Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Κράνος commuting

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63

    Κράνος commuting

    Καλησπέρα στην παρέα.Στα πλαίσια αναζήτησης εξοπλισμού ψάχνω για ένα κρανακι καλό για καθημερινή αστική χρήση σε γυμνό μηχανάκι.. Δεν βρίσκω κάτι να με ικανοποιεί ιδιαίτερα..Να πω ότι δεν ψάχνω θερμοπλαστικό ή κάτι φθηνιαρικο οπότε δεν έχουμε ιδιαίτερο θέμα μπάτζετ...Το θέμα είναι ότι αυτά που έχω δεί και τα έχω ερωτευτεί συγκεκριμένα μόνο commuter δεν τα λες αλλά με τρελαίνουν προσωπικά... Γνώμες γενικότερα για εταιρίες, συγκεκριμένες σειρές και προσωπικά να αναφέρετε τί κράνος έχετε για Την καθημερινή σας μετακίνηση... Ενδεικτικά τα κράνη που αναφέρομαι είναι τα εξής:1)rpha 11 fesk mc4sfn& nectus mc21sf & 2)shark spartan gt elgen mat KSS

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Kabuto RT33 . Το πήρα σαν δεύτερο καθημερινό. Σε γυμνό μηχανάκι είναι τόσο σταθερό που με εξέπληξε. Λίγο θορυβώδες.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Τι ακριβώς σημαίνει καθημερινό commuting κράνος?
    Τα 2 που έβαλες ανήκουν στο ταβάνι (ή σχεδόν για το Spartan) και τιμολογιακά.

  4. #4
    Ο καθένας έχει άλλες απαιτήσεις από το καθημερινό του.
    Για μένα το καθημερινό πρέπει να είναι ένα νούμερο μεγαλύτερο, να έχει εύκολο-γρήγορο κούμπωμα, ευδιάκριτο χρώμα και φουλ αερισμό. (αν είχε και μια τρύπα μπροστά για τσιγάρο...)
    Δεν με νοιάζει ο θόρυβος και η αεροδυναμική, αφού μέσα στην πόλη σπανίως περνάω τα 100, δεν με νοιάζει η άριστη εφαρμογή, αν δεν μπαινοβγαίνει εύκολα 10 φορές την ημέρα.

    Για σένα τι μετράει;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Για μένα, αστική μετακίνηση εδώ και χρόνια με jet ποιοτικό κράνος. Αν συμφωνείς και δεν έχεις θέμα μπάτζετ είσαι εδω
    https://motokinisi.gr/gr/kranos-j-cr...i-1318362.html

    ή αν τελικά τα 450 φαίνονται πολλά, ποιοτικά είναι και τα
    https://motokinisi.gr/gr/kranos-k5-j...v-1288912.html
    https://motokinisi.gr/gr/kranos-fg-j...c-1316660.html

    Το site διαλέχθηκε τυχαία...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #6
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Ποιος αγοραζει κρανος χωρις προστασια στο σαγονι ειδικα οταν κινειται κ εντος πολης.
    Ποτε δεν ασπαστικα την λογικη αυτη κ του φθηνου καθημερινου κρανους.
    Εκτος κ αν καποιος διαλεγει ποτε θα την φαει την σουπα κ ποσο σοβαρη αυτη θα ειναι.
    Κλειστο κρανος κ καλο κ ας το αλλαξεις νωριτερα.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ποιος αγοραζει κρανος χωρις προστασια στο σαγονι ειδικα οταν κινειται κ εντος πολης.
    Ποτε δεν ασπαστικα την λογικη αυτη κ του φθηνου καθημερινου κρανους.
    Εκτος κ αν καποιος διαλεγει ποτε θα την φαει την σουπα κ ποσο σοβαρη αυτη θα ειναι.
    Κλειστο κρανος κ καλο κ ας το αλλαξεις νωριτερα.
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Είμαστε πολλοί που προκρίνουμε την ευκολία του ανοιχτού κράνους στην καθημερινότητά μας, ιδίως όταν κάνουμε πολλές μικρές διαδρομές.
    Όμως όταν πρέπει να προτείνουμε ένα κράνος σε έναν νέο οδηγό , αυτό θα είναι κλειστό.

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Είμαστε πολλοί που προκρίνουμε την ευκολία του ανοιχτού κράνους στην καθημερινότητά μας, ιδίως όταν κάνουμε πολλές μικρές διαδρομές.
    Όμως όταν πρέπει να προτείνουμε ένα κράνος σε έναν νέο οδηγό , αυτό θα είναι κλειστό.
    Mωρε ολοι θα θελαμε την ευκολια του ανοιχτου για το βαλε/βγαλε αλλα δυστυχως η τουμπα δεν ξεχωριζει νεο κ παλιο οδηγο.
    Σιγουρα ο απειρος εχει περισσότερες πιθανότητες να την φαει αλλά...
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Full face κράνος και όσο πιο καλό γίνεται. Εντός πόλης τα πράγματα είναι πιο απαιτητικά. Ίσα ίσα που είναι και πιο ξεκουραστο να φοράς κάτι ποιοτικό, ασφαλές και ήσυχο.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Mωρε ολοι θα θελαμε την ευκολια του ανοιχτου για το βαλε/βγαλε αλλα δυστυχως η τουμπα δεν ξεχωριζει νεο κ παλιο οδηγο.
    Σιγουρα ο απειρος εχει περισσότερες πιθανότητες να την φαει αλλά...
    O άπειρος που είναι φρέσκος, πρόσφατα εκπαιδευμένος με ενα σχετικό σεβασμό για το νόμο, λες είναι πιο πιθανό από έναν
    έμπειρο να έχει ατύχημα; Νομίζω ότι οι πιο έμπειροι ρισκάρουμε πολύ περισσότερο.

    Ωραίο το Kabuto, δεν το είχα δει.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Καθημερινό κράνος νοείται το σπαστό κράνος και μόνο. Και προς Θεού, ΟΧΙ jet μέσα στην πόλη! Είναι σαν να μην το φοράς καθόλου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Έτσι για τον αντίλογο, σπαστά, τζετ, τούρμπο και λοιπά "κράνη" δεν μπαίνουν στο κεφάλι μου για κανένα λόγο. Κράνος νοείται μόνο το full face. Τα υπόλοιπα κάνουν μόνο για καμιά δουλειά σε οικοδομή.

    Για καθημερινό, εγώ θα επέλεγα κάποιο με πολύ καλό σύστημα αεραγωγών και φιμέ visor.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Αν ήμουν της λογικής των δύο κρανων για δεύτερο θα ήταν το caberg drift evo. Το δοκίμασα τώρα που έψαχνα για κράνος. Ελαφρύ, καλή ποιότητα και εφαρμογή με το αντιηλιακό του τζαμακι με τα όλα του και σε λογική τιμή.
    Αλλά μιας και είμαι τις λογικής ενός κράνους επέλεξα το shark spartan gt carbon με σχεδόν διπλάσια τιμή αλλά και αισθητές διάφορες στην ποιότητα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Για αυτό έγραψα αν συμφωνεί για τζετ, οι περισσότεροι έχουν επιφυλάξεις. Εγώ πάλι όχι. Πάντως, δεν κατάλαβα τον λόγο γιατί να προτιμήσει κάποιος ένα ανοιγόμενο από ένα jet...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Για καθημερινό, εγώ θα επέλεγα κάποιο με πολύ καλό σύστημα αεραγωγών και φιμέ visor.
    Ακριβως η σκεψη μου. Μιας και ειδα οτι σκεφτεσαι το rpha11 να πω οτι προσφατα εδωσα το 11 που ειχα για ενα χρονο για να παω στο FG-ST, λογω αυξημενου commuting και μικροτερης μηχανης. Τα μεγαλα πλεονεκτηματα του 11 (βαρος/αεροδυναμικη) ειναι χρησιμα σε υψηλες ταχυτητες. Για καθημερινη οδηγηση το ενσωματωμενο γυαλι το βρηκα πολυ πιο πρακτικο. Εχει κοντα ενα διμηνο που εκανα την αλλαγη και δεν κοιταξα στιγμη πισω, ηταν η σωστη κινηση.

    Παντως αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα δε βλεπω το λογο να μην πας σε ακριβο κρανος (πχ το Spartan φαινεται ωραιο), αλλα οχι racing κατηγοριας οπως το 11.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 07:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 22:42
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 07:45
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 08:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF