Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Honda Sh 150 2020 γνώμες delivery.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2020
    Μηνύματα
    6

    Honda Sh 150 2020 γνώμες delivery.

    Καλησπέρα νέος στη παρέα. Δουλεύω delivery 3 χρόνια με ένα Agility 150 σκυλί έναν ανορθωτη άλλαξα και μια μίζα 80.000χλμ. Ήρθε η ώρα για ανανέωση και σκεφτόμουν για το Sh το καινούργιο 2020 πήγα για τεστ drive φοβερο.Το Agility καεί αρκετά 4λιτρα στα 100. Στο Sh το μόνο που μου φάνηκε κάπως ήταν ο πάτος στα πόδια ήταν όσο το πόδι μου 48,5.Τι γνώμη έχετε θα με βολεύψε; Μην μου προτείνετε nmax,pcx δεν με βολεύουν είμαι 1,87 και έχω και αυχενικό οπότε είμαι με ζελατίνα φουλ ψηλή και το καλοκαίρι γιατί λίγο να φυσιξει αέρας στον λαιμό αρχίζουν οι ζαλάδες

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από denobuddy Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα νέος στη παρέα. Δουλεύω delivery 3 χρόνια με ένα Agility 150 σκυλί έναν ανορθωτη άλλαξα και μια μίζα 80.000χλμ. Ήρθε η ώρα για ανανέωση και σκεφτόμουν για το Sh το καινούργιο 2020 πήγα για τεστ drive φοβερο.Το Agility καεί αρκετά 4λιτρα στα 100. Στο Sh το μόνο που μου φάνηκε κάπως ήταν ο πάτος στα πόδια ήταν όσο το πόδι μου 48,5.Τι γνώμη έχετε θα με βολεύψε; Μην μου προτείνετε nmax,pcx δεν με βολεύουν είμαι 1,87 και έχω και αυχενικό οπότε είμαι με ζελατίνα φουλ ψηλή και το καλοκαίρι γιατί λίγο να φυσιξει αέρας στον λαιμό αρχίζουν οι ζαλάδες
    Ποιος να σου απαντησει φιλε μου σ αυτο που ρωτας?Σιγουρα το χοντα ειναι καλυτερο,αλλα ποιος μπορει να σου πει αν αξιζει την διαφορα στα χρηματα?Αν εχεις τα παραπανω λεφτα ειναι δικια σου η επιλογη ΑΝ ΧΩΡΑΣ στο μηχανακι λογω σωματοδομής.Αφου ειχες βολευτει με το ατζιλιτι γιατι δεν παιρνεις το νεωτερο μοντελο?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ποιος να σου απαντησει φιλε μου σ αυτο που ρωτας?Σιγουρα το χοντα ειναι καλυτερο,αλλα ποιος μπορει να σου πει αν αξιζει την διαφορα στα χρηματα?Αν εχεις τα παραπανω λεφτα ειναι δικια σου η επιλογη ΑΝ ΧΩΡΑΣ στο μηχανακι λογω σωματοδομής.Αφου ειχες βολευτει με το ατζιλιτι γιατι δεν παιρνεις το νεωτερο μοντελο?
    Καποιος που το εχει δοκιμασει. Πιστευεις πως δεν τα αξιζει τα λεφτα του; Εγω το σκεφτηκα αλλιως , πως σε βαθος χρονου αυτή η διαφορα στα λεφτα θα βγει απο τις βενζινες. Οι διαστασεις ειναι ιδιες σχεδον ροδες,μηκος,πλατος, μονο το παππουτσι δεν με χωρεσε

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από denobuddy Προβολή μηνύματος
    Καποιος που το εχει δοκιμασει. Πιστευεις πως δεν τα αξιζει τα λεφτα του; Εγω το σκεφτηκα αλλιως , πως σε βαθος χρονου αυτή η διαφορα στα λεφτα θα βγει απο τις βενζινες. Οι διαστασεις ειναι ιδιες σχεδον ροδες,μηκος,πλατος, μονο το παππουτσι δεν με χωρεσε
    Το παπουτσι ειναι πολυ βασικο κατα την γνωμη μου.Οσο για τις βενζινες, αν η διαφορα στην καλυτερη περιπτωση ειναι 1 λιτρο με τιμη 1,40 το λιτρο, πρεπει να κανεις 125000 για να ισοφαρισεις την διαφορα τιμης στο πιό βασικο μοντελλο μονο απο την βενζινη ,αν υποθεσουμε οτι δεν θα σου τυχει καμμια ζημεια ή δεν το κανεις σερβις, που εκει οσον αφορα τις τιμες των αναλωσιμων, φανταζομαι οτι το συμ υπερτερει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    .. οτι το συμ υπερτερει.
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Εγώ δεν κατάλαβα, το agility θα το αλλάξεις σίγουρα και κοιτάς σαν υποψήφιο το sh ή θα το αλλάξεις λόγω κατανάλωσης?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    δεν υπερτερει???
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Το SH είναι ένα πολύ καλό σκούτερ. Αυτό είναι γεγονός.
    Επίσης γεγονός όμως είναι, ότι η τιμή του είναι υψηλή για αυτά που προσφέρει. Ειδικότερα για την χρήση που το θέλεις, ως εργάτη δηλαδή, δεν νομίζω ότι θα κάνεις απόσβεση.
    Ναι θα κάνεις οικονομία από την κατανάλωση, αλλά σκέψου ότι θα πρέπει να κάνεις απόσβεση 1.000 € τον χρόνο μόνο από το κόστος χρήσης (υπολογίζοντας ότι θα το κρατήσεις 4 χρόνια και 100.000 χλμ, σύμφωνα με αυτά που έγραψες, δηλαδή 3 χρόνια και 80.000 χλμ).
    Η καλύτερη λύση για delivery από άποψη οικονομίας, είναι και θα είναι το παπί.
    Ένα επίσης αρνητικό είναι ότι τα κλεφτρόνια του έχουν ιδιαίτερη αδυναμία, έχεις χώρο να το βάζεις τα βράδυα;
    Να πω επίσης ότι μην νομίζεις ότι έχει τον άσπαστο. Έχουν ακουστεί προβλήματα, ειδικότερα μετά από τα 80.000 χλμ, το δικό μου τουλάχιστον έβγαλε κάποια.

    Από την άλλη, μια ζωή την έχουμε, καταλαβαίνω ότι ένα μηχανάκι, δεν το θέλουμε μόνο να βγάζει την δουλειά, θέλουμε να μας αρέσει, να ευχαριστηθούμε μια βολτίτσα, να το κοιτάμε και να νιώθουμε όμορφα, κι ας πληρώσουμε κάτι παραπάνω. Όπως είπε κι ο Panavour, δική σου η επιλογή.

    Αν ήμουν στην θέση σου πάντως θα κοίταζα το Medley.
    Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, δεν νομίζω ότι θα σε προβληματίσει στο πάτημα του ποδιού σου (που λες ότι χωράει ίσα ίσα), ακόμα κι αν δεν χώραγε, θα μπορούσες να το συνηθίσεις πατώντας υπό γωνία.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν κατάλαβα, το agility θα το αλλάξεις σίγουρα και κοιτάς σαν υποψήφιο το sh ή θα το αλλάξεις λόγω κατανάλωσης?
    Και λογο καταναλωσης οσο να ναι καρμπυρατερ ειναι και το οτι ‘κουραστικε’
    δεν τραβάει οπως την αρχη

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimos35 Προβολή μηνύματος
    Το SH είναι ένα πολύ καλό σκούτερ. Αυτό είναι γεγονός.
    Επίσης γεγονός όμως είναι, ότι η τιμή του είναι υψηλή για αυτά που προσφέρει. Ειδικότερα για την χρήση που το θέλεις, ως εργάτη δηλαδή, δεν νομίζω ότι θα κάνεις απόσβεση.
    Ναι θα κάνεις οικονομία από την κατανάλωση, αλλά σκέψου ότι θα πρέπει να κάνεις απόσβεση 1.000 € τον χρόνο μόνο από το κόστος χρήσης (υπολογίζοντας ότι θα το κρατήσεις 4 χρόνια και 100.000 χλμ, σύμφωνα με αυτά που έγραψες, δηλαδή 3 χρόνια και 80.000 χλμ).
    Η καλύτερη λύση για delivery από άποψη οικονομίας, είναι και θα είναι το παπί.
    Ένα επίσης αρνητικό είναι ότι τα κλεφτρόνια του έχουν ιδιαίτερη αδυναμία, έχεις χώρο να το βάζεις τα βράδυα;
    Να πω επίσης ότι μην νομίζεις ότι έχει τον άσπαστο. Έχουν ακουστεί προβλήματα, ειδικότερα μετά από τα 80.000 χλμ, το δικό μου τουλάχιστον έβγαλε κάποια.

    Από την άλλη, μια ζωή την έχουμε, καταλαβαίνω ότι ένα μηχανάκι, δεν το θέλουμε μόνο να βγάζει την δουλειά, θέλουμε να μας αρέσει, να ευχαριστηθούμε μια βολτίτσα, να το κοιτάμε και να νιώθουμε όμορφα, κι ας πληρώσουμε κάτι παραπάνω. Όπως είπε κι ο Panavour, δική σου η επιλογή.

    Αν ήμουν στην θέση σου πάντως θα κοίταζα το Medley.
    Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, δεν νομίζω ότι θα σε προβληματίσει στο πάτημα του ποδιού σου (που λες ότι χωράει ίσα ίσα), ακόμα κι αν δεν χώραγε, θα μπορούσες να το συνηθίσεις πατώντας υπό γωνία.
    Παπι με τιποτα δε τα κοιταζω καν. Ειχα το crypton x. Το agility οπως ειπα μου βγηκε σκυλι το συγκεκριμενο μοντελο 2011. Ολα τα σερβις τα εκανα μονος. Ιμαντα,μπιλιες,φιλτρο,μπουζι,λαδια ολα αυτα εβγαιναν κοστος 50€. Οσο για το μερος που λες εχω να το βαζω. Το agility βγαζει με ενα τεποζιτο 90-100χλμ μαξ. Το sh 200-220χλμ εχει καπως μια διαφορα για καθε μερα..
    Μετα το τεστ drive ηθελα να το πεταξω το agility μερα με τη νυχτα.

  11. #11
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    δεν υπερτερει???
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    ρε ταυροβούνι δεν υπερτερει στην φτηνεια στα αναλωσιμα το συμ?????
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ρε ταυροβούνι δεν υπερτερει στην φτηνεια στα αναλωσιμα το συμ?????
    Δεν είναι ΣΥΜ to αγκίλιτι.............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι ΣΥΜ to αγκίλιτι.............
    ufo:
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από denobuddy Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα νέος στη παρέα. Δουλεύω delivery 3 χρόνια με ένα Agility 150 σκυλί έναν ανορθωτη άλλαξα και μια μίζα 80.000χλμ. Ήρθε η ώρα για ανανέωση και σκεφτόμουν για το Sh το καινούργιο 2020 πήγα για τεστ drive φοβερο.Το Agility καεί αρκετά 4λιτρα στα 100. Στο Sh το μόνο που μου φάνηκε κάπως ήταν ο πάτος στα πόδια ήταν όσο το πόδι μου 48,5.Τι γνώμη έχετε θα με βολεύψε; Μην μου προτείνετε nmax,pcx δεν με βολεύουν είμαι 1,87 και έχω και αυχενικό οπότε είμαι με ζελατίνα φουλ ψηλή και το καλοκαίρι γιατί λίγο να φυσιξει αέρας στον λαιμό αρχίζουν οι ζαλάδες
    Κοιτα και το σουζουκι το ΑDDRESS 110, με 1995 ευρω.Ειναι καλο απ οτι λενε.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. piaggio medley 150 s 2020 vs honda sh 150i 2020
    από sisos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2023, 19:26
  2. Honda SH 150....
    από nemethon στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 22:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF