Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Τι έκανα λάθος;

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Φυσιολογική λειτουργία του ABS είναι αυτή,δεν έχουν σχέση τα λάστιχα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Μπορεί και τίποτα να μην έκανες λάθος.
    Αν δεν είχε ABS μάλλον θα έπεφτες...

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Το δοκιμάζω σχεδόν Από Την πρώτη μέρα το abs τόσο στο δρόμο όσο και σε χώμα οπότε έχω ας πουμε εξοικειωθεί με την ιδέα του. Το πίσω για παράδειγμα πιάνει για ψύλλου πηδημα. (Παρεμπιπτόντως δεν πάτησα καθόλου πίσω φρένο στο φρενάρισμα, από συνήθειες πες, απο το ξαφνιασμα πες αλλά δε πάτησα ξέρω ότι ίσως σταματούσα πιο νωρίς).
    .
    κάπου εκεί με bold λύνεται ο γρίφος, τι έπρεπε να κάνεις το κατάλαβες στην συνέχεια της πρότασης σου
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #19
    Στη θέση σου θα άκουγα τον Μπίλλυ 84
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Φυσιολογική λειτουργία του ABS είναι αυτή,δεν έχουν σχέση τα λάστιχα.
    Είστε σίγουρα αναβάτης?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #21
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    κάπου εκεί με bold λύνεται ο γρίφος, τι έπρεπε να κάνεις το κατάλαβες στην συνέχεια της πρότασης σου
    ναι.μαζι σου και το καταλαβαίνει. Δε μου κολλάει όμως η ταχύτητα που πήγαινα με όλο αυτό.
    Και όχι δεν θα έπεφτα δεν οδηγώ δυο μέρες ξαναλέω έχω βρεθεί και σε χειρότερη κατάσταση σε χειρότερες συνθήκες. Με πτωτική ταχύτητα από 40 (μπορει.και λιγότερο)προς τα κάτω σε στεγνό δρόμο ακόμα και γυαλί εκτός τεράστιας οδηγικής μακακίας μου δε θα έπεφτα. Δεν το παίζω ξερολας οδηγαρα κλπ απλώς για αυτό το συγκεκριμένο συμβάν μιλάω.
    Μου ταιριάζει πολύ η απάντηση του Μπίλι για τα λάστιχα γιατί όντως μου κάνουν και άλλα παράξενα αλλά δεν θα μπορούσα να είμαι σίγουρος ότι φταίει μόνο αυτό. Μπορεί να μη πάτησα πίσω φρένο οκ φταίει μπορεί να ήταν τρομερά λείος ο δρόμος αλλά κάτι δε κολλάει τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  7. #22
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Καλε μου άνθρωπε, τι ακριβως ψαχνουμε..???

    Γιατι, εκτος της μη χρησης του πισω φρενου, δεν εκανες κατι "λαθος"..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Μπορείς και να πας στον ίδιο δρόμο χωρίς κυκλοφορία και να το ξανακάνεις.
    Πάντως η μη χρήση πίσω φρένου σε συνδυασμό γλυστερου οδοστρώματος ειναι η πιο πιθανή εξήγηση γιατί δεν σταμάτησες
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #24
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Καλε μου άνθρωπε, τι ακριβως ψαχνουμε..???

    Γιατι, εκτος της μη χρησης του πισω φρενου, δεν εκανες κατι "λαθος"..
    Καλέ μου φίλε! Ψάχνω να δω αν όντως το μοναδικό μου σφάλμα ήταν η μη χρήση του πισω φρένου , και αν η απάντηση στο γιατί δεν σταμάτησε η μηχανή με τόσα λίγα χλμ είναι απόρροια του κακού ελαστικού ή "λαθος" του abs που ενδεχομένως θα έπρεπε να κοιτάξω ( έγραψα παραπάνω γιατί το συζητάω τόσο πολύ "Να πω εδώ πρώτη φορά οδηγώ μηχανή με abs. Και η ερώτηση αυτή έρχεται γιατί το μηχανάκι θα το έχω για καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα με βροχές και χιόνια και αν με ζεστά λάστιχα έστω σε γυαλί δρόμο αλλά στεγνό έγινε αυτό τοτε τι θα γίνει με βροχή κρύα λάστιχα και τους ωραίους δρόμους στην Αθήνα?")

    Νομίζω ότι έχω καλύψει τις απορίες μου ακούγοντας όλους τους συντροχους που απάντησαν απλώς απαντάω και στα παιδιά που δεν είχα απαντήσει και έγραψαν αργότερα.

    Φίλε viper1 δύσκολο να ξαναπάω άμεσα καθότι μακρυά. Απλώς θέλω να αποφύγω μελλοντικά συμβάντα παρόμοια που ίσως να έχουν χειρότερες συνέπειες.

    Συγγνώμη αν κούρασα.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  10. #25
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Βρε δεν κουρασες κανεναν..

    Αλλα δεν νομιζω να υπαρχει "λαθος" του ABS..
    "Διαβασε" επερχομενη ακινητοποιηση του τροχού και αμόλυσε τα φρενα - την δουλεια του εκανε και μη το κακολογεις..

    Οι συνθηκες υπο τις οποίες συνεβη, οντως χρηζουν διερευνισης..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    ναι.μαζι σου και το καταλαβαίνει. Δε μου κολλάει όμως η ταχύτητα που πήγαινα με όλο αυτό.
    Και όχι δεν θα έπεφτα δεν οδηγώ δυο μέρες ξαναλέω έχω βρεθεί και σε χειρότερη κατάσταση σε χειρότερες συνθήκες. Με πτωτική ταχύτητα από 40 (μπορει.και λιγότερο)προς τα κάτω σε στεγνό δρόμο ακόμα και γυαλί εκτός τεράστιας οδηγικής μακακίας μου δε θα έπεφτα. Δεν το παίζω ξερολας οδηγαρα κλπ απλώς για αυτό το συγκεκριμένο συμβάν μιλάω.
    Μου ταιριάζει πολύ η απάντηση του Μπίλι για τα λάστιχα γιατί όντως μου κάνουν και άλλα παράξενα αλλά δεν θα μπορούσα να είμαι σίγουρος ότι φταίει μόνο αυτό. Μπορεί να μη πάτησα πίσω φρένο οκ φταίει μπορεί να ήταν τρομερά λείος ο δρόμος αλλά κάτι δε κολλάει τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ.
    μιας που βολτάρεις συχνά, ξεκίνα απο τώρα και στο εξής μια πιλοτική περίοδο με εκτεταμένες δοκιμασίες στο σύστημα πέδησης σε διάφορα τερέν με βρεγμένο / στεγνό οδόστρωμα. Αν στο σύνολο τα φρένα ξεπερνάνε τις προσδοκίες σου προφανώς ξεχνάς αυτή την στιγμή ως χειριστικό λάθος.
    Αν δεν ικανοποίησε απο τα φρένα και κυρίως παρατηρείς πρόβλημα (lag) στο abs τότε οδηγείσαι σε εξουσιοδοτημένο για έλεγχο του abs module

    υ.σ.Τα λάστιχα φαντάζομαι εισαι σε θέση να καταλάβεις εάν έχουν πεσμένη απόδοση ή όχι
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #27
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan
    Οι συνθηκες υπο τις οποίες συνεβη, οντως χρηζουν διερευνισης..
    Αυτό ακριβώς!!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μιας που βολτάρεις συχνά, ξεκίνα απο τώρα και στο εξής μια πιλοτική περίοδο με εκτεταμένες δοκιμασίες στο σύστημα πέδησης σε διάφορα τερέν με βρεγμένο / στεγνό οδόστρωμα. Αν στο σύνολο τα φρένα ξεπερνάνε τις προσδοκίες σου προφανώς ξεχνάς αυτή την στιγμή ως χειριστικό λάθος.
    Αν δεν ικανοποίησε απο τα φρένα και κυρίως παρατηρείς πρόβλημα (lag) στο abs τότε οδηγείσαι σε εξουσιοδοτημένο για έλεγχο του abs module

    υ.σ.Τα λάστιχα φαντάζομαι εισαι σε θέση να καταλάβεις εάν έχουν πεσμένη απόδοση ή όχι
    Ντοκτορ ευχαριστώ για το σχόλιο. Ήδη το δοκιμάζω σε διαφορετικές συνθήκες πλην νερού και έχω δεν έχω διαπιστώσει (πολύ) περίεργες αντίδρασεις. Πχ σε καινούρια άσφαλτο με υψηλή ταχύτητα πάτησα τέρμα απότομα το.μπροστα δεν μπήκε καν το αβς σταμάτησα τέλεια. Στην ίδια ευθεία με ίδια ταχύτητα πάτησα μπρος πίσω και το πίσω μπήκε αμέσως το μπροστά πάλι όχι. Σε άλλη περίπτωση που έχασα μια στροφή και βγήκα εκτός δρόμου πάτησα μπροστινό και έπιασε μόλις βγήκα εκτός δρόμου στα χαλίκια όπου δλδ περιμένεις ότι θα μπει ( το πίσω μπαίνει σχεδόν πάντα. Σχεδόν)

    Τα λάστιχα θα αλλαχθούν αμέσως μόλις γυρίσω Αθήνα. Δε το ρισκάρω με τπτ να αρχίσουν βροχές και τέτοια και να μην έχω αποκλείσει τουλάχιστον τον παράγοντα ελαστικά.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    ναι.μαζι σου και το καταλαβαίνει. Δε μου κολλάει όμως η ταχύτητα που πήγαινα με όλο αυτό.
    Και όχι δεν θα έπεφτα δεν οδηγώ δυο μέρες ξαναλέω έχω βρεθεί και σε χειρότερη κατάσταση σε χειρότερες συνθήκες. Με πτωτική ταχύτητα από 40 (μπορει.και λιγότερο)προς τα κάτω σε στεγνό δρόμο ακόμα και γυαλί εκτός τεράστιας οδηγικής μακακίας μου δε θα έπεφτα. Δεν το παίζω ξερολας οδηγαρα κλπ απλώς για αυτό το συγκεκριμένο συμβάν μιλάω.
    Μου ταιριάζει πολύ η απάντηση του Μπίλι για τα λάστιχα γιατί όντως μου κάνουν και άλλα παράξενα αλλά δεν θα μπορούσα να είμαι σίγουρος ότι φταίει μόνο αυτό. Μπορεί να μη πάτησα πίσω φρένο οκ φταίει μπορεί να ήταν τρομερά λείος ο δρόμος αλλά κάτι δε κολλάει τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ.

    Είναι δεδομένο οτι αν πάταγες και το πίσω θα βοήθαγες το όλο σύστημα και θα μοιράζονταν οι δυνάμεις.Τώρα φορτίστηκε μόνο το μπροστά και σε συνδυασμό με κακό ελαστικό και γυαλί δρόμο αμόλησε περισσότερο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #29
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ρε μ@λ@κ@ πες είμαι κουλαδι ολκής και μόλις πήρα άλλο μοτο πηγα και το βρόντηξα και τα Ρίχνω στο εμπιες για να μην παραδεχτώ την κουλαμάρα μου...εμεις θα σ αγαπάμε και πάλι....ολ γκουντ......
    .
    .
    .
    .
    .

    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .








    Ολ γουδ Αφού δε χτύπησες...ηταν απλά μια απ αυτές τις φορές που πολλοί παράγοντες οδήγησαν σε μια μαλάκια...βαλε λάστιχα της προκοπής και άμα στο κάνει παλι(χωρίς στουκα) το ψάχνεις διεξοδικά......παντα όρθιος....


    ABS φλωριες ρε πστμ..θα χε ρίξει το κολιδι του θα σταμάταγε με το πλάι και θα έριχνε και τα μπινελίκια του κομπλέ...
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #30
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Θα πω και εγώ την εξυπνάδα μου...

    Μιας και κάνεις δοκιμές τώρα, δοκίμασε να φρενάρεις δυνατά (Όχι αρκετά για να πιάσει το abs), ακριβώς πριν πατήσεις λακουβα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω.. τι κάνω λάθος;;
    από Viper4 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2012, 16:39
  2. Πού ήμουνα και τί έκανα;
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2012, 01:14
  3. εξαέρωση - τι κάνω λάθος?
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 00:03
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 00:34
  5. Μαντέψτε τί έκανα την περασμένη Παρασκεύη
    από Tigas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF