Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Δισκόπλακες για χρήση πίστας

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337

    Δισκόπλακες για χρήση πίστας

    Ήρθε η ώρα για αλλαγή δισκόπλακων μπροστινών (και αργήσαμε η αλήθεια είναι). Μετά από εξερεύνηση budget και χρηστικότητας κατέληξα στις εξής τρεις επιλογές:

    - 1η είναι η μαργαρίτα της ΚΤΜ που είναι και η πιο φτηνή λύση (70-150 κάτω από τις Brembo)

    - 2η είναι η σουπερσπορτ της Brembo η οπόία κάνει και για χρήση δρόμου

    -3η και πιο ακριβή είναι η T-Drive που νομίζω για τα δικά μου επίπεδα είναι ολίγον υπερβολή

    Όπως είπα έτσι κι αλλιώς πρέπει να αλλάξω πλάκες και θα ήθελα πιο αργό fading ή και καθόλου, πιο δυνατό φρενάρισμα με λιγότερο effort μπορεί να ζητάω πολλά

    Υ.Γ.: Ήδη υγρά βάζω racing Motul, τρόμπα έχω από όταν το πήρα (2015 ) RCS19 και τακάκια βάζω τα SC.

  2. #2
    No2. Η πρώτη δεν έχει να σου δώσει κάτι παραπάνω. Η τρίτη είναι too much. Πας λοιπόν στην ασφαλή επιλογή της brembo και τελειώνει η ιστορία.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Τακάκια Brembo Z04 ή Vesrah SRJL XX. Αν δεν είχες πρόβλημα υπερθέρμανσης η δισκόπλακα δεν θα σου κάνει και πολύ έως καθόλου διαφορά. Για πιο οικονομικά θα σου έλεγα Vesrah αν και Ζ04 θεωρείται ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις για τακάκι.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    νομίζω πρεπει να βάλεις 6mm αν έχεις 5mm για χαμηλότερη θερμοκρασία αλλα και παλι το τακάκι ειναι το 95% της ουσίας.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    Brembo ή Beringer στο θεμα δυναμη κα ιαισθηση..Οτι πληρωνεις παιρνεις.Εγω μετα τις Beringer πηγα σε EBC γιατι ακουγα να λενε οτι ''εγω το πιεζω πιστα και μια χαρα σταματανε οι EBC''.Σκεψου εγω που δε παω πιστα ξενερωσα που λυπηθηκα τα εξτρα 150 ευρω για να ξαναπαρω Beringer ή να παω σε Brembo γιατι οσο να ναι και στο δρομο θα πιεσεις λιγοτερο αν ξερεις οτι πια εχεις κατωτερα φρενα απο πριν.Οποτε οχι μη λυπηθεις τα λεφτα χτυπα 2 ή 3.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις ! Μπήκα από κινητό και δν μπορώ να κάνω vroom.

    Τακάκια τα Z04 είναι πανάκριβα και δν τρέχω σε αγώνες. Εδώ καν Carbon δν έχω βάλει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Κατέληξα σε supersport της Brembo αν και ακόμα το μετανιώνω, ξεκάθαρα για το αισθητικό κομμάτι Ελπίζω να προλάβω να του κάνω στρώσιμο πριν τη πίστα και θα γράψω εδώ εντυπώσεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Από όταν άνοιξα το thread (Σεπτέμβρη) ακόμα τα Brembo έρχονται από την Ιταλία. Τελικά παράγγειλα Galfer, η οποία έχει εργοστάσιο δίπλα στη κοντινότερη πίστα, 30' απόσταση. 3μιση βδομάδες και ακόμα δίσκιο γιοκ. Καμιά πρόταση να φτιάξ μόνος μου ?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ποστάρω εδώ μιας έχει κουβεντιαστεί το θέμα για φρένα superduke 1290.

    Θα ήθελα μια γνώμη για τακάκια, εμπρός κυρίως. Βάζω brembo με κανα 50αρι το κάθε σετ, κοιτάω για EBC, κάποια άλλη μάρκα. Θέλω αξιοπρεπές φρενάρισμα και καλή τιμή κυρίως.

    Μερσί

    (πήρα Superduke GT)
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Καλορίζικο αρχικά. Κατά δεύτερον τα μαμά τακάκια είναι πολύ καλά ακόμη και για πίστα. Αν δν έμπαινα πίστα με πολύ ζεστές θα τα κράταγα γιατί η διαφορά τους σε απόδοση από τα SC που βάζω δν είναι τόσο μεγάλη όσο η διαφορά στην διάρκεια ζωής τους. Τώρα από μάρκες δν έχω βάλει ποτέ τπτ άλλο αλλά έχω ρωτήσει εδω αγωνιζόμενους που είναι πολύ ικανοποιημένοι με Galfer. Τα παίρνουμε βέβαια πολύ φτηνά αυτά εδώ γιατί κατασκευάζονται σε ένα χωριό 60χλμ έξω από τη πόλη.

    Εγώ πάντως δν πρόκειται να αλλάξω από Brembo.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Ποστάρω εδώ μιας έχει κουβεντιαστεί το θέμα για φρένα superduke 1290.

    Θα ήθελα μια γνώμη για τακάκια, εμπρός κυρίως. Βάζω brembo με κανα 50αρι το κάθε σετ, κοιτάω για EBC, κάποια άλλη μάρκα. Θέλω αξιοπρεπές φρενάρισμα και καλή τιμή κυρίως.

    Μερσί

    (πήρα Superduke GT)
    Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα
    και γω στο GT μου τα SC εβαλα και ειμαι ευχαριστημενος
    Αλλαξα τα μαμα στα 40κ περιπου και ειδα αρκετη βελτιωση


    Πως σου φαινεται το μοτοσακο;
    Σε σχεση με το XR?
    ποια γενια πηρες;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ευχαριστώ παιδιά!

    Ακόμα δεν έχω εικόνα, έκανα ελάχιστα χλμ και η μοτοσυκλέτα θέλει ένα γενικό έλεγχο/σέρβις. 2016 είναι το μοντέλο. Μάλλον brembo λοιπόν...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Παρόμοια θέματα

  1. SIDI Roar για χρήση πίστας
    από macdeath_s στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2019, 23:38
  2. δισκόπλακες για XX
    από CyBeRseXX στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2007, 11:10
  3. Viper δισκοπλακες για ΧΧ?
    από CyBeRseXX στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 09:39
  4. Δισκόπλακες για το ΧΧ...
    από Stomu Yamashta στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2006, 19:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF