δεν είναι στο budget σου όμως.

    Στη θέση σου θα έβλεπα το Burgman 400 που σου έγραψα. Βαρύ και στιβαρό σκούτερ με χώρους και μεγάλη άνεση λόγω monoshock.

    Στα μείον η κατανάλωση που δικαιολογείται όμως λόγω του αυξημένου βάρους.

    Sym ότι και να έχω ακούσει δε θα έπαιρνα από τη στιγμή που υπάρχει στη λίστα Suzuki.

    Καλή επιλογή
    Έρχομαι από ένα αμάξι που μου έτρωγε στην καλύτερη 10λ/100κμ μέσα στην πόλη, επομένως το 1-1,5 λίτρο παραπάνω από τα άλλα μηχανάκια που θα μου κάψει το Burgman στα 100km με αφήνει αδιάφορο. Χαλάλι αν είναι άνετο και στιβαρό στα ταξίδια και στα καιρικά φαινόμενα. Με απασχολεί όμως το να μπορώ να το κουμαντάρω μέσα στην πόλη και να μην είναι μαούνα. Δε μιλάω για διηθήσεις και σφήνες ανάμεσα στα αμάξια, ούτε για ανεβοκατεβάσματα στα πεζοδρόμια. Αυτά σα νέος οδηγός δε θα τα κάνω καθόλου, ή τέλος πάντων θα τα κάνω όσο σπανιότερα γίνεται. Νομίζω ότι είναι η χρυσή τομή σε ευελιξία και άνεση-ασφάλεια στο ταξίδι. Άκουσα ότι στα νεότερα μοντέλα τους έχουν μειωθεί οι χώροι κάτω από τη σέλα. Ισχύει; Είναι δραματικά διαφορετικοί; Μέχρι ποιο μοντέλο αξίζει να κοιτάξω αν θέλω και χώρους;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_Venetis Προβολή μηνύματος
    Έρχομαι από ένα αμάξι που μου έτρωγε στην καλύτερη 10λ/100κμ μέσα στην πόλη, επομένως το 1-1,5 λίτρο παραπάνω από τα άλλα μηχανάκια που θα μου κάψει το Burgman στα 100km με αφήνει αδιάφορο. Χαλάλι αν είναι άνετο και στιβαρό στα ταξίδια και στα καιρικά φαινόμενα. Με απασχολεί όμως το να μπορώ να το κουμαντάρω μέσα στην πόλη και να μην είναι μαούνα. Δε μιλάω για διηθήσεις και σφήνες ανάμεσα στα αμάξια, ούτε για ανεβοκατεβάσματα στα πεζοδρόμια. Αυτά σα νέος οδηγός δε θα τα κάνω καθόλου, ή τέλος πάντων θα τα κάνω όσο σπανιότερα γίνεται.
    Ειναι μαουνα. Βαρια μαουνα με θεση οδηγησης που και να το τραβαει ο οργανισμος σου, θα σε συφιλιασει οταν εντος μποτιλιαρισματος, το τιμονι θα το γυρνας απο στοπ σε στοπ!
    Ειναι χαμηλη μαουνα, κατεβαινεις πεζοδρομιο και βρισκεις ανετα.
    Ειναι αρκετα περιεργη η αισθηση που αφηνει στο πλαγιασμα, ΔΕΝ θα το εμπιστευτεις ποτε σαν νεος οδηγος σε στροφες 90 μοιρων ευκολα.
    Για εκδρομες ειναι μανουλα, ναι! Για περιφερειακο, ναι!
    Δεν ειναι μηχανακι που το παιρνει νεος οδηγος για εντος Θεσ/νικης. Θα βασανιστεις.
    Που μενεις και που συχναζεις... για να εχουμε μια αντικειμενικη αποψη;;

    Υ.Γ. Το 400άρι εχει "παιδικές" ασθένειες που λύνονται με αφτερμαρκετ φυγοκεντρικο συμπλεκτη και καμπανα.
    Το σερβις μεταδοσης επισης, κοστίζει σοβαρα λεφτα. Τα ανταλλακτικα του στο εμποριο δεν τα βρισκεις οπως στα Piaggio/Sym/Kymco... λες και κανεις βολτα περιπτερο. Δεν στοκάρει πολυ πραμα η αντιπροσωπεια.
    Χάλασε κατι σημαντικο; Υπομονη....!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2019
    Μηνύματα
    53
    Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω links.
    https://www.mototriti.gr/data/news/p...oys_118757.asp
    https://scooternet.gr/πλήρεις-δοκιμέ...-δοκιμη/

    Αν έχεις διάθεση για σφήνες και ζιγκ-ζαγκ στην κίνηση θα σε δυσκολέψουν ΟΛΑ τα καναπεδάτα σκούτερ.
    Αν έχεις διάθεση να οδηγείς χαλαρά , στα φανάρια να περνάς πρώτος και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δε θα σε προβληματίσει το μέγεθος.

    Πήγαινε να ρίξεις μια ματιά όμως να τα δεις αυτά και από κοντά.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.404
    να ξέρεις πάντως ότι στο Ν Κόσμο σε υπόγειο γκαράζ αυτονεφλέγει
    ένα μπέβερλι κι έγινε της τρελής
    Δεν ξέρω αν τέλειωσαν τα δικαστήρια ακόμα

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μακάρι να τα βλέπαμε ολα έτσι...
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2007, 20:06
  2. Επείγον !!! Να διαβαστούν απ ' ολα τα Πιτσουνάκια ...
    από Shark Tale στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 10:37
  3. που σαι bartal να τα χωσεις , ολα ειναι ανακυκλωσεις
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2005, 09:24
  4. δυο προσωπα που τα λενε ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 20:56
  5. να τα νε μια φορα!να σε καλα εκει που εισαι ξυλουρη
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF