Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Voge 500ds μπροστινό γρανάζι αλλαγή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29

    Voge 500ds μπροστινό γρανάζι αλλαγή

    Με το εργοστασιακό 15αρι γρανάζι, είχα προβλήματα στις αλλαγές ταχύτητας μεταξύ 1η 2η νεκρά, όπως επίσης για να κάνω βόλτα μες την πόλη, έπρεπε να βάλω αρκετές φορές μέχρι και 5η σχέση στο κιβώτιο (!!!), κάτι που όπως καταλαβαίνετε ήταν τέρμα κουραστικό !!

    Διάβασα λοιπόν κριτικές για το 16αρι και αποφάσισα να κάνω το βήμα και δεν το μετάνιωσα.

    Τα λάθη μηδενίστηκαν.
    Μες την πόλη πλέον με 3η άνετος και βαριά βαριά καμιά 4η που και που σε καμιά μεγάλη ευθεία.

    Λες και η μηχανή ήταν κανονικά φτιαγμένη για 16αρι γρανάζι !

    Στο μόνο που στεναχωρέθηκα κάπως, είναι η επιτάχυνση όπου αριθμητικά που έκανα τεστ δεν είδα διαφορά, όμως εγώ σα να ένιωσα πολύ πιο αισθητά την διαφορά κατά το ξεκίνημά της από σταματημένη όταν είναι.

    Επίσης σε στροφές, είναι ακριβώς τα ίδια

    15αρι

    1η 4000 ---->25χιλ/ώρα
    2η .........---->38χιλ/ώρα
    3η .........---->50χιλ/ώρα
    4η .........---->61χιλ/ώρα
    5η .........---->69χιλ/ώρα
    6η .........---->76χιλ/ώρα

    Επιτάχυνση στα 100---> 7,10

    Τελική 162 (σε ανεπαίσθητα ανηφορική κλήση)

    16αρι

    1η 4000----> 25 Χιλ/ώρα
    2η .........----> 38 Χιλ/ώρα
    3η .........----> 50 Χιλ/ώρα
    4η .........----> 61 Χιλ/ώρα
    5η .........----> 69 Χιλ/ώρα
    6η .........----> 76 Χιλ/ώρα

    Επιτάχυνση στα 100---> 7,80

    Τελική 160 (σε ανεπαίσθητα ανηφορική κλήση)

    Αυτά όσο αφορά τα τεχνικά μετά την μετατροπή του μπροστινού γραναζιού και θέλω μετέπειτα να θέσω το εξής ερώτημα...

    1) Γιατί εφόσον τα νούμερα δεν λένε ψέματα, εγώ έχω τόσο αισθητή την αλλαγή στην επιτάχυνση?

    2) Μπορώ να αλλάξω την ιπποδύναμη με κάποιο πρόγραμμα χωρίς να χάσω την εγγύηση, ώστε να ξανά αποκτήσω την έκρηξη της επιτάχυνσης που είχα με το 15αρι γρανάζι?

    3) Αν ναι, τί άλλο θα χρειαστεί να αλλάξω πέραν του προγράμματος? Φίλτρο αέρος? Εξάτμιση? ........???

    4) Αν ναι, ποια συνεργεία αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο στην περιοχή της Θεσσαλονίκης?

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Καλημέρα,
    Ενδιαφέρον αυτό με το 16αρι γρανάζι... Εγώ έχω το 300 ac και όντως μου φαίνονται πολύ κοντά οι σχέσεις μεταξύ τους, θα το ψάξω.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,
    Ενδιαφέρον αυτό με το 16αρι γρανάζι... Εγώ έχω το 300 ac και όντως μου φαίνονται πολύ κοντά οι σχέσεις μεταξύ τους, θα το ψάξω.
    Εσύ δεν μπορείς να το ψάξεις γιατί είσαι ήδη χαμηλά σε ιπποδύναμη. Δεν τραβάει που δεν τραβάει, αν βάλεις και 16αρι πάει το μηχανάκι θα το ζορισεις στην πρώτη ανηφόρα
    Εδώ έχασε επιτάχυνση ελαφρώς το δικό μου με 47 άλογα.
    Σε καμία περίπτωση δεν στο προτείνω

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    316
    Πως γίνεται με μεγαλύτερο γρανάζι μπροστά να έχεις τα ίδια χλμ στις ίδιες στροφές; Αφού μάκρυνε η μετάδοση, το μαρτυρά η επιτάχυνση.

  5. #5
    Μάλλον μετράει με το όργανο της μηχανής και αυτό πιθανών παίρνει ένδειξη από το σαζμάν και όχι από τον τροχό.
    Αν είναι έτσι τότε και χωρίς γρανάζι τα ίδια θα δείχνει.

  6. #6
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Λογικά οι μετρήσεις σου είναι λάθος αν δεν μετράει την ταχύτητα από τον τροχό, θα χρειαστείς speedohealer.
    Θα μπορούσες να ελέγξεις την ταχύτητα που δείχνει το κοντέρ με ένα gps. Η ταχύτητα του gps έχει κια μικρή χρονοκαθυστέρηση όποτε θα πρέπει να κανείς μετρήσεις σε κάποιο «ελεγχόμενο περιβάλλον».

    Τώρα για την επιτάχυνση 0-100 Κλάιν, αποδέξου το. Ούτε πριν έβαζες φωτιά στην άσφαλτο, ούτε τώρα.

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Δυστυχώς, όταν μακραίνεις τη σχέση μετάδοσης, χάνεις σε επιτάχυνση. Κερδίζεις βέβαια τη λειτουργία σε πιο χαμηλές στροφές και συνήθως την ανάγκη για λιγότερες αλλαγές σχέσεων στο κιβώτιο.

    Γενικά οι επιλογές του κατασκευαστή είναι οι καλύτερες για τη συνήθη χρήση της μοτοσυκλέτας. Μόνο αν έχεις εξειδικευμένες ανάγκες, θα σε βοηθήσει η αλλαγή στα γρανάζια.

    Πρακτικά, αυτό που χρειάζεσαι εσύ για χρήση στην πόλη, αφού λες ότι σε κουράζουν οι αλλαγές σχέσεων, είναι αυτόματο κιβώτιο ή CVT. Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα.

    Σε καταλαβαίνω, διότι όταν κινούμαι ώρες καθημερινά στην πόλη, κάποια στιγμή αρχίζουν να κουράζουν οι αλλαγές. Ενώ σε ανοικτή διαδρομή ευχαριστιέσαι τη χρήση του επιλογέα, σε πυκνή κυκλοφορία σού λείπει το αυτόματο κιβώτιο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 14/02/2022 στις 11:37.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Κατ αρχήν αυτο που γράφεις οτι σε κούραζε το να βαζεις και 5η μεσα στην πόλη δεν το καταλαβαινω.
    Εγω καβαλαω στην πόλη μοτο με αρκετα μεγαλη ιπποδύναμη και ροπή και βαζω και 6η συνεχεια αφού δεν εχει προβλημα το μοτέρ να επιταχυνει και με 6η απο τις 2500 στροφές.

    Τωρα εσυ αλλαξες γραναζι με ενα δοντι μεγαλύτερο εμπρός, που ειναι μεγαλη διαφορά, το μακρυνες δηλαδή αρκετά.
    Ολα τα νούμερα που εβαλες για χλμ ανα στροφές μετα την αλλαγή είναι λάθος και απορώ πως το σκέφτηκες κιόλας. Απλά σε κοροιδεύουν τα όργανα της μοτο σου, γιατι το κοντέρ παίρνει σημα απο τον αξονα γραναζιού κινησης και οχι απο τον τροχό.
    Τα πραγματικά χλμ/ώρα ειναι πλέον περισσότερα για τις ίδιες στροφές.
    Θα σου πρότεινα να πας στο https://www.gearingcommander.com/

    Απ ότι είδα έχει ήδη data για το μηχανακι σου. Εκεί θα δεις εύκολα τι συμβαίνει πραγματικά με την αλλαγή που έκανες.
    Θα κοιταξεις εκει που λεει:
    Custom
    Front
    sprocket
    + 1
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 14/02/2022 στις 11:23.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχήν αυτο που γράφεις οτι σε κούραζε το να βαζεις και 5η μεσα στην πόλη δεν το καταλαβαινω.
    Εγω καβαλαω στην πόλη μοτο με αρκετα μεγαλη ιπποδύναμη και ροπή και βαζω και 6η συνεχεια αφού δεν εχει προβλημα το μοτέρ να επιταχυνει και με 6η απο τις 2500 στροφές.

    Τωρα εσυ αλλαξες γραναζι με ενα δοντι μεγαλύτερο εμπρός, που ειναι μεγαλη διαφορά, το μακρυνες δηλαδή αρκετά.
    Ολα τα νούμερα που εβαλες για χλμ ανα στροφές μετα την αλλαγή είναι λάθος και απορώ πως το σκέφτηκες κιόλας. Απλά σε κοροιδεύουν τα όργανα της μοτο σου, γιατι το κοντέρ παίρνει σημα απο τον αξονα γραναζιού κινησης και οχι απο τον τροχό.
    Τα πραγματικά χλμ/ώρα ειναι πλέον περισσότερα για τις ίδιες στροφές.
    Θα σου πρότεινα να πας στο https://www.gearingcommander.com/

    Απ ότι είδα έχει ήδη data για το μηχανακι σου. Εκεί θα δεις εύκολα τι συμβαίνει πραγματικά με την αλλαγή που έκανες.
    Θα κοιταξεις εκει που λεει:
    Custom
    Front
    sprocket
    + 1
    Το κοίταξα χθες το σάιτ αυτό.

    Σύμφωνα με αυτά που αναγράφει στο καντράν, δίνει λάθος πληροφορίες.
    Τα νούμερα που έβαλα δεν τα σκέφτηκα όπως αναφέρεις.
    Έβαλα κάμερα στο τιμόνι πρώτα με το 15αρι και μετά με το 16αρι και είδα τί κατέγραψε μετά στο σπίτι στο λάπτοπ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Snowteo Προβολή μηνύματος
    Το κοίταξα χθες το σάιτ αυτό.

    Σύμφωνα με αυτά που αναγράφει στο καντράν, δίνει λάθος πληροφορίες.
    Τα νούμερα που έβαλα δεν τα σκέφτηκα όπως αναφέρεις.
    Έβαλα κάμερα στο τιμόνι πρώτα με το 15αρι και μετά με το 16αρι και είδα τί κατέγραψε μετά στο σπίτι στο λάπτοπ.

    Σύμφωνα με αυτά που αναγράφει, το καντράν δίνει λάθος πληροφορίες.

    FTFY

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Snowteo Προβολή μηνύματος
    Το κοίταξα χθες το σάιτ αυτό.

    Σύμφωνα με αυτά που αναγράφει στο καντράν, δίνει λάθος πληροφορίες.
    Τα νούμερα που έβαλα δεν τα σκέφτηκα όπως αναφέρεις.
    Έβαλα κάμερα στο τιμόνι πρώτα με το 15αρι και μετά με το 16αρι και είδα τί κατέγραψε μετά στο σπίτι στο λάπτοπ.
    Εβαλες καμερα να κανει τι? Να δεις μετα τι εγραφε το κοντέρ ανα ταχυτητα στις 4000 στροφές?
    Στα εγραψα όσο πιο επεξηγηματικά γίνεται κι ακομα δεν εχεις καταλάβει το λαθος σου?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εβαλες καμερα να κανει τι? Να δεις μετα τι εγραφε το κοντέρ ανα ταχυτητα στις 4000 στροφές?
    Στα εγραψα όσο πιο επεξηγηματικά γίνεται κι ακομα δεν εχεις καταλάβει το λαθος σου?
    πΣηλε, κανονισε..

    Εγω ειμαι ο ειρων εδω μεσα..!!
    (αϊντε γιατι αδερφες και παλικαρια..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Πρόβλημα σε αλλαγές ταχυτήτων δεν διορθώνεται με αλλαγή γραναζιού κίνησης, με γραναζιού σασμάν ίσως. Δλδ πριν τι έκανε ανάμεσα σε 1η 2ρα νεκρά?

    Όταν αλλάζεις γρανάζι τα χιλιόμετρα και οι στροφές ποτέ δεν μένουν ίδια.

    Με μεγαλύτερο θα έπρεπε να βλέπεις τα ίδια χιλιόμετρα σε λιγότερες στροφές μοτέρ. (-500 η -1000). ( Η εμπειρικά λέγοντας +10 με 15 km/h στις ίδιες στροφές σε σχέση με πριν) Η επιτάχυνση και η διαθέσιμη ροπή θα μειωθούν(αν ανοίξεις με ένα ίδιο στοκ θα χάσεις από την αρχή μέχρι σχεδόν την 6η και θα νικήσεις μόνο αν πάτε σε τελικές ( ακομα εκεί που πριν ανεβαίνες μεγάλη ανηφόρα με Τετάρτη τώρα δεν θα τραβάει και θα θέλει τρίτη. Αλλά θα αυξηθεί η τελική ταχύτητα.

    Εκεί που πριν είχες 6η κόφτη 160 τώρα στα 160 θα είσαι 1000 στροφές πριν τον κόφτη, και αν έχει δύναμη το μοτέρ,μπορεί να νικήσει την αεροδυναμική αντίσταση, ευνοούν οι συνθήκες (κατηφόρα,άνεμος από πίσω) τότε θα τις ανεβάσει και θα δεις 170 για παράδειγμα,. Θα πάρει πολύ ώρα όμως γιατί έχεις λιγότερη επιτάχυνση

    Αν δεν έχει την δύναμη τότε θα δεις πάλι 160 αλλά σε λιγότερες στροφές. Η θα τα δεις με 5η ταχύτητα καθος τώρα κάθε ταχύτητα βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα. Θεωριτικα θα έχεις και καλητερη κατανάλωση.

    Ρόλο παίζουν και οι εργοστασιακές ρυθμίσεις,γραναζωμα, κιβώτιο,σε ποιες στροφές είναι η μέγιστη ροπή και υποδυναμη,ποια η απόσταση μεταξύ τους,που είναι ο κόφτης σε σχέση με αυτές τις τιμες κτλ.

    Με μικρότερο γρανάζι θα είχες καλητερη επιτάχυνση, περισσότερη ροπή,μικρότερη τελική ταχύτητα και μεγαλύτερη κατανάλωση. Δλδ στα φανάρια η σε 400αρι θα περνούσες ίδια στοκ μηχανάκια, αλλά θα έχανες αν πηγαίνατε τελικές.

    Προφανώς το κοντέρ μετράει από το γρανάζι οπότε αλλάζοντας το απλά αλλάζεις το ποσοστό σφάλματος του κοντέρ,. Εκεί που πήγαινες με 160 κοντέρ και πραγματικά ήταν 150 τώρα όταν δείχνει 160 είναι και 160 πραγματικά.

    Αν έβαζες μικρότερο γρανάζι θα έδειχνε 160 το κοντέρ αλλά πραγματικά θα ήταν 140.

    Το gearing comander θα σου λύσει απορίες αν έχει καταχωρημένο το μοντέλο σου.

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Πως μπορει το γραναζι να δημιουργει προβλημα στις αλλαγες...δεν το καταλαβα.
    Καλα για τα υπολοιπα κ τις μετρησεις...τα ειπανε.

    Εκτος κ αν αλλαξε γραναζι κιβωτιου...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πως μπορει το γραναζι να δημιουργει προβλημα στις αλλαγες...δεν το καταλαβα.
    Καλα για τα υπολοιπα κ τις μετρησεις...τα ειπανε.

    Εκτος κ αν αλλαξε γραναζι κιβωτιου...
    Φίλε μου δεν είμαι κανας γνώστης.
    Είναι η πρώτη μου μηχανή και προσπαθώ να βρω τη Χρυσή τομή.
    Η μηχανή δεν αλλάζει, είμαι φουλ ευχαριστημένος.
    Γρανάζι κιβωτίου όχι δεν άλλαξα.
    Και δεν έχω ιδέα με ποιον τρόπο έστρωσε, αλλά έστρωσε.

    Απ'οτι καταλαβαίνω, απλά θα πρέπει να αποδεχτώ τη ροπή που δίνει το 16αρι, γιατί πίσω στο 15αρι και τα "θεματάκια" που παρουσίαζε όπως αναγράφω πιο πάνω στο αρχικό μου, δεν γυρνάω ✌

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπροστινο γραναζι σε Bandit
    από animato στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2009, 00:10
  2. μπροστινο γραναζι cb500
    από vaspiou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2008, 17:50
  3. Μπροστινό Γρανάζι - Ερώτηση
    από sadengr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 17:36
  4. Παξιμάδι στο μπροστινό γρανάζι μετάδοσης
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2005, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF