Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Maxsym TL ή ποίο άλλο?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299

    Maxsym TL ή ποίο άλλο?

    Καλησπέρα σε όλους, εδώ και 3-4 μέρες διαβάζω για το Maxsym TL. Έχω ένα Scarabeo 200 του '12 που θέλω να το αλλάξω με κάτι πιο μεγάλο/δυνατό και είχα αποφασίσει για το Beverly 300, μια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το group (και σε μεγαλύτερα δίκυκλα). Ωστόσο μάλλον θα προκύψει μια δουλειά που θα με αναγκάζει να κάνω 60km σχεδόν καθημερινά αρχικά σε επαρχιακούς δρόμους των 70-90 km/h και μετά σε ορεινό στροφιλίκι. Το ξέρω ότι το Beverly θα με κάλυπτε απόλυτα αλλά προσανατολίζομαι σε κάτι πιο άνετο και με πιο σπόρ συμπεριφορά στον δρόμο ώστε να ευχαριστιέμαι τη διαδρομή. Δεδομένου ότι δεν θέλω να δώσω παραπάνω από την αξίά του TL θέλω να ρωτήσω άν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή αλλά με παρόμοια σπορ συμπεριφορά. Με ενδιαφέρει πρωτίστως ο σπόρ χαρακτήρας και η όσο το δυνατόν καλύτερη κάλυψη από βροχή, μιας και πιάνει χειμώνας. Κόστος χρήσης, συντήρησης και λοιπά έξοδα δε μ'απασχολούν. Για δώστε τα φώτα σας μια και η εμπειρία μου από σκούτερ είναι μηδαμινή και δυνατότητα test δεν υπάρχει στο νησί. Μήπως το TL δεν έχει αντίπαλο στα λεφτά που ζητάει? Απλά με προβληματίζει ότι είναι νέο μοντέλο και ως εκ τούτου τώρα δοκιμάζεται
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Δε σκέφτεσαι να κάνεις τη διαδρομή με το Multistrada;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Για τη δουλεια που λες οτι το θες ,σου κανει και το Cruisym 300 με τον f4 που καιει λιγο .
    Εχει πολυ περισσότερο χωρο απο το tl, λιγοτερα εξοδα συντηρησης και κτήσης, οπως επισης και αγορας .
    Το ειχα και το ξερω το 300.Απλα αλλαξα δουλεια που ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου και πηγα σε μικροτερο αλλιως θα το κραταγα.

    Καποια θεματα που εχουν αναφερθει σαν προβληματα ,ειναι χαζα και διορθονωνται πανεύκολα ,απλα απο οτι καταλαβα διαβαζοντας πριν το παρω ,ο καθε ασχετος με το που δεν του αρεσει κατι ...ειναι προβλημα .
    Θυμαμαι που λεγανε οτι κοπαναει το μπροστινο και αλλαζανε λαδια σε μπουκαλες κτλ και το δικο μου ηθελε απλα σφιξιμο.

    Το tl μουναρος .Αν πραγματικα το θες πολυ παρε αυτο .και εμενα μου αρεσει πολυ .
    Απλα υπαρχει και η πιο φθηνη λύση του 300.
    Στα αρνητικα ειναι τα πολλα πλαστικα που αυτο συμβαινει σε ολα στην κατηγορια οπως επισης και το φινιρισμά τους που δεν ειναι κατι τραγικο ,απλα δεν ειναι honda,piagio κτλ.

    Με μια αλλαγη ελαστικων το 300 εχει την καλυτερη συμπεριφορα απο ολα της κατηγοριας οπως επισης και την μεγαλυτερη ιπποδυναμη.
    Εγω με τα pirelli angel εμπαινα μαλλιά

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Το TL μου αρέσει... είναι όμορφο και φαίνεται δυνατό vfm, αν δε βγάλει κάποια παιδική ασθένεια.
    Καλό μηχάνημα είναι και το Kymco Xciting S 400 στα 6 χιλιάρικα, αν δε σ'ενοχλεί ο μικρός αποθηκευτικός χώρος κάτω από τη σέλα.
    Για το ΑΚ 550 δε λέω κάτι διότι πλησιάζει τα 9 χιλιάρικα.
    Εννοείται όμως ότι και με 300άρια scooters μπορείς να κάνεις τέτοιες καθημερινές διαδρομές...υπάρχουν αρκετές επιλογές στα 300cc και θα χρειαστεί να επιλέξεις αν σε βολεύουν η ''ξαπλωτή'' ή η πιο όρθια θέση οδήγησης, οι μικροί ή μεγαλύτεροι τροχοί κ.ο.κ.
    Μπαλαντέρ το Beverly 350 S στα 330cc(το Beverly 300 είναι 278cc) με τιμή κοντά στα 5 χιλιάρικα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δε σκέφτεσαι να κάνεις τη διαδρομή με το Multistrada;
    Χειμωνιάτικα και να βρέχει? Τρελός είσαι?!!....Ιταλικό είναι, σιχαίνεται το νερό σαν τις γάτες

    Γεγονός είναι ότι αυτή τη διαδρομή την κάνω Κυριακές μια και είναι η μόνη στριφτερή και με σχετικά καλό οδόστρωμα του νησιού. Ωστόσο λόγω χειμώνα θέλω να έχω μια κάλυψη από βροχή και επιπλέον μια μικρή έστω μεταφορική ικανότητα. Ούτως ή άλλως σκεφτόμουν την αλλαγή του scarabeo για το Beverly 300, απλά τώρα μπαίνει στο παιχνίδι το 350, το Xciting400 και το TL. Αν αφήσουμε εκτός την παράμετρο κόστος αγοράς και χρήσης, υπάρχει κάποιο που να πλησιάζει την οδική συμπεριφορά και την άνεση (λόγω monoshock) του TL? Από κάλυψη σε βροχή τα καναπεδάτα και πιο ογκώδη Xciting, TL υπερέχουν του Beverly, σωστά?
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Αν δεν σε απασχολεί καθόλου το κόστος κτήσης, μπορείς να αγοράσεις Honda X-ADV.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους, εδώ και 3-4 μέρες διαβάζω για το Maxsym TL. Έχω ένα Scarabeo 200 του '12 που θέλω να το αλλάξω με κάτι πιο μεγάλο/δυνατό και είχα αποφασίσει για το Beverly 300, μια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το group (και σε μεγαλύτερα δίκυκλα). Ωστόσο μάλλον θα προκύψει μια δουλειά που θα με αναγκάζει να κάνω 60km σχεδόν καθημερινά αρχικά σε επαρχιακούς δρόμους των 70-90 km/h και μετά σε ορεινό στροφιλίκι. Το ξέρω ότι το Beverly θα με κάλυπτε απόλυτα αλλά προσανατολίζομαι σε κάτι πιο άνετο και με πιο σπόρ συμπεριφορά στον δρόμο ώστε να ευχαριστιέμαι τη διαδρομή. Δεδομένου ότι δεν θέλω να δώσω παραπάνω από την αξίά του TL θέλω να ρωτήσω άν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή αλλά με παρόμοια σπορ συμπεριφορά. Με ενδιαφέρει πρωτίστως ο σπόρ χαρακτήρας και η όσο το δυνατόν καλύτερη κάλυψη από βροχή, μιας και πιάνει χειμώνας. Κόστος χρήσης, συντήρησης και λοιπά έξοδα δε μ'απασχολούν. Για δώστε τα φώτα σας μια και η εμπειρία μου από σκούτερ είναι μηδαμινή και δυνατότητα test δεν υπάρχει στο νησί. Μήπως το TL δεν έχει αντίπαλο στα λεφτά που ζητάει? Απλά με προβληματίζει ότι είναι νέο μοντέλο και ως εκ τούτου τώρα δοκιμάζεται

    Είμαι στο μήνα που αγόρασα το πρώτο μου μηχανάκι, αρχικά πήγα στο TL αλλά ζήτησε η τράπεζα εγγυητή, οπότε αναθεώρησα το σκεπτικό μου και επέλεξα το cruisym 250i και με τη διαφορά που μου μένει απο τη δόση που θα έδινα για το TL θα πάρω ένα μεταχείρισμένο αυτοκίνητο.

    Εγώ θα μείνω στη τελευταία σου φράση. Ναι, δεν έχει ανταγωνιστή: τι να πρωτοπούμε, ότι δεν υπάρχει άλλο 400άρι με δικύλινδρο μοτέρ και μονοσόκ στα 6995 που το χει ο Γκοργκόλης τώρα; (7500 θα πάει σε λίγο καιρό). Πρόσεξε και δικύλινδρο μοτέρ, γιατί μονοσοκ έχει το σουζούκι burgman 400 αλλά είναι μονοκύλινδρο. Κι αφού γράφεις ότι θές να ευχαριστιέσαι τη διαδρομή, τότε θές γραμμική και στιβαρή απόδοση.

    Η επόμενη λύση στα 7000 είναι να πάς σε μεταχειρισμένα AK550 και C650 GT/Sport που τα έχουν όλα. Εγώ να σου πώ την αλήθεια αυτό θα έκανα απλά τα οικονομικά μου για έως και φέτος δε θα αντέξουν εάν το bmw θέλει κάτι απο συνεργείο. Οπότε καινούργιο κι αν δε σου αρέσει το πουλάς σε μεγάλη αγορά εντός εγγύησης.

    Δές βίντεο του TL εξ Ασίας μεριά. Δές track days της SYM. Οι τύποι το έχουν φτιάξει για πίστα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Εμένα πάλι μου φαίνεται υπερβολή να πάρεις σχεδόν mega σκούτερ για να κάνεις μια διαδρομή που θα μπορούσες κάλλιστα να κάνεις και με το Multi. Όσο για τα καιρικά φαινόμενα, το χειμώνα το αμαξάκι είναι μονόδρομος, ειδικά στην επαρχία που δεν έχετε και θέμα κίνησης. Πάρε λοιπόν το νέο beverly 300 που είναι προσφορά ( αν θες να αλλάξεις οπωσδήποτε το scarabeo), κράτα το Multi και το χειμώνα (ή καλύτερα όταν βρέχει) πήγαινε με αμαξάκι. Αν δεν έχεις, αγόρασε με τα λεφτά που θα έδινες για το σκούτερ.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Αυτοκίνητο υπάρχει, 2008dsl με 5λ/100, απλά έχουμε ένα στην οικογένεια και όταν βρέχει το παίρνει η γυναίκα....μήπως να αγόραζα ένα mx-5 που κοιτάζω κάμποσα χρόνια? Πείτε αλήθεια....και εσείς δεν το ζαχαρώνεται?
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Αυτοκίνητο υπάρχει, 2008dsl με 5λ/100, απλά έχουμε ένα στην οικογένεια και όταν βρέχει το παίρνει η γυναίκα....μήπως να αγόραζα ένα mx-5 που κοιτάζω κάμποσα χρόνια? Πείτε αλήθεια....και εσείς δεν το ζαχαρώνεται?
    Κόντη! προχώρα! αγόρασε τα ολα!!
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Αυτοκίνητο υπάρχει, 2008dsl με 5λ/100, απλά έχουμε ένα στην οικογένεια και όταν βρέχει το παίρνει η γυναίκα....μήπως να αγόραζα ένα mx-5 που κοιτάζω κάμποσα χρόνια? Πείτε αλήθεια....και εσείς δεν το ζαχαρώνεται?
    Δώσε το βεσπάκι, πάρε ένα αμαξάκι με 5-6Κ, κράτα και το Multi και είσαι αρχηγός.
    Τα ίδια ακριβώς έχω και εγώ, ένα αμάξι που κυκλοφορεί η σύζυγος, μια μηχανή που βγαίνει μόνο για βόλτα και ένα beverly για την Αθήνα. Τον χειμώνα θα γούσταρα αμαξάκι αλλά η κίνηση στην Αθήνα είναι πολύ προβληματική με αυτό. Αν ήμουν επαρχία θα το έδινα το beverly, θα είχα ένα 2ο αμαξάκι για μετακινήσεις και την μηχανή για όποτε γουστάρω να την κάνω βόλτα (ή μετακίνηση).
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dpapadakis Προβολή μηνύματος
    Δές βίντεο του TL εξ Ασίας μεριά. Δές track days της SYM. Οι τύποι το έχουν φτιάξει για πίστα.

    Κατά τα άλλα καλή η ιδέα του ΜΧ5.
    porca miseria.

  13. #13
    Παιδιά αν είναι να δώσετε τόσα λεφτά,γιατί δεν παίρνετε ένα sv650 κούτα που είναι και μηχανάρα?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Παρόμοια θέματα

  1. SYM MAXSYM TL
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2020, 13:34
  2. XLV το ενα.. XLV κ το αλλο...ποιο ομως?
    από George_M. στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2015, 21:38
  3. τι άλλο ... ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΙ
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 12:47
  4. Δεν πάει άλλο!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 19:46
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 11:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF