Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Πείτε καμία ιδέα...

  1. #1

    Πείτε καμία ιδέα...

    Καλημέρα σε όλους!

    Η κατάσταση έχει περίπου ως εξής:

    40αρης, ήρεμη οδήγηση γενικά χωρίς πολλά ρίσκα, κάτοχος Vstrom τα τελευταία 7-8 χρόνια. Για να εξηγήσω λίγο καλύτερα τις ανάγκες/επιθυμίες μου, οι εντυπώσεις μου από το Vstrom :

    - γκάζι : οριακά ικανοποιητικό (ιδανικά θα ήθελα 10-15 άτια παραπάνω)
    - πλαίσιο/γενική συμπεριφορά: ευχαριστημένος
    - φρένα : ανεπαρκή
    - αναρτήσεις :μέτριες, αλλά για τη χαλαρή χρήση που κάνω δε με έχουν προβληματισει και πολύ.

    Το ερώτημα που προκύπτει τώρα :

    1. Ρίχνω λίγο χρήμα σουλουπωνω αναρτήσεις + αλλάζω δαγκάνες μπροστά + συμβιβάζομαι με το γκάζι και κρατάω το Strom.

    2. Πωλητήριο και πάμε για άλλα, με τα εξής ζητούμενα :

    - δύναμη +15-20 άτια
    - καταναλωση όχι πάνω από 6lt/100km
    - σοβαρά φρένα

    Στο ενδεχόμενο 2, μάλλον πρέπει να ανέβω 1-2 κυλίνδρους, αλλά τη δύναμη τη θέλω στις χαμηλές + μεσαίες. Το να λυσσάει ψηλά δε μου χρειάζεται πολύ.

    Το μηχανάκι θα είναι all around, για Αθήνα και καμιά βόλτα έξω, λίγα δικαβαλα λόγω τέκνων πλέον και σχεδόν μηδέν χώμα.

    Τι λέτε?

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    τι εγινε ρε πάιδιά? πολλοί 40-50δες με "ανησυχίες" τελευταία

    αν συνεχίζει να σου αρέσει είτε όταν το βλέπεις είτε όταν το καβαλάς θα πρότεινα να το αναβαθμίσεις αξίζει και σίγουρα θα έχεις και την μικρότερη χασούρα

    αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, τότε η γιαμαχα έχει δύο μοντέλα για αυτά που περιγράφεις το ενα είναι το tracer 700 και το άλλο το tracer 900 ανάλογα με τις προτιμήσεις σου
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #3
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αν ήμουνα σε αντίστοιχη θέση τώρα,θα πήγαινα σε κάτι μεγαλύτερο σε κυβικά,αλλά δικύλινδρο γιατί το στρωματάκι έχει ωραίο μοτέρ σαν αίσθηση.

    Τα καινούργια έχουν και χαμηλότερες καταναλώσεις.

    Ως πολύ ευχαριστημένος πρώην κάτοχος ΚΤΜ θα έψαχνα κάτι σε μεταχειρισμένο 1050 το απλό.

    Υπάρχουν και άλλες λύσεις,πάντα όμως για Ελλάδα θα κοίταζα αυστηρά on-off ψηλότερο για το υπέροχα ομαλό οδικό μας δίκτυο.Κατά προτίμηση με 21"-18" τροχούς ή 19" μπροστά στην χειρότερη.Όχι 17άρηδες.

    Αμήν και πότε μήπως η μαμά Suzuki με το νέο δικύλινδρο μοτέρ που ετοιμάζει φτιάξει και κάποιο πιο ψηλό Vstrom.Ίδωμεν.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #4
    Θενκς για τις απαντήσεις αγαπητοί!

    Doctor, πέρασαν τα χρόνια γρήγορα, τι να κάνεις.. 40αρισαμε

    Το 700αρι (όπως και τα περισσότερα νεότερα 2κυλινδρα 650-700αρια) νομίζω δεν έχουν νόημα. Θα κερδίσω λίγα πράγματα για τα έξτρα λεφτά που απαιτούνται.

    Το 900αρι είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση, αλλά αρκετά πάνω από αυτά που πραγματικά χρειάζομαι. Αν δε βρεθεί κάτι άλλο, θα παίξει σοβαρά στις επιλογές.

    Strommer το 1050 δε θα καίει αρκετά?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Αν και δεν έχει γίνει σαφές για τι μπάτζετ μιλάμε θα ρίξω στο τραπέζι και το TDM900. Το θεωρώ αναβάθμιση σε φρένα, γκάζι, ροπη(όχι τόσο σε αναρτήσεις όμως) χωρίς να ξεφεύγει σε έξοδα από το 650.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Πούλα βάλε τα λεφτά της αναβάθμισης και πάρε κάτι πιο μοντέρνο.
    Μακάρι καινούριο με μια χρηματοδότηση.
    Τρέισερ 700 πχ
    Τελευταία τροποποίηση από Parking; 12/09/2020 στις 08:58.

  7. #7
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Strommer το 1050 δε θα καίει αρκετά?
    Στα reviews πού έχω δει(είναι το νέο μοτέρ,όχι του 990) εκεί κυμαίνεται η κατανάλωσή του,γύρω στα 15χλμ/λίτρο μέσο όρο.
    Και τα 95 αλογάκια του είναι υπεραρκετά,βάρος σχεδόν ίδιο με το Vstrom,πλαίσιο-αναρτήσεις-φρένα δύο κλάσεις πάνω.
    Μια φυσιολογική κίνηση αναβάθμισης,αν πας για χρήση δρόμου κυρίως.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  8. #8
    Σωστός Bill, σκέφτομαι για μτχ, στα 6κ για κομπλέ μηχανάκι από αναλώσιμα. Θα μπορούσα να ανέβω και λίγο παραπάνω, αν στο μυαλό μου όντως δικαιολογείται κάπως το έξτρα κόστος.

    Το 900 όντως καλύπτει τα περισσότερα, βέβαια κάποιους μήνες που είχα το 850 δε μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις, το μπροστινό στο βρόντο.

    Το 700αρι δε μου βγάζει νόημα. Το Strom θα έφευγε στα 3 - 3.2κ, πες 4κ με την αναβάθμιση. Τα έξτρα λεφτά μέχρι το 700αρι δεν τα βλέπω να τα αξίζει. Μια χαρά μηχανάκι είναι το 700, μην παρεξηγηθώ, αλλά δεν το βλέπω ως σοβαρή αναβάθμιση, απλά πιο φρέσκο.

  9. #9
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αν και δεν έχει γίνει σαφές για τι μπάτζετ μιλάμε θα ρίξω στο τραπέζι και το TDM900. Το θεωρώ αναβάθμιση σε φρένα, γκάζι, ροπη(όχι τόσο σε αναρτήσεις όμως) χωρίς να ξεφεύγει σε έξοδα από το 650.
    Από αναρτήσεις και φρένα κλάφτα Χαράλαμπε.Γεμίσαν τα χωράφια από δαύτα.Γλυκό το γκάζι κυρία Yamaha,αλλά πρέπει να σταματάει κιόλας
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  10. #10
    1050 παίζει μόνο 1!? σε όλο το car ή έχω κάνει κάποιο λάθος στα φίλτρα?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Πουλά το στρώμα και με τα λεφτά πάρε το στρώμα το 1000.Οι τιμές είναι πάτωμα.
    Με τά ρέστα πάρε το κουτί και την οικογένειά και όπου σε βγάλει
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    1050 παίζει μόνο 1!? σε όλο το car ή έχω κάνει κάποιο λάθος στα φίλτρα?
    Στην Ελλάδα δεν πούλησε ιδαίτερα γιατί το περιφρόνησαν λίγο οι ενδιαφερόμενοι αγοραστές και πληρώσανε παραπάνω για να πάνε σε 1190 ή 1290.
    Θα την έψαχνα από Γερμανία που πούλησε πολύ το 1050 και έχει αρκετά κομμάτια στο mobile.de
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Σωστός Bill, σκέφτομαι για μτχ, στα 6κ για κομπλέ μηχανάκι από αναλώσιμα. Θα μπορούσα να ανέβω και λίγο παραπάνω, αν στο μυαλό μου όντως δικαιολογείται κάπως το έξτρα κόστος.

    Το 900 όντως καλύπτει τα περισσότερα, βέβαια κάποιους μήνες που είχα το 850 δε μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις, το μπροστινό στο βρόντο.

    Το 700αρι δε μου βγάζει νόημα. Το Strom θα έφευγε στα 3 - 3.2κ, πες 4κ με την αναβάθμιση. Τα έξτρα λεφτά μέχρι το 700αρι δεν τα βλέπω να τα αξίζει. Μια χαρά μηχανάκι είναι το 700, μην παρεξηγηθώ, αλλά δεν το βλέπω ως σοβαρή αναβάθμιση, απλά πιο φρέσκο.
    Το 700 (όχι μόνο το γιαμάχα αλλά και το χόντα) τελευταία μοντέλα
    βγάζει νόημα γιατί καίνε πολύ λιγότερο και είναι απίστευτα καλά στημένα μηχανάκια
    για καθημερινή χρήση και για ταξιδάκια στην Ελλάδα.
    Οι αναβαθμίσεις, παρ ότι μας ενθουσιάζουν σπάνια αποδίδουν τα αναμενόμενα γιατί συνήθως κάπου αλλού
    χαλάει το πράμα
    + το καινούργιο έχει την αξιοπιστία ότι δεν θα σου σκάσει βλάβη απ το πουθενά

    Πάλεψα κι εγώ παλιότερα με παλιά "αξιόπιστα" μηχανάκια
    τίμια κλπ αλλά αν τραβήξεις μια γραμμή και κάνεις τους λογαριασμούς
    βλέπεις ότι μόνο έτσι δεν ήταν
    (Εκτός αν υπάρχουν άλλοι λόγοι, πχ να γουστάρεις να μαστορεύεις
    ή δεν υπάρχει μαρούλι)

    ΤΔΜ της ανθρωπιάς δύσκολο να βρεις γιατί τα έχουν καγκουρέψει όλα
    Δεν ήταν κακό μηχανάκι στην εποχή του πάντως
    200+ τελική, αναρτήσεις και φρένα αρκετά για αυτό που είναι
    Άσπαστο

    Το 990 δεν θα το κοιτούσα γιατί θα χώνεις μια ζωή
    Αν δεν είσαι κανένας σκυλιασμένος εντουράς ξέρω γω
    δεν νομίζω ότι σου κάνει

    Θα σου έλεγα να δεις και Βαραντέρο και CBF 1000

    Παλιό βε στρομ 1000 για κανένα λόγο

  14. #14
    990, Strom 1000 και Varadero δεν με απασχολούν, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δε μου κάνουν.

    Τα cbf 600/1000 είναι υπό σκέψη. Είχα κάνει μια πολύ σύντομη βόλτα ένα 600 παλιά και μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις, πολύ smooth μηχανακι, καλά φρένα και δύναμη ικανοποιητική για τις ανάγκες μου. Δεν είμαι βέβαιος όμως, γιατί ήταν πολύ σύντομη η βόλτα 5-10 λεπτά και όχι σε ανοιχτό δρόμο.

    Και Tiger 800 θα ενδιέφερε, αλλά με προβληματίζει λίγο καταναλωση και πιθανές ζημιές.

    Για τα 700αρια δε διαφωνώ, μια χαρά μηχανάκια είναι. Αλλά αν σουλουπωσω λίγο αναρτήσεις και φρένα στο Strom, αξιόπιστο είναι (μέχρι στιγμής), από κατανάλωση είμαι οκ (5.5 καίει), δε νομίζω ότι σε δύναμη και γενικό στήσιμο θα υστερεί πολύ από τα πιο καινούρια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος

    Παλιό βε στρομ 1000 για κανένα λόγο
    Γιατί ρε συ. 2 άτομα που ξέρω και το έχουν μόνο καλά λόγια έχουν να πουν. Συν το ότι ό ένας το έχει και σαν παπάκι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λιμνη Μορνου..καμια ιδεα??
    από Giannis_L στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 13:00
  2. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2006, 16:50
  3. Καμια ιδεα για το προβλημα της μηχανης....
    από iannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2004, 14:39
  4. Καμία ιδέα....?
    από dimitrism στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 16:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF