Σελίδα 7 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 182

Θέμα: οικονομική συντήρηση φόρουμ

  1. #91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτό το patreon που αναφέρθηκε πως δουλεύει?
    Αρκετά απλό. Ανοίγεις ένα account πχ Moto forum Greece και ζητας απο κοσμο να γινει patron (χορηγος/μαικηνας σα να λεμε). Πολλοι το εχουν για να ανεβαζουν βιντεο με δουλειες τους, μουσικα ή και μη, επι πληρωμη και σαν ανταμοιβη εχεις βιντεο ή φωτο με αφιερωσεις, backstage κλπ.

    Φτιάχνεις donation tiers πχ 1 ευρω, 2, 5 μηνιαιως. Για την περιπτωση μας, ενα tier ισως να φτανει. Πληρωνεις με καρτα απαξ μηνιαιως.

    Ο διαχειριστής του account ξερει ποσους χορηγους εχει και τι μαζευει καθε μηνα (και μπορει να το μοιραστει εδω για διαφανεια).
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #92
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Μίλησε το τζόβενο
    Ρε θα πέσει ο ουρανός να μας πλακώσει,μα τον Τουτάτη
    Λοιπόν, σύμφωνα με τα τοπικά στατιστικά, η Βρεττανη διάγει περίοδο 5ετους ξηρασίας (πολύ χαμηλή βροχόπτωση. Κοιτά να δεις, 5 χρόνια μένω εδώ... κάτι συμπτώσεις
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #93
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτό το patreon που αναφέρθηκε πως δουλεύει?
    Κάποια γαλλική μαλακία που έμαθε στο χωριό του asterix θα είναι.

    Άνευ πλάκας, patreon/matreon/sugar daddy /οτι ναναι. Ας κάνει κάτι ο blitz, υποθέτω πως ειναι ο μόνος που μπορεί να σώσει την κατάσταση, και εδώ είμαστε.

    Δεν μπορουμε να μείνουμε αδιάφοροι στο να χαθεί το moto.gr
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #94
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Αρκετά απλό. Ανοίγεις ένα account πχ Moto forum Greece και ζητας απο κοσμο να γινει patron (χορηγος/μαικηνας σα να λεμε). Πολλοι το εχουν για να ανεβαζουν βιντεο με δουλειες τους, μουσικα ή και μη, επι πληρωμη και σαν ανταμοιβη εχεις βιντεο ή φωτο με αφιερωσεις, backstage κλπ.

    Φτιάχνεις donation tiers πχ 1 ευρω, 2, 5 μηνιαιως. Για την περιπτωση μας, ενα tier ισως να φτανει. Πληρωνεις με καρτα απαξ μηνιαιως.

    Ο διαχειριστής του account ξερει ποσους χορηγους εχει και τι μαζευει καθε μηνα (και μπορει να το μοιραστει εδω για διαφανεια).
    Νομίζω το καλύτερο από όλα

    Θεωρώ ότι ακόμα και με 1 ευρώ το μήνα θα γίνει εύκολα η δουλειά

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #95
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.468
    Κατ' αρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους ασχολήθηκαν με την εξόφληση της οφειλής προς την εταιρεία hosting.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η χρέωση γίνεται με τον μήνα. 31 δολάρια/μήνα.
    Χρειάζεται να πληρώνετε server με τέτοια τιμή; Δεν έχω δει στατιστικά σε απαιτήσεις πόρων για το forum σε ώρες αιχμής, αλλά δεν έχω δει και ποτέ lag στο forum. Μήπως είναι overkill, για τη χρήση που γίνεται, τόσο ακριβός server;

    Για παράδειγμα, απλό hosting βρίσκεις και με 5€/μήνα, ενώ servers με 15€/μήνα. Κάποιες εταιρείες το παρέχουν ακόμα φθηνότερα, π.χ. έχω στήσει απλό site (όχι forum με απαιτήσεις) σε hosting με 1€/μήνα. Ξαναλέω όμως ότι δεν γνωρίζω τις απαιτήσεις του moto.gr σε CPU/RAM/αποθηκευτικό χώρο/traffic. Όμως π.χ. εδώ για vBulletin που είναι το forum, προτείνουν λύσεις από 2,6€/μήνα και οι γρήγορές τους είναι 13€/μήνα.

    Το domain name είναι λιγότερο από 1€/μήνα επιπλέον. Πρακτικά δίνεις 20€ για δύο χρόνια κατοχύρωσης domain name .gr.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/09/2020 στις 11:49.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος

    Έχω σταματήσει να γράφω εδώ, αλλά η ιδέα του να διαγραφούν εκατομμύρια post και φωτογραφίες, εικόνες φίλων, εκδρομών, χαβαλέ και μιας εποχής που το moto ηταν η παρέα μας, μου φαίνεται ανεπίτρεπτο και απαραδεκτο.
    Αυτό σκέφτηκα όταν νόμιζα ότι έκλεισε. Ότι δε θα ξαναδώ το ανορθόγραφα ταξιδιωτικό μου
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.337
    Αυτό το patreon που αναφέρθηκε πως δουλεύει?[/QUOTE]

    Πρέπει να κάνεις login στην Πάτρα


    Φτιάξτε το κουμπί donate να τελειώνουμε
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κάποια γαλλική μαλακία που έμαθε στο χωριό του asterix θα είναι.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #99
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.697
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κατ' αρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους ασχολήθηκαν με την εξόφληση της οφειλής προς την εταιρεία hosting.





    Χρειάζεται να πληρώνετε server με τέτοια τιμή; Δεν έχω δει στατιστικά σε απαιτήσεις πόρων για το forum σε ώρες αιχμής, αλλά δεν έχω δει και ποτέ lag στο forum. Μήπως είναι overkill, για τη χρήση που γίνεται, τόσο ακριβός server;

    Για παράδειγμα, απλό hosting βρίσκεις και με 5€/μήνα, ενώ servers με 15€/μήνα. Κάποιες εταιρείες το παρέχουν ακόμα φθηνότερα, π.χ. έχω στήσει απλό site (όχι forum με απαιτήσεις) σε hosting με 1€/μήνα. Ξαναλέω όμως ότι δεν γνωρίζω τις απαιτήσεις του moto.gr σε CPU/RAM/traffic. Όμως π.χ. εδώ για vBulletin που είναι το forum, προτείνουν λύσεις από 2,6€/μήνα και οι γρήγορές τους είναι 13€/μήνα.

    Το domain name είναι 1€/μήνα επιπλέον.
    Μήπως έχει να κάνει με το ότι οι φωτό για παράδειγμα ανεβαίνουν κατευθείαν στο φόρουμ και όχι μέσω ενός site με hosting images.
    Μήπως δηλαδή πληρώνεται κάποιος σέρβερ με χώρο που ολοένα μεγαλώνει σε απαιτήσεις για τη φιλοξενία των φωτό. Μήπως είναι δύσκολο να αλλαχθεί αυτή η ρήτρα γιατί θα εξαφανιστούν όλες οι υπάρχουσες φωτό;
    Δε ξέρω και πολλά, ρωτάω.

  10. #100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χρειάζεται να πληρώνετε server με τέτοια τιμή; Δεν έχω δει στατιστικά σε απαιτήσεις πόρων για το forum σε ώρες αιχμής, αλλά δεν έχω δει και ποτέ lag στο forum. Μήπως είναι overkill, για τη χρήση που γίνεται, τόσο ακριβός server;

    Για παράδειγμα, απλό hosting βρίσκεις και με 5€/μήνα, ενώ servers με 15€/μήνα. Κάποιες εταιρείες το παρέχουν ακόμα φθηνότερα, π.χ. έχω στήσει απλό site (όχι forum με απαιτήσεις) σε hosting με 1€/μήνα. Ξαναλέω όμως ότι δεν γνωρίζω τις απαιτήσεις του moto.gr σε CPU/RAM/traffic. Όμως π.χ. εδώ για vBulletin που είναι το forum, προτείνουν λύσεις από 2,6€/μήνα και οι γρήγορές τους είναι 13€/μήνα.

    Το domain name είναι λιγότερο από 1€/μήνα επιπλέον. Πρακτικά δίνεις 20€ για δύο χρόνια κατοχύρωσης domain name .gr.
    Άσχετη συζήτηση αυτή προς το παρόν. Και 1 ευρώ το μήνα να ήταν, αν δεν υπάρχει κάποιος να το πληρώσει, πάλι κάτω θα είναι.

    Τα 31 δολλαρια δεν είναι τίποτα. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 40 μέλη συνδεδεμένα.

    Ας λύσουμε το πρόβλημα διαχείρισης και τρόπου πληρωμής και βλέπουμε μετά.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #101
    Επειδη εγω δεν το εχω πολυ με τα τρανσφερ περα των τραπεζων και διαθετω μονο συσκευες mobile , θα ηθελα ενα λογ/σμο να βαλω και γω το κατιτίς μου.

  12. #102
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Ρε παιδιά νόμιζα πως σας έχασα...
    Εννοείται πως είμαστε εδώ για ότι χρειαστεί.
    Συνεχίζω να διαβάζω το νήμα, είναι ακόμα κάπου στη 2η σελίδα.

  13. #103
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Άσχετη συζήτηση αυτή προς το παρόν. Και 1 ευρώ το μήνα να ήταν, αν δεν υπάρχει κάποιος να το πληρώσει, πάλι κάτω θα είναι.

    Τα 31 δολλαρια δεν είναι τίποτα. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 40 μέλη συνδεδεμένα.

    Ας λύσουμε το πρόβλημα διαχείρισης και τρόπου πληρωμής και βλέπουμε μετά.
    Συμφωνώ σε αυτό. Δεν παύει όμως να είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμο το χρέος, όσο πιο μικρό είναι.

    Επιπλέον, καλό είναι να υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας. Π.χ. το domain name moto.gr να κατοχυρώνεται κάθε φορά για 10 χρόνια και όχι για 2. Δίνεις 100€ και για 10 χρόνια δεν ασχολείσαι. Αφήνεις και ένα balance στο λογαριασμό σου στην εταιρεία κατοχύρωσης και ξενοιάζεις για 20 χρόνια.

    Ως προς τα δεδομένα, καλό είναι να υπάρχει και offline backup, έστω και σε ετήσια βάση. Διαφορετικά, θα ξεχαστεί μία οφειλή και θα χαθούν δεδομένα 20 ετών. Η τεχνολογία έχει δώσει λύσεις για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε, ώστε να μην είναι τόσο μεγάλες οι συνέπειες της μη εξόφλησης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Επειδη εγω δεν το εχω πολυ με τα τρανσφερ περα των τραπεζων και διαθετω μονο συσκευες mobile , θα ηθελα ενα λογ/σμο να βαλω και γω το κατιτίς μου.
    Ναι , καλύτερα ένα iban απλό .

  15. #105
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.088
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Paypal Donate αν γίνεται,η καλύτερη λύση.

    Αλλιώς αριθμοί τραπεζών για να μπει μαρουλάκι.

    Διατίθεμαι να εισφέρω ένα κασόνι μαρούλια σταθερά και αδιάλλειπτα.

    Σέ νέ πά ποσίμπλ να μην μπορεί το περιβόλι να πλΕρώνει το νοίκι.

    Την αγάπη μου.

    Αποστείλατε μπάνκ ακάου παρακαλώ(κι άμα πάρεις ρε Ντουκάτι θα σε κυνηγάω μέχρι την έβδομη Πύλη της Κολάσεως )
    Με τόση θέρμη που θέλουμε όλοι να συνεισφέρουμε, τον βλέπω με panigale λίαν συντόμως
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 7 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF