Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αγορά CBR F4 i 2002

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2020
    Μηνύματα
    3

    Αγορά CBR F4 i 2002

    Καλησπέρα παρόλο που έχω καιρό που διαβάζω πολλά από τα θέματα του Forum αποφάσισα σήμερα και εν όψη απόκτησης μοτοσυκλέτας να γίνω μέλος και να θέσω κάποιες απορίες που έχω σχετικά με αυτήν. Έχω λοιπόν κάποιο καιρό που ψάχνω να βρώ μια μοτο που να ταιριάζει στις ανάγκες μου και κατέληξα στη μοτό του τίτλου. Ενώ λοιπόν έχω μια υποψήφια να περιμένει έχω πολλά σχόλια από το στενό περιβάλλον (οικογένεια και φίλους) που με μπερδέυουν και θολώνουν τη κρίση μου σε σχέση με την απόκτησή της. Η μοτό από ότι έχω καταλάβει έχει φάει κάποια χρόνια ακινησία έχει τα απαραίτητα σέρβις βέβαια και από εμφανησιακή κατάσταση φαίνεται κούκλα. Επίσης έχω και ένα βίντεο με τη λειτουργία της στο οποίο δεν παρατήρησα κάτι πολύ ύποπτο στη λειτουργία της και είμαι έτοιμος να ταξιδέψω για να την αποκτήσω. Τώρα όσο με τις απορίες έχω τις εξής: από όσα έχω μάθει από ιδιοκτήτη είναι βαμένη από τον προηγούμενο ολόκληρη και περασμένο στην άδεια το καινούριο χρώμα, οπότε αναρωτιέμαι αν είναι από τούμπα η κατι άλλο? Τα χιλιόμετρα για την ηλικία της είναι πολύ λίγα κάτω από 25000 άραγε ναναι αληθινά, και που μπορώ να κοιτάξω για να το καταλάβω όσο μπορώ ? Αν είναι τρακαρισμένη και διορθωμένη στο σκελετό πώς μπορώ να το διαπιστώσω ? Είμαι συνειδητοποιημένος για το ρίσκο του μεταχειρισμένου απλά επειδή η μοτό είναι πολύ μακρυά σκεφτόμουν μόλις την ελέγξει ο μηχανικός, να τη φέρω οδηγώντας ή να τη φορτώσω? Επειδή και οι εποχές είναι δύσκολες και τα λεφτά δε φυτρώνουν σε δέντρα εδώ που είμαι τι άλλο θά μπορούσα να κάνω, ρωτήσω, έτσι ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα μπώ σε έξοδα που αξίζουν τελικά ?

  2. #2
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Είναι η τιμή που θα την αγοράσεις τόσο ικανοποιητική που σε κάνουν να παρακάμψεις τις αμφιβολίες? Τα χλμ λίγα (κατ εμέ πάρα πολύ λίγα), ακινησία σημαίνει και έξοδα που ίσως δε φανούν άμεσα, και βαμμένη? Όλη? Γιατί? Αν δεν ήταν τρελή προφορα τύπου 1000 ευρω και βάλε εσύ ότι είναι να φτιάξεις δε νομίζω ότι αξίζει ειδικά για cbr2002, όντας πρώην κάτοχος (f4i 06)μιλάω. . Είναι 18 χρόνων μηχανάκι..
    Οταν πήρα το δικό μου από Ακινησία (αλλα από φίλο, πρώτο χέρι, απεφτο, αβαφτο) έδωσα 1500 για την αγορά και άλλαξα μπαταρία λάδια υγρά λάστιχα τσιμουχακια μπροστινου αλυσίδα γρανάζια και έφτασα κάτι Λιγότερα από 2400 και πολύ σύντομα άλλαξα τεντωτηρα καδενας (συν χοντρικά ένα 100αρικο.. Επίσης απείρως συχνό πρόβλημα σε αυτό το μοντέλο άσχετα από χρονιά) . Σκέψου το. Ίσως υπάρχει και κάτι καλύτερο εκεί έξω.

    Πάντως εξαιρετικό μηχανάκι το μόνο που με χάλαγε η υψηλή κατανάλωση (και πάλι υποκειμενικό είναι αυτό).
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 13/09/2020 στις 01:50.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  3. #3
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Πολυ πιθανον να ειναι πεσμενο αλλα και του 02 μοντελο να μην ειχε στουκα θα ηταν παραξενο. Υπολογιζε οτι αν ειναι σε ακινησια οτι εγραψε ο νικος +ντεποζιτο καθαρισμα και μην βγεις στον δρομο με λαστιχα που καθονται 10 χρονια και ας μοιαζουν καινουργια.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2020
    Μηνύματα
    3
    Αραγε να κάνω λίγο ακόμα υπομονή μηπως και εμφανιστεί κάνα άλλο ποιο κοντά η τουλάχιστον σε καλύτερη κατάσταση από αυτό, επίσης Nik0s_Dk όταν λες για υψηλή κατανάλωση πόσο υψηλή γιατί είχα και γω ένα hornet του 01 καρμπυρατέρ και η αλήθεια είναι πως πόναγε για καθημερινό, να δω αν θα μαι καλύτερα η χειρότερα

  5. #5
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200913_131643.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	90,8 KB 
ID:	420870

    Νομίζω βοηθάει αυτή η φωτό.(εχω και πιο αναλυτική ωστόσο αυτή με τον συνολικό μο νομίζω είναι ότι πρέπει). Οι μετακινήσεις δεν ήταν μόνο βόλτες ( τουναντίον πολύ πιο σπάνιες ήταν αυτές). Είναι χρήση στην Αθήνα κατά 80%. Τον μεγαλύτερο Μ.ο. από καταναλώσεις τις είχα καθαρά εντός πόλης που έκαιγε σταθερα κοντά στα 8. Άσε που όσο πιο πολλή ζέστη έκανε τόσο πιο πολύ τηγανητά γίνονταν τα π@@@@α σου!

    Edit μιας και το θυμήθηκα. Και το μιν και το Μάξ στις καταναλώσεις είναι από ταξίδια. Το avg είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα.

    Edit 2: μεγάλο έως τεράστιο μείον για μένα που το ανακάλυψα κατόπιν εορτής είναι ότι δεν έχει δείκτης βενζίνης. Ανάβουν 4 κουτάκια όταν μπαίνει ρεζέρβα.. Οπότε κάθε φορα το πήγαινα στο περίπου ( έτσι βρήκα και την εφαρμογή που έβγαλα τη φώτο από πάνω να ξέρω χλμ που έβαλα βενζίνη).

    Από περιέργεια και μόνο και αν θες φυσικά, σε τι τιμή το βρήκες?
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 13/09/2020 στις 14:06.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2020
    Μηνύματα
    3
    Το βρήκα κοντά στα 2000 ε απλά ξέρω ότι θα πρέπει να το μαζέψω σιγά σιγά οπότε υπολογίζω να φτάσει κοντά στα 3 για να είναι έτοιμο ευχαριστώ για τις κατατοπίσεις σου Νίκο το μηχανάκι εγώ το θέλω για επαρχία οπότε αν βγάλεις φανάρια και σταμάτα ξεκινά π έχει στην Αθήνα νομίζω ότι 7αρια θα πιάνω άνετα αντε το πολύ να φτάνει στα 10 άμα το ζορίζω πιστεύω επίσης ανάμεσα σε αυτά π κοίταζα ένα r6 του 05 και ένα kawasaki 636 του 03 νομίζω ότι το Honda είναι το ποιο φιλικό και βολικό για σχεδόν καθημερινό λέω πάντως να μη βιαστώ και να δω και κάνα 2 αλλά ακόμα μέχρι να καταλήξω αν έχετε καμία ιδέα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Χελοου. Εχω και εγω ενα απο δαυτα τα τελευταια 3-4 χρονια. R6 δε θα κοιταζα, εκτος αν το ειχα ερωτευτει ή το ηθελα για πιστα. Και το 636 ειναι πολυ καλη φαση γιατι εχει πιο γεματο μοτερ και το θεωρω πιο ανετο απο το r6.
    Γενικα, παρε αυτο που ειναι στην καλυτερη κατασταση.

    Για το cbr, τσεκαρε τα κλασσικα τα εξωτερικα, κοιτα δισκους να μην εχουν νυχι (κανουν 204Ε η μια), τσεκαρε κλασσικα τον τεντωτηρα, ανορθωτης ειναι επισης ενα σχετικα συχνο προβλημα.
    Εχε κατα νου οτι τα μπουζι του ειναι ακριβα, γιατι ειναι ιριδιου. Πολλοι δεν επιλεγουν αυτα λοιπον για λογους κοστους. Τετοια πραγματα, οπως επισης η μαρκα της μπαταριας, τα ελαστικα, μπορει να ειναι ενδιεξεις, οτι εκανε "εκπτωσεις" στη συντηρηση.
    Αν βγαλετε ντεποζιτο, μιας και ειναι σε ακινησια, τσεκαρε οσο μπορεις σωληνακια και οτιδηποτε ελαστικο για ρωγμες κτλ. (πχ ενα σωληνακι υποπιεσης μπορει να σου δημιουργει προβληματα στην τροφοδοσια), να μη μυριζει βενζινη κτλ.
    Τσεκαρε μη γλυφει νερα η τρομπα νερου, να μη χανει λαδακια.
    Το βεντιλατερ αναβει στους 106-108 βαθμους περιπου και σε πορεια (>40km/h) δουλευει ψηλα 70 - ψηλα 80, αναλογα τη θερμοκρασια στον αερα.
    Τσεκαρε ολα τα φωτα, φλας κτλ. (Εμενα πχ βραχυκυκλωνε με τη μεγαλη σκαλα)
    Στο δικο μου με την ενιαια σελα, αν τη βγαλεις, μπορεις να δεις εσωτερικα το πισω μερος των πλαστικων (κοιτα για στοκο, σπασμενα κλιψακια πισω φαναριου κτλ.).
    Τσεκαρε επισης τα πατηρακια να μην ειναι το ενα καινουριο το αλλο παλιο (εφαγε τουμπα απο τη μια μερια και αλλαξε μονο το ενα).
    Βαλτο και στο διπλο και τσεκαρε μην κολλανε τα εμβολα στην αναρτηση, κοιτα ρουλεμαν τιμονιου και τροχων.
    Υποθετω θα χρειαστει ενα σερβις αναρτησεις, καινουρια λαστιχα κτλ.

    Μιας και ειχες Χορνετ, το εχεις ζησει οτι δε σημαινει οτι επειδη περνεις ενα μηχανακι 2-3 χιλιαδων οτι θα εχει εξοδα μιας μοτοσυκλετας που κανει τοσο ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.
    Επισης λογο παλαιοτητας και μονο, μικρα η μεγαλα προβληματα θα σου βγαλει αργα η γρηγορα.

    Προσωπικα η καταναλωση του μου φαινεται σχετικα φυσιολογικη.
    Πηγαμε Αθηνα-βορεια Ευβοια πχ. με tracer, το 900, κλασσικα εθνικη μεχρι 160, λιγο κυνηγητο στις στροφες, καψαμε περιπου τα ιδια.

    Προσωπικα, δε με ενοχλει να το κυκλοφορω στην πολη (μενω Αθηνα).
    Μου αρεσει ο 4κυλινδρος και το σχετικα μικρο βαρος που του δινει την ευελιξια να μπορει να δουλεψει πολυ χαμηλα και χαλαρα, αλλα και να κανει παιχνιδι.
    Φρενα - πλαισιο μπορουν να υποστηριξουν το παιχνιδι.
    Προσωπικα κανω πολυ συχνα 300-400km σερι, χωρις σταση και εχουν κανει και πολλες φορες αυτο γινεται και δικαβαλος με 3βαλιτσο και tankbag. Ουτε η κοπελα μου παραπονιεται.

    Γενικοτερα, μιας και το μεγαλυτερο μερος της κουβεντας πανω ηταν για το ποσο καιει, θα σου ελεγα να αναλογιστεις τις αναγκες σου.
    Η κοπελα μου εχει το καινουριο το gsx250r.
    Ειδικα πλεον που δεν περνω σχεδον ποτε δικαβαλο, ανετα το 90% που κανω με το cbr, τα κανω και με το suzuki (δε παταω σχεδον ποτε εθνικη βεβαια).
    Αν νομιζεις οτι παιζει και με σενα κατι τετοιο, πηγαινε κανε κανενα test ride, καινουριο μηχανακι με λιγοτερα κυβικα.

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Cbr F4 I 2002/03 Τελικη Ταχυτητα
    από CBarbas στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2013, 17:40
  2. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 15:06
  3. Γρανάζωμα cbr 600 fs 2002
    από Dr.Evil στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 14:55
  4. Αγορά CBR 600 F4 μοντέλο 2000 ?
    από Polifer στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 14:56
  5. Αγορα Cbr 600 F Mont. 2000
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2005, 12:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF