Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Ανακατασκευή R51/3, χαρτιά (?)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2020
    Μηνύματα
    5

    Ανακατασκευή R51/3, χαρτιά (?)

    Καλησπέρα,
    Όντας καινούργιος στο Forum δεν είμαι σίγουρος αν είναι στο σωστό μέρος, όμως θα ρωτήσω έτσι κι αλλιώς.
    Ο Παππούς μου (που έφυγε πριν από 3~ χρόνια) είχε αφήσει πίσω μια BMW R51 . Είχε καταθέσει πινακίδες από το `85 (νομίζω), και τώρα η μηχανή κάθεται και σαπίζει στην αυλή κάτω από μια σκάλα.
    Αποφάσισα να την επισκευάσω , τώρα που έχω και τον χρόνο και τα χρήματα, όμως το βασικό πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βρω τα χαρτιά της.
    Είναι σίγουρο πως υπήρχαν, απλά επειδή το σπίτι στο οποίο βρισκόντουσαν μπήκαν μέσα και το αδειασαν, 99% έχουν κλαπεί.
    Στην Διαθήκη, όπως και στις φορολογικές δηλώσεις (μιας και δεν έχουμε πριν αποσυρθεί η μηχανή) η μηχανή δεν φαίνεται, και το μόνο που υπάρχει είναι η άδεια οδήγησης του παππού και ο αριθμός κυκλοφορίας (πινακίδες) της μηχανής.
    Ήθελα να μάθω:
    Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να βγάλω εκ νέου άδεια κυκλοφορίας;
    Αν όντως δεν βρεθεί τίποτε, υπάρχει τρόπος να μπορέσει η μηχανή να βγει ξανά στον δρόμο; (Έστω και όχι 100% νόμιμα, απλά για μικρές τοπικές βόλτες, να φαίνεται όμως πως έχει πινακίδες)
    Τέλος, ακόμα και αν δεν βγει πότε ξανά στον δρόμο εγώ το project θα το συνεχίσω- (είμαι Αθήνα), οπότε οποιαδήποτε πρόταση πάνω στο θέμα, ίσως κάποιος άνθρωπος που να γνωρίζει τη συγκκεριμένη μηχανή, ή κάπου να βρω ανταλλακτικά (που να μην είναι εκτως Ελλάδας, από εξωτερικό έχω βρει) θα ήταν ευχάριστο.
    Θα ξεκινήσω να διαβάζω το υπόλοιπο αυτό μέρος του forum, οπότε αν κάποια από τις απορίες μου λυθεί ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων, και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Πρέπει να ρωτήσεις στο υπουργείο με την πινακίδα τι άλλο θέλουν
    Υπάρχει και ένα πιστοποιητικό εγγυτερων συγγενων

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Καλή αρχή!
    Υπάρχουν κύλινδρα, κάρτερ, κεφαλές, σασμάν κ.λπ. ανακατασκευασμένα από γνωστό μηχανικό, φίλου που σταμάτησε την ανακατασκευή στις βαφές.

    Αν δεν έχεις εμπειρία ανακατασκευής, ρώτησε ότι χρειάζεσαι.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Οποιαδήποτε ενέργεια πρέπει να γίνει από τον νόμιμο κληρονόμο ( ή κληρονόμους) του παππού.
    Η μηχανή είναι πλέον ιδιοκτησία τους , εφόσον έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιάς και όχι αποποίηση.
    Αυτός μπορεί να κάνει αίτηση στο αρμόδιο υπ. μεταφορών για έκδοση νέας άδειας στο όνομά του, αφού θα δηλώσει την απώλεια της παλαιάς άδειας. Η αναζήτηση χαρτιών κλπ στο υπουργείο θα γίνει βάσει αρ. κυκλοφορίας.

    Αυτά χονδρικά, δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες. Υποθέτω θα σας καθοδηγήσουν και από το υπουργείο.
    Μην αρχίσεις να το ψάχνεις στην Αθήνα, πρέπει να απευθυνθείς στο τοπικό τμήμα μεταφορών, όπου βρίσκεται ο φάκελος της μηχανής.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αν δεν μπορέσεις να βρείς την άκρη και να την κληρονομήσεις κανονικά, δυστυχώς βασει του νόμου που ισχύει τώρα δεν μπορεί να βγάλει ούτε πινακίδες κλασσικού οχήματος.
    Μακάρι να βγάλεις άκρη και να παρεις άδεια κυκλοφορίας, αλλά δύσκολο το βλέπω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Οι μηχανές δεν φαίνονται στις φορολογικές δηλώσεις εδώ και χρόνια.Έχει τρέξιμο και χαρτούρα η φάση.Λογικά δεν έχει γίνει αποποίηση ,οπότε αυτό σημαίνει αυτομάτως αποδοχή.Πρέπει να σου παραχωρήσουν το μερίδιό τους οι άμεσοι κληρονόμοι, εσύ λογικά δεν είσαι ακόμα.Μιλάω για γιαγιά και παιδιά της (γονέας σου και θείοι σου).Για βάλε καμμιά φωτό από το μοτόρι.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2020
    Μηνύματα
    5
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200915_135854_1.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	58,9 KB 
ID:	420920
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200915_135920 (1).jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	420921
    https://ibb.co/KXtLnqY

    Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!
    Μετά από αρκετό ψάξιμο σε διάφορα χαρτιά (Έχω ανοίξει κάθε φάκελο, φορολογική δήλωση, βιβλίο αποδείξεων, μπροσούρες, ο,τι μπορείτε να φανταστείτε!) και τηλέφωνο στο υπουργείο, πήρα μεικτές απαντήσεις.
    Σύμφωνα με έναν κύριο η μηχανή έχει καταστραφεί λόγω μη λειτουργίας για πολλά χρόνια, ένας άλλος θέλει ακριβή ημερομηνία κατάθεσης πινακίδων, άλλος λέει πως δεν μπορεί να κυκλοφορήσει λόγω ηλικίας, ίσως το καλύτερο ήταν "για το σαλόνι κάνει, πέρα απ' αυτό μην ασχολείσαι".
    Γενικά ενώ είχα σίγουρο πως μπορούσα να βγάλω άδεια, απ' ο,τι φαίνεται και αυτό θα αποδειχτεί δύσκολο. Αύριο θα περάσω από το υπουργείο. (Ξέρουμε περίπου πότε έγινε η κατάθεση, οπότε ελπίζουμε)
    Και ξανά, ευχαριστώ όλους σας. Θα γίνει παραχώρηση, μίλησα με τους λοιπούς δικαιούχους, απλά για να γίνει η παραχώρηση πρέπει να "υπάρχει" και στα χαρτιά η μηχανή!

    Υ.Γ.
    Αύριο θα έρθει ο γερανός για να φύγει κάτω απ' την καταραμένη σκάλα και θα βγάλω φωτογραφίες κανονικές. Έπρεπε πρώτα να είμαι σίγουρος πως κανείς συγγενής δεν θέλει τίποτα από δαύτη!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Πρέπει μάλλον να λειτουργήσει το συναισθηματικό κίνητρο στην περίπτωσή σου ...

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    πόσο υπολογίζεις ότι θα κοστίσει; είναι σε αρκετά κακή κατάσταση.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    πόσο υπολογίζεις ότι θα κοστίσει; είναι σε αρκετά κακή κατάσταση.
    Που το είδες ρε ?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2020
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    πόσο υπολογίζεις ότι θα κοστίσει; είναι σε αρκετά κακή κατάσταση.
    Δεν έχω ιδέα! Δεν είναι κάτι που σκοπεύω να κάνω γρήγορα και αποφασιστικά- δεδομένης της έλλειψης γνώσης λογικά θα πάρειχρόνια πριν υπάρξει οποιαδήποτε λειτουργία της μηχανής.
    Σε τι κατάσταση είναι δεν γνωρίζω, όμως ξέρω πως, πριν παρατηθεί (και μέχρι και 20~ χρόνια πριν) ήταν πλήρως λειτουργική από μηχανικής άποψης. Όταν βγήκε έξω και έμεινε στο έλεος του καιρού προφανώς θα δημιουργήθηκαν θέματα, οπότε δεν μπορώ παρά να ελπίζω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πρέπει μάλλον να λειτουργήσει το συναισθηματικό κίνητρο στην περίπτωσή σου ...
    Αυτό βλέπω κι' εγώ. Αν δεν βρω τρόπο να την κυκλοφορήσω θα 'ναι ζόρικο. Είναι, όπως λένε και οι Άγγλοι, ένα εγχείρημα "κατοικίδιο" (pet project), οπότε εγώ θα ελπίζω.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Που το είδες ρε ?
    Tι εννοείς; αν θέλει πιστόνια - ελατήρια κ.λπ.

    Ρισκάρω και μόνο που υπονοώ πως ανακατασκευάζεται..
    Κάθε κομμάτι της έχει 4-5 στάδια επισκευής και δεν αναφέρομαι ούτε για αστείο να σωθεί οτιδήποτε υπάρχει σαν ανταλλακτικό.
    Για εμένα έχει νόημα μόνο σαν βραχεία επένδυση ~7000€ με σκοπό όχι απαραίτητα το κέρδος αλλά να μην χαθούν τα χρήματα.

    Στο car πωλείται πλαίσιο με άδεια αν δυσκολέψει πολύ το πράγμα.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/09/2020
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Tι εννοείς; αν θέλει πιστόνια - ελατήρια κ.λπ.

    Ρισκάρω και μόνο που υπονοώ πως ανακατασκευάζεται..
    Κάθε κομμάτι της έχει 4-5 στάδια επισκευής και δεν αναφέρομαι ούτε για αστείο να σωθεί οτιδήποτε υπάρχει σαν ανταλλακτικό.
    Για εμένα έχει νόημα μόνο σαν βραχεία επένδυση ~7000€ με σκοπό όχι απαραίτητα το κέρδος αλλά να μην χαθούν τα χρήματα.

    Στο car πωλείται πλαίσιο με άδεια αν δυσκολέψει πολύ το πράγμα.
    Πάνω στο θέμα, αφού αναφέρθηκε-
    Αν αγοράσω το πλαίσιο με την άδεια, θα γίνει νόμιμη μεταφορά και θα μπορώ να βγάλω πινακίδες κανονικά; Γιατί αν ισχύει είναι μια καλή περίπτωση μετά την παντελής εξάντληση άλλων περιπτώσεων.
    Επίσης, και έτσι αν είναι (σε αυτό δηλαδή το επίπεδο χρημάτων), όπως λένε, φασούλι φασούλι- κάθε κομμάτι θα το πιάσω ξεχωριστά, θα το δω θα το προσπαθήσω, ο,τι κρατιέται το κρατώ, ο,τι όχι yeet.
    Όσο περνά ο καιρός θα δείξει. Στην θεωρία καλά τα βλέπουμε :P

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Θα έχει τρέξιμο αλλά κάποια στιγμή θα έχεις χαρτιά-πινακίδες.

    Τι εννοείς θα πιάσεις οτιδήποτε ξεχωριστά;
    Ελπίζω πως αναφέρεσαι στον μηχανικό σου ή είσαι έμπειρος μηχανικός..

    Δεν είναι ο τύπος της μοτό λύνω και αν δεν φτιάχνεται βιδώνω καινούριο.
    Χρειάζεται εμπειρία για να γίνει σωστά και να έχει αξία, οχι μόνο σαν μηχανικός μοτοσυκλετών αλλά και σαν μηχανουργός.

    Όσο καιρό θα κάνεις να βρεις άκρη με τα χαρτιά, επικοινώνησε με τους λίγους μηχανικούς που μπορούν να την διαχειριστούν
    και στείλε τους φωτό όπως είναι, χωρίς καμία επέμβαση.
    Μην μπεις στην διαδικασία να ρωτήσεις οτιδήποτε άλλο. Αν έχουν σωθεί κάποια μέρη είναι πιθανό να τα παρασύρουν σε αλλαγή
    τα διπλανά τους που θα μπουν καινούρια. Έτσι και αλλιώς τα κόστη δεν είναι τεράστια δεδομένου του συνόλου.

    Γενικά, αν θες να μην προκαλείς προβληματα, δεν θα λες ΠΟΤΕ τι θέλεις να κάνεις με αυτό που ζητάς στο μηχανικό σου.
    Αν θέλεις να γυρίσεις την ΕU, να κάνεις delivery ή να μάθεις πιο απόγευμα εννοούσε ο Ξανθόπουλος ότι θα την επιστρέψει από
    την Λαμία ξεκινώντας πρωϊ από Πειραιά, είναι πληροφορίες που δεν έχουν καμία δουλειά με το μηχανικό σου.

    Πρόσεξε τι σου προτείνω, έχει τεράστια διαφορά να του ζητάς θαύματα από το να του ζητάς να κάνεις εσύ θαύματα.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 15/09/2020 στις 16:29.

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της ryk
    Εγγραφή
    18/05/2020
    Μηνύματα
    24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    πόσο υπολογίζεις ότι θα κοστίσει; είναι σε αρκετά κακή κατάσταση.
    Από πολλά έως πάρα πολλά!

    Edit: Είδα έχεις βάλει το ποσό που υπολογίζω περίπου και γω...
    Τελευταία τροποποίηση από ryk; 15/09/2020 στις 16:46.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Vespa PX 200 E ολική ανακατασκευή ?
    από RTnick στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 09:36
  2. Χάθηκαν χαρτιά από Cbf600
    από jb21 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2006, 14:19
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2005, 17:48
  4. Εμ...ακινητοι....τα χαρτια σας παιδια..!!!
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF