Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: Σκεψεις για αγορα ΚΤΜ

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Καλησπερα, αμα βαλουμε στο μιξ και το 950 sm ? γνωμες; 690 βς 950 και 990 βς 950.. Βρηκα καποια 950 στα λεφτα μου, περιπου 5000 δηλαδη.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παιδες κανω λιγο bump το topic μπας και με βοηθησετε να αποφασισω. Λιγο η καραντινα, λιγο (πολυ) η δουλεια μου που μου τρωει 10 ωρες της ημερας, ακομα δεν εχω κατασταλαξει. Παρκαρω εδω και μηνες οτι μου κινει το ενδιαφερον στο καρ, αλλα ακομα αναποφασιστος ειμαι. Στα λεφτα που διαθετω οι επιλογες μου ειναι, KTM SM 690, KTM SMC 690, KTM SM 950. Η χρηση που θα κανω ειναι κατα 90% για καμμια βολτα στη Θεσσαλονικη, κεντρο ανατολικα δυτικα και λιγο εκτως, στα τριγυρο οχι πολυ μακρια, και 1-2 φορες την εβδομαδα θα το κατεβαζω στο κεντρο οπου δουλευω. Ταξιδια οχι, η αν κανω θα ειναι κοντινα, καμμια χαλκιδικη δηλαδη, εχω και αμαξι αρα δε νομιζω να το βγαζω παραεξω. Η καταναλωση δεν με ενδιαφερει, εχω μικρο μηχανακι για τα καθημερινα, και εχω και ενα που καιει κανα 25αρη ευρω στο χαλαρο μεσα στη πολη, αρα δε προβληματιζομαι για τη μπετζινα. Τα σερβις με ενδιαφερουν, δεν εχω θεμα να ξοδεψω αρκει να μη χαλαει καθε τρεις και λιγο. Το γκαζι ειναι αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ομως, οπως και το φαν φακτορ. Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, εχω οδηγησει το 690 το SM αρκετες φορες, και μου αρεσε παρα πολυ. Αλλα βαζω στο μιξ και τα αλλα 2 επειδη το 950 εχει το γκαζι, και το SMC μοιαζει λιγο πιο χαρντκορ και μαρεσει και αυτη η φαση.

    Τι λετε? Μπατζετ μεχρι 5κ. Εχω βρει και τα 3 αυτα μηχανακια σε αυτες τις τιμες (το sm 690 λιγο φθηνοτερο). Δειξτε και καμμια αγγελια που πιστευετε οτι ισωσ αξιζει.

    Αυτα, ευχαριστω και παλι.

  3. #18
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Τα μεγαλα 950/990 παραειναι too much για πολη. Κατι σε 690 λεω εγω οποιο σου αρεσει πιο πολυ και οποιο βρεις σε καλυτερη κατασταση. Προσωπικα μου αρεσει το SMC.

  4. #19
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Παιδες κανω λιγο bump το topic μπας και με βοηθησετε να αποφασισω. Λιγο η καραντινα, λιγο (πολυ) η δουλεια μου που μου τρωει 10 ωρες της ημερας, ακομα δεν εχω κατασταλαξει. Παρκαρω εδω και μηνες οτι μου κινει το ενδιαφερον στο καρ, αλλα ακομα αναποφασιστος ειμαι. Στα λεφτα που διαθετω οι επιλογες μου ειναι, KTM SM 690, KTM SMC 690, KTM SM 950. Η χρηση που θα κανω ειναι κατα 90% για καμμια βολτα στη Θεσσαλονικη, κεντρο ανατολικα δυτικα και λιγο εκτως, στα τριγυρο οχι πολυ μακρια, και 1-2 φορες την εβδομαδα θα το κατεβαζω στο κεντρο οπου δουλευω. Ταξιδια οχι, η αν κανω θα ειναι κοντινα, καμμια χαλκιδικη δηλαδη, εχω και αμαξι αρα δε νομιζω να το βγαζω παραεξω. Η καταναλωση δεν με ενδιαφερει, εχω μικρο μηχανακι για τα καθημερινα, και εχω και ενα που καιει κανα 25αρη ευρω στο χαλαρο μεσα στη πολη, αρα δε προβληματιζομαι για τη μπετζινα. Τα σερβις με ενδιαφερουν, δεν εχω θεμα να ξοδεψω αρκει να μη χαλαει καθε τρεις και λιγο. Το γκαζι ειναι αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ομως, οπως και το φαν φακτορ. Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, εχω οδηγησει το 690 το SM αρκετες φορες, και μου αρεσε παρα πολυ. Αλλα βαζω στο μιξ και τα αλλα 2 επειδη το 950 εχει το γκαζι, και το SMC μοιαζει λιγο πιο χαρντκορ και μαρεσει και αυτη η φαση.

    Τι λετε? Μπατζετ μεχρι 5κ. Εχω βρει και τα 3 αυτα μηχανακια σε αυτες τις τιμες (το sm 690 λιγο φθηνοτερο). Δειξτε και καμμια αγγελια που πιστευετε οτι ισωσ αξιζει.

    Αυτα, ευχαριστω και παλι.
    Είσαι τυχερός άνθρωπος γιατί ότι και να πάρεις από αυτά αποκλείεται να μη σου αρέσει. Η χρήση που θέλεις να κάνεις βοηθάει και στο επίπεδο της συντήρησης γιατί πόσα προβλήματα να βγάλει μια μοτοσυκλέτα που ουσιαστικά χρησιμοποιείται για ψυχαγωγία. Να είσαι συνεπής στη συντήρηση. Το θέμα πόλη σε σχέση με το το SM950 δεν το βλέπω ως πρόβλημα από τη στιγμή που δεν υπάρχει καθημερινή χρήση. Ατομική συντήρηση πιο εύκολη με τα μονοκύλινδρα.
    Ότι σου έκανε τη πρώτη φορά περισσότερο κλικ είναι η απάντηση από εμένα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Πιστευετε θα εχω θεμα υψουσ στο 950 η στο smc? 1,80 ειμαι

    Επισης τι πιστευετεε για τα fcr στο 950? Εμενα γιατι μου φαινεται σαν μανουρα? Ενα που βρηκα τετοια φοραει, μηπως να κοιτουσα για κατι με τα μαμα καρμπ? Απο οσο θυμαμαι δεν εχουν και τσοκ αυτα.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Πιστευετε θα εχω θεμα υψουσ στο 950 η στο smc? 1,80 ειμαι

    Επισης τι πιστευετεε για τα fcr στο 950? Εμενα γιατι μου φαινεται σαν μανουρα? Ενα που βρηκα τετοια φοραει, μηπως να κοιτουσα για κατι με τα μαμα καρμπ? Απο οσο θυμαμαι δεν εχουν και τσοκ αυτα.
    Με το 950 δεν εχεις κανενα θεμα, το εχει φιλος με υψος γυρω στο 1.75 και ειναι σχετικα κομπλε. Με την σειρα μου να σου πω πως ειχα το 690 τον πελακανο στην κατοχη μου και ναι τα κανει ολα και ειδικα για πολη γ@μαει!! Αλλα απο οτι διαβαζω σε νοιαζει το γκαζι..και για μενα δεν υπαρχει διλημμα σε αυτο. KTM 950 ασυζητητι! Γκαζι της αρκουδας... δεν συγκρινεται καν με τα 690-654 που κοιτας και στο λεω εχοντας καβαλησει και τα 2.

  7. #22
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Πιστευετε θα εχω θεμα υψουσ στο 950 η στο smc? 1,80 ειμαι

    Επισης τι πιστευετεε για τα fcr στο 950? Εμενα γιατι μου φαινεται σαν μανουρα? Ενα που βρηκα τετοια φοραει, μηπως να κοιτουσα για κατι με τα μαμα καρμπ? Απο οσο θυμαμαι δεν εχουν και τσοκ αυτα.
    Μακρια απο 950 με fcr!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μακρια απο 950 με fcr!
    Μπορεις να μου πεις τον λογο; Δε θα δουλεψει σωστα; Θα καιει πολυ; Θα θελει συνεχεια ρυθμισμα;

  9. #24
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Μπορεις να μου πεις τον λογο; Δε θα δουλεψει σωστα; Θα καιει πολυ; Θα θελει συνεχεια ρυθμισμα;
    Δεν εχει τσοκ, δεν υπαρχουν βελονες για να ρυθμιστει σωστα, δεν ειναι συζευγμενα τα δυο καρμπυρατερ ωστε να δουλεψουν με την μαμα ντιζα, θελει πατεντα για να μπει το tps και μπορεις να εχεις αντιστοιχη αποδοση με τα μαμα καρμπυρατερ καταργωντας το φιλτροκουτι και βαζοντας φιλτρο itg.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν εχει τσοκ, δεν υπαρχουν βελονες για να ρυθμιστει σωστα, δεν ειναι συζευγμενα τα δυο καρμπυρατερ ωστε να δουλεψουν με την μαμα ντιζα, θελει πατεντα για να μπει το tps και μπορεις να εχεις αντιστοιχη αποδοση με τα μαμα καρμπυρατερ καταργωντας το φιλτροκουτι και βαζοντας φιλτρο itg.
    Υπαρχει περίπτωση να τα εχει διορθωσει ο προηγουμενος βεβαια. Αλλα ναι γενικα για πολυ ζορι ακουγεται η ολη φαση. Θα το δω..

  11. #26
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει περίπτωση να τα εχει διορθωσει ο προηγουμενος βεβαια. Αλλα ναι γενικα για πολυ ζορι ακουγεται η ολη φαση. Θα το δω..
    Ο προηγουμενος οπως και ολοι οι προηγουμενοι ανακυκλωνουν το ιδιο ζευγαρι fcr που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα και απλα αλλαζει χερια οταν η συμβιωση μαζι τους, τους εχει πλεον πρηξει τα @ρχιδι@. Βεβαια υπαρχουν και καποιοι που δεν καταλαβαινουν ετσι κι αλλιως τι συμβαινει και χαιρονται.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ο προηγουμενος οπως και ολοι οι προηγουμενοι ανακυκλωνουν το ιδιο ζευγαρι fcr που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα και απλα αλλαζει χερια οταν η συμβιωση μαζι τους, τους εχει πλεον πρηξει τα @ρχιδι@. Βεβαια υπαρχουν και καποιοι που δεν καταλαβαινουν ετσι κι αλλιως τι συμβαινει και χαιρονται.

    +1.000

    Μερικές ερωτήσεις: Το 950 SM είναι το ίδιο με το 950 super enduro? (Εννοώ αν είναι ίδια γενιά, κινητήρας κλπ).

    Αυτά από μια χρονιά και μετά δεν έβγαιναν με ψεκασμό;

  13. #28
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    +1.000

    Μερικές ερωτήσεις: Το 950 SM είναι το ίδιο με το 950 super enduro? (Εννοώ αν είναι ίδια γενιά, κινητήρας κλπ).

    Αυτά από μια χρονιά και μετά δεν έβγαιναν με ψεκασμό;
    Μοτερ πρεπει να ειναι το ιδιο, καρμπυρατερ και ρυθμισεις οι ιδιες, σχεδιασμος εξατμισης διαφορετικος, γεωμετρια σκελετου αγνωστο αλλα καποια περιφερειακα οπως υποπλαισιο ιδια.
    Το 950smr και 950se εχουν και πλαστικα, σελα τεποζιτα ιδια. Αναρτησεις προφανως διαφορετικες.
    Ηλεκτρονικες δε ξερω αν ειναι ιδιες, νομιζω τα partN ομως ειναι διαφορετικα.
    Κανενα 950 δεν ειχε ποτε ψεκασμο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Ευχαριστώ!

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ο προηγουμενος οπως και ολοι οι προηγουμενοι ανακυκλωνουν το ιδιο ζευγαρι fcr που κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα και απλα αλλαζει χερια οταν η συμβιωση μαζι τους, τους εχει πλεον πρηξει τα @ρχιδι@. Βεβαια υπαρχουν και καποιοι που δεν καταλαβαινουν ετσι κι αλλιως τι συμβαινει και χαιρονται.
    Πολυ σωστη παρατηρηση, γενικα τα χρεπια αλλαζουν χερια συνεχεια. Το περιεργο ειναι οτι δεν βρηκα κανενα που να φοραει τα φσρ αλλα να δινει και τα μαμα καρμπ μαζι. Αρα εαν αποφασισω να παω στο 950, κοιταω σε μαμα καρμπ, κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξω? Η ερωτηση ισχυει και για τα 690. Ευχαριστω πολυ.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκεψεις για αγορα μοτο
    από sernodas2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2015, 20:47
  2. Σκέψεις για αγορά μηχανής.
    από annateo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2014, 06:24
  3. Σκέψεις για αγορά Bandit
    από Monsttr στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2010, 13:22
  4. Σκεψεις για αγορα Mini Moto.
    από camen στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2009, 09:57
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2007, 23:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF