Σελίδα 6 από 13 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 182

Θέμα: οικονομική συντήρηση φόρουμ

  1. #76
    Παρων κι εγώ να τσονταρω μόνο να'ναι εύκολος ο τρόπος γιατί είμαστε και λίγο
    αγραμματοι.
    Συγχαρητήρια στα παιδιά που τρέξαν..
    Τελευταία τροποποίηση από arisrodolivos; 26/09/2020 στις 07:43. Αιτία: Υστερογραφο
    καλη φαση

  2. #77
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Χάι!

    Λοιπόν, τώρα διάβασα όλα τα μηνύματα και θα λύσω μερικές απορίες, ελπίζω όλες.

    Το φόρουμ (host/domain) τυπικά ανήκει σε κάποιον, ο οποίος όμως δεν ασχολείται με το φόρουμ, έχει τη ζωή του και δε βρίσκεται καν στην Ελλάδα. Οπότε, στην ουσία, το φόρουμ πάντα έτρεχε από μια ομάδα ατόμων, τα οποία αλλάζουν ανά περίοδο. Κάποιοι βαριούνται, κάποιοι δε θέλουν, κάποιοι δεν έχουν χρόνο.

    Τα έξοδα του hosting καλύπτονταν πάντα από την ομάδα διαχείρισης ή/και τους χρήστες. Όσο καιρό ήμουν εγώ admin τουλάχιστον, αυτό γινόταν κυρίως εμμέσως, με αγορά μπλουζακίων και λοιπού merchandise. Αυτό, όπως σωστά παρατηρήσατε, προϋποθέτει ότι κάποιος πρέπει να ασχοληθεί, να τρέξει, να αφιερώσει χρόνο και κόπο. Τελευταία φορά τα μπλουζάκια τα "έτρεξα" βασικά εγώ, και μετά νομίζω ήταν τα μπρελόκ του daz. Σε κάθε περίπτωση, κάποιος έτρεχε. Ανιδιοτελώς, φυσικά. Προφανώς δεν υπάρχει πάντα κάποιο άτομο με τη διάθεση ή τον χρόνο να γίνει αυτό, οπότε θέλουμε κάτι "αυτόματο", αν θέλουμε να διατηρηθεί το φόρουμ στον αέρα.

    Απόλυτη διαφάνεια δεν υπήρχε ΟΥΤΕ τότε με τα μπλουζάκια. Αυτό είναι αδύνατο, καθώς το φόρουμ δεν είναι εταιρεία ή κάτι. Ουσιαστικά πάντα θα πρόκειται για "δωρεές" και σχεδόν τυφλή εμπιστοσύνη. Καλώς ή κακώς, υπάρχουν κάποια άτομα εδώ μέσα που - πρέπει να - εμπιστευόμαστε, γιατί έχουν προσφέρει πολλά πράγματα σε αυτό εδώ το φόρουμ, ξανατονίζω, απολύτως ανιδιοτελώς. Έχετε, φυσικά, πάντα την επιλογή να μην τα εμπιστεύεστε. Κανείς δε σας πιέζει να δώσετε ευρώ ή να αγοράσετε μπλουζάκι στην τιμή που τα "πουλάμε", μπορείτε κάλλιστα να πονηρευτείτε.

    Συγκεκριμένα σε αυτήν τη φάση, που όλα έγιναν πρόχειρα και βιαστικά, είχαμε τον εξής απολογισμό, μέχρι αυτήν τη στιγμή που πληκτρολογώ (ναι, κρατάω αρχείο, για τυπικούς λόγους):

    Κατέθεσαν λεφτά 11 άτομα, για ένα σύνολο σχεδόν 170€ (κάτι ψιλά λιγότερα).

    Φυσικά, αν θέλετε με πιστεύετε. Μπορεί κάλλιστα να έβγαλα 5 χιλιάρικα και να ετοιμάζω την αγορά εκείνου του ντουκάτι που πάντα ήθελα.

    Το "αστείο" της υπόθεσης είναι ότι κατά 80% πρόκειται για άτομα που δε γράφουν καν στο φόρουμ πλέον ή γράφουν εξαιρετικά σπάνια. Μάλιστα τουλάχιστον ένας δεν πρέπει να έχει λογκάρει στο φόρουμ εδώ και καμιά 2ετία. Ίσως 3 άτομα από αυτούς γράφουν/παρακολουθούν σχεδόν καθημερινά. Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό. Άνθρωποι που έχουν πλέον καμία ή ελάχιστη συμμετοχή, αγαπούν το φόρουμ τόσο που έτρεξαν να βοηθήσουν. Και ΑΥΤΟ είναι πολύ σημαντικό. Λέει πολλά.

    Ένα ακόμα "αστείο" είναι ότι τουλάχιστον άλλοι τόσοι ζήτησαν στοιχεία λογαριασμού, αλλά ποτέ δεν είδα καμία κατάθεση.

    Η χρέωση γίνεται με τον μήνα. 31 δολάρια/μήνα. Δεν υπάρχει καμία έκπτωση. Αυτό που κάνω είναι να "καταθέτω" λεφτά στο balance του λογαριασμού, ο οποίος χρεώνεται κάθε μήνα με το παραπάνω ποσό. Συνήθως καταθέτω τα λεφτά μαζεμένα, τουλάχιστον για έναν χρόνο. Τώρα κατέθεσα μόνο τα $100, γιατί τόσα είχαν μαζευτεί μέχρι τότε και ήθελα να ανέβει το φόρουμ το συντομότερο. Αύριο θα καταθέσω ό,τι άλλο έχει σταλεί και θα ποστάρω εδώ μια φωτογραφία των τελευταίων κινήσεων.

    Ο λογαριασμός είχε αρνητικό balance περίπου $15 από την τελευταία χρέωση, και μετά μπήκε σε suspend mode. Μετά από αυτό, σειρά είχε η διαγραφή των πάντων (2 μέρες μετά την τελευταία προειδοποίηση, η οποία είχε γίνει χτες, Πέμπτη...). Οπότε από όσα λεφτά θα μπουν, είμαστε μείον $15.

    Ελπίζω να σας κάλυψα όλους. Για οποιαδήποτε απορία, βρίσκομαι στη διάθεσή σας.


    Δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα.

    Μπράβο σου.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Ντρέπομαι, αλλά ούτε πήγε το μυαλό μου τι είχε γίνει - όσο εγώ προπαθούσα να μπω τρεις φορές τη μέρα. Στο facebook δεν πολυπατάω αλλά δε θυμόμουν ότι το μοτο έχει σελίδα ούτως ή άλλως.

    Ένα-δυο IBAN διαφορετικών τραπεζών θα έδιναν τη δυνατότητα να συνεισφέρει όποιος θέλει, όταν θέλει (εναλλακτικά patreon/paypal).

    Το κακό είναι ότι το κουπί θα το τραβήξουν μόνο μερικοί, αλλά υποχρεωτικές συνδρομές, διαφορετικά δικαιώματα σε όσους συνεισφέρουν, διαφημίσεις κλπ. νομίζω είναι χειρότερες λύσεις. Προσωπικά βέβαια δεν έχω δώσει ποτέ φράγκο, με εξαίρεση ίσως κάτι αυτοκόλλητα προ αμνημονεύτων ετών.
    Θα συμφωνήσω με τον φίλο Acacius.
    Γράψτε ένα-δυο ΙΒΑΝ διαφορετικών τραπεζών να μπορούμε να συνεισφέρουμε όσα χρήματα μπορούμε.
    Καλό θα ήταν αυτό να γίνεται στην αρχή κάθε έτους, έτσι ώστε μετά τον Ιανουάριο να έχουμε ξεμπερδέψει με το οικονομικό.
    Φυσικά το καλυτερο θα ήταν με την αγορά ενός καπέλου ή με αυτοκόλλητα moto.gr.Και θα κάλυπταν τα έξοδα του φόρουμ και θα το κάναμε διαφήμιση, για να γίνουμε περισσότεροι.



    Και εγώ δεν έχω facebook, νόμιζα είχε κάποιο πρόβλημα η σελίδα του φόρουμ.

  4. #79
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Paypal Donate αν γίνεται,η καλύτερη λύση.

    Αλλιώς αριθμοί τραπεζών για να μπει μαρουλάκι.

    Διατίθεμαι να εισφέρω ένα κασόνι μαρούλια σταθερά και αδιάλλειπτα.

    Σέ νέ πά ποσίμπλ να μην μπορεί το περιβόλι να πλΕρώνει το νοίκι.

    Την αγάπη μου.

    Αποστείλατε μπάνκ ακάου παρακαλώ(κι άμα πάρεις ρε Ντουκάτι θα σε κυνηγάω μέχρι την έβδομη Πύλη της Κολάσεως )
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #80
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    450
    Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει Facebook page. Κι εγώ σαν τους περισσότερους θεώρησα ότι για τεχνικούς λόγους κατέβηκε η σελίδα.

    Διατίθεμαι κι εγώ να συνεισφέρω. Όποτε, ας με ενημερώσει κι εμένα ο υπεύθυνος για το πως μπορώ...

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Καλημέρα. Σήμερα έμαθα κι εγώ για την αιτία που κατέβηκε το φόρουμ τόσες μέρες. Αν και μέλος γύρω στα 2 χρόνια, ειλικρινά στενοχωρήθηκα με την εξέλιξη.
    Αν μπορείτε γράψτε δημόσια ή έστω με ομαδικό pm στοιχεία ΙΒΑΝ ή paypal ώστε όποιος μπορεί να εισφέρει κατά το δοκούν, ώστε τουλάχιστον να καλυφθεί καταρχάς ο ένας χρόνος και βλέπουμε για μετά με ποιο τρόπο θα κρατηθεί το φόρουμ ζωντανό.

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Patreon.
    Αυτό!

    Patreon account ειναι η πιο απλη λυση με ενα μηνιαιο donation 1 ευρω. Βοηθαει οσους ειμαστε μακρια και δε μπορουμε να καταθεσουμε σε λογαριασμο ελλαδας. Επισης βλεπεις παντα πόσους patrons εχεις και τι ποσο εχει μαζευτει.

    Επίσης χρειάζεται ελάχιστο τρέξιμο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.426
    Καλημέρα.
    Μόλις εχτές έμαθα τι έχει συμβεί και δεν άνοιγε το φόρουμ.
    Καί φυσικά ο μπαγλαμάς ιδέα δεν είχα ότι υπάρχει ΦΒ.
    Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε κάτι σέ λογαριασμό.... γράψτε το.
    Δεν θα διαβάσω όλο το περιεχόμενο... βαριέμαι

  9. #84
    Το πρόβλημα του moto.gr ποτέ δεν ήταν η έλλειψη ιδεών προκειμένου να μαζευτούν χρήματα. Το πρόβλημα όπως είπατε κάποιοι αλλά και ο Plitzer είναι η μορφή της "αυτοδιαχειριζομενης κοινότητας" που εδώ και πολλά χρόνια λειτουργεί. Όσο κάποιοι είχαν την όρεξη, το κέφι και τα χρήματα να προσφέρουν το οικονομικό θέμα έκλεινε.

    Έχω σταματήσει να γράφω εδώ, αλλά η ιδέα του να διαγραφούν εκατομμύρια post και φωτογραφίες, εικόνες φίλων, εκδρομών, χαβαλέ και μιας εποχής που το moto ηταν η παρέα μας, μου φαίνεται ανεπίτρεπτο και απαραδεκτο.

    Ευχαριστώ προσωπικά τον blitz που σε ρόλο διασωστη έβαλε πίσω τη πρίζα λίγο πριν το αιώνιο σκοτάδι...

    Θεωρώ πως μόνο με κάποιο donate button που δίπλα θα έχει αντιστροφη μέτρηση για τον χρόνο που μένει το moto.gr ζωντανο θα βοηθήσει. Το κομβίον από μόνο του θα περάσει απαρατήρητο μετά από λίγο, όλοι θεωρούν πως τα θέματα του forum λύνονται μονα τους και με μαγικό τρόπο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα του moto.gr ποτέ δεν ήταν η έλλειψη ιδεών προκειμένου να μαζευτούν χρήματα. Το πρόβλημα όπως είπατε κάποιοι αλλά και ο Plitzer είναι η μορφή της "αυτοδιαχειριζομενης κοινότητας" που εδώ και πολλά χρόνια λειτουργεί. Όσο κάποιοι είχαν την όρεξη, το κέφι και τα χρήματα να προσφέρουν το οικονομικό θέμα έκλεινε.

    Έχω σταματήσει να γράφω εδώ, αλλά η ιδέα του να διαγραφούν εκατομμύρια post και φωτογραφίες, εικόνες φίλων, εκδρομών, χαβαλέ και μιας εποχής που το moto ηταν η παρέα μας, μου φαίνεται ανεπίτρεπτο και απαραδεκτο.

    Ευχαριστώ προσωπικά τον blitz που σε ρόλο διασωστη έβαλε πίσω τη πρίζα λίγο πριν το αιώνιο σκοτάδι...

    Θεωρώ πως μόνο με κάποιο donate button που δίπλα θα έχει αντιστροφη μέτρηση για τον χρόνο που μένει το moto.gr ζωντανο θα βοηθήσει. Το κομβίον από μόνο του θα περάσει απαρατήρητο μετά από λίγο, όλοι θεωρούν πως τα θέματα του forum λύνονται μονα τους και με μαγικό τρόπο.
    Ακριβώς έτσι για το υλικό και την ιστορία, γεια σου ρε Βύρωνα.Ενημερωστε για τον τρόπο ή τρόπους βοήθειας...

  11. #86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Έχω σταματήσει να γράφω εδώ, [...]
    Εμ, ανακάλυψες το Facebook στα γεραματα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παιδια και γω θα συνεισφερω. Οταν γινει το donation... Παρων!

  13. #88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα του moto.gr ποτέ δεν ήταν η έλλειψη ιδεών προκειμένου να μαζευτούν χρήματα. Το πρόβλημα όπως είπατε κάποιοι αλλά και ο Plitzer είναι η μορφή της "αυτοδιαχειριζομενης κοινότητας" που εδώ και πολλά χρόνια λειτουργεί. Όσο κάποιοι είχαν την όρεξη, το κέφι και τα χρήματα να προσφέρουν το οικονομικό θέμα έκλεινε.

    Έχω σταματήσει να γράφω εδώ, αλλά η ιδέα του να διαγραφούν εκατομμύρια post και φωτογραφίες, εικόνες φίλων, εκδρομών, χαβαλέ και μιας εποχής που το moto ηταν η παρέα μας, μου φαίνεται ανεπίτρεπτο και απαραδεκτο.

    Ευχαριστώ προσωπικά τον blitz που σε ρόλο διασωστη έβαλε πίσω τη πρίζα λίγο πριν το αιώνιο σκοτάδι...

    Θεωρώ πως μόνο με κάποιο donate button που δίπλα θα έχει αντιστροφη μέτρηση για τον χρόνο που μένει το moto.gr ζωντανο θα βοηθήσει. Το κομβίον από μόνο του θα περάσει απαρατήρητο μετά από λίγο, όλοι θεωρούν πως τα θέματα του forum λύνονται μονα τους και με μαγικό τρόπο.
    +659

  14. #89
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Φτασαμε λοιπόν πάλι στο ίδιο σημείο και το moto την γλυτωσε παρα τρίχα....
    Σίγουρα πρέπει να βρεθεί τρόπος να μην ξανασυμβεί αυτό!
    Αυτό το patreon που αναφέρθηκε πως δουλεύει?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #90
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Εμ, ανακάλυψες το Facebook στα γεραματα.
    Μίλησε το τζόβενο
    Ρε θα πέσει ο ουρανός να μας πλακώσει,μα τον Τουτάτη
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Σελίδα 6 από 13 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF