Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Πείτε καμία ιδέα...

  1. #16
    Παπασουζα δεν το έχω πάει βόλτα ποτέ το 1000, αλλά αν θυμάμαι σωστά στο φόρουμ έχω διαβάσει για πολύ βενζίνη (7.5 +).

    Ισως κάνω λάθος, κάποιος κάτοχος ας με διορθώσει.

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Στο Tracer 700 δε θα βρεις τη μεγάλη διαφορά στο γκάζι που προσδοκάς, σε σχέση με το V-Strom. Στο Tracer 900 θα τη δεις, αλλά πρέπει να ανεβάσεις σημαντικά τον προϋπολογισμό σου.

    Πάντως στα μεταχειρισμένα που κοιτάς, παίρνεις μεγάλο ρίσκο να πάρεις κάτι λιγότερο αξιόπιστο από αυτό που ήδη έχεις. Καλό το επιπλέον γκάζι και τα φρένα, αλλά είναι περιττά όταν το μηχανάκι μεταφέρεται συχνά με οδική βοήθεια.

    Στα CBF600 πρέπει να ανεβάζεις στροφές για να αποδώσουν καλά. Θα σου λείψει η ροπή των δικύλινδρων στις μεσαίες στροφές. Άσε που καίνε πολύ καύσιμο σε χρήση στην πόλη, όπως και το V-Strom 1000 και ανεβάζουν θερμοκρασία.


    Είμαι υπέρ του να κρατήσεις το V-Strom, χωρίς αλλαγές και στο μέλλον να κάνεις τη μετάβαση σε Tracer 900.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/09/2020 στις 10:27.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα δεν πούλησε ιδαίτερα γιατί το περιφρόνησαν λίγο οι ενδιαφερόμενοι αγοραστές και πληρώσανε παραπάνω για να πάνε σε 1190 ή 1290....

    Oταν κυκλοφόρησε το 1190 ήταν αδύνατο να περιφρονήσεις το 1050....γιατί δεν υπήρχε κάν.................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #19
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Από αναρτήσεις και φρένα κλάφτα Χαράλαμπε.Γεμίσαν τα χωράφια από δαύτα.Γλυκό το γκάζι κυρία Yamaha,αλλά πρέπει να σταματάει κιόλας
    Σοβαρά,κάνεις λάθος.Τα φρένα που φορούσαν τα R1 φοράει και δεν έχει ούτε 90 άλογα.Το πίσω αμορτισέρ είναι πάνω από τον μέσο όρο και μπροστά θέλεις 2 σούστες μόνο όπως σχεδόν σε κάθε Japan,ακόμα και σύγχρονα
    Που και αυτό σχετικό είναι πάλι,εγώ και ένα tracer 700 αν είχα που κουτσοί στραβοί γκρινιάζουν για τις σούστες πολύ πιθανό να μην είχα πρόβλημα,για να ξύσεις μαρσπιεδες υπάρχουν άλλες μηχανές.
    Ακόμα και το αρχαίο 850 δηλαδή με αυτές τις αλλαγές άλλαξε στο πολύ καλύτερο.
    Με τα χρήματα που διαθέτει φυσικά θα κοιτούσα κάτι άλλο και εγώ,το 900 βέβαια όπως αναφέρθηκε είναι μηχανή που αν βρεις κάποιο νοικοκυρεμένο(υπάρχουν) λες έχω μηχανή για άλλα 20 χρόνια.

    edit τα χωράφια γέμισαν γιατί νόμιζαν ότι αγόρασαν ss και περιμέναν ανάλογη συμπεριφορά από μία καθαρά touring ψηλή μηχανή
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 12/09/2020 στις 13:04.
    porca miseria.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Βάσει specs και το shiver ίσως σου κάνει.

  6. #21
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους!

    Η κατάσταση έχει περίπου ως εξής:

    40αρης, ήρεμη οδήγηση γενικά χωρίς πολλά ρίσκα, κάτοχος Vstrom τα τελευταία 7-8 χρόνια. Για να εξηγήσω λίγο καλύτερα τις ανάγκες/επιθυμίες μου, οι εντυπώσεις μου από το Vstrom :

    - γκάζι : οριακά ικανοποιητικό (ιδανικά θα ήθελα 10-15 άτια παραπάνω)
    - πλαίσιο/γενική συμπεριφορά: ευχαριστημένος
    - φρένα : ανεπαρκή
    - αναρτήσεις :μέτριες, αλλά για τη χαλαρή χρήση που κάνω δε με έχουν προβληματισει και πολύ.

    Το ερώτημα που προκύπτει τώρα :

    1. Ρίχνω λίγο χρήμα σουλουπωνω αναρτήσεις + αλλάζω δαγκάνες μπροστά + συμβιβάζομαι με το γκάζι και κρατάω το Strom.

    2. Πωλητήριο και πάμε για άλλα, με τα εξής ζητούμενα :

    - δύναμη +15-20 άτια
    - καταναλωση όχι πάνω από 6lt/100km
    - σοβαρά φρένα

    Στο ενδεχόμενο 2, μάλλον πρέπει να ανέβω 1-2 κυλίνδρους, αλλά τη δύναμη τη θέλω στις χαμηλές + μεσαίες. Το να λυσσάει ψηλά δε μου χρειάζεται πολύ.

    Το μηχανάκι θα είναι all around, για Αθήνα και καμιά βόλτα έξω, λίγα δικαβαλα λόγω τέκνων πλέον και σχεδόν μηδέν χώμα.

    Τι λέτε?
    tiger sport 1050 2013- και δεν ξαναλλάζεις μοτό μέχρι την ηλεκτροκίνηση...
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τι εγινε ρε πάιδιά? πολλοί 40-50δες με "ανησυχίες" τελευταία

    αν συνεχίζει να σου αρέσει είτε όταν το βλέπεις είτε όταν το καβαλάς θα πρότεινα να το αναβαθμίσεις αξίζει και σίγουρα θα έχεις και την μικρότερη χασούρα

    αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, τότε η γιαμαχα έχει δύο μοντέλα για αυτά που περιγράφεις το ενα είναι το tracer 700 και το άλλο το tracer 900 ανάλογα με τις προτιμήσεις σου
    Κρίση μέσης ηλικίας λέγεται
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    θα σου εγω που εχω στρομ και ειμαι στην ιδια φάση. οτιδηποτε στα ιδια κυβικα μην το κοιτάς καν. καλύτερα να αλλάξεις φρένα, ελατηρια μπροστα και ενα αμορτισερ πισω. αξιζει ομως να δωσεις λεφτα στο στρομ? οχι.
    η μοτο που ψάχνεις δεν υπάρχει. αν υπήρχε όλοι αυτοί που είχαν στρομ και πούλαγε σαν τρελλό για 10+ χρόνια θα είχαν παει εκει και θα το έβλεπες παντου. οπως το xt πριν απο το στρομ. δεν το βλέπεις γιατι δεν υπάρχει. το τρεισερ 900 ειναι η μόνη μοτοσυκλετα που ειναι αναβάθμιση σε σχέση με το στρομ αλλα αρκετά δρομάτη και λιγοτερο πολυεργαλείο. f800 αν δεν ηταν bmw και ακριβο.

  9. #24
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Βασιλη το tracer 700 σε σχεση με το vstrom650 πρωτης γενιάς εχει 25kg λιγότερα, 9hp παραπανω και παιχνιδιάρικη γεωμετρια που σου δίνει αίσθηση (συγκριτικά παντα) μεγαλύτερης σε ιπποδυναμη μοτο.
    Το όλο πακετα ειναι αναβάθμιση για αυτον που θελει πιο γρήγορο μηχανάκι, πιο ανάλαφρη αίσθηση και γρηγορη για την κατηγορια γεωμετρια που επιτρέπει παιχνίδι και εύκολες σουζες .

    Την σκυτάλη των best seller στην κατηγορία μετα απο το vstrom650 την πηρε το cb500x.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Βασιλη το tracer 700 σε σχεση με το vstrom650 πρωτης γενιάς εχει 25kg λιγότερα, 9hp παραπανω και παιχνιδιάρικη γεωμετρια που σου δίνει αίσθηση (συγκριτικά παντα) μεγαλύτερης σε ιπποδυναμη μοτο.
    Το όλο πακετα ειναι αναβάθμιση για αυτον που θελει πιο γρήγορο μηχανάκι, πιο ανάλαφρη αίσθηση και γρηγορη για την κατηγορια γεωμετρια που επιτρέπει παιχνίδι και εύκολες σουζες .

    Την σκυτάλη των best seller στην κατηγορία μετα απο το vstrom650 την πηρε το cb500x.
    διαφωνούμε.

    το cb πουλάει κυρίως σε νεους αναβάτες και ειναι πολύ φθηνο. βασικα ειναι η πιο φθηνη μοτοσυκλέτα που δεν ειναι κινέζικη.

  11. #26
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.093
    Να διαφωνήσω, το CB κυρίως πουλάει σε έμπειρους αναβάτες και όχι νέους στο Α2 δίπλωμα.

    Το Strom παραμένει μια πολύ καλή επιλογή, αν όχι η καλύτερη στην κατηγορία, αλλά κάποιος που το είχε ήδη δεν ξανακοιτάει πάλι το ίδιο. Ίσως αν βγει σε 700 δικυλινδρο να ανακατευτεί πάλι η τράπουλα.

    Το Tracer 700 είναι μια καλή επιλογή, αλλά δεν έχει την ίδια άνεση πιστεύω, ουτε φορτώνεται σαν γαϊδουρι όπως το Suzuki..

  12. #27
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    διαφωνούμε.

    το cb πουλάει κυρίως σε νεους αναβάτες και ειναι πολύ φθηνο. βασικα ειναι η πιο φθηνη μοτοσυκλέτα που δεν ειναι κινέζικη.
    Κοιτα και το vstrom650 το αγοραζαν νεοεισερχομενοι αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο. Το cb500x το αγοράζουν πολλοι και μεσα σε αυτούς ειναι και αναβατες με εμπειρία που πλέον τα γκαζια δεν ειναι πρωτη προτεραιότητα

    Ενω επισης τα 7400 για 500cc και 47hp δεν ειναι καθολου φθηνή μοτοσυκλετα (ενω παραλληλα ειναι ποιοτικη κατασκευαστικά) ειναι τοσο οσο για να παρει την μεγαλυτερη μεριδα της αγορας.

  13. #28
    Παίδες θενκς για το χρόνο σας, απαντώ κάπως συνοπτικά γιατί δεν το έχω με τις παραθέσεις.

    Το Shiver είναι σοβαρά στα υπ'οψιν. Το θεωρώ από τα πιο σοβαρά μηχανάκια στα λεφτά που πωλείται (3.5 - 4κ). Ειδικά το gt με ενδιαφέρει (τώρα στα γεράματα τη θέλω τη ζελατίνα), αλλά δεν έχω κάτσει ούτε στατικά πάνω του να τεστάρω στάση σώματος.

    Tracer 900 και Tiger 1050 επίσης σοβαρά μηχανάκια, αλλά έχουν πιο πολύ δύναμη από όση χρειάζομαι. Κακό δεν είναι αυτό βέβαια, αλλά όσο νάναι αν υπάρχει το γκάζι σε βάζει στην πρίζα και δεν είμαι σε τέτοια φάση Αν δε βρεθεί τίποτα άλλο όμως, θα με απασχολήσουν.

    Βασίλη στην τελική και η λύση να ρίξω λιγα λεφτά στο Strom δεν είναι λάθος. Με 700-800 περίπου σουλουπωνεται το μηχανάκι και πάει μια 5ετια ακόμα.

    Αλλά μάλλον θέλω μια αλλαγή

    Κανενα ψόφιο 4κυλινδρο με δύναμη χαμηλά?

  14. #29
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Κανενα ψόφιο 4κυλινδρο με δύναμη χαμηλά?
    Suzuki Bandit 1250. Άφθονη ροπή χαμηλά, πολύ καλό σε ταξίδι, αξιόπιστο και όχι εμπορικό, άρα σε χαμηλή προτίμηση για κλοπή. Όμως για χρήση σε πόλη είναι βαρύ και κάνει χαρούμενο το βενζινά σου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Suzuki Bandit 1250. Άφθονη ροπή χαμηλά, πολύ καλό σε ταξίδι, αξιόπιστο και όχι εμπορικό, άρα σε χαμηλή προτίμηση για κλοπή. Όμως για χρήση σε πόλη είναι βαρύ και κάνει χαρούμενο το βενζινά σου.
    Και το 650 μια χαρά δυνατό είναι. Και εντός και εκτός πόλης
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λιμνη Μορνου..καμια ιδεα??
    από Giannis_L στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 13:00
  2. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2006, 16:50
  3. Καμια ιδεα για το προβλημα της μηχανης....
    από iannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2004, 14:39
  4. Καμία ιδέα....?
    από dimitrism στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 16:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF