Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Δέσιμο μοτο σε σταθερό σημείο δικής μου, ας πούμε, δημιουργίας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    12

    Δέσιμο μοτο σε σταθερό σημείο δικής μου, ας πούμε, δημιουργίας

    Γειά σε όλους, είναι το 1ο μου μύνημα.

    Παραλαμβάνω αυτή την εβδομάδα το πρώτο μου όχημα, ένα μεγάλο σκούτερ. Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο όταν είσαι ιδιοκτήτης/οδηγός μιας μοτοσυκλέτας και παρότι θα λάβω όλα τα απαραίτητα μέτρα π.χ. ασφάλεια κλοπής, συναγερμός, disc lock, σχετικά ασφαλές πάρκινγκ κτλ. δε θα παύσω να προσπαθώ να κάνω πιο απίθανο το απευκταίο σενάριο που με βρίσκει χωρίς μηχανή είτε λόγω ατυχήματος είτε λόγω κλοπής/βανδαλισμού κτλ.

    Έχουμε ασφαλή πιλοτή με ελεγχόμενη πρόσβαση οπότε επιπροσθέτως με τα υπόλοιπα μέτρα θέλω να φυτέψω στο έδαφος κι ένα σταθερό σημείο για να δένω το όχημα. Βλέπω στο εμπόριο ότι υπάρχουν ειδικές βάσεις που κάνουν αυτό που θέλω, αλλά επειδή αφενός είναι πανάκριβες κι αφετέρου δένουν με 2 βιδούλες στο έδαφος η σε τοίχο (με ένα απλό τράβηγμα ακόμη και με ΙΧ σπάνε) λέω να ανοίξω μια τρύπα στο έδαφος και να φυτέψω μέσα ένα παχύ μέταλλο σχήματος Π και το τσιμεντώσω. Το έχω δεί σε εφαρμογή, δεν είναι δικιά μου επινόηση.

    Το πρόβλημα μου είναι πως θα συνενοηθώ με τους σιδεράδες αφενός, δηλαδή πως ονομάζεται κάτι τέτοιο; πως το ζητάω; Καλά, μπορώ να δείξω φωτογραφία, αλλά ας είμαι ενημερωμένος. Δεύτερον που θα βρώ σιδεράδικο στη περιοχή των Πατησίων; Και το κόστος που κινείται; Έχει κανείς πληροφορίες;

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dpapadakis Προβολή μηνύματος
    Γειά σε όλους, είναι το 1ο μου μύνημα.

    Παραλαμβάνω αυτή την εβδομάδα το πρώτο μου όχημα, ένα μεγάλο σκούτερ. Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο όταν είσαι ιδιοκτήτης/οδηγός μιας μοτοσυκλέτας και παρότι θα λάβω όλα τα απαραίτητα μέτρα π.χ. ασφάλεια κλοπής, συναγερμός, disc lock, σχετικά ασφαλές πάρκινγκ κτλ. δε θα παύσω να προσπαθώ να κάνω πιο απίθανο το απευκταίο σενάριο που με βρίσκει χωρίς μηχανή είτε λόγω ατυχήματος είτε λόγω κλοπής/βανδαλισμού κτλ.

    Έχουμε ασφαλή πιλοτή με ελεγχόμενη πρόσβαση οπότε επιπροσθέτως με τα υπόλοιπα μέτρα θέλω να φυτέψω στο έδαφος κι ένα σταθερό σημείο για να δένω το όχημα. Βλέπω στο εμπόριο ότι υπάρχουν ειδικές βάσεις που κάνουν αυτό που θέλω, αλλά επειδή αφενός είναι πανάκριβες κι αφετέρου δένουν με 2 βιδούλες στο έδαφος η σε τοίχο (με ένα απλό τράβηγμα ακόμη και με ΙΧ σπάνε) Υπάρχουν όμως και κρίκοι μεταλλικοί πάχους τουλάχιστον 15-20 χιλιοστών με βίδα 10 cm στο κάτω μέρος και βιδώνουν στο έδαφος με μεταλλικό ούπα,αυτοί δεν κουνιόυνται με τίποτα. λέω να ανοίξω μια τρύπα στο έδαφος και να φυτέψω μέσα ένα παχύ μέταλλο σχήματος Π και το τσιμεντώσω. Το έχω δεί σε εφαρμογή, δεν είναι δικιά μου επινόηση.Όχι απλώς Π αλλά κλειστό Π δηλαδή τετράγωνο για να είναι και μια οριζόντια πλευρά χωμένη μέσα εκτός,από τις κατακόρυφες.

    Το πρόβλημα μου είναι πως θα συνενοηθώ με τους σιδεράδες αφενός, δηλαδή πως ονομάζεται κάτι τέτοιο; πως το ζητάω; Καλά, μπορώ να δείξω φωτογραφία, αλλά ας είμαι ενημερωμένος. Δεύτερον που θα βρώ σιδεράδικο στη περιοχή των Πατησίων; Και το κόστος που κινείται; Έχει κανείς πληροφορίες;
    Θα πας σε ένα σιδερά και θα του πεις την ιδέα σου,αυτός θα το καταλάβει αμέσως.Τα υλικά είναι φθηνά είτε γωνιά 4cm πάρεις είτε στραντζαριστό.Ούτε ο κόπος του μάστορα θα πάει πολύ,μερικά κολλήματα με την ηλεκτροκόλληση θα κάνει.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Υπάρχει και αυτό στα 90€. Αυξάνουν την προστασία αποσυναρμολόγησης με μεταλλικά καλύμματα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Θα πας σε ένα σιδερά και θα του πεις την ιδέα σου,αυτός θα το καταλάβει αμέσως.Τα υλικά είναι φθηνά είτε γωνιά 4cm πάρεις είτε στραντζαριστό.Ούτε ο κόπος του μάστορα θα πάει πολύ,μερικά κολλήματα με την ηλεκτροκόλληση θα κάνει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και αυτό στα 90€. Αυξάνουν την προστασία αποσυναρμολόγησης με μεταλλικά καλύμματα.
    Καταπλητικές οι παρατηρήσεις σας παιδιά, σας ευχαριστώ.

    Τα μελετάω αμέσως.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Mια σχετικά οικονομική ιδέα είναι να βρεις θηριώδη* αλυσίδα με σκλήρυνση επιφάνειας, να χρησιμοποιήσεις 5-6 κρίκους που θα δέσεις
    με ατσαλόβεργες έτσι ώστε να προεξέχουν γύρω - γύρω. Την θάβεις με μπετό (συνταγή για θάλασσα, να μην τρίβεται) και προσέχεις
    να κινείται ελεύθερα μόνο ο τελευταίος κρίκος που θα χρησιμοποιείς.

    Έτσι έχεις ένα πολύ καλό σημείο δεσίματος που κοστίζει πολύ σε χρόνο και εργαλεία να κοπεί αλλά πολύ σημαντικό: ο κρίκος δεν έχει θέση να μπορεί
    κάποιος να τον κοντράρει. Αν δεν έχεις σταθερότητα και το αντικείμενο γλιστρά συνέχεια είναι πολύ δυσκολότερο να κοπεί, ειδικά όταν έχει βαφή σκλήρυνσης
    καταντά επικίνδυνο.

    Προσπάθησε να έχεις παραπάνω από έναν τρόπο κλειδώματος κάθε φορά. Το πέταλο-αλυσίδα και η κλειδαριά δισκόφρενου
    που θα χρησιμοποιείς εκτός σπιτιού, προσθέτουν δυσκολία στο κλείδωμα στο σπίτι.

    * προφανώς συζητώ για αλυσίδα με τουλάχιστον 8mm πάχος ή παραπάνω. Αν δεν βρείς στο εμπόριο, συνεννοήσου με άλλους δύο
    να πάρετε μια καλή και να κοπεί στα τρία. (~100ε)

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	chain-anchor.jpg 
Προβολές:	541 
Μέγεθος:	49,2 KB 
ID:	421130

    Κρίκο αλυσίδας αγγυροβολίας τύπου "Θ" σε διάσταση Φ60, αγορά απο Πειραιά (ρετσίνα) σε ναυτιλιακά. Φυτεύεις τον κρίκο σε μπετό μαζί με το Θ αφήνοντας την μια ακρη του κρίκου έξω. Κόβεται μόνο με κόφτη οξυγόνο και για 2 κοψίματα χρειάζεται περίπου 20-25 λεπτά. Μάλλον οτιδήποτε άλλο που θα έχεις βάλει θα κοπεί ποιο εύκολα.....
    Mil. Spec.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Mια σχετικά οικονομική ιδέα είναι να βρεις θηριώδη* αλυσίδα με σκλήρυνση επιφάνειας, να χρησιμοποιήσεις 5-6 κρίκους που θα δέσεις
    με ατσαλόβεργες έτσι ώστε να προεξέχουν γύρω - γύρω. Την θάβεις με μπετό (συνταγή για θάλασσα, να μην τρίβεται) και προσέχεις
    να κινείται ελεύθερα μόνο ο τελευταίος κρίκος που θα χρησιμοποιείς.

    Έτσι έχεις ένα πολύ καλό σημείο δεσίματος που κοστίζει πολύ σε χρόνο και εργαλεία να κοπεί αλλά πολύ σημαντικό: ο κρίκος δεν έχει θέση να μπορεί
    κάποιος να τον κοντράρει. Αν δεν έχεις σταθερότητα και το αντικείμενο γλιστρά συνέχεια είναι πολύ δυσκολότερο να κοπεί, ειδικά όταν έχει βαφή σκλήρυνσης
    καταντά επικίνδυνο.

    Προσπάθησε να έχεις παραπάνω από έναν τρόπο κλειδώματος κάθε φορά. Το πέταλο-αλυσίδα και η κλειδαριά δισκόφρενου
    που θα χρησιμοποιείς εκτός σπιτιού, προσθέτουν δυσκολία στο κλείδωμα στο σπίτι.

    * προφανώς συζητώ για αλυσίδα με τουλάχιστον 8mm πάχος ή παραπάνω. Αν δεν βρείς στο εμπόριο, συνεννοήσου με άλλους δύο
    να πάρετε μια καλή και να κοπεί στα τρία. (~100ε)
    Πολύ καλή και εν δυνάμει φθηνή σε κόστος. Για πές μου κάτι: εννοείς ότι στις άκρες τις αλυσίδας που θα μπούν στο έδαφος να περάσω ατσαλόβεργες ώστε να «πιάσει» καλύτερα μέσα στο έδαφος. Με το «»συνταγή για θάλασσα» τι εννοείς; δεν κατάλαβα.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	chain-anchor.jpg 
Προβολές:	541 
Μέγεθος:	49,2 KB 
ID:	421130

    Κρίκο αλυσίδας αγγυροβολίας τύπου "Θ" σε διάσταση Φ60, αγορά απο Πειραιά (ρετσίνα) σε ναυτιλιακά. Φυτεύεις τον κρίκο σε μπετό μαζί με το Θ αφήνοντας την μια ακρη του κρίκου έξω. Κόβεται μόνο με κόφτη οξυγόνο και για 2 κοψίματα χρειάζεται περίπου 20-25 λεπτά. Μάλλον οτιδήποτε άλλο που θα έχεις βάλει θα κοπεί ποιο εύκολα.....

    Το πιστεύεις ότι μου ήρθε στο μυαλό; Αλλά αυτός ο κρίκος πρέπει να ναι τέρας, αφενός πρέπει να το μεταφέρω με ΜΜΜ αφετέρου θα πρέπει να σπασω πολυ δάπεδο στη πιλοτή και μπορεί να μου την πεί κανας περίεργος...

    Αλλά το κρατάω. Μπορεί να κατέβω στη Ρετσίνα μια βόλτα, να δώ τι μεγέθη υπάρχουν...

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Στους κρίκους που θα είναι μέσα στο μπετό θα γυρίσεις από μία ατσαλόβεργα πολύ απλά σαν μισό κόμπο και θα αφήσεις τα άκρα να περισσεύουν.
    Ρώτησε σε χρωματοπωλείο ή κάποιον επαγγελματία να σου πει δοσολογία για μπετό μέσα σε θάλασσα, νομίζω προσθέτουν και ένα γαλάκτωμα.

    Ο κρίκος Θ είναι η πιο καρτουνίστικη λύση! φοβερή εικόνα, έρχομαι παρέα αν πάρει κάποιος για να δώ τα μούτρα του πωλητή..
    Δυστυχώς έχει τόσο μεγάλη επιφάνεια ενώ θα είναι σταθερός, που μπορεί να βοηθήσει αρκετά τον κλέφτη.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Πάντως ότι και να φυτέψει στο μπετό αδύνατο σημείο θα παραμένει η εκάστοτε κλειδαρια

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Μιλάς για απότομη αλλαγή θερμοκρασίας ή κοπή - σύνθλιψη; βλέπω πώς τα περνάνε από τεστ δοκιμάζοντας τα χειρότερα
    αλλά και εγώ που έχω βρεθεί δύο φορές να προσπαθώ να ανοίξω κλειδαριές δισκόφρενου 15ετίας δεν τα κατάφερα.

    Αν είναι κάτι που μου διαφεύγει και το έχεις σίγουρο, καλύτερα μην το αναφέρουμε δημόσια, πες το μου σε pm.

    Σαν τον τύπο αυτής της abus σκέφτομαι την επόμενη διπλής χρήσης, λογικά
    θα υπάρχει και από Citadel που είναι θυγατρική, 1/3 φθηνότερη όπως ελπίζω και για την δεύτερη.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Τρόποι υπάρχουν
    Κάθε δέσιμο έχει την αντοχή του πιο αδύνατου σημείου του.
    Ότι αγκυρωση και να κάνεις πάντα θα υπάρχει κλειδαριά που ανοίγει σπάει κλπ

  13. #13
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Πρέπει να υπάρχει μια ομοιομορφία σε αυτά που θα δέσεις την μηχανή.
    Τι να κάνεις τον κρίκο από την άγκυρα του τιτανίου αν έχεις λουκέτο των 30 ευρώ?
    Οποιαδήποτε ατσάλινη αλυσίδα πάνω από 18mm διάμετρο είναι ένα καλό εμπόδιο για τους επίδοξους κλέφτες, στα ναυτιλιακά θα βρεις με το μετρό σε λογικές τιμές. Μαζί με ένα καλό λουκέτο τις τάξεις των 80 ευρώ είσαι μια χαρά. Αντίστοιχης διαμέτρου να είναι και η αγκυροση σου.
    Αν σε παίρνει ο χώρος μπεις να φυτέψεις 4 κρίκους από την ίδια την αλυσίδα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Πες και μια μάρκα σκουτερ (μπορεί να μην χρειαστεί καθόλου όλη αυτή η βαβούρα)

    το λέω γιατι θεωρω αυτό που έγραψες "θα λάβω όλα τα απαραίτητα μέτρα π.χ. ασφάλεια κλοπής, συναγερμός, disc lock, σχετικά ασφαλές πάρκινγκ κτλ." ως υπεραρκετο σχεδον για όλα τα σκουτερ της αγορας...

    εκτός κι αν εχεις πάρει κανα xadv κτλ
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #15
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Δεν έχεις άδικο αλλά ασε τον άνθρωπο να κοιμάται ήσυχος.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. δεσιμο μοτο σε trailer
    από ghostkon στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2015, 16:37
  2. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 05:02
  3. μοτο σε βαπορι..
    από ronin1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 17:11
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2006, 18:22
  5. χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 08:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF