Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΟΤΟ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55

    ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΟΤΟ

    Καλησπέρα παιδια , ειμαι ετοιμος να αποκτήσω καινουργια μοτο και θα ηθελα να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε ποιες εταιρείες κανουν ασφάλειες ολικης κλοπης για μοτο . Επειτα απο ενα γρηγορο ψάξιμο εχω βρει ετήσιες προσφορες με μεσο ορο τα 1000 ευρω. Επισης μου εχουν πει οτι αν βρισκεται σε παρκινγκ η ασφαλιστικη δεν σε καλυπτει . !!! πιστευω οτι ειναι παρα πολλα , υπαρχουν αλλες προτάσεις ? ευχαριστω προκαταβολικα.

  2. #2
    Interamerican, aig.
    Ακριβές δυστυχώς..

  3. #3
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδια , ειμαι ετοιμος να αποκτήσω καινουργια μοτο και θα ηθελα να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε ποιες εταιρείες κανουν ασφάλειες ολικης κλοπης για μοτο . Επειτα απο ενα γρηγορο ψάξιμο εχω βρει ετήσιες προσφορες με μεσο ορο τα 1000 ευρω. Επισης μου εχουν πει οτι αν βρισκεται σε παρκινγκ η ασφαλιστικη δεν σε καλυπτει . !!! πιστευω οτι ειναι παρα πολλα , υπαρχουν αλλες προτάσεις ? ευχαριστω προκαταβολικα.

    ,
    Έκανα σε,μοτοσυκλέτα του κουτιού στην ιντεραμερικαν 6μηνη 344, χρόνου έβγαινε 650 (περίπου). Αξία ασφαλιζομενου οχήματος 8400. Το κόστος είναι ανάλογο της αξίας που ασφαλίζεις. Έτσι μου είπαν και έτσι αποδείχτηκε ( όταν το έψαξα πριν την αγοράσω τη μηχανή υπολόγιζα με ποσό περί τις 9000 και έβγαινε περίπου 60 70 ευρω παραπάνω). Πάρε και τις 2 και ζητά προσφορά δε κοστίζει αυτό!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  4. #4
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Γνωμη μου, ειναι καλυτερα να επενδυσετε τα οποια παραπανω χρηματα για την ολικη ασφαλιση ΜΟΤΟ, σε ενα Παρκινκ, καλο αντικλεπτικο και GPS TRACKER

    H ασφαλιση ειναι καλη μεν αλλα ειναι για ΜΕΤΑ την κλοπη. Το θεμα ειναι να μη στην κλεψουν.

    Φιλικα MG
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    H AIG έχει απαλλαγή 25% της αξίας.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδια , ειμαι ετοιμος να αποκτήσω καινουργια μοτο και θα ηθελα να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε ποιες εταιρείες κανουν ασφάλειες ολικης κλοπης για μοτο . Επειτα απο ενα γρηγορο ψάξιμο εχω βρει ετήσιες προσφορες με μεσο ορο τα 1000 ευρω. Επισης μου εχουν πει οτι αν βρισκεται σε παρκινγκ η ασφαλιστικη δεν σε καλυπτει . !!! πιστευω οτι ειναι παρα πολλα , υπαρχουν αλλες προτάσεις ? ευχαριστω προκαταβολικα.
    Και εγώ πιστεύω ότι το κλειστό παρκινγκ και μια καλή αλυσίδα αρκούν.
    Αν την κάνεις την ασφάλεια κλοπής και το μηχανάκι σου βρεθεί ο μη γεννοιτο σε κακό χάλι ,θα σε καλύψουν?

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Και εγώ πιστεύω ότι το κλειστό παρκινγκ και μια καλή αλυσίδα αρκούν.
    Αν την κάνεις την ασφάλεια κλοπής και το μηχανάκι σου βρεθεί ο μη γεννοιτο σε κακό χάλι ,θα σε καλύψουν?
    Οχι δεν θα σε καλύψουν. Δυστυχώς αυτά έχουμε σε μια χώρα με πάααρα πολλές κλοπές, ανυπαρκτη αστυνόμευση + τις οποιες πιθανές λαμογίες γίνονται.

    Τωρα για το αν αξίζει η όχι αποφασίζει ο καθένας με βάση το κεφάλαιο ασφάλιση, το κόστος, τις πιθανότητες, το που κυκλοφορεί κλπ κλπ
    ΟΛΑ κλέβονται

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2019
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Οχι δεν θα σε καλύψουν. Δυστυχώς αυτά έχουμε σε μια χώρα με πάααρα πολλές κλοπές, ανυπαρκτη αστυνόμευση + τις οποιες πιθανές λαμογίες γίνονται.

    Τωρα για το αν αξίζει η όχι αποφασίζει ο καθένας με βάση το κεφάλαιο ασφάλιση, το κόστος, τις πιθανότητες, το που κυκλοφορεί κλπ κλπ
    ΟΛΑ κλέβονται
    Φιλε μου , σε ολα συμφωνώ εκτος απο την ανύπαρκτη αστυνόμευση που αναφέρεις . Υπαρχουν παρα πολλές ομαδες ΔΙ.ΑΣ αλλα και περιπολικά της Α.Δ και των τμημάτων τα οποια μερα νύχτα βρισκονται έξω και πραγματικά προσπαθούν . Οταν όμως εξαρθρώνεται μια σπείρα ( απο συγκεκριμένη υπηρεσία ) η οποια διαπράττει κλοπές συστηματικά και παραπέμπεται στη δικαιοσύνη και ως τιμωρία ακους την '' αναστολή '' αυτα θα συνεχίσουν να γίνονται . Μπορει η αστυνομία να πάσχει οπως ολες οι εργασίες ομως οταν υπάρχει ατιμωρησία δημιουργείται μεγαλύτερη ανοχή ως προς αυτο . Οσον αφορά την ασφαλεια κλοπης υπαρχει περίπτωση να μην σε αποζημιώσει ολικά εφοσον κλαπει απο το παρκινγκ ?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου , σε ολα συμφωνώ εκτος απο την ανύπαρκτη αστυνόμευση που αναφέρεις . Υπαρχουν παρα πολλές ομαδες ΔΙ.ΑΣ αλλα και περιπολικά της Α.Δ και των τμημάτων τα οποια μερα νύχτα βρισκονται έξω και πραγματικά προσπαθούν . Οταν όμως εξαρθρώνεται μια σπείρα ( απο συγκεκριμένη υπηρεσία ) η οποια διαπράττει κλοπές συστηματικά και παραπέμπεται στη δικαιοσύνη και ως τιμωρία ακους την '' αναστολή '' αυτα θα συνεχίσουν να γίνονται . Μπορει η αστυνομία να πάσχει οπως ολες οι εργασίες ομως οταν υπάρχει ατιμωρησία δημιουργείται μεγαλύτερη ανοχή ως προς αυτο . Οσον αφορά την ασφαλεια κλοπης υπαρχει περίπτωση να μην σε αποζημιώσει ολικά εφοσον κλαπει απο το παρκινγκ ?
    Αν κλαπεί θα σε αποζημιώσουν αν κλαπεί και βρεθεί σε κακο χάλι θα σε αποζημιώσουν? Ξεκαθάρισε αυτό πριν πας να σκάσεις τα λεφτά σου σε οποιαδήποτε ασφαλιστική.Ως γνωστόν
    αν μπορούν να μην πληρώσουν, δεν θα πληρώσουν.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αν κλαπεί θα σε αποζημιώσουν αν κλαπεί και βρεθεί σε κακο χάλι θα σε αποζημιώσουν? Ξεκαθάρισε αυτό πριν πας να σκάσεις τα λεφτά σου σε οποιαδήποτε ασφαλιστική.Ως γνωστόν
    αν μπορούν να μην πληρώσουν, δεν θα πληρώσουν.
    Από όσο ξέρω, αν βρεθεί έστω και μαρπιέ και αποδείξουν ότι προέρχεται από το κλεμμένο μηχανάκι σου, δεν παίρνεις μια....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Από όσο ξέρω, αν βρεθεί έστω και μαρπιέ και αποδείξουν ότι προέρχεται από το κλεμμένο μηχανάκι σου, δεν παίρνεις μια....
    Αυτό ισχύει. Για να αποδείξουν όμως πως προέρχεται από το μηχανάκι σου πρέπει είτε να έχει κάποιο αριθμό χτυπημένο είτε κάποιο μοναδικό χαρακτηριστικό. Επίσης, υπάρχει και μη αποζημίωση από αμέλεια ..πχ την παράτησες με τα κλειδιά επάνω στο κέντρο της Αθήνας..

    Από εκεί και πέρα όλα αυτα μετράνε στην οποία περίοδο αναμονής έχει η κάθε ασφαλιστική, νομίζω η μία έχει 1 μήνα και η άλλη 3. Μετά από αυτή την περίοδο και ολόκληρη να βρεθεί επειδή έχει δοθεί αποζημίωση απλά πέρνα η κυριότητα στην ασφαλιστική.
    Μακρυά από εμάς λοιπόν αλλά για κάποιους είναι μια δικλείδα ασφάλειας (κάτι θα πάρω και δεν θα μείνω με την @ στα χερια) ενώ άλλοι προτιμούν την λύση της εξτρα προφύλαξης και ίσως και αποταμίευσης των χρηματων αυτων. Και οι 2 πλευρές έχουν τα δίκια τους.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Από όσο ξέρω, αν βρεθεί έστω και μαρπιέ και αποδείξουν ότι προέρχεται από το κλεμμένο μηχανάκι σου, δεν παίρνεις μια....
    Quite right..!!

    Επίσης, ενω το ποσο του ασφαλιστρου παραμενει το ιδιο (ακομη και αν ζητησεις απομειωση..) η αποζημιωση θα ανερχεται στο υψος της αξιας της μηχανης κατα την ημερομηνια της κλοπης..
    (με βαση την εμπορικη της αξια σαν μεταχειρισμενη + κατι - τουλαχιστον περιεργους - πινακες απομειωσης παγιας αξιας..)

    Κοινως, σε συμφερει να κανεις την ασφαλεια και να φροντισεις να στην κλεψουν μεσα στον πρωτο μηνα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Από όσο ξέρω, αν βρεθεί έστω και μαρπιέ και αποδείξουν ότι προέρχεται από το κλεμμένο μηχανάκι σου, δεν παίρνεις μια....
    Λάθος, σε καλύπτει η ασφάλιση για Μερική Κλοπή. Πρόσεξε, έχουμε Ολική Κλοπή, δηλαδή στο σηκώνουν όλο και Μερική Κλοπή, δηλαδή σου κλέβουν τεμάχια η εξαρτήματα που είναι στερεά προσδεδεμένα σε αυτό και είναι απαραίτητα για τη κίνηση και τη λειτουργία του.

    Έχουν λεπτομέρειες όλα αυτά απο ασφαλιστική σε ασφαλιστική αλλά βασικά εμείς 2 υπολογίζουμε για κλοπή: την AIG και την Interamerican.

    Τουλ για την Ιντεραμέρικαν, αν το δηλώσεις εντός 8ημέρου και δεν βρεθεί εντός 45ημέρου, τους πάς τη μύνηση -που αφού τρέχει δεν έχεις ειδοποιηθεί απο αστυνομία ότι βρέθηκε- τους δίνεις έγγραφα για μεταβίβαση, κλειδιά κι εκκινεί η διαδικασία αποζημίωσης. Πρόσεξε τώρα, αν το βρούν αφού αποζημιωθείς, είσαι υποχρεωμένος να τους ενημερώσεις αλλα σου δίνουν το δικαίωμα να αποφασίσεις αν θα το κρατήσεις επιστρέφοντας την αποζημίωση η το αφήνεις ως έχει, μετεβιβασμένο δηλαδή.

    Η ιντεραμέρικαν έχει ειδικό οδηγό στον ιστότοπο της, ολόκληρο βιβλίο είναι, και τα εξηγεί αναλυτικά.

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elohimaros Προβολή μηνύματος
    ... Επισης μου εχουν πει οτι αν βρισκεται σε παρκινγκ η ασφαλιστικη δεν σε καλυπτει . !!! ...
    Πού είναι γραμμένος τέτοιος όρος στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο; Αφού το parking υποτίθεται ότι παρέχει επιπλέον ασφάλεια από το δημόσιο δρόμο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dpapadakis Προβολή μηνύματος
    Λάθος, σε καλύπτει η ασφάλιση για Μερική Κλοπή. Πρόσεξε, έχουμε Ολική Κλοπή, δηλαδή στο σηκώνουν όλο και Μερική Κλοπή, δηλαδή σου κλέβουν τεμάχια η εξαρτήματα που είναι στερεά προσδεδεμένα σε αυτό και είναι απαραίτητα για τη κίνηση και τη λειτουργία του.
    Απ' όσο γνωρίζω η Interamerican σε καλύπτει μόνο για ολική κλοπή. Όχι για μερική κλοπή.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Αυτό ισχύει. Για να αποδείξουν όμως πως προέρχεται από το μηχανάκι σου πρέπει είτε να έχει κάποιο αριθμό χτυπημένο είτε κάποιο μοναδικό χαρακτηριστικό. Επίσης, υπάρχει και μη αποζημίωση από αμέλεια ..πχ την παράτησες με τα κλειδιά επάνω στο κέντρο της Αθήνας..

    Από εκεί και πέρα όλα αυτα μετράνε στην οποία περίοδο αναμονής έχει η κάθε ασφαλιστική, νομίζω η μία έχει 1 μήνα και η άλλη 3. Μετά από αυτή την περίοδο και ολόκληρη να βρεθεί επειδή έχει δοθεί αποζημίωση απλά πέρνα η κυριότητα στην ασφαλιστική.
    Μακρυά από εμάς λοιπόν αλλά για κάποιους είναι μια δικλείδα ασφάλειας (κάτι θα πάρω και δεν θα μείνω με την @ στα χερια) ενώ άλλοι προτιμούν την λύση της εξτρα προφύλαξης και ίσως και αποταμίευσης των χρηματων αυτων. Και οι 2 πλευρές έχουν τα δίκια τους.

    Με συγχωρείς αλλά πόσοι έχουν τη δυνατότητα να προσθέσουν έξτρα επίπεδα ασφαλείας που για να λέμε του στραβού το δίκιο εκτός απο κλειστό πάρκινγκ σωστά οργανωμένο δεν υπάρχει κάτι άλλο.

    Απο την άλλη, με συγχωρείς, έστω και που κοστίζει η κλοπή το διπλάσιο σχεδόν απο τη βασικό πακέτο και αυξάνεται αναλόγως με την ασφαλιζόμενη αξία, πόσοι απο τους ιδιοκτήτες αποταμιεύουν τόσα λίγα; Για παράδειγμα, ένα yamaha tracer 900gt πληρώνει 700€ για ασφάλεια με κλοπή. Χωρίς κλοπή θα του πήγαινε 200€, 499€ ήταν για ακρίβεια το ασφάλιστρο για μερική/ολική κλοπή.

    Άρα η διαφορά για αυτό το μηχανάκι είναι 500€ χοντρά χοντρά και 500 διά 12 κάνει 40€ μηνιαίως.

    Ας μη κοροδευόμαστε, αποταμιεύοντας 40€, με όλο τον σεβασμό προς απανταχού χαμηλομισθωτούς -κι εγώ είμαι- , δεν αποταμιεύεις για να πάρεις μηχανή! Ειδικά δε για όχημα που σε ανησυχεί τόσο πολύ αν στο κλέψουν.

    Άρα τα σκάς για ασφάλεια μερικής/ολικής η απλά το συμπεριλαμβάνεις στον αρχική σου έρευνα αγοράς και κρατάς το κόστος της μηχανής σου τόσο χαμηλά ώστε να σε συμφέρει μακροπρόθεσμα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. Ασφαλιση top case στην μοτο
    από zefos1100xx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2010, 12:13
  3. ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΟΤΟ
    από GEOPIP στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 02:12
  4. Ασφάλιση μότο
    από athandim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 15:45
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF