Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΟΤΟ

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πού είναι γραμμένος τέτοιος όρος στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο; Αφού το parking υποτίθεται ότι παρέχει επιπλέον ασφάλεια από το δημόσιο δρόμο.



    Απ' όσο γνωρίζω η Interamerican σε καλύπτει μόνο για ολική κλοπή. Όχι για μερική κλοπή.
    Έχεις δίκιο, απολογούμαι.

    Ο πίνακας της εταιρείας λέει για Ολική Κλοπή αλλά ας μη προτρέχουμε γιατί κάθε συμβόλαιο έχει τους όρους του. Βασικά εγώ αύριο το πρωί κιόλας θα πάω σε ένα απο τα επίσημα γραφεία πωλήσεων για να κάνω την ασφάλεια για το σκούτερ μου οπότε θα σας γράψω λεπτομέρειες μόλις επιστρέψω.

    Σπάω το κεφάλι μου τώρα να θυμηθώ που είδα για μερική κλοπή για μοτοσυκλέτα.

  2. #17
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    177
    Πολυ πιθανον να υπαρχει, καθως υπαρχει και μικτη για μοτοσυκλετα. Απλα εχει τεραστιο κοστος, πχ περιπου 1500ευρω για ετησιο συμβολαιο για μοτο αξιας 7000ευρω...
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.464
    Δεν διαβασα ολα τα απο πανω, μπορει να εχει ειπωθει.
    Θα σου ελεγα οποια κλοπης και να διαλεξεις, να διαβασεις καλα το συμβολαιο, τις λεπτομερειες.
    Προσφατα αλλαξα στο αμαξι, γιατι νομισα οτι ειχα κλοπης στην Χ εταιρεια και τελικα ειχα υπο "τραγικες" προυποθεσεις,
    τις οποιες και επιβεβαιωσα με απαντητικο email και εφυγα.

    Ξερω, δικο μου λαθος που δεν τα διαβασα αναλυτικα, αλλα το λεω μπας και σωσω κανεναν αλλον.

    Εμενα ελεγε, ισχυει μονο αν το οχημα εχει immobilizer (δεν πα να χει και συναγερμο αξιας 1000 ευρω αδιάφορο) και αν η κλοπή γινει σε κλειστο χωρο σταθμευσης στην διευθυνση κατοικιας.
    Δλδ. αν μου το κλεβαν στο Φλοισβο....πάπαλα.
    Διαβασε τις λεπτομερειες !!!!

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από montechristo Προβολή μηνύματος
    Πολυ πιθανον να υπαρχει, καθως υπαρχει και μικτη για μοτοσυκλετα. Απλα εχει τεραστιο κοστος, πχ περιπου 1500ευρω για ετησιο συμβολαιο για μοτο αξιας 7000ευρω...
    Τώρα γύρισα απο ένα απο τα επίσημα γραφεία πωλήσεων της Ιντεραμέρικαν στην Αθήνα.

    Λεπόν: Η ασφάλεια κλοπής είναι κατα μία έννοια μικτή, δηλαδή, δεν καλύπτει όπως η φουλ μερική, πράγματα επιπρόσθετα που μπορεί να έχουν μπεί στο μηχανάκι, αλλά καλύπτει μόνο τα ουσιώδη απο τα οποία εξαρτάται η κίνηση του οχήματος. Για παράδειγμα, αν το βουτήξουν και το βρεί η αστυνομία εντός 45 ημερών τόσο σμπαράλια ώστε να μη κινείται, η π.χ. έχουν κατεβάσει το μοτέρ, η έχουν πάρει τους τροχούς, τότε μη σκάτε: η Ιντεραμέρικαν καλύπτει!

    Νούμερα τώρα: Πήρα την Extra, ετήσια, έχει μέσα πυρκαγιά, φυσικά φαινόμενα, τρομοκρατικές, οδική, νομική προστασία, επίδομα για προσωπικό ατύχημα και τέλος μερική/ολική κλοπή, συν το επασφάλιστρο για νέο οδηγό, που είναι 80€, σύνολο 563€

    Η διαφορά ετήσιας με εξάμηνη, δηλαδή αν κάνεις χ2 την εξάμηνη, είναι 20€ περίπου, δηλαδή τρίχες κατσαρές η έκπτωση, απλά μόνο στην ετήσια μπορούσαν να βάλουν δόσεις σε πιστωτική, η εξάμηνη και η τρίμηνη είναι εφάρπαξ.

    Τσούζει, τσούζει αλλά δε θέλω να το κλαίω.

    Εχω ένα Sym Cruisym 250, δεν έχει βγεί στο δρόμο ακόμα, ολοκαίνουργιο.
    Τελευταία τροποποίηση από dpapadakis; 21/09/2020 στις 17:00.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    22
    Για τενερε 700 κούτα , η Ίντεραμερικαν ζητά γυρω στα 720 ευρω ετησίως για κλοπή κ οδική βοήθεια

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Ω ρε τι ξέσκισμα είναι τούτο; Σκωτία η Τemerge 700 μου κοστίζει περίπου £180 λίρες το χρόνο, πάνω κάτω €200 για ολική και οδική βοήθεια. Τελικά, ότι θέλουν ..
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  7. #22
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gk8719 Προβολή μηνύματος
    Για τενερε 700 κούτα , η Ίντεραμερικαν ζητά γυρω στα 720 ευρω ετησίως για κλοπή κ οδική βοήθεια
    Δες και την AIG

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Υπάρχει μια νέα ασφαλιστική που κάνει και για κλοπή και είναι πολύ φθηνή. Η apeiron. Αν κάποιος γνωρίζει τι παίζει να μας πει .

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει μια νέα ασφαλιστική που κάνει και για κλοπή και είναι πολύ φθηνή. Η apeiron. Αν κάποιος γνωρίζει τι παίζει να μας πει .
    Μάλλον παίζει ότι αν στην κλέψουν θα περιμένεις epapeiron να πάρεις την αποζημίωση
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον παίζει ότι αν στην κλέψουν θα περιμένεις epapeiron να πάρεις την αποζημίωση
    Χαχαχαχαχα τόσο χάλια λες να είναι ;

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Κομμένα στα μέτρα τους τα έχουν ολα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. Ασφαλιση top case στην μοτο
    από zefos1100xx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2010, 12:13
  3. ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΟΤΟ
    από GEOPIP στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 02:12
  4. Ασφάλιση μότο
    από athandim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 15:45
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF