Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Παλιός - Βοήθεια για Νέα Μηχανή / Μηχανάκι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    3

    Παλιός - Βοήθεια για Νέα Μηχανή / Μηχανάκι

    Παιδιά καταρχήν καλησπέρα και ευχαριστώ που με δεχτήκατε στη παρέα σας.
    Το Zeze (nickname) είναι από το Joe Bar που ίσως κάποιοι παλιοί εδώ το θυμούνται.
    Μετά απο κάποια χρόνια χωρίς μηχανή (με μικρές περιόδους που νοίκιαζα), σκέφτομαι να ξαναπάρω μια μηχανή για τις ‘commuting’ αναγκες μου.
    Ειμαι 45 χρονών, 1.70, 75kg, έχω απεριόριστο δίπλωμα μηχανής και έχω περάσει από αυτόματο σκουτεράκι Honda Lead, και απο μηχανές απο Honda CB 400, Honda AX-1 250cc και Honda Africa Twin 750cc.
    Στα νιάτα μου, τούμπες πολλές να είμαστε καλά, αλλά πάντα όρθιος. Μόνο μια φορά με μαζέψανε...αλλά ευτυχώς χάρη στην απαραίτητη ένδυση top κράνος, γάντια, μπουφάν, μπότες (ακόμα και καλοκαιρί) ήταν περαστικά.
    Εδώ και μήνες προσπαθώ να αποφασίσω αν θα πάρω μηχανή (την παλευω με ένα ηλεκτικό ποδήλατο) και αν ναι τι μηχανή να πάρω.

    Ο λόγος που ξανασκέφτομαι την μηχανή:
    (1) για να πηγαίνω στη δουλειά (τώρα κάνω χρήση των ΜΜΜ και ηλεκτρικού ποδήλατου),
    (2) δεν μπορώ το αυτοκίνητο στη κίνηση
    (3) επειδή βεβαίως μου λείπει η μηχανή – κάθε μέρα...(γι’αυτο και νοικιάζω κάποιες φορές).

    Οι αναγκες μου είναι ώς εξής:
    (1) Αστικός ιστός - Μόνο
    Διαδρομές μόνο στην πόλη / μόνο για δουλειά. Χρησιμοποιώ την Λεωφόρο Κηφησίας με κατευθυνση προς κέντρο (άρα έχει πολύ κίνηση).
    Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω βόλτες τα ΣΚ κλπ (οικογενειακές υποχρεώσεις).
    .
    (2) Λίγα Χιλιόμετρα / Μεγάλη Κίνηση
    Η διαδρομη σπίτι - γραφείο – σπιτι είναι μόλις 10 χιλιόμετρα.

    Λαμβάνοντας υπ’οψην τα λίγα χλμ και την κίνηση, αν και αρχικά κοιτούσα μεγάλες μηχανες (Africa, και Vstrom 650) αποφάσισα ότι βάση των παραπάνω δεν δικαιολογείται να πάρω μεγάλη μηχανή και να δώσω τόσα λεφτά.
    Ακόμα και το Honda CB500 X που νοίκιασα για λίγο καιρό μέσα στη πόλη, σε αυτά τα λίγα χλμ, στο τέλος το ένοιωσα βαρύ.

    (3) Ασφάλεια (ABS κλπ)
    Μια επιπλέον ανάγκη που έχω έιναι το θέμα της ασφαλειας. Με αυτό εννοώ ότι προσανατολίζομαι μόνο σε μηχανές ή scooter που θα έχουν το λιγότερο ABS.
    Στις μεγαλύτερες (ένας ακόμα λόγος που τις κοιτούσα) έβλεπα σαν θετικό ότι είχαν και TCS / CBS / Cornering ABS που βεβαίως δεν η μικρότερου κυβισμού δεν έχουν.

    (4) Μοντέλα
    Με βάση τα λιγα χλμ που διανύω και την κίνηση που συναντάω σκέφτομαι τα εξής μηχανάκια:
    > SYM Symphony SR 125 ABS
    > KYMCO Agility 16+ (200 ABS)
    > KYMCO People S 300i ABS Noodoe
    Επίσης επειδή θα το χρησιμοποιω και όταν βρέχει, κατόπιν προτροπής φίλου που έχει ένα MP3 σκέφτομαι να δω:
    > MP3 300 HPE
    > Yamaha Tricity 155

    Καθότι άλλα είναι τα θέλω μου (μια Africa) και άλλο είναι αυτό που πραγματικά χρειάζομαι (βάση καθημερινών χλμ και κίνησης) θα ήθελα να ακούσω εσείς τι θα αγοράζατε στη θέση μου.
    Μέχρι τότε θα παίζω με το ηλεκτρικό ποδήλατο που το έχω κάνει tourmpo...και θα ξεθυμαίνω με καμμιά ενοικίαση.
    Σας ευχαριστώ.
    Ζεζέ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλώς ξαναήρθες!
    Για τη χρήση που θα κάνεις και με τα δεδομένα που θέτεις, προσωπικά θα επέλεγα ένα scooter 150, άντε το πολύ 200cc, όπως το Agility που σου αρέσει ή κάποιο εκ των Medley, Nmax, Sh, Symphony. Εννοείται πως όλα διαθέτουν abs.
    Τρίροδο γιατί;Δε βρίσκω το λόγο.
    Αν σου έχει λείψει η αίσθηση της μηχανής και δε θέλεις scooter,θα μπορούσες να δεις και κάποιο μοτοσυκλετάκι κοντά στα 300cc όπως τα ΜΤ-03, 250 Duke, Sym NH-T ή τα 250άρια της Benelli.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zeze Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καταρχήν καλησπέρα και ευχαριστώ που με δεχτήκατε στη παρέα σας.
    Το Zeze (nickname) είναι από το Joe Bar που ίσως κάποιοι παλιοί εδώ το θυμούνται.
    Μετά απο κάποια χρόνια χωρίς μηχανή (με μικρές περιόδους που νοίκιαζα), σκέφτομαι να ξαναπάρω μια μηχανή για τις ‘commuting’ αναγκες μου.
    Ειμαι 45 χρονών, 1.70, 75kg, έχω απεριόριστο δίπλωμα μηχανής και έχω περάσει από αυτόματο σκουτεράκι Honda lead, και απο μηχανές απο Honda CB 400, Honda AX-1 250cc και Honda Africa Twin 750cc.
    Στα νιάτα μου, τούμπες πολλές να είμαστε καλά, αλλά πάντα όρθιος. Μόνο μια φορά με μαζέψανε...αλλά ευτυχώς χάρη στην απαραίτητη ένδυση top κράνος, γάντια, μπουφάν, μπότες (ακόμα και καλοκαιρί) ήταν περαστικά.
    Εδώ και μήνες προσπαθώ να αποφασίσω αν θα πάρω μηχανή (την παλευω με ένα ηλεκτικό ποδήλατο) και αν ναι τι μηχανή να πάρω.

    Ο λόγος που ξανασκέφτομαι την μηχανή:
    (1) για να πηγαίνω στη δουλειά (τώρα κάνω χρήση των ΜΜΜ και ηλεκτρικού ποδήλατου),
    (2) δεν μπορώ το αυτοκίνητο στη κίνηση
    (3) επειδή βεβαίως μου λείπει η μηχανή – κάθε μέρα...(γι’αυτο και νοικιάζω κάποιες φορές).

    Οι αναγκες μου είναι ώς εξής:
    (1) Αστικός ιστός - Μόνο
    Διαδρομές μόνο στην πόλη / μόνο για δουλειά. Χρησιμοποιώ την Λεωφόρο Κηφησίας με κατευθυνση προς κέντρο (άρα έχει πολύ κίνηση).
    Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω βόλτες τα ΣΚ κλπ (οικογενειακές υποχρεώσεις).
    .
    (2) Λίγα Χιλιόμετρα / Μεγάλη Κίνηση
    Η διαδρομη σπίτι - γραφείο – σπιτι είναι μόλις 10 χιλιόμετρα.

    Λαμβάνοντας υπ’οψην τα λίγα χλμ και την κίνηση, αν και αρχικά κοιτούσα μεγάλες μηχανες (Africa, και Vstrom 650) αποφάσισα ότι βάση των παραπάνω δεν δικαιολογείται να πάρω μεγάλη μηχανή και να δώσω τόσα λεφτά.
    Ακόμα και το Honda CB500 X που νοίκιασα για λίγο καιρό μέσα στη πόλη, σε αυτά τα λίγα χλμ, στο τέλος το ένοιωσα βαρύ.

    (3) Ασφάλεια (ABS κλπ)
    Μια επιπλέον ανάγκη που έχω έιναι το θέμα της ασφαλειας. Με αυτό εννοώ ότι προσανατολίζομαι μόνο σε μηχανές ή scooter που θα έχουν το λιγότερο ABS.
    Στις μεγαλύτερες (ένας ακόμα λόγος που τις κοιτούσα) έβλεπα σαν θετικό ότι είχαν και TCS / CBS / Cornering ABS που βεβαίως δεν η μικρότερου κυβισμού δεν έχουν.

    (4) Μοντέλα
    Με βάση τα λιγα χλμ που διανύω και την κίνηση που συναντάω σκέφτομαι τα εξής μηχανάκια:
    > SYM Symphony SR 125 ABS
    > KYMCO Agility 16+ (200 ABS)
    > KYMCO People S 300i ABS Noodoe
    Επίσης επειδή θα το χρησιμοποιω και όταν βρέχει, κατόπιν προτροπής φίλου που έχει ένα MP3 σκέφτομαι να δω:
    > MP3 300 HPE
    > Yamaha Tricity 155

    Καθότι άλλα είναι τα θέλω μου (μια Africa) και άλλο είναι αυτό που πραγματικά χρειάζομαι (βάση καθημερινών χλμ και κίνησης) θα ήθελα να ακούσω εσείς τι θα αγοράζατε στη θέση μου.
    Μέχρι τότε θα παίζω με το ηλεκτρικό ποδήλατο που το έχω κάνει tourmpo...και θα ξεθυμαίνω με καμμιά ενοικίαση.
    Σας ευχαριστώ.
    Ζεζέ.
    Έλα τώρα. Το πράγμα βρωμάει από μόνο του.
    SH 150.Χοντακιας εισαι


    Καλωσόρισες
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλώς ξαναήρθες!
    Για τη χρήση που θα κάνεις και με τα δεδομένα που θέτεις, προσωπικά θα επέλεγα ένα scooter 150, άντε το πολύ 200cc, όπως το Agility που σου αρέσει ή κάποιο εκ των Medley, Nmax, Sh, Symphony. Εννοείται πως όλα διαθέτουν abs.
    Τρίροδο γιατί;Δε βρίσκω το λόγο.
    Αν σου έχει λείψει η αίσθηση της μηχανής και δε θέλεις scooter,θα μπορούσες να δεις και κάποιο μοτοσυκλετάκι κοντά στα 300cc όπως τα ΜΤ-03, 250 Duke, Sym NH-T ή τα 250άρια της Benelli.
    Σε ευχαριστώ πολύ. Θα κοιτάξω και τις μηχανές που πρότεινες. Το SYM NH-T έχω πάει και το έχω δει τα άλλα δυο όχι.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2020
    Μηνύματα
    3
    Παπασούζα Σε ευχαριστώ. Ναι το έχω σκεφτεί / το σκέφτομαι το SH. Απλά βρίσκω τη τιμή λίγο ψηλά συγκριτικά με Kymco (αν και είμαι σίγουρος ότι ποιοτικά είναι κάποια κλικς καλύτερο) το ΣΗ από Kymco.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλώς ξαναήρθες!
    Για τη χρήση που θα κάνεις και με τα δεδομένα που θέτεις, προσωπικά θα επέλεγα ένα scooter 150, άντε το πολύ 200cc, όπως το Agility που σου αρέσει ή κάποιο εκ των Medley, Nmax, Sh, Symphony. Εννοείται πως όλα διαθέτουν abs.
    Τρίροδο γιατί;Δε βρίσκω το λόγο.
    Αν σου έχει λείψει η αίσθηση της μηχανής και δε θέλεις scooter,θα μπορούσες να δεις και κάποιο μοτοσυκλετάκι κοντά στα 300cc όπως τα ΜΤ-03, 250 Duke, Sym NH-T ή τα 250άρια της Benelli.
    Θα εβγαζα τα σκουτερ και θα προσθετα το CRF250L. Εχω σκουτερ και ενω ειναι ταμαμ για την κινηση δεν εχει αναρτηση. Κοπαναει πολυ και παντου. 1000 φορες ενα μοατοσυκλετακι ελαφρυ και μανιτζεβελο σαν τα παραπανω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Καλός ήρθες στο φόρουμ.
    Επειδή οι ανάγκες σου "φωνάζουν" σκουτερ αλλά από τι κατάλαβα θα ήθελες μοτοσυκλέτα.
    Σου προτείνω sym NH-T 200.
    Έχω σκουτερ με 7.200 χιλιόμετρα. Και το πουλάω γιατί δεν αντέχω άλλο τις λακούβες. Καλα, χρυσά τα σκουτερ αλλά εκτός λίγων (ακριβών) εξαιρέσεων πάσχουν στις αναρτήσεις.
    Μπορεί να μην βρέχονται τα ποδαράκια αλλά υποφέρει η μέση.
    Έχω στο NH-T τώρα 820 χιλιόμετρα (ξέρω λίγα) όμως είμαι υπέρ ευχαριστημένος από την επιλογή μου. Πραγματικά πολυ ελαφρύ. Χαίρεσαι να το οδηγάς. Πολύ καλές αναρτήσεις, καμιά σχέση με σκουτερ.Σχεδόν 50 κιλά λιγότερα από το Honda CB500 X.

  8. #8
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Έλα να σου δώσω βόλτα το Aprilia Atlantic 300 να δεις αν θα σε βόλευε.
    Μαζί με μία μπαγκαζιέρα είναι κανονικό station wagon από χώρους, έχει πολύ πιο ωραία/βαριά αίσθηση από τα μικρότερα 150/200 κυβικών,
    και αρκετή δύναμη για μεγαλύτερες λεωφόρους κτλ (ή και αν κάποια στιγμή πεις να κάνεις και μια πιο μεγάλη βόλτα).

    Πολύ άνετη θέση οδήγησης επίσης (εκτός από την κλασσική θέση, μπορείς να "απλώσεις" τα πόδια πιο μπροστά και γίνεται κανονικότατος καναπές :P
    Το συγκεκριμένο έχει και φοβερή γεωμετρία, με ένα καλό λαστιχάκι στρίβει (για τα δεδομένα) εντυπωσιακά!

    Υποθέτω και τα υπόλοιπα μεγάλα (250-400) σκούτερ θα έχουν ανάλογη αίσθηση, οπότε για να πάρεις ιδέα της κατηγορίας σου λεώ να κάνεις τη βόλτα (όχι για να ψάξεις atlantic απαραίτητα).

    Αν σου φανεί μεγάλο/βαρύ κτλ για τη χρήση που λες, τότε ναι, κάποιο 150/200 σκούτερ θα πρότεινα (αντί μικρής μοτοσυκλέτας).
    Απείρως πιο πρακτικά και ξεκούραστα για χρήση μόνο σε πόλη τα σκουτερ.
    Ξέρω από βέσπα!

  9. #9
    Μηχανη θες .


    Το γραφω για να το διαβασω και εγω μετα

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    KLX 250, δυσκολεύεται λίγο σε ποτάμι, παραλιακή αλλά πάει πντού. Τα αλλα -τα περισότερα είναι σκουτερ. Αλλη κατηγορία-αίσθηση.

  11. #11

    Wink

    Ηταν να παρω μηχανη με το που γυρισα ελλαδα για τις καθημερινες μου αναγκες και τελικα κατέληξα σε σκουτερ (nexus 300).
    Πολυ καλο για καποιον που δεν ζηταει κατι παραπανω και δεν εχει τρελα με μηχανες γιατι μηχανη δεν ειναι .
    Ειναι απλα ενα μεσο μετακίνησης που δεν σου προσφερει καμια συγκινηση ,καμια λαχταρα να το καβαλήσεις.
    Tο τελευταιο που θα σου πω ειναι οτι το εχω 3 μηνες και εδω και ενα μηνα περιπου μπηκε αγγελια για να παω τελικα μετα απο 6-7 χρονια σε αυτο που πραγματικα θελω.Δεν με νοιαζει να ειναι high end μοντελο,άλλωστε δεν με παιρνει και οικονομικα ,το μονο που θελω ειναι να ειναι κανονικη μηχανη με συμπλεκτη,ταχυτητες κλπ κλπ

    υγ.οσο για τους πονους στη μέση ,θα συμφωνησω με τον απο πανω οτι πραγματικα υποφέρει σε καθε λακουβα ,αναρτήσεις ανύπαρκτες
    Τελευταία τροποποίηση από panos1050; 26/09/2020 στις 15:12.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Θα εβγαζα τα σκουτερ και θα προσθετα το CRF250L. Εχω σκουτερ και ενω ειναι ταμαμ για την κινηση δεν εχει αναρτηση. Κοπαναει πολυ και παντου. 1000 φορες ενα μοατοσυκλετακι ελαφρυ και μανιτζεβελο σαν τα παραπανω.
    Ήταν η πρώτη και τελευταία επιλογή που μου ήρθε στο μυαλό, μιας o ο ίδιος προσανατολιζόμουν για καιρό προς αυτό.

    Δεν το πήρα τελικά λόγω καθημερινής χρήσης σε ΑΟ και κάποια μικροταξιδάκια που (και καλά) θα έβαζα στο πρόγραμμα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    5600 250 cc / 25hp ;
    Ο ανταγωνισμός σε αυτή την κατηγορία είναι αρκετά δυνατός πάντως
    Είναι Japan ή καμία Βραζιλία;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    5600 250 cc / 25hp ;
    Ο ανταγωνισμός σε αυτή την κατηγορία είναι αρκετά δυνατός πάντως
    Είναι Japan ή καμία Βραζιλία;
    Προσωπικά εννοώ μτχ του '17 πχ με 3.500-4.000€.

    Χώρα Ταϋλάνδη, το klx είναι Japan - εξίσου καλή επιλογή.

    Νομίζω για Ελληνικές πόλεις τα μικρά ον οφφάκια είναι ότι πρέπει με υπονόμους, λακουβάρες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά εννοώ μτχ του '17 πχ με 3.500-4.000€.

    Χώρα Ταϋλάνδη, το klx είναι Japan - εξίσου καλή επιλογή.

    Νομίζω για Ελληνικές πόλεις τα μικρά ον οφφάκια είναι ότι πρέπει με υπονόμους, λακουβάρες και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
    Για βρες μου εσύ ένα από αυτά τα 2 3ετίας με 3.500 χιλιάρικα...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμη για νεα μηχανη 125 (οχι παπι).
    από SteveuS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 13:07
  2. Σκέψεις για νέα μηχανή
    από koumatrix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 04:38
  3. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  4. Ψαχνω για νέα μηχανή...
    από giannisbreva750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 17:14
  5. Βοήθεια για νέα σύνδεση Adsl
    από Σφήγκας600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2006, 07:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF