Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Φίλτρο αέρος και λάδωμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2015
    Μηνύματα
    23

    Φίλτρο αέρος και λάδωμα

    Λοιπόν έχω ένα φίλτρο αέρος (σφουγγάρι) ενός daytona monster 180 και είπα να το καθαρίσω λίγο.
    Αφού το έπλυνα πρέπει να το λαδώσω λίγο. Είναι η πρώτη φορά που το κάνω και δε ξέρω τι λάδι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω.
    Τυχαίνει να έχω:
    1. Υπόλοιπο από ένα castrol 5W30
    2. Shell Advance AX7 4T 10W-40
    3. Ελαιόλαδο


    Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο από αυτά; Ποια θα ήταν η καλύτερη λύση; (Έχω και σπρευ για την αλυσίδα αλλά δε το θεωρώ και τόσο καλή λύση)
    Και επίσης πόσο θα βάλω;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200918_220137.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	421059

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Πλέον τα φίλτρα τα λαδώνουμε με ειδικά σπρέι λαδιού. Αυτά στο εντουρο που πλένεις μετά από κάθε βόλτα. Για σένα δε συμφέρει να αγοράσεις σπρέι, οπότε λαδωνεις ιδανικά με διχρονολαδο.
    Για αυτά που έχεις ελαιόλαδο σίγουρα όχι. Τα άλλα, ότι έχεις περισσότερο έτσι ώστε να το βρέξει πολύ καλά όλο, να μουσκεψει. Μετά, χεράκια κ το πατάς να στραγγιξει όλο το περισσευουμενο λάδι, όχι στιψιμο θα το σκίσεις. Αμα δε βαριέσαι το αφήνεις κ μια νύχτα να στραγγιξει ακόμη καλύτερα μόνο του κ είσαι έτοιμος

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2015
    Μηνύματα
    23
    απ ότι έχω ακούσει πρέπει να γεμίσω ένα μπολ με λάδι και να το βουτήξω και μετα να το στραγγίξω. έτσι όμως δε θα μείνει πολύ λάδι πάνω στο φίλτρο; Θα το αφήσω και να στραγγίξει 1 μέρα. θα χρησιμοποιήσω το castrol διότι έτσι κι αλλιώς μου είναι άχρηστο, θα πάει για πέταμα

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Εγώ έριχνα λίγο πάνω στο φίλτρο, το οποίο κατόπιν έσφιγγα για να απλώσει το λάδι, έπειτα έριχνα σε άλλο σημείο κ.ο.κ. μέχρι να είναι παντού λαδωμένο. Μετά καλό στέγνωμα-στράγγιγμα, όπως έγραψε ο Τυφών.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από packman Προβολή μηνύματος
    απ ότι έχω ακούσει πρέπει να γεμίσω ένα μπολ με λάδι και να το βουτήξω και μετα να το στραγγίξω. έτσι όμως δε θα μείνει πολύ λάδι πάνω στο φίλτρο; Θα το αφήσω και να στραγγίξει 1 μέρα. θα χρησιμοποιήσω το castrol διότι έτσι κι αλλιώς μου είναι άχρηστο, θα πάει για πέταμα
    Θα ρίξεις λίγο λάδι και θα το δουλέψεις με το χεράκι να λαδωθεί παντού.
    Δεν το κάνουμε παπάρα.
    Να έχει λάδι πάνω για να κολλάει η σκόνη όχι να μην περνάει ο αέρας.
    Ένα μισόλιτρο λάδι πρέπει να σε φτάσει 20 χρόνια.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Πρέπει να πάς να πάρεις λάδι φίλτρου .
    Κάτι τέτοιο
    https://motokinisi.gr/gr/ladi-filtro...nRhZ3MiOiIifV0

    Εγω μετά βάζω μία μικρή ποσότητα μέσα σε ένα σακουλάκι βάζω μέσα το φίλτρο και το δουλέυω για να μήν λερώνομαι.
    Στράγγισμα και το κρεμάς ώστε το περισσευούμενο να πάει στο κάτω μέρος και ξαναστραγγίζεις.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2015
    Μηνύματα
    23
    αποστολή εξετελέσθη. Νομίζω έπεσε όσο λάδι χρειαζόταν. Ευχαριστώ παιδιά αν και τζάμπα έκανα τη διαδικασία διότι το φίλτρο ήταν καθαρό.

    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα μια τελευταία ερώτηση.
    Στο πρώτο μήνυμα έχω ανεβάσει φωτογραφία του φίλτρου το οποίο (γνήσιο daytona) κοστίζει ~30+€. Ποια η διαφορά αν εγώ ήθελα να το αλλάξω και αντί για το γνήσιο έπαιρνα ένα τέτοιο με 5€ και το έκοβα;
    Εκτός αν μαζί με το σφουγγάρι πάει και ο μεταλικός κύλινδρος που εφαρμόζει το σφουγγάρι (δε ξέρω πως λέγεται αυτό). Αλλά έτσι κι αλλιώς αυτό δε θέλει αλλαγή.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Πως θα το κάνεις στρογγυλό. Εκεί δεν μπορείς να κολλήσεις γιατί αν γίνει η στραβή μπορεί να ρουφήξει κάτι μέσα το μοτέρ και να κλαίς.
    Απο την αλλή υποτίθεται οτι πρέπει να έχεις τέλεια εφαρμογή για να μήν περνάει καθόλου σκόνη.
    Αυτό το σφουγγάρι θα αργήσει να χαλάσει και αφού δεν χρησιμοποιείται σε χώμα το μηχανάκι όντως δεν θέλει τόσο συχνά πλύσιμο λάδωμα.
    Στα μηχανάκια βουνού που φιλτράρουν πολύ σκόνη τα πλένουμε ακόμα και μετα απο κάθε βόλτα, εκεί θα χαλάσει το σφουγγάρι γρήγορα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF